Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 675 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Następna
Autor Wiadomość
#601 PostWysłany: 01 Mar 2020 15:34 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
Skąd wniosek, że w weekend trudno się poruszać transportem publicznym?
Poza tym zrób porządek z tym wpisem i wydziel część pytań do innych wątków.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
obibok lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#602 PostWysłany: 21 Cze 2021 14:42 

Rejestracja: 16 Cze 2021
Posty: 40
Od niedawna za bilet kupiony u kierowcy istnieje możliwość dokonania płatności kartą (zbliżeniowo). Płatność gotówką jest dalej możliwa, lecz zaleca się posiadanie przy sobie odliczonej gotówki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#603 PostWysłany: 30 Lip 2021 08:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Gru 2016
Posty: 515
Loty: 120
Kilometry: 206 814
Właśnie wróciłem z tygodniowego pobytu na Malcie i chciałem co nieco powiedzieć o poruszaniu się komunikacją publiczną.

Strona www komunkacji na Malcie: https://www.publictransport.com.mt/en/

Każdy przejazd autobusem to koszt 2E płatne u kierowcy kartą płatniczą zbliżeniowo lub wyliczoną kwotą. Na przystankach jak i w autobusie są informacje, że kierowca nie ma obowiązku wydać reszty w związku z pandemią (choć raz widziałem, że wydał ale to pewnie nie reguła). Bilet taki jest ważny 2h i można się przesiadać.

Można oczywiście kupić bilet "czasowy" lub kartę przedpłaconą. Ja zdecydowałem się na kartę Explore na 7 dni za 21E. Daje ona nielimitowane przejazdy przez 7 dni. Działa też w weekendy i na autobusy nocne. Po wejściu do autobusu należy ją odbić na czytniku przy kierowcy. Można ją kupić w wybranych sklepach (lista na stronie www: https://www.publictransport.com.mt/en/where-to-buy-travel-card) oraz w automatach już na samym lotnisku. Oczywiście dojazd z lotniska i na lotnisko też możemy "opłacić" tą kartą.

Warto też zainstalować sobie oficjalną aplikację na telefon: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mpt.tallinjaapp&hl=pl&gl=US lub https://apps.apple.com/mt/app/tallinja-plan-your-bus-trip/id1074287322
W aplikacji bardzo łatwo zaplanować trasę jaka nas interesuje. Sama aplikacja nas lokalizuje i po podaniu miejsca docelowego proponuje możliwe połączenia i jednocześnie nawiguje do przystanku do którego mamy dojść pieszo. Wydaje mi się, że to "must have" jeśli planujemy poruszać się komunikacją publiczną. Oczywiście można też zobaczyć gdzie są przystanki w okolicy i ich nazwy.

Nie wszyscy pewnie wiedzą, ale w autobusach jest dostępne darmowe WIFI. Warto skorzystać. W każdym autobusie należy się połączyć od nowa, ale zajmuje to dosłownie pół minuty.

Samo poruszanie się po Malcie autobusami jest chyba najtańszym sposobem na przemieszczanie się, ale niestety jest też w mojej opinii dość powolne. Często też wiąże się z przesiadką (zazwyczaj w okolicach Valetty). Mimo, że wyspa jest mała, to przejechanie jej z jednego końca na drugi może zająć spokojnie 2h. Nawet przy przejazdach z południa na południowy wschód musiałem się przesiadać w stolicy wyspy bo nie było bezpośredniego połączenia. Coś za coś.
Ogólnie gdyby nie to, że to czasochłonny sposób poruszania się, to mam dobre wrażenia. Jest dużo autobusów, są klimatyzowane, jest czysto, nie są zatłoczone i nie zdarzyło mi się stać podczas jazdy. W nowszych modelach można podładować telefon przez dostępne USB. Przystanków jest dużo. Jak widzimy zbliżający się nasz autobus warto pomachać ręką na niego, bo jeśli tego nie zrobimy może się nie zatrzymać.

W autobusie aktualnie trzeba mieć założone maseczki przeciwko COVID-19

Mam nadzieję, że te informację będą pomocne. Jak ktoś ma pytania, mogę spróbować odpowiedzieć póki coś pamiętam :-)
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#604 PostWysłany: 30 Lip 2021 10:08 

Rejestracja: 21 Wrz 2020
Posty: 233
Mio napisał(a):
Każdy przejazd autobusem to koszt 2E płatne u kierowcy kartą płatniczą zbliżeniowo lub wyliczoną kwotą.

gwoli ścisłości.. cena za pojedynczy bilet (ważny 2-h, można się przesiadać) to 2 euro w sezonie letnim (od połowy czerwca do połowy października), a 1,5 Euro przez resztę roku..
i oprócz kart bezlimitowych (explore) na tydzień za 21 euro dobrą opcją są też karty 12 przejazdów za 15 euro.
https://www.publictransport.com.mt/en/1 ... urney-card

no i ekspresowe (na ich warunki ;) ) linie TD cały czas są chyba zawieszone przez pandemię, czy ktoś może to potwierdzić?

jak byłem na Malcie ostatnio (listopad) to były kilka razy kontrole maseczek w autobusach, teraz też są? tak, że policja zatrzymuje autobus wchodzi i sprawdza maseczki :o albo włażą na przystanku.. paranoja.... :D
Góra
 Profil Relacje PM off
kostek966 lubi ten post.
meczko uważa post za pomocny.
 
      
#605 PostWysłany: 30 Lip 2021 11:57 

Rejestracja: 21 Lut 2016
Posty: 628
Loty: 128
Kilometry: 184 046
niebieski
Nie było kontroli, a połowa ludzi jeździła na "nosacza" i nikt nie zwracał uwagi ;) (I połowa lipca)
_________________
Jestem dziewczyną ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off
harti lubi ten post.
 
      
#606 PostWysłany: 30 Lip 2021 14:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 433
Loty: 54
Kilometry: 85 890
niebieski
@harti widziałam dziś busa TD w drodze do pracy więc chyba jeżdżą :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
harti lubi ten post.
 
      
#607 PostWysłany: 11 Wrz 2021 14:49 

Rejestracja: 15 Gru 2013
Posty: 95
Loty: 36
Kilometry: 42 582
Po siedmiodniowym pobycie na Malcie i korzystaniu z tygodniowego abonamentu za 21 euro, komunikację oceniłbym tak na 4+. Ogólnie autobusy zadbane, pamiętajcie o darmowym wi-fi (ja zapomniałem i brałem z pakietu, który się na koniec wyczerpał :) ), przyjeżdżają raczej czasowo, choć zdarza się na przykład 2-3 minuty wcześniej/później i inna trasa niż ta pokazywana na google maps (które i tak było bardzo użyteczne i w większości przypadków wystarczało).

Jeżdżą rzeczywiście czasem dość wolno ze względu na remonty i dużo przystanków, ale praktycznie wszystkie ciekawe miejsca da się objechać dzięki nim i korzystanie z tej karty jest bardzo użyteczne. Ocena taka, a nie inna bo raz byliśmy 5min przed czasem na przystanku, a autobus nie przyjechał w ogóle, więc musieliśmy godzinę czekać na następny.. na jakieś 15-20 podróży tylko i aż raz taka sytuacja, na tej samej linii kierowca nas wysadzał wcześniej o 2 przystanki z nie wiadomo jakiego powodu, więc może po prostu linia trefna ;) (klify Ta Cenć).

Warto wziąć pod uwagę, że ze względu na remonty obok lotniska droga zarówno z jak i na lot przebiega dość wolno i trzeba sobie zarezerwować trochę więcej czasu.

Myślę że wracając na Maltę też korzystałbym z tego sposobu podróżowania po wyspie, ja mimo wszystko polecam.
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#608 PostWysłany: 14 Paź 2021 11:22 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 402
niebieski
Mogę potwierdzić wszystko co w poprzednim poście.
Karta to super wygodna i ekonomiczna sprawa, można w pełni wykorzystać połączenia, przesiadki, zobaczyć przy okazji okolicę, wysiadać w malutkich miasteczkach itd.

Co do rozkładu jazdy to jeśli jest to początkowy hub to jako tako się zgadza ale czym dalej w trasie to już loteria, a nie zatrzymujący się na żądanie czy na machanie to standard, w autobusie warto stać koło kierowcy jak to są odległe miejsca, a machać wychodząc na jezdnie byle bezpiecznie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#609 PostWysłany: 23 Gru 2021 22:10 

Rejestracja: 22 Gru 2021
Posty: 31
Loty: 64
Kilometry: 77 061
Z komunikacją jest różnie - jak mamy pecha np na Gozo, to możemy sobie długo poczekać na autobus do Victorii. A np X2 na lotnisko przyjechał pół godziny po czasie rozkładowym (albo pół godziny przed :) ). W miastach tworzą się niestety straszne korki i trzeba mieć to też na uwadze podczas planowania.

Jak ktoś chce sporo jeździć, to zdecydowanie polecam kartę Tallinja - bierzcie pod uwagę, że tańsza opcja (12 podróży) to 12 przejazdów 2-godzinnych z przesiadkami za 15 EUR. Dodatkowo (ale tutaj nie jestem 100% pewny) - jeśli zdążycie odbić kartę przed upływem 2 godzin od pierwszego odcinka, to możecie jechać do końca w ramach jednego przejazdu (czyli niejako wydłużacie ten czas ponad 2h).

Autobusy TD na lotnisko chyba nie jeżdżą aktualnie.

Przy okazji - mam do oddania kartę Tallinja 12 journeys z (chyba) 6 podróżami, mogę przekazać w Warszawie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#610 PostWysłany: 04 Sty 2022 20:33 

Rejestracja: 15 Mar 2011
Posty: 159
Polecam kartę tygodniową tallinja za 21e plus aplikacja o tej samej nazwie. Bez apki myślę że byłoby ciężko. Google maps nie pokazuje trasy komunikacją publiczną.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#611 PostWysłany: 04 Sty 2022 23:39 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 402
niebieski
Google map pokazuje komunikacje na Malcie i to bardzo dokładnie, nawet rozkład jest całkiem dokładny ( czym dłuższa trasa czym więcej korków to rozkład nie istnieje ).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#612 PostWysłany: 16 Sty 2022 12:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 5619
HON fly4free
Komunikacja autobusowa na Malcie całkiem sprawna ALE:

po 1 - autobusy potrafią się nie tylko zdrowo spóźniać (to dość oczywiste) ale również być dobre 5-10 minut przed czasem
po 2 - nie należy ufać bezgranicznie planerowi podróży w aplikacji Tallinja ani w Google Maps gdyż te nie posiadają aktualizacji w zakresie zawieszenia kursowania linii czy zmian tras, przykładowo oba źródła w najlepsze proponują mi kurs linią TD31 wczoraj, dzisiaj czy jutro podczas gdy ta od prawie miesiąca jest zawieszona (o czym jest informacja na stronie publictransport.com.mt)
po 3 - nie należy ufać bezgranicznie informacjom na wiatach przystankowych, przykładem wspomniana linia TD31 na Gozo z tabliczką z numerem linii i rozkładem i brakiem choćby strzępka informacji o tym że kursowanie linii jest zawieszone
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#613 PostWysłany: 16 Sty 2022 17:31 

Rejestracja: 20 Mar 2018
Posty: 328
Loty: 32
Kilometry: 63 212
Kartę Explore wystarczy odbić tylko przy pierwszym przejeździe i jest ważna 7 dni, czy jednak trzeba ją "kasować" za każdym razem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#614 PostWysłany: 16 Sty 2022 17:41 

Rejestracja: 21 Cze 2016
Posty: 510
niebieski
LaMancha raz odbić wystarczy.
_________________
Zamiast dziękuję klikamy „Lubię” / „Pomocny post”, jeśli tak jest.

Kochać to chcieć przemierzyć cały świat we dwoje, po to, by nie było miejsca na ziemi wolnego od wspólnych wspomnień.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#615 PostWysłany: 16 Sty 2022 19:28 

Rejestracja: 16 Sty 2022
Posty: 1
Witam,jeżeli jest nadal aktualna karta do oddania w Warszawie,to jestem chętny
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#616 PostWysłany: 16 Sty 2022 19:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 5619
HON fly4free
Bilet w jakiejkolwiek formie trzeba odbijać przy każdym wejściu do autobusu, czemu bacznie przygląda się kierowca (wchodzenie dozwolone jest tylko pierwszymi drzwiami.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#617 PostWysłany: 17 Sty 2022 10:43 

Rejestracja: 21 Wrz 2020
Posty: 233
kemot napisał(a):
Bilet w jakiejkolwiek formie trzeba odbijać przy każdym wejściu do autobusu, czemu bacznie przygląda się kierowca (wchodzenie dozwolone jest tylko pierwszymi drzwiami.

to nie do końca prawda...
nie zawsze i nie w każdej formie.. odbijamy tylko i wyłącznie plastikowe karty...
jeśli kupiłeś jednorazowy bilet za 1.5 euro (lub 2 euro w sezonie letnim) to jest on zawsze ważny 2 godziny.. biletem jest papierowy wydruk (paragon).. przy przesiadce, jeśli nie minęło 2h, nie odbijasz tego paragonu nigdzie, tylko pokazujesz kierowcy że masz a on patrzy na ważność....
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#618 PostWysłany: 17 Sty 2022 11:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 5619
HON fly4free
To się zgadza, dla mnie pokazanie jednorazowego biletu do wglądu kierowcy przy przesiadce do drugiego autobusu to to samo co "odbicie".
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#619 PostWysłany: 28 Sty 2022 13:30 

Rejestracja: 02 Mar 2016
Posty: 840
złoty
Papierowy schemat sieci autobusów na wyspie do wydrukowania: https://www.publictransport.com.mt/file.aspx?f=30633 . Kiedyś ta mapka była do znalezienia od razu, teraz trzeba się naszukać żeby znaleźć ten plik.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#620 PostWysłany: 09 Lut 2022 22:19 

Rejestracja: 05 Mar 2017
Posty: 1358
srebrny
boarding_completed napisał(a):
Jak ktoś chce sporo jeździć, to zdecydowanie polecam kartę Tallinja - bierzcie pod uwagę, że tańsza opcja (12 podróży) to 12 przejazdów 2-godzinnych z przesiadkami za 15 EUR. Dodatkowo (ale tutaj nie jestem 100% pewny) - jeśli zdążycie odbić kartę przed upływem 2 godzin od pierwszego odcinka, to możecie jechać do końca w ramach jednego przejazdu (czyli niejako wydłużacie ten czas ponad 2h).
.


Dobrze rozumiem, że ten bilet pozwala na 12 podróży po 2 h czyli po wejściu do autobusu i odbiciu karty, można się przesiadać w ciągu 2h?
Szukam czegoś optymalnego na 2 dni pobytu.
_________________
Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej
Góra
 Profil Relacje PM off
pyra2 lubi ten post.
pyra2 uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 675 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group