Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Dla potomnych ;-) - WIKI by Kara

Za zintegrowany transport w Londynie odpowiada instytucja Transport for London (TfL), na której stronie internetowej (https://tfl.gov.uk) można znaleźć następujące informacje:
1) interaktywny rozkład jazdy - https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/
2) ceny przejazdów - https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares i https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/f ... s-and-tram
3) cena pojedynczego przejazdu - https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/f ... are-finder
4) karta Oyster (elektroniczna portmonetka, umożliwiająca także zapisanie biletu okresowego, np. tygodniowego, miesięcznego lub rocznego) - https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/oyster
5) używanie zbliżeniowych kart płatniczych zamiast Oyster (sugerowana rejestracja na stronie TfL) - https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/contactless
6) mapy - https://tfl.gov.uk/maps/
7) informacje o ewentualnych opóźnieniach lub zamknięciach - https://tfl.gov.uk/tube-dlr-overground/status/

Dzień pracy/ doba dla TfL zaczyna się od 4:30 i kończy o 4:29 dnia następnego. Przejazdy rozpoczynające się w godzinach szczytu (peak) są droższe od tych poza takimi godzinami (off-peak).

Użycie karty Oyster lub zbliżeniowej karty płatniczej zawsze będzie tańsze od kupna papierowego biletu (pojedynczego lub dziennego) na tę samą trasę w każdej taryfie.

Kartą Oyster lub zbliżeniową kartą płatniczą można zapłacić w systemie Pay As You Go (PAYG) za przejazdy m.in.:
- metrem,
- autobusem,
- pociągiem,
- DLR (lekką kolejką),
- Overground (koleją miejską),
- tramwajem.

Na te same środki transportu można też wykupić bilety papierowe:
- jednoprzejazdowy (cash single),
- dzienny (daily travel card), ważny od momentu skasowania do 4:29 następnego dnia; istnieje specjalna wersja grupowa dla 10 lub więcej osób.

Przejazd może odbywać się w obrębie 1 lub więcej z 9 stref. Oprócz autobusów - które mają stałą cenę za przejazd (obecnie £1,50) niezależnie od godziny, liczby przystanków czy stref - i tramwajów, wszystkie wymienione powyżej środki transportu lub ich kombinacje będą podawać cenę zależną od liczby stref, jakie obejmuje przejazd - liczone od strefy początkowego przystanku do strefy przystanku końcowego i pokazywane jako np. 1-2 w cenniku (patrz pkt. 2 powyżej).

Dla Oyster lub zbliżeniowej karty płatniczej istnieje dzienny maksymalny limit wydatków na przejazdy (daily cap), po przekroczeniu którego każdy kolejny przejazd w danej strefie lub kombinacji stref będzie darmowy. Dla zbliżeniowych kart płatniczych jest także maksymalny limit liczony od poniedziałku do niedzieli - również dla danej strefy lub kombinacji. Stawki limitów znajdują się w cenniku (patrz pkt. 2 powyżej). Więcej informacji o maksymalnych limitach można znaleźć tu: dla Oyster -
https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/o ... ce-capping i dla zbliżeniowych kart płatniczych:
https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/c ... is-capping.

Okrojona wersja strony TfL dostępna jest także w języku polskim: https://tfl.gov.uk/travel-information/o ... ges/polski. Informacje o karcie Oyster i używaniu zbliżeniowych kart płatniczych znajdują się w tej broszurze: https://tfl.gov.uk/cdn/static/cms/docum ... polish.pdf.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 902 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46  Następna
Autor Wiadomość
#861 PostWysłany: 24 Paź 2022 09:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4490
złoty
Ja już po wyjeździe, akurat potrzebowałem dojazdu do Virginia Waters, ale wybrałem w końcu kolejkę i noclegi w Hounslow, co było dobrym posunięciem, bo i metro z lhr blisko i centrum Londynu, a dodatkowo na miejscu fajne knajpki z ceną piwa od 2,3£ co jest chyba nie do osiągnięcia w Londynie, trochę tylko problemem było, że przerwali turniej na którym byłem ze względu na śmierć królowej
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#862 PostWysłany: 04 Lis 2022 19:57 

Rejestracja: 04 Lis 2022
Posty: 2
Loty: 2
Kilometry: 2 938
Wybieram się do Londynu w listopadzie (dwie dorosłe osoby) . Przeczytałem sobie trochę tutaj informacji i rozumiem że mając kartę oyster doładowaną na np 20 f to w przypadku korzystania z metra nalicza mi opłaty do daily caps a potem już przejazd bezpłatny?
Pytanie bo będziemy nocować u znajomego w Slough jest to poza 9 strefą chyba , dociera tam Elizabeth Line więc w przypadku podróży z Slough do centrum Londynu naliczy cały daily caps? Czy to się liczy tylko w strefach?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#863 PostWysłany: 19 Sty 2023 17:17 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2381
platynowy
Od marca 2023 kolejne podwyżki w cenniku TFL: https://www.cityam.com/tfl-fare-increas ... e-in-2023/

Przykładowo przejazd metrem w centrum (wewnątrz zone 1 ) wzrasta z £2.50 do £2.80.
Przejazd autobusem będzie kosztował o 10p więcej czyli £1.75.

Przypominam że przejazd autobusem miał stałą cenę £1.50 od 2015 roku, po czym w styczniu 2021 stwierdzili że jednak nie dadzą rady utrzymać tej sztywnej ceny i podwyższyli do £1.55, po czym kolejne podwyżki stały się już regularnością.



Edit: we wrześniu 2022 usunęli też "darmowe" wypożyczanie rowerów "Santander Cycles" do 30 minut, po opłaceniu £2 access fee na 24h, o którym pisał @NikodemFM.
Teraz wynajmując rower za każde 30 minut zapłacimy £1.65. Darmowe wypożyczanie do 30 minut w ramach membership jest teraz dostępne już tylko w wersji £20 za miesiąc, więc to opcja raczej tylko dla rezydentów. Szkoda.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#864 PostWysłany: 07 Lut 2023 20:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Sty 2022
Posty: 83
Byliśmy w poprzedni weekend w Londynie.
Płacąc za przejazd metrem i autobusem nie wiedziałem, że każda osoba musi mieć osobną kartę płatniczą, ponieważ jedną kartą można zapłacić tylko za jedną osobę :roll:
I tu ciekawostka - płacąc Revolutem normalnie pobrało mi z konta pieniądze, zaś płacąc polską kartą z Mbanku 3 x za autobus ani razu nie pobrało mi pieniędzy z konta :shock:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#865 PostWysłany: 07 Lut 2023 21:04 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3126
platynowy
Pobiera z opóźnieniem, spokojnie doczekasz się. Miałem podobnie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#866 PostWysłany: 16 Lut 2023 18:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Sty 2022
Posty: 83
Do dziś nie pobrało :) :shock:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#867 PostWysłany: 04 Mar 2023 09:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4547
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Mały cebula alert.
Na stronach londyńskiego transportu pojawia się informacja, że od niedzieli 5 marca drożeją bilety. Podwyżki można uniknąć kupując bilety jeszcze dziś

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#868 PostWysłany: 05 Mar 2023 14:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Ale na zapas można chyba kupić tylko jednorazowe bilety papierowe - a one są tak skrajnie nieatrakcyjne, że traci to sens.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#869 PostWysłany: 05 Mar 2023 15:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4547
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
To już nieaktualne, a na zapas można było kupić wszelkie bilety aglomeracyjne, w tym do i z Luton & Gatwick
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#870 PostWysłany: 05 Mar 2023 15:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2012
Posty: 1516
srebrny
Znalazłam artykuł na fb u Aleksandry Fiddler

Średnia opłata za pojedynczy przejazd autobusem wzrosła o 10p, a średnia opłata za przejazd metrem w systemie pay-as-you-go wzrosła o 30p.

W przypadku autobusów i tramwajów, opłata za przejazd dla osoby dorosłej wzrasta o 10p do £1.75, a bilet dzienny wzrasta o 30p do £5.25.

Taryfa Hopper nadal pozwala na nielimitowane przejazdy autobusami w ciągu godziny od pierwszego dotknięcia za £1.75. Cena biletu autobusowego w Londynie jest stała – niezależnie od ilości przystanków w 2022 wynosiła 1,65 funta, a od marca 2023 będzie to £ 1,75.

Jaki będzie wzrost cen dla usług DLR, londyńskiego metra, linii Elizabeth i kolei krajowych?

Podwyżka ceny biletów dziennych (daily cap) :

cena za korzystanie ze stref (zones) 1 lub 1 i 2 wzrasta z £7,7 do £8,10
cena za korzystanie ze stref (zones) 1 lub 1 -3 wzrasta z £9 do £9,60
cena za korzystanie ze stref (zones) 1 lub 1-4 wzrasta z £11 do £11,70
cena za korzystanie ze stref (zones) 1 lub 1-5 wzrasta z £13,10 do £13,90
cena za korzystanie ze stref (zones) 1 lub 1-6 wzrasta z £14,10 do £14,90

Opłata pay-as-you-go dla dorosłych w szczycie za podróż w Strefie 1 wyniesie £2.80.
Nowa opłata dla dorosłych poza szczytem za przejazd w Strefie 1 wyniesie £2,70
Opłata dla dorosłych poza godzinami szczytu w jednej strefie (poza strefą 1) wyniesie 1,80 GBP.
Opłaty gotówkowe, znane również jako papierowe bilety jednorazowe i powrotne, dla stref 1-6 wzrosną o 40p do £6.70
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
paweł p uważa post za pomocny.
 
      
#871 PostWysłany: 08 Mar 2023 12:46 

Rejestracja: 08 Mar 2023
Posty: 2
Witam. Mam pytanie o taryfę pay as you go w autobusach. Rozumiem, że bilet jest waży godzinę i upoważnia do dowolnej liczby przesiadek. Nie rozumiem tylko co się dzieje, jeżeli w trakcie jazdy przekroczę czas 1h. Czy powinienem podejść do czytnika by aktywować kolejny bilet, czy mogę kontynuować podróż do przystanku, który mnie interesuje?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#872 PostWysłany: 08 Mar 2023 12:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1698
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
Nic nie robisz, przykładasz kartę na wejściu przy kierowcy i tyle
Warto poczytać pare postów do góry
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#873 PostWysłany: 08 Mar 2023 13:13 

Rejestracja: 08 Mar 2023
Posty: 2
Czyli w takim razie mogę podróżować na jednym bilecie znacznie ponad 1h pod warunkiem, że ostatnie wejście do autobusu nastąpi przed upływem godziny? W Polsce zazwyczaj jest tak, ze jak kończy się ważność biletu godzinnego to trzeba skasować kolejny stąd wg mnie warto to doprecyzować. Przeczytałem kilka stron wstecz i nie znalazłem posta, który rozwiewałby moją wątpliwość.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#874 PostWysłany: 09 Mar 2023 07:15 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2381
platynowy
@szt tak. W Londynie działa to inaczej, niż w Polsce ;) od momentu odbicia się w pierwszym autobusie dokładnie 60 minut podczas których możesz odbić się w dowolnej ilości kolejnych autobusów TFL bez dodatkowej opłaty. O ile się odbiłeś przy wsiadaniu, to możesz jechać autobusem aż do samego końca trasy.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#875 PostWysłany: 23 Maj 2023 11:32 

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 1601
Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
W ostatnią niedzielę korzystałem z metra i płaciłem kartą kredytową PKO. Kolega używał karty kredytowej Millennium.
Przystanek początkowy to Hammersmith (District & Piccadilly) w drugiej strefie, końcowy to Sloane Square w pierwszej. Za całość zapłaciliśmy 2.80 GBP
Załącznik:
Bank-Millennium.png
Bank-Millennium.png [ 20.4 KiB | Obejrzany 1236 razy ]

Załącznik:
iPKO-–-bankowość-elektroniczna-PKO-Banku-Polskiego (1).png
iPKO-–-bankowość-elektroniczna-PKO-Banku-Polskiego (1).png [ 14.27 KiB | Obejrzany 1236 razy ]


edit 1 @opo
PKO Mastercard Platinum (któryś raz zauważam, że ciut gorzej rozlicza niż Millennium)


Ostatnio edytowany przez wersus79, 23 Maj 2023 11:59, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#876 PostWysłany: 23 Maj 2023 12:04 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1842
srebrny
-- 23 Maj 2023 11:50 --

Mille rozliczył transakcję 23.05, a PKO 22.05, może stąd różnica?
Pytanie jeszcze jaką dokładnie kredytówką PKO płaciłeś.

-- 23 Maj 2023 12:04 --

Moim zdaniem ma znaczenie data przetworzenia transakcji - różnica jednego dnia.
Góra
 Profil Relacje PM off
LonDynia uważa post za pomocny.
 
      
#877 PostWysłany: 16 Paź 2023 05:48 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2381
platynowy
W styczniu 2024 znika One Day Travelcard (£32.20).
Mała strata... w prawie żadnej sytuacji nie był to opłacalny bilet.
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
KL_user uważa post za pomocny.
 
      
#878 PostWysłany: 13 Lis 2023 13:07 

Rejestracja: 13 Lis 2023
Posty: 1
Byliśmy w poprzedni weekend w Londynie, poruszaliśmy się w 1 i 2 strefie, więc max. za dzień powinno nam pobrać 8,10 £. Na jednej karcie tak pobrało, natomiast na karcie Revolut są to dużo wyższe koszty. Czy będzie dokonany zwrot?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#879 PostWysłany: 13 Lis 2023 13:11 

Rejestracja: 06 Mar 2012
Posty: 1864
Loty: 273
Kilometry: 310 928
srebrny
załóż sobie konto na TFL, podepnij tego revoluta i będziesz widział szczegóły wszystkich transakcji - to pomoże Ci ocenić prawidłowość rozliczeń
_________________
//Bartek
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#880 PostWysłany: 22 Lis 2023 20:17 

Rejestracja: 10 Wrz 2015
Posty: 206
niebieski
Hej,
Czy na Baker street można zapłacić karta za travelcard?
Dzieki!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 902 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group