Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 147 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Albania i covid
#101 PostWysłany: 15 Maj 2021 00:04 

Rejestracja: 14 Lip 2018
Posty: 419
niebieski
Niedaleko wybrzeża Apollonia - ruiny starożytnego miasta. Tiranę też bym dorzucił - jest tam kilka smaczków. I jeszcze dalej np. Elbasan. We Vlorze jak dla mnie nie ma nic specjalnie ciekawego. Ale na południu koniecznie Butrint. Bywa zatłoczony, ale to na tyle duży teren, że idzie znaleźć spokojny zakątek na zwiedzanie.
_________________
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
 Temat postu: Re: Albania i covid
#102 PostWysłany: 15 Maj 2021 00:48 

Rejestracja: 05 Kwi 2012
Posty: 163
Bliżej wybrzeża - Berat, Gjirokastra.
Dalej - Voskopoje. Dziś tam za dużo nie pozostało, ale 300 lat temu miało z 60 tys mieszkańców!, uniwersytet itd
https://pl.wikipedia.org/wiki/Moskopole
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Albania i covid
#103 PostWysłany: 15 Maj 2021 10:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Tirana ma "złą prasę" ale mi się podoba, fajne autentyczne klimatyczne miasto, no może poza Blloku.
Berat i Gjirokastra na pewno warto odwiedzić chociażby z tego, że są na UNESCO (ja akurat kolekcjonuje i jestem w stanie nadłożyć nawet drogi).
Butrint też na UNESCO ale to nie są moje klimaty.
Vlora to duży kurort i modne miejsce, popularne wśród Albańczyków. Dobra baza wypadowa na riwiere albańską i zatoczki z lazurową wodą bo w samej Vlorze plaże słabe.
Ludzie zachwycają sie też Kruje i starym bazarem ale jak dla mnie to cyrk dla turystów, szkoda czasu.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
maciass uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Albania i covid
#104 PostWysłany: 15 Maj 2021 12:13 

Rejestracja: 14 Lip 2018
Posty: 419
niebieski
Kruje odpuścić. "Zamek" Skandenberga to konstrukcja z czasów późnego Hodży (nota bene autorstwa jego córki), do tego podstawa minaretu z meczetu i jedna ulica (właśnie ów stary bazar) - to wszystko. Nie warto. Choć trzeba przyznać, że malowniczo położone.
_________________
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#105 PostWysłany: 15 Maj 2021 18:41 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
Krótko byłem, ale subiektywne wrażenia:
- Gjirokastra - warto. Samo miasteczko i jego zabudowa, zamek, zwiedzanie tuneli i bunkrów z czasów zimnej wojny i dla kontrastu dom rodziny Zekate.
Załącznik:
gjirokaster-castle.jpg
gjirokaster-castle.jpg [ 201.34 KiB | Obejrzany 4393 razy ]
Załącznik:
zekate-house.jpg
zekate-house.jpg [ 235.95 KiB | Obejrzany 4393 razy ]

- Tirana - gorąco polecam free walking tour https://tiranafreetour.com/
- Vlora - miejscowość typowo turystyczna, możliwość zorganizowania fajnych rejsików. Można też podjechać do monastyru Zvernec.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
maciass uważa post za pomocny.
 
      
#106 PostWysłany: 16 Maj 2021 11:11 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1316
srebrny
Mintajski napisał(a):
cypel napisał(a):
Jak dla mnie Szkodra genialna. Góry przeklęte piękne. Szkoderskie znam od strony Czarnogóry i Albanii i świetny akwen.

Zgadzam się co do Szkodry, fajne miasto. Nie mam porównania, bo byłem tylko tam, widziałem twierdzę Rosafa, Szkoderskie i wróciłem do Czarnogóry. Skoro odradzacie Sarandę i Durres, to co zamiast tych miast? Na pewno odwiedzę Ksamil i Vlorę. Gdzie jeszcze warto spędzić dzień, może dwa? Himare, Vuno, Dhermi? Kolega z pracy mojej kobiety, Albańczyk bardzo poleca Borsh. Ktoś ma zdanie na ten temat?
z miejsc nad morzem Vuno wygladalo najfajniej, tyklo plaza jest troche daleko.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off
piekara114 lubi ten post.
 
      
#107 PostWysłany: 16 Maj 2021 11:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1863
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Sam planuję krótki wypad 23.07-26.07, na 100% pierwszego dnia pokręcę się po Tiranie. Planowałem potem na weekend skoczyć nad morze do Sarandy. Pytanie czy przy tylko 2 dniach warto tam czy jednak znajdę fajniejszą miejscówkę nad morzem na tak krótki czas?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#108 PostWysłany: 16 Maj 2021 11:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
@Legion1 moim zdaniem szkoda czasu pchać się do Sarandy, tym bardziej, że nie będziesz miał za dużo czasu. Miasto jest paskudne a okoliczności przyrody też takie sobie. Dużo bliżej masz fajne plaże i zatoczki z lazurową wodą.
Mogę polecić z czystym sumieniem np. Gjipe beach.
Druga rzecz to możesz mieć problem z weekendem. O weekendzie tutaj napisałem viewtopic.php?p=1367243#p1367243
Zdjęcia z komórki więc jakość średnia
Załącznik:
IMG_20200816_195955_885.jpg
IMG_20200816_195955_885.jpg [ 165.81 KiB | Obejrzany 4249 razy ]

Załączniki:
IMG_20200816_195955_887.jpg
IMG_20200816_195955_887.jpg [ 178.77 KiB | Obejrzany 4249 razy ]
IMG_20200816_195955_884.jpg
IMG_20200816_195955_884.jpg [ 145.86 KiB | Obejrzany 4249 razy ]
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
Legion1 uważa post za pomocny.
 
      
#109 PostWysłany: 16 Maj 2021 12:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1863
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@cypel dzięki za podpowiedzi ;) to pomyślę co tu na te 2 dni wyczarować ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#110 PostWysłany: 16 Maj 2021 12:44 

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 303
niebieski
Lepszy od Sarandy jest Ksamil, szczególnie najbardziej południowa jego część.
Znajdziesz tam kilka bardzo ładnych plaż w okolicy.
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
Legion1 uważa post za pomocny.
 
      
#111 PostWysłany: 16 Maj 2021 14:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Ksamil jest ok, siedziałem tam teraz 3 dni ale latem nie wyobrażam tam sobie tych tłumów. Teraz w maju były pustki. Poza tym uważam, że przy tak krótkim pobycie nie ma sensu jechać na koniec Albanii bo za Wlorą są naprawdę fajne miejscówki. Po Albanii jeździ się wolno, kierowcy to zawalidrogi, masa policji z radarami i przejechanie z góry na dół, mimo, że drogi dobre zajmuje sporo czasu.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#112 PostWysłany: 16 Maj 2021 14:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1863
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Nie no tak dlatego też zastanawiałem się nad Sarandą ze względu na odległość czy to jednak nie jest zbyt daleko ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#113 PostWysłany: 16 Maj 2021 14:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Jest daleko, stracisz na dojazd min. pół dnia.
Żeby dupsko wymoczyć w ładnej wodzie wystarczy trochę wyjechać za Wlorę w okolicy, Radhime czy Orikum są zatoczki, skałki, plaże. Bardzo dużo Albańczyków właśnie śpi we Wlorze a korzystają z morza na południe od Wlory. Takie są moje spostrzeżenia. W tamtym roku jak tamtędy przejeżdżałem to był wielki problem z zaparkowaniem samochodu przy fajnych miejscówkach. Naprawdę masa ludzi i zdecydowana większość to Albańczycy ale powtarzam nadziałem się na weekend i stąd masa problemów.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
maciass uważa post za pomocny.
 
      
#114 PostWysłany: 16 Maj 2021 14:27 

Rejestracja: 31 Sty 2013
Posty: 857
niebieski
Nam bardzo przypadł do gustu Rodonit, natomiast jest on daleko i droga słaba.
Szkodra świetna, zamek przepięknie położony - widać rzekę, jezioro szkoderskie i góry.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#115 PostWysłany: 16 Maj 2021 15:21 

Rejestracja: 14 Lip 2018
Posty: 419
niebieski
Legion1 napisał(a):
Nie no tak dlatego też zastanawiałem się nad Sarandą ze względu na odległość czy to jednak nie jest zbyt daleko ;)

jeśli koniecznie chcesz wymoczyć tyłek a nie dysponujesz dużą ilością czasu, to zawsze można skoczyć do Durres. Plaże są tam raczej średnie, ale morze to zawsze morze, a z Tirany dojedziesz błyskawicznie dwupasmówką. Dodatkową w centrum Durres jest kilka interesujących zabytków, łącznie z rzymskim amfiteatrem. Ktoś tu wspominał o Ksamil i miał racje - plaże z bardzo fotogenicznymi wysepkami, ale to chyba najbardziej zatłoczone miejsce na wybrzeżu! Byłem tam raz w wakacje - w 2014 roku - i na pewno nie powtórzę. Na plażę chodziłem z kempingu (miałem parę minut), bo na niej samej znalezienie miejsca graniczyło z cudem.
_________________
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
Legion1 uważa post za pomocny.
 
      
#116 PostWysłany: 10 Cze 2021 08:24 

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 303
niebieski
-- 10 Cze 2021 09:10 --

Pudelek napisał(a):
Legion1 napisał(a):
Nie no tak dlatego też zastanawiałem się nad Sarandą ze względu na odległość czy to jednak nie jest zbyt daleko ;)

jeśli koniecznie chcesz wymoczyć tyłek a nie dysponujesz dużą ilością czasu, to zawsze można skoczyć do Durres. Plaże są tam raczej średnie, ale morze to zawsze morze, a z Tirany dojedziesz błyskawicznie dwupasmówką. Dodatkową w centrum Durres jest kilka interesujących zabytków, łącznie z rzymskim amfiteatrem. Ktoś tu wspominał o Ksamil i miał racje - plaże z bardzo fotogenicznymi wysepkami, ale to chyba najbardziej zatłoczone miejsce na wybrzeżu! Byłem tam raz w wakacje - w 2014 roku - i na pewno nie powtórzę. Na plażę chodziłem z kempingu (miałem parę minut), bo na niej samej znalezienie miejsca graniczyło z cudem.


Byłem tam 3 tygodnie sierpień 10 dni i wrzesień 10 dni. Ludzi fakt, w sierpniu było trochę, ale bez przesady. Myśmy jeździli samochodem na plaże powyżej i poniżej Ksamil. Jak nam się nie chciało jechać, to szliśmy na plaże w Ksamil, dało się znaleźć miejsce i położyć z karimatą.
Oprócz tego wypady w głąb Albanii...
Co do dwupasmówek w Albanii to fakt są, ale mają np: ronda na dwupasmówce, albo ktoś wyskoczy Ci na dwupasmówkę trzymając żywego królika za łapy którego chce Ci sprzedać, a Ty masz powyżej 100km/h... niezapomniane wrażenia.... Same drogi też potrafią mieć braki w asfalcie na długości kilkunastu metrów (po jakimś trzęsieniu ziemi, robotach itd). Miejscowi oznaczają sobie takie miejsca kamieniami na drodze, albo malując sprayem oznaczenia na asfalcie, więc w nocy odradzam jazdę.
Pozdrawiam

-- 10 Cze 2021 09:24 --

Legion1 napisał(a):
@cypel dzięki za podpowiedzi ;) to pomyślę co tu na te 2 dni wyczarować ;)

Jeśli nad morze w Albanii to tylko nad morze Jońskie. Podobno najładniejszy odcinek morza Jońskiego to ten właśnie w Albanii.
Nie musisz jechać do Sarande, od przełęczy Llogara na południe jest wiele pięknych plaż i miejscowości.
Llogara także jest ciekawa widokowo i historycznie. To tutaj Juliusz Cezar zobaczył orła który odczytał jako znak że wygra wojnę z Pompejuszem.
Góra
 Profil Relacje PM off
maciass lubi ten post.
 
      
#117 PostWysłany: 22 Sie 2021 13:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sty 2012
Posty: 5471
HON fly4free
Sierpień 2021. Szkodra, która była tu wspominana wcześniej jest świetna jako baza wypadowa do zwiedzania okolicznych atrakcji. Rejs po Jeziorze Koman, który można kupić w miejscowej agencji za 35 EUR (w cenie dojazd do miejsca, z którego odpływa prom - turyści płyną łodzią - lunch - wieprzowina albo ryba i powrót do Szkodry). Ulotki w Informacji Turystycznej. Natomiast nie ma żadnych rejsów po Jeziorze Szkoderskim od strony albańskiej.
Z innej beczki: odwiedzona przeze mnie po raz kolejny Tirana sprawia coraz lepsze wrażenie. To miasto pulsuje życiem, pnie się w górę. W porównaniu z przygnębiającą i brzydką Podgoricą, która sprawiała wrażenie wyludnionej, stolica Albanii wypada naprawdę dobrze.
Problemem są wszechobecne korki (nasz autobus ze Szkodry do Budvy spóźnił się 2h, z Podgoricy do Tirany także jechał około 2h dłużej). i śmieci.
Mnóstwo śmieci, także pływających w Jeziorze Koman :twisted:
_________________
Do tej pory m.in.: Algieria, Côte d'Ivoire, Etiopia, Gambia, Ghana, Rwanda, Senegal, Uganda || Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Liban, Malezja, Oman, turecki Kurdystan, Uzbekistan || Boliwia, Brazylia, Meksyk + Europa.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
maciass lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#118 PostWysłany: 30 Sie 2021 13:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4454
srebrny
Tirana - ta współczesna archirektura dość ciekawa. Widać boom budowlany również w infrastrukturze. Przy wjeździe do miasta od strony zachodniej (od TIA) wielki plac budowy (węzeł drogowy z tunelami). Opodal fajny hotelik Akropoli z sympatycznym właścicielem.
Z cyklu "Kaowiec poleca":
- Dla plażowiczów świetnie położony Ksamil (z cenami trzykrotnie niższymi, niż położone o 2 km na zach. Korfu :)
- Opodal antyczno (grecko-rzymsko)-średniowieczny Butrint z Unesco oraz niertuzinkowy prom przez kanał łączący Morze Jońskie z jeziorem.
- Syri i Kalter - wywierzysko podziemnej rzeki Bystricy. Podwodny komin 20m głębokości (śmiałkowie skaczą), a jeszcze głębiej kolejne 30m.
Błękitna woda, interesujące przyrodniczo miejsce, choć dużo ludzi i zniszczenia masową turystyką coraz bardziej widoczne.
- Gjirokastra i Berat miasta - klasa sama w sobie.
Większość kilkudziesięciokilometrowych dróg przez góry, na mapie wyglądających na krajówki, ma nawierzchnię żwirową z wszelkimi z tego powodu wynikającymi konsekwencjami. Pięknie, ale terenówką i wolno się jedzie.
Warto natomiast przejechać się łatwo dostępną z Tirany drogą SH3 do Elbasanu (alternatywa przez góry dla autostrady A3). Kręta lecz asfaltowa i spektakularna :) .
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Kashpir lubi ten post.
 
      
#119 PostWysłany: 30 Sie 2021 15:25 

Rejestracja: 22 Cze 2012
Posty: 625
Loty: 26
Kilometry: 67 603
niebieski
Ksamil to chyba tylko przed/po sezonie. My w tym roku robiliśmy objazdowke po Bałkanach i na nieszczęście w okolicach Ksamil zrobiliśmy sobie bazę na południową Albanię. Dla mnie ta miejscowość to dramat. Zero uroku, dzikie tłumy ludzi, drogo, plaże tak obstawione leżakami, że nie ma dosłownie grama miejsca by nawet sobie usiąść. Korfu wg mnie w sezonie to jednak ciekawsze miejsce.

Ksamil ratuje bliskość Gjirokastry czy Blue Eye oraz parku Butrint, ale i tak radzę omijać to miejsce szerokim łukiem w sezonie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#120 PostWysłany: 16 Lut 2022 13:53 

Rejestracja: 03 Gru 2015
Posty: 3
Loty: 39
Kilometry: 37 733
Cześć. W pierwszy weekend marca wybieram się do Tirany.
Pobyt piatek-niedziela.
Wstepny plan to Tirana -> Kruje -> Durres.
Czy możecie zasugerować, dodać coś od siebie, co można zobaczyć w okolicy w tym czasie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 147 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group