Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Larnaka czy Pafos?
#1 PostWysłany: 03 Lis 2019 13:31 

Wybieramy się z rodziną (3os.) na Cypr w styczniu lub lutym. Mam do Was pytanie, które miasto wybrać jako docelowe. Gdzie znajdziemy wiecej atrakcji dostępnych pieszo lub komunikacją publiczną.
 Relacje PM off  

Temat postu: Re: Larnaka czy Pafos?
#2 PostWysłany: 16 Lis 2019 13:48 
Awatar użytkownika

A czego Grzegorz poszukujesz?

Jeżeli chodzi o poznanie kultury i historii Cypru to polecam Pafos. Ogrom zabytków, bardzo ładna promenada, do tego przy tej promenadzie jest cała centrala autobusowa, skąd dojedziesz dosłownie wszędzie.

My nie wynajmowaliśmy auta, jeździliśmy wszędzie busami, które jeżdżą czasowo i nie ma problemu z przesiadkami. Korzystałem głównie ze strony: http://www.cyprusbybus.com/routes.aspx?sid=4 jeżeli chodzi o rozkład jazdy.

Co mogę od siebie polecić to wycieczkę na północ do Latsi ( startujecie z Pafos busem do Polis, w Polis robicie przesiadkę na krótki dojazd do Latsi ). Polecam, ponieważ Latsi wydaje się zapomniane, a ma piękną promenadę, do tego klasyczny port cypryjski, skąd jest bardzo dużo wycieczek promami/katamaranami obok wybrzeża Cypru ( cenowo wycieczki z Latsi, wraz dojazdem z Pafos ) wychodzą najkorzystniej. I co lepsze - jedzenie w Latsi w knajpach jest znacząco tańsze niż w Pafos, a niczym się nie różni :)
 Relacje PM off  

#3 PostWysłany: 16 Lis 2019 17:51 

niebieski
Zabytki są też w Larnace i stosunkowo bliskiej odległości autostradą od niej, np. Kourion k. Limassol, czy sama stolica Nikozja też jest pełna zabytków, zwłaszcza po tureckiej stronie. Pafos owszem ciekawe, ale jest małe i w dwa dni wszystko zwiedzicie w okolicy, a jest dość daleko od innych atrakcji, więc mimo wszystko wybrałbym Larnakę, zwłaszcza jeśli chcecie zwiedzać. Styczeń/luty to raczej kiepski czas na plażowanie.
 Relacje PM off  

#4 PostWysłany: 17 Lis 2019 11:05 

Znów zależy czego szukasz, jakich atrakcji. Samych atrakcji mam wrażenie, że w Pafos jest więcej niż w Larnace. Przynajmniej takich, do których można dojść i zajmują one więcej czasu. W Pafos przede wszystkim jest Park Archeologiczny, Grobowce Królewskie (te jak dla mnie robią lepsze wrażenie) i okolica. Dodatkowo jest też chyba więcej rzeczy w dalszej odległości do wyskoczenia (jak choćby wrak, skały Afrodyty itp).

Larnaka - w teorii jest trochę większa i nowsza. Jest niby pozostałość Kition, jest jezioro, jest cerkiew Łazarza, akwedukt i dalej główne atrakcje się kończą. Natomiast odniosłem wrażenie, że jest mniej zawalona turystami i trochę tańsza. Myśmy mieli samochód i sama Larnaka była dla nas właśnie bazą wypadową, czy to do Nikozji, czy Kurionu (to stanowisko najbardziej mi podpasowało), czy na Cape Grecko, oraz przejechaliśmy się przez Olimp.
Z tym, że zarówno Kurion jak i Olimp, jak się ma samochód, to są w połowie drogi między Larnaką a Pafos (tak mniej więcej).
 Relacje PM off  

#5 PostWysłany: 19 Lis 2019 23:02 

Mieszkam na stałe w Nikozji. Myślę że w obydwu miastach znajdziesz coś interesującego, ale nie piszesz na czym wam zależy.
Obydwa miasta mają atrakcje, głównie zabytki, do których można dojść pieszo. Dostałeś dużo wskazówek w postach powyżej co ciekawego oferuje każde z miast.
Ja dodam od siebie że komunikacja publiczna to porażka, bardzo często gęsto nam tu ostatnio strajkują i kulejacy transport w ogóle zamiera :?
Ja osobiście wybrałabym Pafos. Jest tańsze, zimą będzie lepszy klimat (Larnaka jest bardziej wietrzna) a zabytki w ogóle nie do porównania (w Parku Archeologicznym można spędzić cały dzień a w Larnace w zasadzie jeden kościół, jeden meczet i kilka "kamyczków").
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#6 PostWysłany: 24 Maj 2022 15:26 

Odświeżając nieco temat, moim skromnym zdaniem, jeżeli kogoś nie interesują zabytki archeologiczne to w Pafos nic dla niego nie ma.
Generalnie są tam wspomniane zabytki, a poza tym to wioska, która obrosła typowym kurortem.
Larnaka ma nieco więcej do zaoferowania z takich "miejskich" klimatów.

Generalnie jednak miasta Cypru nie są jakąś wielką atrakcją. Są malutkie i pozbawione spektakularnej architektury. W Larnace jest ładnie zrewitalizowana promenada. Także można poczuć odrobinę małomiasteczkowego, śródziemnomorskiego klimatu i dobrze zjeść. Na Cyprze przyciąga przyroda, a miasteczka są tylko miłym uzupełnieniem. Nawet Nikozja, choć sympatyczna, to nie robi wielkiego wrażenia i również jest stosunkowo niewielka.
 Relacje PM off
Tomasz101 uważa post za pomocny.

#7 PostWysłany: 10 Cze 2022 11:32 

Ja też dodam 3 grosze, spędziłem teraz w czerwcu 7 pełnych dni podzielonych na bazę wypadową w Larnace i Pafos. Miałem wynajęty samochód przez cały okres czasu no i też nie nastawiałem się na siedzenie w małych miastach, jakimi są obydwa.

Larnaka:
- bardziej dla młodych,
- wydawała mi się tańsza niż Pafos, bardziej urozmaicona i ciekawsza,
- bliżej do ładniejszych piaszczystych plaż, ogólnie wydaje mi się ciekawsza ta część wyspy,
- lepsze knajpy,
- nawet więcej miała do zaoferowania pod względem pamiątek,
- dobre miejsce wypadowe na Nikozję, Cape Grecko, Famagustę
- droższy noclegi w mojej opinii,
- spokojniejsza woda, często praktycznie bez fal (wyjazd czerwiec 2022)
- jak ja byłem to po tej części wyspy była wyższa temperatura niż po części Pafos

Pafos:
- więcej zabytków, chociaż jeśli chodzi o archeologiczne to w mojej opinii ciekawsze były w Kourion przy Limassol,
- bardziej bym określił, że miejsce dla rodzin z dziećmi,
- polecane często plaże to kamieniste, ma to urok na zdjęcie, ale na dłuższą chwilę tylko denerwuje,
- tańsze noclegi w mojej opinii,

Co bym wybrał na 2 raz to Larnakę. Bardziej nam przypadła do gustu.
 Relacje PM off
Tomasz101 uważa post za pomocny.

[ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 1 gość