Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Tirana
#1 PostWysłany: 22 Paź 2017 19:00 

Rejestracja: 26 Kwi 2013
Posty: 843
niebieski
Polecam zwiedzanie z przewodnikiem http://www.tiranafreetour.com/ . Przewodnik bardzo dobrze zna angielski (przez pewien czas przebywał w USA), opowiada o Tiranie i kraju bardzo ciekawie. Naprawdę warto.
Góra
 Profil Relacje PM off
vegejazz lubi ten post.
Yaneck uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Grecji: urlop z wyżywieniem w 4* hotelu na Korfu za 2259 PLN Wczasy w Grecji: urlop z wyżywieniem w 4* hotelu na Korfu za 2259 PLN
Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów
 Temat postu: Re: Tirana
#2 PostWysłany: 28 Paź 2017 23:21 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 434
Loty: 242
Kilometry: 472 277
niebieski
Zgadzam się w zupełności. Ta przechadzka była najciekawszym kompendium wiedzy o Albanii, ten przewodnik jest rewelacyjny i, co najważniejsze, sam przeżył epokę komunizmu i albańskiej izolacji, więc wie, co mówi.
Góra
 Profil Relacje PM off
dyzio1 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Tirana
#3 PostWysłany: 07 Cze 2023 09:53 

Rejestracja: 24 Sty 2012
Posty: 77
Loty: 108
Kilometry: 262 558
Gdyby ktoś miał dużo czasu i interesuje go historia Albani polecam odwiedzić całkiem spory bunkier przeciwatomowy BUNK’ART 1 (dojazd z centrum linią L11- Porcelani) https://bunkart.al/1/si_te_arrini
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
meczko uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Tirana
#4 PostWysłany: 17 Paź 2023 19:04 

Rejestracja: 20 Lut 2013
Posty: 661
Loty: 130
Kilometry: 177 910
niebieski
Polecam przynajmniej przejechać przez Tiranę w drodze na lotnisko.
Przez 6 dni jeździłem po miejscach "must see" w Albanii i nie różniły się one znacznie od chociażby Czarnogóry (trochę brudniej, trochę biedniej na wsiach, trochę Grecji, trochę Włoch i tylko szczypta krajów arabskich). Natomiast w Tiranie (poza centrum) poczułem się jak w kraju muzułmańskim, zupełnie inny klimat.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tirana
#5 PostWysłany: 15 Sty 2024 16:14 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2597
Loty: 243
Kilometry: 297 179
Byłem na jedną noc w Tiranie w styczniu i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Leciałem w tygodniu i kierunek nie cieszy się dużą popularnością co uważam za błąd. Myślałem że na miejscu będzie druga Podgorica a miasto ma naprawdę sporo do zaoferowania.

Tirana wydawała mi się ciekawa ze względu na miks kulturowy. Państwo muzułmańskie ale w ogóle tego nie widać, meczety nie rzucają się w oczy a na główmy placu miasta poza meczetem jest kościół katolicki i prawosławny. Do tego widać wpływy różnych kultur. Bardzo dużo osób pijących espresso jak we Włoszech, zabudowa przypominająca Split ale ścisłe centrum bardziej przypominało mi Berlin niż taką Podgorice. Do tego poza sezonem niskie ceny lotów i noclegów. Na miejscu bardzo bezpiecznie.

Polecam następujące punkty do obejścia w Tiranie:
- Plac Skanderbega z Pałace Kultury, Bank Narodowy, Muzeum Narodowe
- Muzeum "Dom Liści"
- meczet Ethem Beja i wieża zegarową
- Bunk’Art 2
- dzienica Blloku i willa Envera Hodży
- Piramida - tutaj też na plus że jest wyremontowana i można wejść na szczyt za darmo, fajna panorama na miasto
- rondo Sheshi Karl Topia
- plac Marii Teresy
- Most Garbarzy
- grobowiec Kaplana Paszy
- bazar Pazari i Ri
- mur twierdzy Justyniana
- Postbllok - bunkier i fragment muru berlińskiego
- park miejski - fajny widok na zbiornik wodny
- galeria handlowa "Toptani" - żadna to atrakcja, galeria jak galeria ale na poziomie -1 jest sklep spożywczy Conad (nie ma ich wiele w centrum), do tego z ostatnich pięter fajnie widać panoramę miasta (choć szyby są brudne) a do tego są na miejscu darmowe wc

Miałem jeden pełny dzień na miejscu i naprawdę sie nie nudziłem. Myślę że Tirana poza sezonem na dwie noce też jest ok bo można dołożyć kolejkę Dajti Ekspres lub wypad do Kruje albo Durres.

.
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Tirana
#6 PostWysłany: 15 Sty 2024 17:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
Halo, halo! Podgorica jest prawdopodobnie najciekawszą stolicą Europy do zwiedzenia w weekend. Sporo modernizmu bardzo wysokiej jakości, trochę szalonych projektów - po prostu Jugosławia w pełnej krasie - a wszystko w zasięgu spaceru.

Ludożerka jeszcze do tego nie dojrzała, ale za 10 lat zaczną się pielgrzymki, bo ludzie zauważą, że stare nie zawsze znaczy wartościowe.

Pod tym względem Tirana wygląda słabo. Coś tam się znajdzie, ale niewiele.

Natomiast niewątpliwie jeśli chodzi o mix wschodu o zachodu. Włoch i końca świata Tirana jest niezmiernie ciekawa. Chodzi jednak o vibe, nie wygląd. Znaczy wygląd też, ale chodzi raczej obl chaos i druty.

Buduje się tam dużo. Zazwyczaj jest to najgorsza architektura jaka istnieje. Taki odpowiednik tego co w Krakowie naprzeciwko Komendy Wojewódzkiej Policji. W różnych wariacjach.

Albo takie krzykliwe rzygi jak stadion.

Jednak o dziwo znajdzie się kilka (dosłownie) nowych realizacji, zarówno biurowych jak i rezydencjonalnych o jakości u nas spotykanej niezwykle rzadko.
Góra
 Profil Relacje PM off
Pudelek lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Tirana
#7 PostWysłany: 15 Sty 2024 19:43 

Rejestracja: 15 Lut 2016
Posty: 371
Loty: 117
Kilometry: 143 680
niebieski
klapio napisał(a):
Byłem na jedną noc w Tiranie w styczniu i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Leciałem w tygodniu i kierunek nie cieszy się dużą popularnością co uważam za błąd.


No to zależy jak na to spojrzeć, bo latem zdecydowanie się cieszy

Jeszcze przegapiłeś "piękną" instalację artystyczną nazywaną The Cloud :)

pabien napisał(a):
Podgorica jest prawdopodobnie najciekawszą stolicą Europy do zwiedzenia w weekend.


Odważne stwierdzenie
_________________
2018: Anglia, Litwa, Austria, Węgry, Kosowo, Albania, Czarnogóra, Włochy, Rosja, Holandia, Hiszpania. 2019: Chorwacja, Niemcy, Czarnogóra, Czechy, Chiny. 2020: Hiszpania i...:/ 2021: Litwa. 2022: Albania, Słowacja, Czechy, Niemcy. 2023: Gruzja, Litwa, Albania, Cypr...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tirana
#8 PostWysłany: 15 Sty 2024 20:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4007
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
pabien napisał(a):
Halo, halo! Podgorica jest prawdopodobnie najciekawszą stolicą Europy do zwiedzenia w weekend.



Grubo ! :D

Chyba tylko z Prisztiną może stanąć w szranki.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Tirana
#9 PostWysłany: 15 Sty 2024 20:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
Ach te popularne gusta...

Przy okazji w Prisztinie są przynajmniej dwa unikalne budynki bardzo wysokiej klasy

Zresztą za 20 lat będziecie pisali inaczej, bo te rzeczy trafią do mainstreamu.

Mała edyta: generalnie to niech każdy zwiedza co chce i wybiera co mu się podoba. Tylko chciałem zauważyć, że w Europie nie ma żadnej stolicy, która nie byłaby wybitnie ciekawa i w której nie znajdowałoby się wiele ciekawych miejsc. W przypadku Podgoricy są one spójne stylistycznie a ze względu na kompaktowy rozmiar miasta łatwe do zwiedzenia właśnie w weekend. Belgradu w takim czasie nie da się zwiedzić.

Ale wątek jest o Tiranie, więc proszę nowa, bardzo dobra realizacja

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
arturro lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Tirana
#10 PostWysłany: 15 Sty 2024 22:55 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2597
Loty: 243
Kilometry: 297 179
pabien napisał(a):
Halo, halo! Podgorica jest prawdopodobnie najciekawszą stolicą Europy do zwiedzenia w weekend. Sporo modernizmu bardzo wysokiej jakości, trochę szalonych projektów - po prostu Jugosławia w pełnej krasie - a wszystko w zasięgu spaceru.
Pod względem modernizu socjalistycznego to chyba wyżej w tej części Europy widziałbym Belgrad. Dla mnie Tirana miała po prostu więcej atrakcji "do obejścia" niż Podgorica stąd wyżej postawiłem to miasto.

Qba85 napisał(a):
Jeszcze przegapiłeś "piękną" instalację artystyczną nazywaną The Cloud :)

Widziałem tą atrakcje bo była po drodze. Podobnego typu instalacja, choć na mniejszą skale jest jeszcze tutaj: 41.331206419850915, 19.81793756067281
Dodatkowo miasto bardzo fajne pod względem dużej ilości murali.

Qba85 napisał(a):
No to zależy jak na to spojrzeć, bo latem zdecydowanie się cieszy

Bardziej chodziło mi o to, że jednak tak mało osób korzysta z Albanii poza sezonem. W pierwszą stronę z Waw w Wizzie z 80 pax, w drugą stronę w Ryanair 40 pax. A mając na uwadze ceny na miejscu, atrakcyjność miasta i stosunkowo niezłą pogodę jak na polskie warunki w tym czasie chodziło mi o to ze jest to niedoceniony kierunek :)
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Tirana
#11 PostWysłany: 19 Sty 2024 16:54 

Rejestracja: 17 Paź 2016
Posty: 40
Loty: 27
Kilometry: 67 095
klapio - dzięki za posta, nie mam czasu na przygotwanie, a również poza sezonem bo w lutym uderzamy do Albanii ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group