Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 282 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
#181 PostWysłany: 20 Lis 2018 22:30 

Rejestracja: 07 Lis 2017
Posty: 7
Loty: 10
Kilometry: 17 342
Czy w ICEPOL jest jakiś depozyt? Bo czytam i się doczytać nie potrafię, a na e-mail nie odpisują.. a wydają się być fajną i wartą uwagi wypożyczalnią i chętnie bym skorzystała z ich usług ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop na wyspie Kos: all inclusive w 4* hotelu od 2134 PLN. Wyloty z 4 miast Urlop na wyspie Kos: all inclusive w 4* hotelu od 2134 PLN. Wyloty z 4 miast
Wyspa Penang na 10 dni za 3969 PLN. Loty z 3 miast + 4* hotel Wyspa Penang na 10 dni za 3969 PLN. Loty z 3 miast + 4* hotel
#182 PostWysłany: 27 Lis 2018 21:15 

Rejestracja: 30 Maj 2012
Posty: 201
niebieski
radzę raczej dzwonić ;) lub po prostu przypominać się. Ja na Islandię - z powodu częstych tam pobytów - często piszę maile i zauważyłem, że typową islandzką firmę łatwo poznać po tym, że połowa maili nigdy nie znajduje odpowiedzi, szczególnie jeśli zawierają więcej niż jedno zdanie. Depozytu nie zostawiałem, choć dziś już nie pamiętam czy za pierwszym razem też, czy to dopiero za kolejnymi gdy już zdawali się dostrzec, że dbam o pożyczone bardziej niż o swoje, bo chyba na tym takie pożyczanie "między swemi" musi się opierać, żeby obie strony były zadowolone i by im ten biznes przetrwał bez zamordyzmu jaki panuje w niektórych innych wypożyczalniach ;) Z drugiej strony to akurat jestem zdania, że na Islandii każda wypożyczalnia powinna pobierać depozyt, szczególnie jeśli cena najmu nie równoważy ryzyka, zdecydowanie nie chciałbym prowadzić takiego biznesu na Islandii ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#183 PostWysłany: 24 Sty 2019 10:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Gru 2012
Posty: 272
Loty: 104
Kilometry: 143 742
niebieski
Wypad na weekend. Zakwaterowanie w Keflaviku. 2 osoby. Dwa tripy - złoty krąg jednego dnia, Seljalandsfoss drugi dzień. Zima - luty. Jakie proponujecie auto i wypożyczalnie? W IcePol od 3 dni mozna tylko + chyba nie potrzebujemy terenówki? Mysle, że drogi zima normalnie tam wygladaja i osobówka starczy?
_________________
Po więcej relacji zapraszam na mój blog Gotowi do drogi i Gotowi do Drogi kanał na YT
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#184 PostWysłany: 24 Sty 2019 12:06 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11320
Loty: 480
Kilometry: 755 414
Ze swojej strony mogę polecić sprawdzić ofertę pośrednika northbound.is. Mój opis wynajmu znajduje się tutaj wypozyczalnie-samochodowe,1432,16882&p=1076725&hilit=northbound#p1076725
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
micnur lubi ten post.
micnur uważa post za pomocny.
 
      
#185 PostWysłany: 22 Kwi 2019 10:34 

Rejestracja: 08 Lut 2019
Posty: 2
Witam

Planuje wypad na Islandię następnego roku w kwietniu i mam pare pytań czy wystarczy auto bez 4x4 nie zamierzam znacząc z głównej drogi. Tylko do Blur lagoon podjechać ewentualnie. Poleci ktos jakaś tania wypożyczalnie bez dużego depozytu i najlepiej bez karty kredytowej? Jak patrzę przez wizz air pisze tam o depozycje wynoszącym nawet 230 000 ISK
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#186 PostWysłany: 22 Kwi 2019 11:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1051
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
Polecam Icepol- bez depozytu, firma rodaków, bardzo sympatyczni.
A w temacie dróg na Islandii - jedynka (czyli główna "autostrada") 11 marca 2019, odstęp między zdjęciami 67 minut

Załączniki:
isl1.jpg
isl1.jpg [ 99.66 KiB | Obejrzany 3860 razy ]
isl.jpg
isl.jpg [ 184.56 KiB | Obejrzany 3860 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#187 PostWysłany: 09 Maj 2019 01:49 
Moderator forum

Rejestracja: 08 Lis 2011
Posty: 988
Loty: 124
Kilometry: 370 562
Wybieram się w sierpniu na objazd tej pięknej wyspy. Wynajętym autem. W pierwszym losowaniu miałem pecha. Na ECR "wylosowałem" FairCar. Poczytałem o tej firmie (ogólnie w sieci, ale i tu na forum, zwłaszcza to co pisze @Artycjusz) i się zastanawiam, czy nie anulować...

1. Auto będę oddawał w godzinach pracy biura.
2. Mam całoroczną polisę iCarhireinsurance na cały świat.
3. Mam całkiem niezły aparat do zrobienia zdjęć przed i po.
4. Będę się domagał protokołu odbioru auta i potwierdzenia, że jest OK.

Czy w takiej sytuacji mogę uznać, że ryzyko dodatkowych nieuzasadnionych kosztów jest znikome czy też spodziewać się, że i tak zostanę wydymany, jak tylko ich maszyna losująca mnie wybierze?

============== Edit ===============
Przemyślałem to jeszcze raz na spokojnie, przeczytałem jeszcze kilka opinii i anulowałem rezerwację.
Zamiast Megane z FairCar będzie chyba Yaris z Blue Car Rental. Mniej wygodnie ale spokojniej.
_________________
Moje relacje:
<USA - Roadtrip z namiotem na dachu>; <Seszele Luksusowo? Budżetowo? Panie, a nie można obu? Można!>,
<Islandia - lodowe góry i maskonury.>, <Ej, ale będzie widać góry? - Kirgistan Kazachstan>
<Wuchta problemów - Hong Kong, Filipiny>
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#188 PostWysłany: 11 Maj 2019 20:58 

Rejestracja: 05 Maj 2019
Posty: 12
też będę brał osobówke z blue rental, wychodzi najbardziej korzystnie cenowo.

mam pytanie o ubezpieczenie SAAP, czy jest to zwykłe niaciąganie klienta, czy jednak warto brać ? koszy znaczny bo, dodatkowe 100 funtów do wynajmu. z tego co wynika z opisu w blue, koszt nie wykupienia jeśli wpadniemy w taką burzę piaskową może być liczony w dziesiątkach tysięcy pln.. trochę strach
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#189 PostWysłany: 12 Maj 2019 08:34 

Rejestracja: 30 Maj 2012
Posty: 201
niebieski
Koszt w przypadku wypolerowania auta kamykami to po prostu nawet koszt nowego auta.
Przez 10 lat podróży na wyspę rzeczywistą kamyczkową nawałnicę spotkałem tylko 3 razy, ale głównie dlatego, ze od dawna każdego dnia kilka razy sprawdzam szczegóły na powiększeniach regionów na Veður.is oraz road.is Dzięki temu dwa z tych trzech spotkań uciekałem przed burzą widząc ją dosłownie za plecami. Generalnie jeśli nie hojraczysz, umiesz czytać bieżące informacje pogodowe i inaczej niż większość upartych kontynentalnych turystów masz ELASTYCZNY PLAN(!) to znaczy nie musisz w danej chwili/dniu koniecznie dojechać w zaplanowane miejsce (najczęściej z powodu noclegu zarezerwowanego gdzieś bez znajomosci miejscowych realiów pol roku wcześniej dla parudziesieciu złotych bardzo pozornej oszędności) - to szanse zniszczenia auta w burzy oceniałbym na mniejsze niż zderzenie z przebiegającym przez jezdnię lodowcem;) Pewniej wpadniesz na owcę, a tego żadne ubezpieczenie nie zabezpiecza:( Natomiast jeśli pakujesz się pod przymusem planu w każda pogodę wg przyjętej trasy, albo masz poczucie ze w każdej pogodzie dasz radę bo przejechales po świecie milion kilometrów - to SAAPjest niezbędny, szczególnie jeśli jedziesz za VIK. To ubezpieczenie od losu, wiec opiera się na tym, ze liczymy na ów paradoks iż nie stanie się to za co „niepotrzebnie” płacimy. Wg tych kryteriów każdy przepłacając powinien być zadowolony i ja przez pierwsze kilka podróży na wyspę płaciłem za nie i rzeczywiście czułem się spokojniej i nie żałuje, niezależnie od tego, ze dziś go nie wybieram. SAAP nie jest naciąganiem turystów - jest adekwatną odpowiedzią na zachowania turystów, ich cyniczny (by nie rzec ośli) upór w realizacji planów i potrzebie fajnych zdjęć na FB (najlepiej ze środka efektownej islandzkiej nawałnicy) oraz ofertą zabezpieczającą zwyczajnie tych co mogą mieć pecha, choć pech to przez ogroooooomne P. Wyspa piękna, nawet mnie parę razy rozsądek wyłączała, ale na własne oczy widziałem ludzi, którzy zamiast unikać wirującej pralki kamieni, zmieniać plany i nie zgrywać Wikinga wysiadali z auta zachwycając się „ Ty, ale czad, popatrz, popatrz”. A natura na Islandii rządzi i nie Ty wybierasz jaka jest pogoda, skąd wieje wiatr i czy niesie kamienie, których luźnych na niektorych obszarach dużo. Mimo to z SAAP dla rozsądnych i odpowiedzialnych ludzi jest trochę jak z firmą szkoleniową mojego kumpla, który mówi: „stary, jakby ludzie lubili czytać zarabialibyśmy polowe mniej, a gdyby robili użytek z tego co mogą przeczytać - trzeba byłoby zamknąć interes”.
Góra
 Profil Relacje PM off
marcinsss lubi ten post.
 
      
#190 PostWysłany: 18 Maj 2019 17:04 

Rejestracja: 05 Maj 2019
Posty: 12
dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź! wezmę jednak większe auto z ICEPOL, tam to ubezpieczenie jest od razu w cenie, co znacznie ułatwia sprawę dla niezdecydowanych
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#191 PostWysłany: 03 Sie 2019 18:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 682
Loty: 2
Kilometry: 14 922
Przeczytałem cały ten wątek (włączając w to posty z 2012 roku) i mam pytanie odnośnie ubezpieczenia. W wielu miejscach pojawia się stwierdzenie, które dobrze streszcza poniższa wypowiedź @Artycjusz:

Artycjusz napisał(a):
Jedynie podwozia i skutków przejazdu przez rzeki nie sposób ubezpieczyć w ogóle, chyba, że wykupisz ogólnoświatowe ubezpieczenie (najczęściej refundacyjne) gdzieś poza Islandią, ale to inny temat i inna zabawa.


To "ogólnoświatowe ubezpieczenie" najczęściej było od icarhireinsurance, ale z innego wątku na forum wiem już, że obecnie nie jest ono wydawane dla polskich rezydentów.

Pytania:

1. Czy warto zadbać o to dodatkowe ubezpieczenie?
2. Jakie firmy polecacie skoro już nie icarhireinsurance wiele razy wspominany w tym wątku?
_________________
Dlaczego polski maluch (126p) jeździ po ulicach Kuby? Jak zostać papieżem? Jak wielbłąd może żyć bez wody? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w filmach WłóczyMiSie na YouTube
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#192 PostWysłany: 03 Sie 2019 19:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Z tego co ja wiem, to nikt nie ubezpiecza off-roadu i jazdy strumieniami. Jeśli weźmiesz tam Suzuki Jimny albo inną terenówkę z prawdziwego zdarzenia, to mniejsze i średnie strumyki nie są zagrożeniem. Musisz tylko umieć przez nie przejechać.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#193 PostWysłany: 03 Sie 2019 22:47 

Rejestracja: 07 Lut 2013
Posty: 2335
srebrny
Artycjusz napisał(a):
... Pewniej wpadniesz na owcę, a tego żadne ubezpieczenie nie zabezpiecza:( ...


Ubezpieczenie na kartach kredytowych PKO BP zabezpiecza ;)

Załączniki:
IMG_20190708_154132_resize_93.jpg
IMG_20190708_154132_resize_93.jpg [ 171.61 KiB | Obejrzany 3180 razy ]
_________________
I klikamy "lubię to" / "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off
korpus uważa post za pomocny.
 
      
#194 PostWysłany: 04 Sie 2019 00:23 

Rejestracja: 30 Maj 2012
Posty: 201
niebieski
@lluukk
Powodzenia na Islandii z tą definicją "nagłego działania siły mechanicznej w zetknięciu ze zwierzętami" w ubezpieczeniu z karty kredytowej. Powodzenia!
Na Islandii wjechanie w owcę generalnie jest winą kierowcy. I kropka. Nie losu, nie owcy, lecz kierowcy. Nieuwagi lub niedoświadczenia kierowcy (z owcami wokół drogi).
Na przykład islandzki kierowca wie, że gdy widzi owcę z małą przechodzące przez drogę, to szansa, że zaraz wyskoczy "znikąd" druga mała jest niemal 100%, szczególnie w maju/czerwcu.
No to jaki to wypadek/przypadek/pech, że nagle znikąd taka owca wybiegła? Zwykła niewiedza i nieprzygotowanie do jeżdżenia po Islandii. Który ubezpieczyciel rozgryzając temat wypłaty odszkodowania (na wyspie te koszty są ogromne) odstąpi od sprawdzenia miejscowych okoliczności ?
Jechałeś 20 km/h - trzeba było zwolnić do 5 albo się zatrzymać. Albo po prostu uznać, ze miałeś pecha i ponieść konsekwencje.
Od tego pecha ubezpiecza się część farmerów - i istnieje zasada, że wjechanie w owieczkę należy zgłosić, bo to daje im (farmerom) szansę na odszkodowanie - jeśli mają.
Dużo się o tym mówi rok w rok tam w mediach. Ale turyści mają swoje kontynentalne "zapisy" i "interpretacje" i wiedzą zawsze lepiej. Żadna owca, ani żadna rzeka na Islandii nie czeka na niczyje nieszczęście. Pozorny spokój "nadubezpieczenia" i tak sprowadza się do zdrowego rozsądku. To ludzie błędnie mniemają, że odpowiedzialność ubezpieczyciela zastępuje ich odpowiedzialność. To prawda jedynie w pewnych granicach i to bardzo różnych w zależności od ubezpieczyciela, jego dociekliwości i konstrukcji całej polisy. Jeśli spotykam na interiorze, na drodze oficjalnie nieprzejezdnej, naszych krajan niskopodwoziowym osobowym autem z wypożyczalni załadowanym ludźmi i bagażami jak ze żniw - co nawet nie wiedzą gdzie/czy/jakie mają koło zapasowe, ale uchachani są, że google pokazał, że już za 104 kilometry przebiją się przez interior, to pukam ich w czółko i rozumiem czemu Islandczycy gotowi są zadzwonić na Policję czy do wypożyczalni. Mówię więc kulturalnie, by "odjechali/zawrócili", a oni na to, że mają dobre międzynarodowe ubezpieczenie. Może z tej karty albo podobne "wszystkomające" ? Uważam, ze przed rozważaniem roli ubezpieczenia lepiej przemyśleć swoje możliwości i potrzeby/trasę , wypytać o rzeczywiste warunki na miejscu i nie zachłystywać się znalezionym w którejś polisie zdaniem. Bo nie widząc człowieka w konkretnej sytuacji łatwo się naciąć, wprowadzić siebie/kogoś w błąd.

Szczególnie powodzenia z tą definicją "nagłego działania siły mechanicznej w zetknięciu ze zwierzętami" jeśli wszyscy wiedzą, że na wyspie gdzie owiec jest więcej niż ludzi - takie zderzenie to jest kategoria zaniedbania. Który ubezpieczyciel wypłaci za zalanie auta zostawionego na plaży, nawet jeśli w jednym z punktów było, że ubezpieczenie obejmuje zalanie? Ale są jeszcze inne punkty - wymuszające na ubezpieczonym świadomość kontekstu. Wszystko super wygląda na papierze. To tak jak w zdrowotnym nie masz helikoptera/ratownictwa, a złamiesz nogę na Hornstrandir ;) Obowiązuje tam ubezpieczenie? Owszem, obowiązuje. Ale jak ktoś poszedł/przepłynął to musiał do licha wiedzieć, że nikt tam po niego nie przyjedzie, chociażby dlatego, że nie ma dróg. No chyba, że był ignorantem lub miał przekonanie, że cały świat działa tak jak widział u siebie. Nie warto myśleć, że fun i wyrwany z kontekstu punkt polisy to gwarant szczęścia typu "gniotsja-nie-łamiotsja", albo, że to taka gra na słówka kto ma rację lub kto wytknie, że inny racji nie ma. Islandia na to swoje, może nauczyć pokory. Ubezpieczyciele tę grę zresztą świetnie znają ;) Niezależnie od banku w którym masz kartę.
Góra
 Profil Relacje PM off
korpus lubi ten post.
 
      
#195 PostWysłany: 04 Sie 2019 09:44 

Rejestracja: 07 Lut 2013
Posty: 2335
srebrny
Myślisz, że jak napiszesz dużo, to będzie tak jak Tobie się wydaje?
Nie będę wchodził w dyskusję, ale zapamiętam i jak ktoś z ubezpieczeniem z kk PKO walnie w świnię w Gruzji, psa na Kanarach lub owcę na Wyspach Owczych i napisze na forum o tym jak się zachował ubezpieczyciel - dam Ci znać.
Choć oczywiście wszystkim życzę aby nie mieli okazji sprawdzić działania ubezpieczenia w praktyce i obym nie mógł się "przypomnieć" ;)
_________________
I klikamy "lubię to" / "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off
xionc lubi ten post.
 
      
#196 PostWysłany: 04 Sie 2019 09:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lis 2015
Posty: 67
Loty: 91
Kilometry: 139 677
Przypomniałam sobie, że jakiś czas temu pytałam tu o radę. Jako że już jest po wyjeździe, to chciałam dać znać, że zdecydowaliśmy się na Blue Car Rental i wszystko było w porządku. Jako że pierwszy raz pożyczaliśmy samochód to wzieliśmy pełne ubezpieczenie, ale zupełnie niepotrzebnie. Dostaliśmy inny samochód niż wybrany przez ich stronę, ale nam to było bez różnicy. Tak , że dołączam się do głosów polecających tę wypożyczalnię :)
Co do owiec to dobrze, że poczytaliśmy wcześniej, żeby uważać (zresztą widząc ile ich tam jest chyba i tak każdemu by to przyszło do głowy) bo trafiła się jedna niebezpieczna sytuacja z nieprzewidywalnymi, rozbrykanymi młodymi w tle :D i na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Jedyne co nas zaskoczyło, to że za przejazd tunelem Vaðlaheiðargöng trzeba płacić i to online, ale czekając w kolejce przy oddawania auta wyszło na to, że nie tylko my o tym nie wiedzieliśmy :D


Ostatnio edytowany przez megirumi 04 Sie 2019 22:00, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
korpus lubi ten post.
 
      
#197 PostWysłany: 04 Sie 2019 17:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
megirumi napisał(a):
wzięliśmy pełne ubezpieczenie, ale zupełnie niepotrzebnie.:D

o takiego (bez)myślenia uchowaj mnie Panie
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#198 PostWysłany: 04 Sie 2019 19:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lis 2015
Posty: 67
Loty: 91
Kilometry: 139 677
Dlaczego? Biorąc pod uwagę, że icarhireinsurance już nie działa, ubezpieczenie z wypożyczalni to praktycznie jedyna opcja w Islandii, jeśli chce się być zabezpieczonym.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#199 PostWysłany: 04 Sie 2019 19:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
i teraz się zgadzam, a nie z tą herezją wcześniejszą. :D
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#200 PostWysłany: 04 Sie 2019 19:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lis 2015
Posty: 67
Loty: 91
Kilometry: 139 677
Być może niejasno się wyraziłam, pisząc niepotrzebne miałam na myśli, że na szczęście nic złego się nie wydarzyło, ani wypożyczalnia do niczego się nie przyczepiła
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 282 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group