Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 96 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Lizbona
#81 PostWysłany: 04 Maj 2019 18:40 

niebieski
neverstopexploring napisał(a):
kładą na początku chleb , oliwki i ser- nie jest za darmo:)

Stary portugalski obyczaj - to nigdy nie jest za darmo, chociaż powinno być niedrogie. Oliwki niecałe 1 euro, chleb 0.50, masełko 0.50, ser może być droższy do 3 euro (ale bywa świetny). Cokolwiek ruszysz, to znajdzie się na rachunku, jak nie ruszysz, to nie powinno. Od jakiegoś czasu (2-3 lata) jest obowiązek umieszczania tych pozycji w menu, więc można sobie sprawdzić, ile co kosztuje. Wcześniej domyślnie było tak, że można było w ciemno brać i nie kończyło się drastyczną ceną, ale po mocnym wzroście ruchu turystycznego znaleźli się wśród knajpiarzy amatorzy łatwego zysku na jednorazowym kliencie, więc trzeba (jak prawie wszędzie) uważać i sprawdzać.
 Relacje PM off
portuguesas lubi ten post.

#82 PostWysłany: 04 Maj 2019 18:47 

niebieski
Tak, dokładnie, ceny były w menu i rzeczywiście grosze, oliwki 0,5 e

#83 PostWysłany: 08 Cze 2019 23:12 
Awatar użytkownika

Loty: 39
Kilometry: 72 410
niebieski
Cześć .....będę stacjonował w Belem niedaleko klasztoru. Podrzuci ktoś namiary na lokalne knajpki z fajnym jedzonkiem w okolicy.
 Relacje PM off  

#84 PostWysłany: 14 Cze 2019 01:10 
Awatar użytkownika

srebrny
spoko fajny watek, sporo knajp na jakies wieksze jedzenie i troche ciastkarni, a na sniadanie cos ktos poleci?
co w ogole portugalczycy jedza na sniadanie?
 Relacje PM off  

#85 PostWysłany: 14 Cze 2019 11:01 

każda padaria z własnym wypiekiem, bardziej "wykwintnie" Noobai, Dear Breakfast, Bowl, Frutaria Cafe, Heim Cafe. Polecam też wypieki brazylijskie (coxinha, enroladinho, pao de queijo <3). Portugalia nie ma swojego english breakfast i dawniej podstawą "śniadań" było zjedzenie chleba z masłem i wypicie kawy (i to jak w Porto mówią "cimbalino" - espresso). Polecam po prostu tost/sandwich, a i mniej składników (i jest tańsza) tym de facto bardziej lokalna. Ja na mieście preferuję bifana lub po prostu jakieś ciastka z serem kurczakiem. Nie ma co się bać małych, obdrapanych cafe, sam chyba nigdy się nie zawiodłem, w porównaniu z sieciowkami np. polecaną tutaj padaria portuguesa.

Tak w ramach ciekawostki, w połowie XX wieku w małych portugalskich miastach powszechne było wywieszanie za drzwi materiałowego worka z wbitymi szpilkami - ilość szpilek oznaczała ilość potrzebnych bochenków. Teraz spotkałem się z tym raz w opowieści babci z Alvalade, że jeszcze czasem piekarz jeździ na rowerze i przywozi chleb bezpośrednio do domów. Jeśli nie wiesz czegoś na temat portugalskiej kuchni to często odpowiedzią jest chleb, a w przypadku słodyczy - jajko i cukier. Co też generuje kolejną śniadaniową odpowiedź - dzieciom często podawało się ciastka lub chleb z cukrem i mleko. ;)
rw30 uważa post za pomocny.

#86 PostWysłany: 14 Cze 2019 11:16 
Awatar użytkownika

srebrny
a coś z jajkami na śniadanie mają? czy chleb z jajkami ? : )
 Relacje PM off  

#87 PostWysłany: 27 Cze 2019 15:22 

miałem chwilę rozkminy co mógłbym zaproponować ci oprócz jakichś puddingów na jajkach (pudins de ovos) czy właśnie wypieków i słodyczy na jajach i powiem szczerze - poza tym co jest i u nas (jajecznice, omlety, kanapki) chyba nic nie przychodzi mi tak śniadaniowo do głowy. :D

#88 PostWysłany: 27 Cze 2019 16:02 

srebrny
Czy mógłbyś napisac coś o Mercado de Riberia w Lizbonie? Oczywiście jak znasz? Czy można tam się ,,stołować" i ewentualnie przybliżone ceny :P
 Relacje PM off  

#89 PostWysłany: 27 Cze 2019 17:01 
Awatar użytkownika

Loty: 31
Kilometry: 39 292
HON fly4free
Byłem w niedzielę - w Mercado da Ribeira da się jak najbardziej stołować w części zwanej Time Out Market, gdzie mamy komunalną przestrzeń ze stolikami pośrodku i knajpki naookoło. Jeśli ktoś zna warszawską Halę Koszyki, to powiedziałbym, że to taki lizboński odpowiednik, ale większy.
My akurat nie jedliśmy, ale żeby się zorientować, co tam serwują, to pełna lista knajp pod tym adresem https://www.timeoutmarket.com/lisboa/en/eat-and-drink/
2 ludzi lubi ten post.
HandSome uważa post za pomocny.

#90 PostWysłany: 27 Cze 2019 21:21 
Awatar użytkownika

srebrny
Kashpir napisał(a):
Byłem w niedzielę - w Mercado da Ribeira da się jak najbardziej stołować w części zwanej Time Out Market, gdzie mamy komunalną przestrzeń ze stolikami pośrodku i knajpki naookoło. Jeśli ktoś zna warszawską Halę Koszyki, to powiedziałbym, że to taki lizboński odpowiednik, ale większy.
My akurat nie jedliśmy, ale żeby się zorientować, co tam serwują, to pełna lista knajp pod tym adresem https://www.timeoutmarket.com/lisboa/en/eat-and-drink/

LOL, też byłem w Lizbonie w niedzielę.
Parę uwag ode mnie:
***polecane tu wcześniej A Provinciana & Marques są w niedziele nieczynne - akurat byłem dwie niedziele z rzędu w Lizbonie i 2x odbiłem się od drzwi.
***polecana tu wcześniej Casa de India - ok wporzo
***od siebie dodam :
****** https://goo.gl/maps/MtYVjF5ucKSjRpSg9 , Duque, bardzo przyzwoita knajpka z dobrymi obiadami, blisko dworca Rossio
****** https://goo.gl/maps/yuo8CsWB9YNktkyf8 , Moinho da Praia, przyzwoita knajpa niedaleko za zjazdem z puente Vasco da Gama już po drugiej stronie Tagu (czyli w sumie to nie Lizbona)

Ostatnio edytowany przez rw30, 27 Cze 2019 21:48, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
Kashpir lubi ten post.

#91 PostWysłany: 27 Cze 2019 21:40 
Awatar użytkownika

złoty
Kashpir napisał(a):

No to Warszawiacy, jak to jest, stołujecie sie na co dzień w koszykach?
Ribeira to syf pod turystów, oczywiście pojawiają się tam "modni" lizbończycy, ale Lizbona to mała knajpka z ceratą na stole na rogu ulicy a nie ribeira.
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#92 PostWysłany: 28 Cze 2019 08:00 

Piona. Jak dla mnie grupą docelową Time Out są bogaci angole i te wielkie wycieczkowce, które zaczęły się jakiś czas temu pojawiać przy Tagu. Nie lubię tam być ze względu na mega tłok i częsty problem ze znalezieniem miejsca do siedzenia. Jeśli już musimy być w miejscu z Netflixa (oba były w Somebody Feed Phil) to zdecydowanie lepiej wybrać Ponto Final ze względu na widok oczywiście, nie jedzenie czy jego cenę. ;)
2 ludzi lubi ten post.

#93 PostWysłany: 16 Sie 2019 15:12 
Awatar użytkownika

Loty: 30
Kilometry: 64 182
Gdyby ktoś po zwiedzaniu Klasztoru Hieronimitów chciał coś zjeść to szczerze polecam restaurację albo może bistro O Prado Rua da Junqueira 474,
Jedzenie proste, bardzo smaczne. Miejscowi i turyści. Znakomity okoń morski, bardzo dobre sardynki z grill. Danie w granicach 8-9 euro, sok wyciskany z pomarańczy 2.50, kawa 0.65 euro, deser 2-4 euro.
Miła obsługa. Najlepsze, bezpretensjonalne jedzenie w czasie ostatniego niestety krótkiego pobytu w Portugalii.
 Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.

#94 PostWysłany: 16 Sie 2019 20:05 
Awatar użytkownika

Loty: 39
Kilometry: 72 410
niebieski
...... O Prado Rua da Junqueira 474 - byłem i potwierdzam - mega żarcie w dobrych cenach
Polecę także w najbliższych okolicach - Queijadas de Belem - https://www.google.pl/maps/place/Queija ... 7934?hl=pl
..... dobra miejscówka na poranną kawę z ciachem jak i obiad ......
 Relacje PM off
PanAndre lubi ten post.

#95 PostWysłany: 16 Sie 2019 20:12 
Awatar użytkownika

Loty: 474
Kilometry: 1 055 629
srebrny
No to Warszawiacy, jak to jest, stołujecie sie na co dzień w koszykach?

Świetne porównanie obu miejsc. Towarzystwo straszne, większość knajp beznadziejna ale są perełki warte odwiedzenia. W Koszykach Port Royal i tapas bar naprzeciwko, w Lizbonie nazwy nie pamiętam, nie na głównej hali tylko w bocznych alejkach, pyszne jedzenie!

#96 PostWysłany: 17 Sie 2019 01:24 
Awatar użytkownika

Loty: 31
Kilometry: 39 292
HON fly4free
Takie miejsca mają też plusy - Angole i inne nacje z wycieczkowców zadowalają się jedzeniem w Time Out Market i nie pchają się do knajp z ceratami ;)

Ale przechodząc do mojej rekomendacji - Cervejaria Ramiro, Avenida Almirante Reis 1
Miejsce dla wielbicieli owoców morza, od 2012 roku rozsławione przez Anthony'ego Bourdain, gdy znalazło się w lizbońskim odcinku "No reservations". Tamtejsze gambas aguillo (krewetki na czosnku) są tak dobre, że specjalnie poszliśmy tam drugi raz. Z pewnością lokal do najtańszych nie należy (porcja wspomnianych krewetek kosztuje 11,62 EUR), ale wszystko czego tam spróbowaliśmy było świetne. Menu nowoczesne, bo na tablecie i w kilku językach, w tym - a jakże - po chińsku. Dużo świeżych owoców morza również na wagę - kelnerzy przychodzą do stolika i prezentują gościom kraby, homary, itp. zanim te trafią do kuchni. Międzynarodowa kolejka ustawia się już od południa, gdy lokal otwiera podwoje. Przyjdziecie później, to liczcie się z dłuższym czekaniem - na tą okoliczność, zamontowano przed wejściem "piwomat", w którym za bodajże 2 euro można sobie zakupić kubek Sagres i umilić czas oczekiwania. Co ważne - w poniedziałki nieczynne.

PS Ramiro u Bourdain to jeszcze inna, stara Lizbona - nie liczcie już na taki klimat. A jeśli ktoś nie widział tego odcinka, to może lepiej obejrzeć po powrocie?

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
3 ludzi lubi ten post.

[ 96 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości