Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 04 Lut 2013 16:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2012
Posty: 109
Planuję wypad w okolice Engadiny w czerwcu (dokładniej Pontresina, St. Moritz). Przylot do Bergamo, później z Bergamo do Tirano, a następnie kolejka do Pontresiny. Zdawałem sobie sprawę z tego, że Szwajcaria nie jest tanim krajem, ale po lekkim rozpoznaniu ceny trochę mnie zszokowały. Żeby ciac koszta zdecydowałem się na noclegi pod namiotem. I teraz pytanie, nie orientujecie się może jak wygląda tam sprawa z rozbijaniem się "na dziko". Czy ścigają, czy też może w ustronnym miejscu jest to tolerowane. W tamtym roku spędzałem w ten sposób wakacje w Norwegii i nie było najmniejszego problemu. Zastanawiam się czy w Szwajcarii jest podobnie... Czy oni są bardziej porządni pod tym względem ;)

P.S.
Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś cenne rady jak oszczędzić na pobycie w tym kraju to będę wdzięczny. Pytam głównie o transport i jedzonko.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 05 Lut 2013 19:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2012
Posty: 109
Poszperałem trochę. I wklejam link, może się komuś przyda: http://www.englishforum.ch/travel-day-t ... lowed.html

Wygląda na to, że legalne jest tzw. biwakowanie (pobyt przez jedną noc) a zabronione jest obozowanie (dłuższy poobyt)
Góra
 Profil Relacje PM off
cab lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 05 Lut 2013 22:36 

Rejestracja: 01 Lut 2013
Posty: 44
Najprościej - rozbij się w pewnej odległości od zabudowań a wcześniej zapytaj gospodarza, nie powinno być problemów.

W pobliżu Pontresina są 2 kempingi:
- http://www.swisscamps.ch/en/index.php?s ... il&eid=287
- http://www.swisscamps.ch/en/index.php?s ... il&eid=286
Jeśli nawet nie do kimki, to będziesz miał gdzie się umyć, zjeść ciepły posiłek i zrobić drobne zakupy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 05 Lut 2013 23:13 

Rejestracja: 09 Sty 2013
Posty: 254
niebieski
tompot napisał(a):

Wygląda na to, że legalne jest tzw. biwakowanie (pobyt przez jedną noc) a zabronione jest obozowanie (dłuższy poobyt)


nie do konca
musisz wiedziec na czyim terenie stawiasz namiot
co do kosztow-przywiez w rozsadnych ilosciach zarcie z Wloch
powodzenia
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 08 Lut 2013 20:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2012
Posty: 109
@spiggy
Będąc w obcym terenie trudno się zorientować do kogo należy dana łączka czy las. Z tego co wyczytałem na tym forum powyżej to rolnicy/gospodarze nie robią problemów z rozbiciem jeśli się wcześniej ich zapytamy o zgodę (oczywiście jeśli ich spotkamy). Widziałem nawet oferty gospodarstw z tamtego rejonu gdzie oferuje się nocleg w stodole na sianie (za "drobną" odpłatnością 20 CHF). Jedyna rada to po prostu rozbijać się z dala od zabudowań w okolicach wieczornych i zwijać manatki o świcie. Jeśli nie zostawiamy po sobie śmieci, nie palimy ognisk w niedozwolonych miejscach, to raczej nikt nam nie będzie robił problemów. W Polsce jest zresztą podobnie (no może z wyjątkiem parków narodowych).

Wydaje mi się że żarcie lepiej przywieźć z Polski. W tamtym roku byłem niedaleko tych rejonów (jezioro Como) i przez tydzień żywiłem się krajową "suchą karmą" (konserwy itp.). W Italii żywność jest średnio 1,5 - 2 razy droższa niż u nas (mówię o dyskontach typu Lidl czy Coop), no chyba że zaopatrujemy się w pobliskiej strefie wolnocłowej w Livigno (ale to raczej dotyczy dóbr luksusowych). A w Szwajcarii to pewnie 3-4 razy, ale po pobycie w Norwegii to już mnie chyba nic nie zdziwi (średnio 6-krotna przebitka).

@underwriter
Dzięki, kempingi już namierzyłem. Ale zastanawiam się jaki jest sens płacić 15 CHF (+6 CHF za namiot) za kawałek trawki. Jedyny problem to wzięcie prysznica, ale akurat w tej dolince jest cała masa jeziorek i strumyków, więc jakoś da się radę przeżyć. Zawsze to jakiś bliższy kontakt z naturą :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 08 Lut 2013 21:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
raz tu wrzuciłem linka do oferty na bookingu gdzie za chyba 25euro było spanie na sianie + śniadanie :)
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 09 Lut 2013 00:49 

Rejestracja: 09 Sty 2013
Posty: 254
niebieski
tompot
tutaj kazda gmina rzadzi sie swoimi prawami
co w jednej jest dozowolone, w innej zabronione
kilka pozytecznych linkow
http://www.outdoorseiten.net/wiki/Wildc ... Pontresina
http://www.alternatives-wandern.ch/biwa ... erbote.htm
http://www.sac-cas.ch/ wpisz w pole szukaj 'wilde'
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 09 Lut 2013 01:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2012
Posty: 109
Dzięki spiggy za linki, wygląda na to że całej gminie Pontresina istnieje zakaz dzikiego kampowania (obozowania? - nie wiem jak to nazwać). Tylko że tutaj trzeba by się bawić w prawnika, czytać uchwały gminne. Jaka jest definicja biwakowania, a jaka obozowania. Nieźle to pokręcone, czytałem właśnie, że sami Szwajcarzy do końca nie wiedzą czy jest to dozwolone, czy nie. Wydaje mi się, że nawet na terenach gdzie istnieje wyraźny zakaz, może być to fikcja, trudna do wyegzekwowania. Przecież znaków zakazu nie ma wszędzie, zawsze można tłumaczyć się niewiedzą, a w nocy nikt nie chodzi po górskich halach i nie sprawdza czy ktoś się nie rozbił z namiotem.

Zawsze zostaje nocleg na sianie i mleko z porannego udoju od szwajcarskiego Bauera.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 09 Lut 2013 10:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2012
Posty: 109
Dzięki za linki. Wygląda na to, że w Pontresinie jest to zabronione, ale wątpię żeby ktoś to rzeczywiście egzekwował - już widzę jak przeczesują lasy w nocy w poszukiwaniu nielegalnych turystów ;-) Sami Szwajcarzy do końca nie wiedzą jako to jest z tym rozbijaniem się na dziko. Nie każdy jest prawnikiem i zna na pamięć uchwały gminne. Myślę, że trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem i po prostu nie rzucać się w oczy, bo wtedy ktoś może zacząć pytać, a na co, a po co?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 09 Lut 2013 10:37 

Rejestracja: 01 Lut 2013
Posty: 107
Powiem Ci, że Szwajcaria to społeczeństwo obywatelskie i każdy jest miły i przyjemny, mówią wszystkim guten tag na ulicy, ale też wszystko widzą. A cenowo to Szwajcaria jakąś masakrą nie jest.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 09 Lut 2013 12:58 

Rejestracja: 09 Sty 2013
Posty: 254
niebieski
tompot napisał(a):
...ale wątpię żeby ktoś to rzeczywiście egzekwował...

:lol:
nie chcialbym przeczytac w tutejszym szmatlawcu
ze ci np krowa zjadla namiot

Szwajcaria to kraj, gdzie policja ma ponad 7 milionow jawnych wspolpracownikow/informatorow 8-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 09 Lut 2013 15:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2012
Posty: 109
Krowa to jeszcze, gorzej jak na niedźwiedzia trafię ;-) A tak na poważnie to po rekonesansie na miejscu wszystko się okaże. Jak będą dobre i ustronne miejsca na spędzenie nocy, to grzech z nich byłoby nie skorzystać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 09 Lut 2013 18:35 

Rejestracja: 09 Sty 2013
Posty: 254
niebieski
przyjedz teraz
bo M13 slodko spi :lol:
http://www.20min.ch/schweiz/ostschweiz/story/10197152
M13 to tajny kryptonim niedzwiedzia, ktory w sezonie spedza sen z powiek bauerom w Graubünden
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 09 Lut 2013 22:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2012
Posty: 109
spiggy napisał(a):
przyjedz teraz
bo M13 slodko spi :lol:
http://www.20min.ch/schweiz/ostschweiz/story/10197152
M13 to tajny kryptonim niedzwiedzia, ktory w sezonie spedza sen z powiek bauerom w Graubünden

Groźny jest skubaniec, w Spieglu piszą, że splądrował parę uli i kozę załatwił ;-) Nie wiedziałem że niedźwiadki w Szwajcarii to taka rzadkość. Nasze karpackie misie są chyba liczniejsze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 28 Lut 2017 15:03 

Rejestracja: 18 Sty 2014
Posty: 35
Polecam kameralne pole namiotowe w Ticino: https://www.facebook.com/Camping-Bellav ... 077149122/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 28 Lut 2017 15:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
@‌tompot‌
Jak tam wyjazd? :)
Jak znajdziesz czas to podziel się z nami doświadczeniami ;)
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 28 Lut 2017 22:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2012
Posty: 109
@namteH
Nocowałem na campingach w Bondo i Silvaplanie. Nie jest to jakiś straszny wydatek. W Silvaplanie w 2013 r. wychodziło ok. 13 CHF za osobę. Jest tam sporo łąk i miejsc na ogniska - podejrzewam, że jeżeli by się rozbić gdzieś w osłoniętym miejscu, o zmroku i mieć namiot w maskujących kolorach, to pewnie nie byłoby problemu. Ale z doświadczenia wiem, że to gra nie warta świeczki. Tachanie namiotu na szlaku to nic fajnego. Na campingu można zostawić rzeczy i na lekko zwiedzać (10 kg na plecach po kilkunastu km marszu robi kolosalną różnicę). Nie wspominam też o takich rzeczach jak ciepły prysznic, dostęp do bieżącej wody, suszarnia, z którymi jest ciężko przy nocowaniu na dziko. Podsumowując - przy odpowiednich środkach ostrożności można spróbować się rozbić poza wyznaczonymi miejscami, ale będzie to mało komfortowe i kosztem niedużych oszczędności. O ile to możliwe, warto również pytać właścicieli terenu czy można u nich postawić namiot.

Dla amatorów dzikiego kimania polecam zrobienie rekonesansu na Google Maps i Google Street View. Podstawowa rzecz to znalezienie miejsca z dostępem do czystej wody (strumień, wodospad). W rejonach alpejskich trzeba też się przyzwyczaić do wszędobylskich krów, które mogą hałasować dzwonkami :D I pamiętajmy, żeby zostawić po sobie porządek.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 09 Cze 2017 00:24 

Rejestracja: 01 Cze 2015
Posty: 276
Loty: 111
Kilometry: 260 580
niebieski
Tak sobie pomyślałem, że w drodze w Dolomity zahaczyć o jakieś trasy w Szwajcarii. Generalnie chodzi o namiot więc nie zakładam nowego tematu. Pewnie wybiorę okolice Grindelwald ale jeszcze nic nie jest przesądzone. Czy w sierpniu będzie jakiś problem z miejscami na campingach? W sensie - wolałbym trasę ustalać spontanicznie ale jak będę musiał rezerwować to ze spontaniczności nici.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 21 Cze 2017 09:44 

Rejestracja: 09 Sty 2013
Posty: 254
niebieski
niestety
to jest Szwajcaria i tu takie rzeczy sie planuje
z drugiej strony jesli zarezerwujesz a nie przyjedziesz tylko z wyprzedzeniem powiadomisz o tym fakcie to Kantonspolizei Bern nie bedzie cie scigac
https://www.eigernordwand.ch/index.php?page=sommer
http://www.gletscherdorf.ch/kontakt.html
http://www.danys-camping.ch/cms/index.php/preise

ja bym tak zrobil (mieszkam w CH ponad 10 lat) ale to twoja sprawa, jak to zalatwisz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 07 Cze 2018 22:03 

Podbijam temat -gdzie można ( i czy w ogóle ) spać pod namiotem e Genewie powiedzmy gdzieś nad jeziorem ?
Góra
 PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group