Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 145 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 10 Paź 2018 10:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lis 2012
Posty: 1013
niebieski
sranda napisał(a):
Bo w szerokich konsultacjach pewnie brało udział mało Polaków, a dla ludzi z zachodniej Europy bardziej odpowiadający geograficznie jest czas letni, w przeciwieństwie do nas. Zresztą pisał już o tym @wtak

Poza tym czy w konsultacjach było pytanie o to, jaki czas powinien być zastosowany na stałe (letni czy zimowy), czy też pytanie było tylko o czas letni w kontekście braku jego zmiany? Jeśli to drugie, to ludzie nawet nie mieli szans się wypowiedzieć czy wolą pozostawienia czasu zimowego, czy letniego, tylko to drugie zostało im narzucone przez UE...

To nawet nie zadałeś sobie trudu kliknięcia w ankietę z pierwszego posta? Tak żeby wiedzieć o co pytano? ;)

Ankieta zawierała kilka pytań (w tym także półotwarte i otwarte pt. "Dlaczego uważasz że Twój wybór będzie korzystniejszy?") więc nic nie zostało "narzucone przez UE" :?

Wg mnie albo się na coś zdecydują (typu wszyscy kończymy ze zmianą czasu i przechodzimy na czas letni-prawdopodobnie), albo jeśli nie dojdą do porozumienia to zostanie tak jak jest teraz. Inne warianty wprowadzałyby ogromny chaos. Ale pożyjemy zobaczymy.
Góra
 Profil Relacje PM off
pemat lubi ten post.
 
      
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
Zbiór lotów do Grecji od 160 PLN. Bilety z 4 polskich miast Zbiór lotów do Grecji od 160 PLN. Bilety z 4 polskich miast
#42 PostWysłany: 10 Paź 2018 11:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
@john_doe
W okolicy równonocy wschód słońca następuje ok. godziny 6 rano, a zachód ok. godziny 18 czasu miejscowego. Zatem na zachodzie Polski, gdzie czas miejscowy pokrywa się w przybliżeniu z czasem strefowym południka 15oE wschód słońca następuje ok. godziny 6 rano dla czasu strefowego CET (czyli zimowego) albo ok. godziny 7 rano dla czasu strefowego EET (czyli letniego). W środkowej części kraju wschód słońca następuje ok. godziny 5:30 dla czasu CET, albo ok. godziny 6:30 dla czasu EET. A na wschodzie Polski są to godziny ok. 5:20 (CET) albo 6:20 (EET).
A co do ustępstw politycznych to nie mam pojęcia na co gotowy jest rząd, a na co nie :?:
Góra
 Profil Relacje PM off
sranda lubi ten post.
 
      
#43 PostWysłany: 15 Paź 2018 06:07 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
Uzupełniając @Cicha_Woda dodam łopatologicznie, że ktoś mądry wymyślił strefy czasowe po to, żeby w każdym miejscu na Ziemi godzina 12ta odpowiadała mniej więcej słońcu w zenicie, czyli połowie dnia, a północ to była połowa nocy.
Jeśli w Polsce będzie na stałe czas zimowy, to będzie to na większości obszaru spełnione, a w przypadku czasu letniego, w dużej części Polski, połowa dnia wypadnie ok. 13tej (na zachodzie nawet później), a północ około 1-szej w nocy, co po prostu będzie nienaturalne - vide przykład Chin, który już był tutaj wspominany. Zwłaszcza jest to niezbyt korzystne dla północnych narodów, bo np. Hiszpanie, którzy połowę dnia mają ok. 14tej, prowadzą inny tryb życia, wstają później, mają sjestę, dłużej pracują, do późnej nocy są aktywni,
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#44 PostWysłany: 15 Paź 2018 14:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2012
Posty: 1134
Loty: 392
Kilometry: 429 122
niebieski
Ale w jaki konkretny sposób jest to niekorzystne? Praca, wypoczynek?

Zimą, kiedy jasno będzie 9-16 zamiast 8-15? Czy latem, kiedy jasno będzie 3-22 zamiast 2-21? Prawie nikt nie skorzysta z czterech jasnych godzin w nocy w czerwcu i lipcu. Natomiast o godzinie 21-22 latem odbywa się mnóstwo ciekawych wydarzeń, nawet na upartego więcej ludzi jest w pracy o godzinie 21-22 niż 2-3.

Chiny to całkiem inna historia, bo tam jest kilka godzin, a nie jedna.

A potem nagle piszesz o trybie życia Hiszpanów, a przecież tryb życia Polaków nie zakłada wcale korzystania ze słońca o 3 rano i kładzenia się spać o 21.30. :)

Nawet przykład z teraz - jest październik, ponad 20 stopni, ludzie wracają z pracy i mogą jeszcze korzystać ze słońca w czasie wolnym. Przy zmianie czasu byłoby to praktycznie niemożliwe od końca września.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#45 PostWysłany: 21 Paź 2018 09:11 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
Otóż kolego @Djorkaeff nie masz racji.
Czytałem kiedyś artykuł naukowy, że wstawanie, gdy jest jeszcze ciemno, powoduje problemy zdrowotne i nie jest też bez wpływu na naszą psychikę. Zostało to już naukowo udowodnione.
Także lepiej jest wstawać, gdy robi się jasno w zimie, a nie w kompletnej ciemności (zakładam, ze większość społeczeństwa jednak musi wstać pomiędzy 6-8 rano).
A godzina jasności więcej w lecie tak naprawdę nie ma znaczenia, gdy są ciepłe noce, to można i po ciemku przyjemnie spędzać czas na zewnątrz, zwłaszcza, że letnie noce z reguły są dość jasne.
Ja również mam nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowy i ustali w krajach czas adekwatny do stref czasowych, a nie sztuczny, jak np. w przypadku Hiszpanii (która też przyjęła czas środkowoeuropejski tylko ze względu na Franco, który chciał przypodobać się Hitlerowi).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#46 PostWysłany: 21 Paź 2018 10:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2012
Posty: 1134
Loty: 392
Kilometry: 429 122
niebieski
Jeśli nie mam racji, to wypadałoby podać źródło tego artykułu naukowego, bo tak to nadal mamy opinię przeciw opinii. :)

Ty uważasz, że jasne, letnie wieczory są bez znaczenia, ja uważam że to rzecz, która mocno wpływa na pozytywne samopoczucie wielu ludzi. Jest mnóstwo badań pokazujących że przebywanie na świeżym powietrzu, spacery, uprawianie sportu dają zdrowie i dobre samopoczucie. Czas letni nam to daje, po pracy można umówić się z kolegami na boisko, pójść z dziećmi na spacer do lasu zbierać kolorowe liście, mnóstwo pozytywnych rzeczy. Poranne słońce towarzyszące czekaniu na przystanku na autobus do pracy wypada moim zdaniem przy tym słabo. ;) Więc nadal - to tylko opinie, ale mimo wszystko uważam że dla większej liczby ludzi bardziej istotne jest słońce po południu. I to też pokazała ankieta.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#47 PostWysłany: 21 Paź 2018 11:55 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
Kolego, a gdzie Twoje artykuły naukowe? Na razie to są tylko Twoje przypuszczenia, które wcale nie muszą być zgodne z naukowym podejściem, tylko własnymi subiektywnymi opiniami.
A tutaj dwa artykuły, gdzie możesz sobie poczytać jak działa melatonina, jak światło słoneczne przy budzeniu działa na efektywność mózgu itp
https://www.nationalgeographic.com/scie ... tname=none
https://www.acs.org/content/acs/en/educ ... sleep.html

Rozumiem, że może Ci się to nie podobać, ale prawda jest taka, że Polska leży na takiej długości geograficznej, że odpowiedni dla nas jest czas ZIMOWY.
Wtedy południe rzeczywiście będzie określało połowę dnia, a północ, połowę nocy. Jeśli się z tym nie zgadzasz, to miej pretensje do kogoś, kto kiedyś ustalał strefy czasowe i w ogóle sam czas.
Zawsze też możesz przenieść się np. do Niemiec, to będziesz miał później zachód słońca, albo na południe, ale wtedy z kolei będziesz miał w lecie jeszcze wcześniej zachód słońca niż na północy.
Góra
 Profil Relacje PM off
sranda lubi ten post.
 
      
#48 PostWysłany: 21 Paź 2018 12:16 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3225
srebrny
Świetnie że wiesz lepiej co dla innych jest odpowiednie, niemniej najwyraźniej Polacy nie podzielają tego zdania i w ankiecie wybrali czas letni.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#49 PostWysłany: 21 Paź 2018 12:46 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
Kol. @SPLDER nie wiem po co ta ironia...
Ja nie tworzyłem stref czasowych, ani znaczenia wyrazów 'południe', które oznacza połowę dnia, czy 'północ', oznaczające połowę nocy, więc nie do mnie te pretensje... ;)
Ktoś dużo mądrzejszy ode mnie kiedyś tak ustalił, ja tylko się z tym zgadzam, bo jest to logiczne i spójne. A teraz UE chce administracyjnie narzucić coś, co tylko dla niektórych krajów będzie zgodne z ich naturalnym położeniem geograficznym, bynajmniej nie dla Polski...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#50 PostWysłany: 21 Paź 2018 13:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Zgadzam się, że dla Polski właściwy jest czas zimowy, jednak jego zwolennicy zdaja sie zapominać, że to co jest naturalne w przyrodzie już dawno przestało być naturalne dla współczesnego człowieka. Jeśli północ ma być połową nocy, czyli środkiem nocnego wypoczynku, to przy założeniu, że powinno się spać około 8 godzin, powinniśmy kłaść się spać o 20 a wstawać o 4. A pracę większość ludzi powinna zaczynać o 6. Znacie wielu ludzi, ktorzy z własnej woli przestawią się na taki tryb? Przy czasie letnim środek nocy przypada o 1, co jest, owszem, nienaturalne, ale większości ludzi pozwala efektywniej wykorzystywać godziny światła i ciemności (mniej czasu od zachodu słońca do pójścia spać, mniej godzin jasnych przespanych rano). Tak jak @flus pisze jednym z czynników ważnych dla zdrowia może być poranne światło, ale tak samo ważny jest ogólny udział światła podczas całego czasu aktywności (zwłaszcza w zimie). Dodatkowo dla efektywności nocnego wypoczynku kluczowe jest spanie w ciemności. Tak wiec rozpatrujac korzyści jednego i drugiego czasu dla zdrowia trzeba brać pod uwagę wszystkie czynniki a nie tylko jeden.
Ludzie wypowiedzieli się w ankiecie i zdecydowana większość woli czas letni. Ja też na niego głosowałam, bo przy współczesnym trybie życia, to właśnie on bardziej jest dostosowany do naszego rytmu. Zresztą strefy czasowe to też przecież wymysł ludzi, nie jest tak, że nie możemy ich dostosowywać do naszych aktualnych potrzeb.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#51 PostWysłany: 21 Paź 2018 13:18 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3354
złoty
I to jest bardzo dobre podsumowanie. Dla kogo ma znaczenie ze słońce nie bedzie w zenicie punkt o 12:00 kolejno odlicz....

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#52 PostWysłany: 21 Paź 2018 13:41 

Rejestracja: 20 Paź 2012
Posty: 289
Loty: 85
Kilometry: 236 428
niebieski
Tu chyba nikt nie ma dzieci bo nikt nie bierze pod uwagę ze pójdą do szkoły czy przedszkola w ciemnościach ,w zimie o 8 rano a w Szczecinie o 9 będzie ciemno .
_________________
Image
https://my.flightradar24.com/noyle
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#53 PostWysłany: 21 Paź 2018 17:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
BTW jak sie siedzi w pubie to czas nie odgrywa roli, zimowy czy letni, poza godzinami otwarcia. :D
Taka ciekawostka:
Kod:
W Czechosłowacji, zimą 1946/1947 zastosowano czas zimowy, kiedy od 1 grudnia 1946 do 23 lutego 1947 czas został przesunięty o 1 godzinę do tyłu w stosunku do czasu strefowego (więc w odwrotnym kierunku niż czas letni)[10]
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#54 PostWysłany: 21 Paź 2018 18:00 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
Z dyskusji widać, że zarówno czas letni w lecie, jak i zimowy w zimie, mają swoje zalety.
Może więc zmiana czasu jednak nadal ma sens i powinna pozostać? ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#55 PostWysłany: 21 Paź 2018 18:07 

Którą ze stron ma poprzeć osoba, która nie lubi zmian?
Góra
 PM off
vivere lubi ten post.
 
      
#56 PostWysłany: 21 Paź 2018 18:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
@sranda NIE!!!
Mam 47 lat, powinienem się przyzwyczaić, ale ostatnio w Macedonii ubzdurało mi się że zmiana czasu jest w pierwszy weekend października i o mało co nie byłbym godzinę wcześniej na lotnisku, bo nie wiedziałem w którą stronę jest ta zmiana, a nie chciałem się spóźnić, więc NIE!!!
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
kittycate lubi ten post.
 
      
#57 PostWysłany: 21 Paź 2018 18:26 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
Mnie od małego uczono, że zmiany czasu zawsze są w ostatni pełny weekend (obejmujący niedzielę) marca i października. I jakoś przez te kilkadziesiąt lat już tak to weszło w głowę, że teraz nie muszę się zastanawiać. ;)
Dlatego, jeśli zmiana pozostanie, też jakoś przeżyję, bo się już przyzwyczaiłem.
Może wychowywałeś się w USA, tam rzeczywiście zmiana jest wcześniej. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
flus lubi ten post.
 
      
#58 PostWysłany: 28 Paź 2018 14:59 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
Zmieniono czas i od razu lepiej się wstawało do kościoła, gdy jasno było już przed 7mą rano. ;-)
Oby ten czas pozostał, albo chociaż zmiany czasu, bo czas letni w zimie to nieporozumienie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#59 PostWysłany: 28 Paź 2018 15:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 5617
HON fly4free
Każdy ma swoją własną definicję nieporozumienia, moją jest zachód słońca w grudniu o 15.
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
kittycate uważa post za pomocny.
 
      
#60 PostWysłany: 28 Paź 2018 15:15 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
Chyba nigdzie w Polsce słońce o tej porze nie zachodzi, nawet w grudniu.
Najbardziej wysunięte na północny-wschód rejony to przynajmniej 15:10.
A zachód i południe Polski to 15:45-16:00.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 145 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group