Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#81 PostWysłany: 08 Lut 2017 10:34 

Rejestracja: 13 Cze 2012
Posty: 120
Czy ktoś może napisać coś o Parku Narodowym Mavrovo? Szczególnie o okolice jeziora chodzi.

Mam dylemat czy jechać tam na cały dzień, czy pół dnia w Kanionie Matka.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#82 PostWysłany: 15 Maj 2017 20:46 

Rejestracja: 13 Cze 2012
Posty: 120
Skopje - ogólnie okropna cepeliada, na którą nie warto poświęcać zbyt wiele czasu. Te pomniki czy wielkie okręty na płytkiej rzece budziły raczej politowanie niż zainteresowanie.
Ludzie też dużo mniej przyjaźni i otwarci niż gdziekolwiek indziej w Macedonii - ale to akurat urok każdej stolicy.

Jeśli chodzi o walutę, to nie opłaca się kombinować - wszędzie biorą euro po uczciwym kursie 1e=60 dinarów. W kantorze kurs był 61,5, taksówkarze liczyli sobie 62. Jedyny minus, że resztę zawsze wydają w dinarach więc lepiej mieć przy sobie banknoty 10 i 20 niż 50 i 100e, szczególnie jak ktoś jest na krótko.
Dodatkowo bardzo niechętnie przyjmują monety 0,50, 1 i 2 euro bo w kantorach gorszy kurs a w ogóle(!) nie przyjmują niższych nominałów. Nawet na autostradzie.

Jedzenie - testowaliśmy słynnego "Dastana" i obecne na tripadvisor "Tourist". Pierwszy trochę droższy (tak z 20% ale to nadal ceny niższe niż w Polsce o Warszawce nie wspominając). Każdy za lepszą uznał drugą knajpę a poza tym kilka osób po Dastanie bolały brzuszki. Nie podejrzewałbym jednak knajpy o żadne nieświeże żarcie - po prostu ekipa jest dość sportowa i nie przyzwyczajona do takiej ilości tłustego, smażonego pokarmu :). I w jednym i w drugim miejscu testowaliśmy to samo, czyli kebab (w ichniej postaci rzecz jasna), ajvar, pieczywo i sałatkę szopską.

Picie - macedońskie piwo jest fatalne, max. poziom tyskiego. W Skopje jest jedyny w Macedonii browar craftowy/restauracyjny. Lokal nazywa się Pivnica Star Grad a browar Temov. Ceny od 2 euro za pilsa (10 razy lepszego niż koncerniaki a cena ta sama co w innych knajpach - ew. 0,50e droższa) do 5 euro za barrel aged. Ogólnie poziom piw z tego browaru jest mocno przeciętny, ale tak jak pisałem wyżej, lepsze to niż sklepowe siury.
Jeśli chodzi o wino to zasada była taka, ze te poniżej 4 euro (250 dinarów) w sklepie są fatalne, pozostałe co najmniej przyzwoite. W knajpie w Skopje nie piliśmy wina ale w Ochrydzie były bardzo małe przebitki cenowe, w knajpie było jakieś 30% drożej za butelkę niż w sklepie.
Rakija, ouzo - wiadomo, jak się trafi. Ale ogólnie zasada była taka, że żółta rakija lepsza od białej.

Jakby ktoś miał jakieś pytania, szczególnie jedzeniowo-alkoholowe to śmiało pytać w tym wątku :).

Jeśli ktoś się zastanawia nad kanionem Matka to warto. Jest tam ładnie. Pewnie, że są ładniejsze miejsca na Bałkanach ale to była fajna odskocznia od Skopje.

Aha, miła niespodzianka spotkała nas w Macedonia Rent A Car RELAX-Skopje - nie dość, że ceny były korzystne (po 65 euro za ponad 2 doby) to jeszcze właściciel nie wziął kaucji (a miał wziąć po 500 euro wg. info ze strony albo 100 euro wg jego słów), bo jak stwierdził "za dużo roboty z wypisywaniem, jak coś zepsujecie to się dogadamy" :). Istotną sprawą jest to, że ciężko znaleźć to biuro (pomimo tego, że w centrum) więc od razu jak wejdziecie na ulice Dame Gurev to dzwońcie do nich, żeby wyszli albo pytajcie tutaj.

Z lotniska i na lotnisko podróżowaliśmy ze wspomnianym tutaj Slavco - wziął 28 euro za 7 osób w jedną stronę. Uczciwie jak na odległość moim zdaniem. Koleś biegle mówił też po angielsku.
slavco.caric@hotmail.com
+38978923098
slavco.caric@hotmail.com
https://business.prod.facebook.com/taxi ... e_internal
Ogólnie jego firma świadczy usługi przewozowe po całych Bałkanach. Z tego co się zorientowałem ceny są tak +-10% niższe niż u konkurencji.
Małym minusem jest tylko to, że facet działa co roku tylko od kwietnia do października a potem przesiada się na TIRa i jedzie do Polski.

Warto dodać, że najpierw napisałem do wspomnianego również na forum Dejana
+38978311263
potrcko@rocketmail.com
Ten nie odpisał mi od razu a w dniu wylotu przeprosił i zaproponował cenę 19 euro za 7 osób w jedną stronę. Da się więc z nimi potargować ale jako, że byłem już po słowie ze Slavco to odpuściłem temat.


Gdzieś w innym wątku napiszę jeszcze parę zdań o Ochrydzie, sw. Naum i Parku Narodowym Galicica.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
inco1985 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#83 PostWysłany: 24 Maj 2017 10:03 

Rejestracja: 24 Lis 2011
Posty: 15
Kanion Matka - spoko, ale ja po wcześniejszym rejsie po jeziorze Komani w Albanii nie byłem juz tak zachwycony ;)
Należy pamiętać, ze w sklepach po 19 nie kupicie alkoholu (tylko w knajpach), to samo w dzielnicy muzułmańskiej przylegającej do Kanionu
Do Mavrova wybieram się tej jesieni, więc jeszcze informacji nie mam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#84 PostWysłany: 24 Maj 2017 10:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
kunek napisał(a):
Należy pamiętać, ze w sklepach po 19 nie kupicie alkoholu (tylko w knajpach), to samo w dzielnicy muzułmańskiej przylegającej do Kanionu

nie wiem gdzie się krzątałeś, ale ja bez problemu w Skopje kupowałem i winko i śliwowicę po godz. 19, no chyba, że to jakieś nowe obostrzenia
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#85 PostWysłany: 24 Maj 2017 10:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2014
Posty: 610
Loty: 80
Kilometry: 124 571
niebieski
Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego w Skopje i Ochrydzie też miałem problem z zakupem alko wieczorami w sklepach. W jednym ze sklepów w Ochrydzie, z kumplem musieliśmy bardzo intensywnie panią kasjerkę przekonywać . Sprzedała dopiero kiedy kierowniczka sklepu wyraziła zgodę. Poza tym półki, gdzie jest sprzedawany alkohol zasłanianie są swego rodzaju kotarą, tak że klient nie ma do niego dostępu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#86 PostWysłany: 24 Maj 2017 10:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2012
Posty: 460
srebrny
Bo ta prohibicja zależy od pór roku, zimą już od 19-tej, a latem od 21-ej.
Niemniej jednak lodówki z piwem zamknięte na klucz i zakup alko w knajpach nie są fajne.
_________________
Ніночка
Góra
 Profil Relacje PM off
dworkam lubi ten post.
dworkam uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#87 PostWysłany: 24 Maj 2017 11:13 

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 548
Loty: 368
Kilometry: 611 597
niebieski
W sklepie na dworcu autobusowym w Skopje miły pan bez problemu (aczkolwiek w atmosferze konspiracji) wyjął mi schowane za oranżadami piwa i sprzedał po godz. 21 :)
W markecie w centrum handlowym już chwilę po godz. 19 nie sprzedano mi alkoholu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#88 PostWysłany: 24 Maj 2017 11:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
W ubiegłym roku w lutym bez problemu kupowałem alko po 19 w małych sklepikach. O tej prohibicji dowiedziałem się dzisiaj od Was, stąd moje zdziwienie :roll:
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#89 PostWysłany: 21 Cze 2017 19:16 

Rejestracja: 30 Cze 2012
Posty: 455
niebieski
Czy ktoś poleci jakiś strzeżony parking w Skopje ? Potrzebuje auto zostawić na mniej więcej 10h (14-24) i trochę się martwię, czy będę miał gdzie to zrobić.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#90 PostWysłany: 10 Lip 2017 11:11 

Rejestracja: 15 Gru 2013
Posty: 33
k_k_s napisał(a):
Picie - macedońskie piwo jest fatalne, max. poziom tyskiego.

E tam, a Zlaten Dab piłeś? Bardzo dobre piwko.

k_k_s napisał(a):
Aha, miła niespodzianka spotkała nas w Macedonia Rent A Car RELAX-Skopje - nie dość, że ceny były korzystne (po 65 euro za ponad 2 doby) to jeszcze właściciel nie wziął kaucji (a miał wziąć po 500 euro wg. info ze strony albo 100 euro wg jego słów), bo jak stwierdził "za dużo roboty z wypisywaniem, jak coś zepsujecie to się dogadamy" :). Istotną sprawą jest to, że ciężko znaleźć to biuro (pomimo tego, że w centrum) więc od razu jak wejdziecie na ulice Dame Gurev to dzwońcie do nich, żeby wyszli albo pytajcie tutaj.

Dzięki Twojej podpowiedzi też skorzystałem z tej wypożyczalni i również miałem lekki problem ze znalezieniem tego miejsca. Teraz mogę podpowiedzieć, aby pytać o budynek o nazwie "Paloma Bjanka" na ulicy Dame Gurev, a biuro znajduje się na 2p. (to ten budynek: https://goo.gl/maps/8573jJdCZ6G2)

Tak jak wspomniałeś, furę idzie wynająć bez kaucji (która w innych wypożyczalniach sięga 500 EUR), a najtańsze auta są już od 35 EUR za dzień.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#91 PostWysłany: 16 Sie 2017 09:20 

Rejestracja: 24 Mar 2017
Posty: 207
Ja powiem tak, jak ktoś chce jechać do Skopje i okolic, to niech broń boże nie jedzie przed tym do Ohrydu, bo po Ohdyrdzie nic już w Macedonii nie będzie konkurencyjne, nawet Matka nie specjalnie się wyróżnia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#92 PostWysłany: 16 Sie 2017 21:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lut 2015
Posty: 130
A nie zgodzę się z tym chyba, że ktoś nie ma pojęcia o tym gdzie jedzie.
Oba miasto to zupełnie inna historia. Ja byłem w Skopje właśnie po Ohrydzie i była to świetna zmiana klimatu z ładnego, wypieszczonego lecz trochę sztucznego miasteczka-kurortu do mieszaniny elementów postsowieckich, tureckich, albańskich, czy starożytnych (pomniki odwołujące się do historii). Poza tym w Skopje jest zdecydowanie lepsze jedzenie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#93 PostWysłany: 22 Sie 2017 18:44 

Rejestracja: 05 Mar 2015
Posty: 97
Loty: 81
Kilometry: 143 024
Anonymous napisał(a):
Pan taksówkarz za kurs z Matki do Skopje od czterech osób zażyczył sobie 800 denarów (bez taksometru), ale mam wrażenie, że można pojechać spokojnie za 500-600.


Zgadza sie, wrocilismy w weekend z Macedoni, z kanionu taksowkarz zabral 5 osob za 500 denarow (z 800 sie targowalismy)

Anonymous napisał(a):
Zgodzę się, że te okręty i pomniki to raczej zabawna, niż piękna sprawa. Mnie natomiast podobają się iluminację - wieczorem i w nocy okolice Placu Macedonia i Wardaru wyglądają urokliwie. Warto też w mojej ocenie wybrać się na wzgórze Vodno, przed Krzyż Milenijny i spędzić tam trochę czasu. Bardzo ładne widoki:)


raczej zabawa, ale jakis klimat to ma. Skopje fajne miasto - takie inne niz wszystkie :) Vodno swietne widoczki, tylko uwazajcie z autobusem - ktorys jezdzi do polowy gory (tj sredne vodno) a ktorys tylko do dolu. My niestety trafilismy na sam dol i do miejsca skad odjezdza kolejka (osobny bilet 100 MKD, nie dziala na karte miejska!) jechalismy taksowka. 150 MKD / 5 osob. Spore oszustwo, bo potem ze sredne vodno do praktycznie centrum miasta dojechalismy za 210....

Emejcz napisał(a):
Ja powiem tak, jak ktoś chce jechać do Skopje i okolic, to niech broń boże nie jedzie przed tym do Ohrydu, bo po Ohdyrdzie nic już w Macedonii nie będzie konkurencyjne, nawet Matka nie specjalnie się wyróżnia.


troche w tym prawdy jest... :) Co prawda po Skopje nie spodziewalem sie fajerwerek, niemniej jednak Kanion Matka przegral z widokami w Ochrydzie niestety a spodziewalem sie duzo.
Góra
 Profil Relacje PM off
correos lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#94 PostWysłany: 27 Sie 2017 11:17 

Rejestracja: 24 Mar 2017
Posty: 207
Co do kolejki na Vodno to powiem taką ciekawostkę.
My podjechaliśmy autem i wchodziliśmy pieszo, ale po drodze się okazało, że sporo ludzi wjeżdża kolejką i schodzi pieszo i przy okazji... oddaje swoje bilety na zjazd :)
Dostaliśmy takowe od starszego Pana, a potem jeszcze jakieś Bułgarki chciały nam dać swoje.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#95 PostWysłany: 13 Wrz 2017 00:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Anonymous napisał(a):
Pan taksówkarz za kurs z Matki do Skopje od czterech osób zażyczył sobie 800 denarów (bez taksometru), ale mam wrażenie, że można pojechać spokojnie za 500-600.

Bylem w ten weekend, mialem akurat Pania taksowkarz i z centrum Skopje do Matki bylo na liczniku 600, w obie strony i 1h postoju ok. 1300 denarow. ;)

theo napisał(a):
Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia związane z Macedonią to zachęcam do podzielenia się.

Najchetniej to wspominam sympatycznych ludzi, domowej roboty rakije czy Sv. Trifun, nalewanego browarka Skolsko, winko Vranec, a szczegolnie wspaniale masaze w hotelu. :)
Podobalo mi sie bardzo, ze w 2 restauracjach dostalem rakije za darmo, na koszt szefa restauracji, przyznam ze nie czesto zdarza sie taka okazja.
Rozmawialem przewaznie po polsku i nawet rozumieli.
Spotkalem dwie mlode, sympatyczne Polki, byl fajny i b. mile spedzony czas... :)
Dziwily sie czemu akurat lokalni mnie rozumieja, gdy mowie po polsku, mysle ze moj jezyk z "egzotyczna" gramatyka i lekkim akcentem latwiej zrozumiec. :D
Spod Vodno lokalni mieszkancy podwiezli mnie gratis pod sam hotel.
Ciekawa byla degustacja lepszych win na lotnisku w Skopje, rzadko sie zdarza, aby nalewali wieksze ilosci dobrego winka do szklanki.
Chcialem dac napiwki, ale odmowili, ze nie wolno im wziasc.
Fajny kraj, lubie balkanskie klimaty, wyjatkowo przyjazny i pomocny narod, cenie takich ludzi i z checia znow odwiedze. :)

Pozdrawiam.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
correos lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#96 PostWysłany: 15 Lis 2017 22:53 

Rejestracja: 12 Lip 2017
Posty: 3
Witam.
Wybieram się do Skopje na 2 dni pod koniec listopada, w związku z tym mam pytania, na które nie znalazłem odpowiedzi :)

- czy warto odwiedzić kanion matka o tej porze roku ?
- czy możecie polecić jakieś restauracje ze smacznym, jedzeniem w Skopje ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#97 PostWysłany: 15 Lis 2017 23:23 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Ad 2 Destan w muzułmańskiej dzielnicy Skopje Starej Casiriji coś tam coś tam ;) Był tam Makłowicz i potwierdzone osobiście doskonałe cevapi- kebaby i piwo Skopsko w rozsądnej cenie. Reszte doczytasz na tym forum i nie tylko.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#98 PostWysłany: 21 Mar 2018 11:08 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1
Planujemy krótki pobyt przejazdem w Skopje. Mam pytanie do osób, które były: jak jest z poruszaniem sie po mieście i okolicach samochodem? czy sa parkingi, korki itp? Earto szukać hotelu w centrum, czy lepiej na obrzeżach ze wcględu na utrudniony ruch?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#99 PostWysłany: 21 Mar 2018 11:21 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 675
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Po raz kolejny będzie w Skopje na noclegu tranzytowym do Grecji (przyjazd popołudniu) i wybieram miejscówkę w odl. 1 km od centrum z własnym parkingiem, aby nie trzeba parkować z całym majdanem na ulicy, no i móc wieczorem pospacerować i zjeść i napić się piwka na spokojnie...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#100 PostWysłany: 21 Mar 2018 15:22 

Rejestracja: 24 Mar 2017
Posty: 207
Na spokojnie można z autem brać nocleg niedaleko centrum.
Miejsce się znajdzie.
Jeździ się tam bez większych problemów.
Info z lata 2016.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group