Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#121 PostWysłany: 18 Sie 2022 08:55 

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 335
niebieski
Kilka wskazówek ode mnie po wizycie.

Atrakcje do zobaczenia w Skopje:
* Kamienny most i większość pomników w zasięgu krótkiego spaceru,
* Forteca Skopje - warto zobaczyć, ładna panorama na miasto,
* Meczet Mustafa Paszy,
* Stary bazar - można kupić mydło, widło i powidło. Sporo restauracji, a na uwagę zasługuje Pcela.

Z atrakcji dla dzieci:
* Miejski park - można pokręcić się z 1-2 godz ale nic specjalnego, ot zwykły park.
* Park Dinozaurów - mały park z kilkoma "ruchomymi" figurkami. Córce się podobało. Wstęp - grosze.
* ZOO - niby zwykłe zoo ale warto zwiedzić w porze karmienia ok. 11.00. Panowie tam pracujący pozwalali rzucać mięso zwierzętom - jakaś to dodatkowa atrakcja dla dzieci jest. Wstęp grosze.

Kanion Matka - główna atrakcja okolic Skopje i chyba całej Macedonii. W drodze do Kanionu warto odwiedzić Monastyr Mother of God, bardzo podobało mi się to miejsce. Zakonnice tam mieszkające wytwarzają szaty liturgiczne oraz różne dżemy, nalewki. Mają swój mini sklepik gdzie można coś z ich wyrobów kupić.
Nad kanionem można wypożyczyć kajak. Można też dostać się do jaskini pomocą łódki lub mini katamaranu. Ta ostatnia opcja to koszt 500 MKD osoba dorosła i 50% ceny opłata za dziecko. Łódkami trochę trzęsie, katamaran jest pod tym względem dużo bardziej komfortowy. Zwiedzanie jaskini to jakieś 10-15 minut i powrót.
Nad samym kanionem jest też restauracja & bar gdzie można zjeść obiad, napić się drinka.

Odnośnie lokalnych wycieczek polecam stronę https://balkanexplore.us - bardzo miła przewodnik.
Oprócz płatnych wycieczek organizuje także codziennie bezpłatne (wynagrodzenie napiwkowe, "co łaska") zwiedzanie Skopje.

Jeżeli ktoś szukałby prywatnego transportu np. na trasie Skopje-Ohrid (cena 120 EUR) lub Skopje-Lotnisko (25 EUR) to też mam sprawdzonego kierowcę. Nie jest to opcja najtańsza ale najbardziej komfortowa. Mają na wyposażeniu nowe samochody z segmentu E (Audi A6, BMW 5, VW Passat). Kontakt whatsapp (+38970225806).
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wycieczka do Bolonii za 953 PLN. Loty z Warszawy + 4 noclegi w hotelu Wycieczka do Bolonii za 953 PLN. Loty z Warszawy + 4 noclegi w hotelu
Relaks na Cyprze za 963 PLN. Loty do Pafos z Katowici 5 nocy w apartamencie Relaks na Cyprze za 963 PLN. Loty do Pafos z Katowici 5 nocy w apartamencie
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#122 PostWysłany: 08 Wrz 2022 14:52 

Rejestracja: 12 Wrz 2011
Posty: 54
Kanion Matka - aktualne ceny / wrzesień 2022 /
- rejs łódką 200MKD
- rejs łódką + jaskinia - 500MKD
- transport łódką na drugą stronę jeziora w 1 stronę - 50MKD, w dwie strony 100MKD
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#123 PostWysłany: 03 Paź 2022 19:26 

Rejestracja: 17 Mar 2022
Posty: 214
Loty: 83
Kilometry: 137 593
złoty
Kilka dni temu zrobiłem szlak kanion Matka - Vodno (Millennium Cross), w tym kierunku jest to głównie podejście pod górę. Szlak jest oznaczony, ale lepiej można się zorientować idąc w kierunku do Matki. W kilku miejscach można wybrać różne warianty, przez co szlak może być dłuższy i bardziej pod górę, dlatego polecam przejście z pobranym gpx. Idąc nie najkrótszą wersją zrobiłem 12,5km i około kilometra przewyższeń w około 4 godziny. W odwrotnym kierunku według oznaczeń jest 11km i idzie się 3,5 godziny, ale pewnie w 3 godziny jest też do przejścia. Najlepsze widoki są z okolic monastyru św. Mikołaja nad Matką oraz z Vodno, reszta szlaku wiedzie głównie przez las i zarośla.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#124 PostWysłany: 08 Paź 2022 09:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3536
srebrny
Vodno, uaktualnię dane
autobus 25 jeździ z dworca pod wyciąg, 4free, jedzie przez centrum wiec tam się można dosiąść
kolejka 100 w obie strony
spod Krzyża jest szlak do Matki(13 km-3,5 h)
przyjemne miejsce
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
onufry_z uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#125 PostWysłany: 07 Gru 2022 21:02 

Rejestracja: 06 Wrz 2012
Posty: 547
Loty: 225
Kilometry: 231 788
srebrny
Autobus nr 25 do Vodno nie kursuje w poniedziałki, sama kolejka jest również nieczynna.
Łódki w kanionie Matka pływają od 10 do 18 codziennie. Są dwie wypożyczalnie, jedna zaraz za tamą, druga minutę drogi dalej. My chcieliśmy popłynąć do jaskinii to pierwsza wypożyczalnia odmówiła ale powiedzieli, żeby zapytać w tej drugiej no i tam było już kilka osób chętnych i popłynęliśmy. Ceny się nie zmieniły, 500 mkd do jaskinii. O dziwo, obsługa mówiła całkiem nieźle po polsku.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
lukket lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#126 PostWysłany: 08 Wrz 2023 22:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sty 2017
Posty: 2137
platynowy
Rozkład jazdy darmowego autobusu 25 do Vodno.
Kolejka nieczynna.

Załączniki:
IMG_0152.jpeg
IMG_0152.jpeg [ 220.48 KiB | Obejrzany 753 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#127 PostWysłany: 09 Wrz 2023 02:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1704
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
@onufry_z w Weekend na bank kursuje bo byłem w Sobotę
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
onufry_z uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#128 PostWysłany: 09 Wrz 2023 20:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sty 2017
Posty: 2137
platynowy
@Martinuss już miałem pytać jaki to bank chciałem Ci urwać j..a. :D

Wysiadam z autobusu, idę do kolejki i… stoi, kasa zamknięta. Postanowiłem nie wracać tym samym autobusem a odpocząć od upału godzinkę w zacienionym miniparku. Po paru minutach słyszę uruchomienie turbiny i stukot wagoników…
Kolejka po prostu miewa przestoje, nawet w weekend.

Wrzucam fotkę z rozkładu od listopada do marca.

Załączniki:
IMG_0228.jpeg
IMG_0228.jpeg [ 200.46 KiB | Obejrzany 691 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#129 PostWysłany: 10 Mar 2024 00:26 

Rejestracja: 26 Sty 2013
Posty: 430
Loty: 267
Kilometry: 329 797
niebieski
Gdyby ktoś się zastanawiał czy warto skorzystać z gondoli.ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off
pietia lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group