Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 19 Wrz 2019 10:39 

Rejestracja: 03 Paź 2011
Posty: 150
niebieski
Ahoj! Na forum brak jakichkolwiek informacji na temat tej pięknej greckiej wyspy, a pytania pozostają bez odzewu, dlatego poniżej dzielę się informacjami po wyjeździe - środek września.

Samochód na cały wyjazd wypożyczony w Evelin, więcej informacji będzie TUTAJ, kiedy już ściągną blokadę z konta i sprawa zostanie zamknięta.


Wyjątkowo ładna wyspa, zielona także we wrześniu, 1 dzień, 13 września, deszczowy, praktycznie cały. Wyjazd bez auta daje małe szanse na poznanie wyspy, autobusy jeżdzą chyba bardzo rzadko, a o tym, że jeżdzą świadczą głównie przystanki, bo jakoś żadnego nie mineliśmy (ostatniego dnia widzielismy dwa na lotnisku, ale na drodze nie minelismy żadnego).

Samo przemieszczanie się autem po wyspie jest bardzo przyjemne, drogi są malownicze, górskie. Co ważne, są szerokie, asfalt w dobrej jakości, a ruch bardzo mały. W widokowych miejscach znajdują się ławeczki oraz zatoczki. Żadnych problemów z parkowaniem nie uświadczyliśmy.


Atrakcje to imo głównie plaże i na nich w zdecydowanej większości się skupiłem:

Livadaki beach – piękna, na północnym wschodzie, dojazd wyłącznie autem, ostatnie 2km drogą szutrową. Jedna z nielicznych plaż gdzie jest łagodne zejście, długo płytko. Darmowe leżaki.

Kerveli – ładna, kamienista plaża, otoczona wzgórzami, bardzo ładna woda.

Posidonio – plaża w zatoczce, dużo knajpek, wygląda na bardzo ładną - tu akurat nie byliśmy, ale robiłem research przed wyjazdem więc tez informuję (" this nice pebbled beach includes sapphire -blue waters which are protected from strong winds. Just as at Kerveli Beach, Posidonio has tall pine trees that provide shade to swimmers and sunbathers. Traditional fish tavernas are nearby")

Psili ammos – dość szeroka, otoczona górami, woda powinna być spokojna, bo otoczona klifami, dwie tawerny.

Pythagorio – ładne spokojne miasteczko, sklepiki z pamiątkami, mały port w okolicy są fajne plaże.

Potokari – długa plaża

Tsamadou Beach - Bardzo ładna plaża, leżaki 8 euro.

Potami – bardzo ładna plaza z dobrym barem obok. Wodospady potami w okolicy, w głąb lądu.

Karlovasi – miasteczko z plażą. samo miasteczko zniechęcające, brzydkie, tłoczne, odradzam.

Avlakia - malutka plaża w zatoczce

Lemonakia - bardzo ładna plaza w zatoczce (trochę poniżej tsamadou) z cudowną wodą, tak czystej wody nie znaleźliśmy na Samos nigdzie. 3 euro za leżak.

Kokkari – Przyjemne miasteczko z dwiema plażami, jedną długą, od strony północnej i drugą zwaną Calma Beach, mniejszą (właściwie to dwie zatoczki), ale ze spokojniejszą wodą. Bardzo dużo knajp w mieście, zdecydowana większość wzdłuż linii brzegowej, polecam.

Megalo Seitani – trzeba podejść z bucika i to tak konkretnie, bo ponad godzinkę. Podróż w 65% w cieniu i nie jest to spacerek, a raczej trekking, zmęczenie rekompensują piękne widoki po drodze. Mniej więcej w połowie jest plaża Mikro seitani, moim zdaniem nie warto się zatrzymywać. My szliśmy od Potami, ale jest chyba też możliwość dostania się od strony Drakei. Jedziemy do Potami, dalej droga prowadzi w górę, zmienia się na szutrową, którą jedzie się z 5 minut, tam jest malutki parking.
Droga jest oznakowana, jest to też węzeł szlaków, gdyż z tego miejsca można także wyruszyć w trekking w góry.

Pappa beach – malutka, ale ladne, niebieskie parasole tworzą fajny efekt.

Pythagoras caves – Nie bylismy, podobno ładne widoki, ale ładne widoki na tej wyspie sa co chwilę kiedy się przemieszcza :) stąd zaczyna się także szlak na góre Kerkis, która tworzy świetne wrażenie. Chcieliśmy się wybrać w ten brzydszy dzień, ale ryzyko burz odstraszyło. Dużo czytałem, że łatwo się zgubić przy gorszej pogodzie w co jestem w stanie uwierzyć. W ogóle to góra od początku przypominałą mi naszą Babią :)

Ormos i Kampos beach to dwie długie plaże na południu wyspy. Mnie się kojarzą z takim typowej kurortem, tak więc nie najlepiej, bazarowo.

Balos - bardzo spokojna miejscowość, plaża to nic specjalnego, ale woda spokojna, niezłe restauracje w okolicy. Brak jakiegokolwiek sklepu.

Limnionas – piaszczysta plaża, bardzo przyjemna, fajne miejsce, stosunkowo duży parking.

Παναγία Μακρινή (Panagia Makrini) – w okolicy Kallithea, klasztor wybudowany w jasniki, podobno przepiękne widoki - nie byliśmy, nie było już czasu.

Drakei – sam koniec wyspy. Nie ma tam kompletnie nic. Tzn jest jakaś tawerna, a nawet trzy, ale serio, samo "miasteczko" jest brzydkie, nie warto tam wchodzić. Natomiast droga do miasteczka jest malownicza i dzięki niej nie żałuję wycieczki.

Odwiedzaliśmy jeszcze miasteczka w centrum wyspy, których nazw nie pamiętam, większość całkiem ładna. Takie do przejscia w 10 minut :)

W samym Samos nie bylismy, ładnie wygląda z góry, natomiast czytałem, że przy bliższym poznaniu nie ma nic do zaoferowania. Miałem to zweryfikować, jednak przejeżdzając tamtędy natknęliśmy się na obóz dla uchodzców - znajduje się bezpośrednio nad stolicą - gdzie inżynierowie wraz z lekarzami z Afryki wędrują do i z miasteczka jak mrówki, to utwierdziło nas w przekonaniu, że szkoda czasu.


Z jedzenia to na pewno mogę z czystym sumieniem polecic La Busolla w Kokkari, świetna, włoska szamka.
Ogólnie, jeśli chodzi o jedzenie to porcje przeważnie bardzo duże, taniej niż we Włoszech, nie mówiąc o Hiszp czy Malcie, wino z beczki bardzo dobre. Mnie grecka kuchnia nie przekonuje, tydzień to za długo :) mógłbym jeszcze polecic jakies knajpy, ale gerneralnie kierowalismy się ocenami w interneci, 4.5 gwiazdki na tripie, albo okolice 4.5 na google i nie było żadnej wtopy.


Z przydatnych informacji to praktycznie na każdej plaży jest prysznic, nawet na odludziu, jakim jest Megali Seitani, był wąż z wodą.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast
Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN
#2 PostWysłany: 18 Lip 2022 20:03 

Rejestracja: 27 Paź 2012
Posty: 80
Loty: 204
Kilometry: 607 803
Może ktoś coś o wycieczkach promowych z Kos lub z Turcji?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 09 Sie 2022 15:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 109
Niestety nie wiem, ale chciałam się podzielić krótką informacją o wyspie.
Jeśli komuś zależy na spokoju i niezatłoczonej plaży, polecam zachodnią część wyspy.
Nocowaliśmy w Blue Horizon:
https://bluehorizonsamos.com/
Bardzo dobra cena za nocleg, świetna lokalizacja z dala od tłumów. Przemiły właściciel. Zero sklepów w okolicy, jedynie 3 małe knajpki.
Sama plaża Psili Ammos piaszczysta z dużym odcinkiem płytkiej wody - w sam raz dla dzieci. Nie ma tłumów. Część plaży zajęta przez leżaki z parasolami - należące do jednej z knajpek. Jeśli kupisz coś u nich za 6 euro, masz 2 leżaki i parasol gratis na cały dzień. Jeśli nie chcesz, mijasz rząd leżaków i rozkładasz się kawałek dalej.
Na Samos są dwie plaże Psili Ammos - ta druga jest we wschodniej części wyspy. Nie byliśmy, ale z tego co czytałam - tam już jest dużo więcej ludzi.
Z knajpek polecam Paris po drodze na plażę.
Cudny zachód słońca można zobaczyć z Potami Beach i okolic (kościółek na wzgórzu lub kawałek wcześniej opuszczone pomieszczenia wojskowe).

Ogólnie wyspa przepiękna i niezatłoczona jak inne.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group