Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#101 PostWysłany: 16 Kwi 2018 07:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Cze 2012
Posty: 1366
Loty: 434
Kilometry: 623 989
niebieski
Załączam mapę przystanku autobusu nr 60 do Kanionu Matka (blisko hotelu Ibis Centrum - w którym spałem). Autobus z rana jest mocno zapchany, szczególnie w weekend - ja jechałem w sobotę o 8:50. Przejazd kosztuje 35ден, ściągane z karty Skopska. Nie można już płacić gotówką u kierowcy!

Powrót mocno utrudniony - nie ma szans że autobus dojedzie do kanionu (wąska droga, pełno samochodów), trzeba dojść ponad 2km do Dolnej Matki, lub jak ja z poznanymi kolegami z Polski pojechać Taxi przez Górną Matkę, omijając korki. Kurs za 4os do centrum to 500ден (czyli ok. 8zł/os za 8km). Później się dowiedziałem od recepcjonisty w hotelu że kierowca wg taksometru powinien wziąć 30ден/km.
Załącznik:
Bus60_Kanion_Matka.png
Bus60_Kanion_Matka.png [ 275.71 KiB | Obejrzany 7635 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#102 PostWysłany: 21 Maj 2018 10:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Maj 2013
Posty: 1361
niebieski
Będąc w Skopje warto skorzystać z Free City Tour (opłata 'co łaska').
Start codziennie o g.10 pod Memorial House of Mother Teresa. Czas trwania ca 3-4 godziny.
Prowadzi świetny przewodnik Misza, dobrze mówi po angielsku, a przede wszystkim z zaangażowaniem i bardzo ciekawie. Dowodem na to, że cała zebrana grupa dotrwała od początku do końca w pierwotnym składzie :D
Nie trzeba się zapisywać wcześniej - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.
Byłem i szczerze polecam :)
http://www.skopjewalks.com/
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#103 PostWysłany: 01 Gru 2018 14:29 

Rejestracja: 20 Paź 2018
Posty: 770
Zbanowany
Szedł ktoś z Wodno do kanionu na piechotę? Będzie to do zrobienia pod koniec grudnia?
_________________
Uważać na forumowych prawników, którzy bez umowy czy przyrzeczenia chcą jakieś pieniądze!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#104 PostWysłany: 01 Gru 2018 15:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Byłem w Skopje i kanionie we wrześniu br. Jakaś parka z PL, z wyglądu wysportowani i zaprawieni, zgubili się na tej trasie i przymusowo nocowali w górach. Więc nie wiem, czy jest sens.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#105 PostWysłany: 21 Sty 2019 20:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
Przez przypadek trafiłem na blog https://domacedonii.blogspot.com/ kopalnia wiedzy o Macedonii, kulturze, zabytkach i jedzeniu :D
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#106 PostWysłany: 07 Kwi 2019 16:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
Pozwolę sobie przekleić mój wpis z innej strony, może komuś się przyda.

Czas podróży: 2-6 kwietnia, 4 noce, 3 pełne dni.

Koszty (za 2 osoby):

Loty: - ~430zł razem z priority, Wizzair Berlin-Skopje
Nocleg - ~250zł. Pensjonat z podstawową kuchnią, łazienką, tv, internet
Ubezpieczenie - 54zł
Dojazd do Berlina - własny samochód, koszt paliwa ~130zł
Transfer ze Skopje - taxi do centrum za ~85zł, powrót autem właścicieli pensjonatu ~65zł, razem ~150zł (bus z lotniska w Skopje jest kiepsko skomunikowany, o tym później)
Wydatki na miejscu - ~845zł. Kwota ta zawiera wszystko czyli bilety na komunikację, atrakcje, wyciąg na wzgórze Vrelo, rejs łódką po Kanionie Matka, jedzenie, pamiątki, zakupy na lotnisku i inne nieskategoryzowane pierdoły.

Razem - ~1860zł /2 os. = ~930zł za osobę.

Dużo? Nie sądzę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■ Koszty mam nadzieję jeszcze obniżę bo napisałem do Wizz dwie reklamacje - jedna na beznadziejną obsługę priority na lotnisku w Berlinie (wszystkich wpuszczali naraz do jednego boxu) i na to, że wykupiony przez nich transfer nie zaczekał po opóźnieniu samolotu.

Płatności:

Walutą kraju jest denar macedoński, kurs mniej więcej na poziomie Jamesa Bonda - 1MKD - 0,07zł. W wielu miejscach można płacić w Euro, kursy raczej uczciwe (nawet taksówkarz mnie nie oszukał!).

Sam płaciłem kartą dolarową w T-Mobile i Revolutem, których też używałem do wypłacania kasy. T-Mobile miał ciut lepsze kursy niż Revolut. Dodatkowo wspomagałem się zwykłą debetówką Visa z Getinu.

Plan:

Dzień 1 - Skopje
Większość głównych atrakcji jest w centrum, można śmiało przemieszczać się pieszo. Nocleg mieliśmy jakieś 15 minut drogi od Kamiennego Mostu i jakieś 30 minut drogi od głównego dworca autobusowego. Komunikacja miejska przydała się tylko w dwóch przypadkach - dojazd na Krzyż Milenijny na szczycie wzgórza Vodno oraz do Kanionu Matka. Na szczyt jedzie autobus 25, do Kanionu 60.

Biletów papierowych nie ma, trzeba kupić plastikową kartę i ją doładowywać. Jej zakup to nie jest taka prosta sprawa, sprzedawane są albo na dworcu autobusowym (żółty, stary bus przerobiony na kiosk, nie da się pominąć), albo w takich zielonych budkach. Koszt 150MKD i w tym są już dwa przejazdy (akurat na Vodno i z powrotem). Dojazd do Matki to koszt 105MKD i doładowując ją trzeba powiedzieć, że chce się jechać właśnie do kanionu.

Autobus 25 złapaliśmy koło noclegu, 60 z dworca. Problemem jest to, że przystanki są w ogóle nieoznaczone, czasem stoi sama wiata i to by było tyle. Zero rozkładów, zero nazw przystanków, totalnie nic. Jest jakaś tam strona komunikacji miejskiej, ale działa tak, że niewiele można się z niej dowiedzieć. Trzeba pytać ludzi co gdzie i jak.

Samo miasto akurat na jeden dzień spaceru po centrum, na twierdzę, z której jest fajny widok, zakupy na Starym Bazarze czy targowy klimat polskich lat 90 na Bit Pazar.

Wszędzie w mieście jest pełno ogromnych pomników. Jedne trochę szpetne, jedne nawet robią wrażenie (pomnik Aleksandra Wielkego naprawdę spoko, szkoda, że fontanna nie działała).

Koniecznie trzeba wjechać na szczyt Vodno. Autobus dojeżdża do Sredno Vodno, a następnie za 7zł wyciągiem na górę. U celu piękne widoki na miasto, góry oraz całkiem dobre i darmowe WiFi. :P

Dzień 2 - Ochryda
W drugi dzień postanowiliśmy skoczyć do chyba najpopularniejszego miasta Macedonii - Ochrydy. Da się to ogarnąć w jeden dzień, ale trzeba wcześnie rano wstać.

Wyjechaliśmy busem o 7 rano. Koszt 700MKD w dwie strony, bilety do kupienia na dworcu autobusowym. Trasę 180km pokonuje w 3h więc niestety trochę długo, aczkolwiek ostatni powrotny autobus jest o 20:30 więc da się to fajnie ogarnąć w jeden dzień. Jechaliśmy busem firmy Delfina Turs. Jeśli wybierzecie ten sam to po dojechaniu do Ochrydy trzeba podejść na dworzec i zabukować miejsca na bus powrotny nawet pomimo posiadania już biletów na powrót. Nie wiem jak jest w innych firmach.

Samo miasto zupełnie inne niż Skopje. Bardziej kameralne, w stylu typowych, południowych miasteczek. Miasto portowe nad najstarszym jeziorem w Europie - Jeziorem Ochrydzkim. Pięknie otoczone górami, widać było nawet szczyty z zalegającym śniegiem. Obeszliśmy główne atrakcje włącznie z wejściem na Twierdzę Samuela, z której pięknie widać całą okolicę.

Najpopularniejszy punkt miasta jeśli nie w ogóle Macedonii to oczywiście cerkiew św. Jana w Kaneo. Widok na nią z pobliskiego wzniesienia jest naprawdę spektakularny. Można podziwiać całe miasto, jezioro w pełnej krasie i okoliczne góry. Będąc tam o tej porze roku minęło nas może dwóch innych turystów, coś pięknego.

Ogarnęliśmy wszystko tak, że zdążyliśmy na wcześniejszy autobus o 18:00 i byliśmy w Skopje jakoś po 21:00.

Dzień 3 - Kanion Matka
Trzeci dzień przeznaczyliśmy na obcowanie z naturą i mały trekking górskim szlakiem do jednego z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych - Kanionu Matka. Kanion powstał w zasadzie sztucznie poprzez zbudowanie w tym miejscu tamy, ale bynajmniej tej sztuczności nie czuć. Spore góry, które otaczają płynącą tędy rzekę Treskę wyglądają imponująco. Na miejscu można wsiąść w łódkę bądź wynająć kajak by popływać po kanionie i dotrzeć do jaskini Vrelo - całkiem niedawno odkrytej, jednej z najgłębszych jaskiń świata (można nurkować, ale tylko profesjonalnie ze zorganizowaną grupą). Część nadwodna jest dostępna dla zwiedzających, świetnie zaadaptowana i podświetlona. Nigdy nie byłem jakimś wielkim fanem jaskiń, ale kurcze, to robi wrażenie. Jak sobie człowiek pomyśli, że to jest tak po prostu, w środku góry i jeszcze gdzieś głęboko pod wodą. No miałem nieco mózg rozjebany. ;)

Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, ale mała uwaga - nie dojdziecie tam szlakiem pieszym wytyczonym wzdłuż kanionu, trzeba dopłynąć.

Cały kanion polecam zwiedzać wchodząc najpierw na górę aż do miejsca gdzie znajduje się mała cerkiew św. Mikołaja (prócz nas nie było dosłownie nikogo), a potem zejść w dół i przepłynąć łódką na drugą stronę tuż pod schronisko. Podejście jest ciasne i kamieniste, ale dobrze się idzie.

Jedzenie:
Obiady jedliśmy w trzech knajpach. W Skopje - Ljuc, nieco na uboczu, ale blisko naszego noclegu. Wyśmienita wątróbka, z której lokal słynie. Wystrój prosty i skromny, ale dla jedzenia warto. Za wątróbkę, 2x frytki, grillowaną wieprzowinę, sałatkę szopską, piwo i colę zapłaciliśmy jakieś 530MKD 37zł.

Na Starym Bazarze jedliśmy w popularnym na Trip Advisorze Destanie. Zamówilismy kebapi i jakieś wołowe mięso, 2x frytki, sałatkę, piwo, sok i kawę co kosztowało łącznie 75zł. Jedzenie poprawne, ale bez szału. Wątróbka lepsza. ;)

W Ochrydzie zjedliśmy w restauracji o nazwie, a jakże, Kaneo. Zamówiona zupa rybna, pierś z kurczaka, spaghetti z owocami morza, cola i piwo. Razem za taki obiad ok. 85zł. Cóż, im bardziej turystycznie tym drożej, niekoniecznie smaczniej. Nie pokusiłem się na typowe ochrydzkie danie czyli pstrąga bo nie do końca rozumiałem zapiski w menu, a dogadać się ciężko. :P Aczkolwiek zupa rybna poprawna, kurczak trochę za suchy.

Prócz tego jedliśmy oczywiście burek, baklavy. Kupiłem też jakiś lokalny ser - poezja smaku. Płakałem, że nie mogłem go zabrać ze sobą. Ajvar kupiłem już na lotnisku chociaż mogłem kupić w mieście - na próbę wziąłem jakieś małe puszki, które wrzuciłem ot tak do plecaka z myślą, że mi wywalą. Nie wywalili. :P

Przydatne linki:
Info o komunikacji: http://www.globalprice.info/en/?p=maced ... ransport#0
Trasy autobusów (nie wszystkie, brak 25 na Vodno): https://wikiroutes.info/en/skopje/catalog
Strona z busem z lotniska z lokalizacją GPS: https://www.manoragroup.com/en
Rozkłady autobusów ze Skopje do Ochrydu: http://www.sas.com.mk/en/Default.aspx
Trasa jaką pokonaliśmy w Kanionie Matka i którą polecam (do przeprawy łodzią, dalej rejs do jaskini): https://www.gpsies.com/map.do;jsessioni ... cyvzekvmgf

Podsumowując - fajny, nieodkryty jeszcze kraj. Z przyjemnością bym wrócił dla większego obcowania z naturą i wybrania się na jakieś szlaki bo te puste szlaki mnie wprost urzekły. No i by jeszcze raz zjeść ten seeeeer.
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#107 PostWysłany: 11 Cze 2019 12:12 

Rejestracja: 11 Cze 2019
Posty: 2
Loty: 2
Kilometry: 2 182
Info świeżo po powrocie ze Skopje autobus 25 pod kolejkę na Vodno w sobotę i niedziele jeździ gratis. Info od kobiety z kasoautobusu na dworcu. Ale tylko ten 25.


Ostatnio edytowany przez mashacra, 12 Cze 2019 08:35, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
mashacra uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#108 PostWysłany: 09 Sie 2019 09:40 

Rejestracja: 12 Cze 2019
Posty: 7
Jeżeli dysponujecie samochodem, to polecam wjechać do Monasteru Treskawec. Znajduje się on ok. 15 km od Prilepu, na szczycie góry. Sprawny samochód spokojnie wjedzie :)
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#109 PostWysłany: 09 Sie 2019 10:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
Jak będziecie przejazdem w okolicy to warto, rok temu podjechaliśmy niestety wtedy cały kompleks był w remoncie. Właściwie to dojechaliśmy na plac budowy, ładny widok na okolicę.

Z ciekawostek na wysokości cmentarza spotkaliśmy sporego żółwia lądowego spacerującego wzdłuż drogi, co wydaje trochę dziwne na górzystym pustkowiu :P
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#110 PostWysłany: 07 Lip 2020 21:51 

Rejestracja: 01 Cze 2015
Posty: 276
Loty: 111
Kilometry: 260 580
niebieski
W sumie to myślałem że w te wakacje będę siedział w domu ale chyba nie dam rady. Zrobimy z kobietą chyba objazdówkę po Bałkanach. Trochę w hotelach trochę w namiotach.
No i poczytałem o Jeziorze Matka. Jeszcze temat się waży jak to zrobimy. Chciałem uniknąć jazdy np autobusem do kanionu. Takie czasy (chociaż może mi się jeszcze odmieni)

Samochód prywatny. Jak z parkowaniem na miejscu? Czy to możliwe w ogóle zakładając, że nie zrywam się o 5 rano? Raczej preferowany przyjazd to 8 - 9 rano. Parkingi widzę, że są ale czy będzie miejsce? Jakie koszty?

Opcja na piechotę wydaje się kusząca. Mamy doświadczenie i kondycję. W internecie dostępne są traki do GPSa żeby się nie zgubić. Ale wtedy trzeba by wracać autobusem lub taryfą. Trasa tam i zwiedzanie na miejscu - może trochę potrwać. Jak jest z powrotem do Skopje wieczorem? Są autobusy jeszcze? A ile taryfa?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#111 PostWysłany: 07 Lip 2020 23:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
2 lata temu koleżanka z ekipą szła od krzyża na górze Vodno do kanionu Matka - jak dobrze pamiętam to coś koło 4-5 godzin im to zajęło.
Trasa raczej nieskomplikowana, porównywalna z Bieszczadami i chodzeniem po połoninach.

Z kanionu powrót autobusem - gdzieś w wątku znajdziesz rozkład.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#112 PostWysłany: 08 Lip 2020 01:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
rafafi napisał(a):
No i poczytałem o Jeziorze Matka. Jeszcze temat się waży jak to zrobimy.
A ile taryfa?

Nie wiem jakie dzis maja stawki, ale pod koniec 2017 z centrum Skopje do Jeziora Matka i z powrotem oraz ok. 1h na miejscu placilem 1300 denarow za taryfe.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#113 PostWysłany: 19 Lut 2021 20:44 

Rejestracja: 20 Mar 2018
Posty: 328
Loty: 32
Kilometry: 63 212
Czy ktoś wie czy rejsy łódką w Kanionie Matka się odbywają? Informacje, które znajduję są sprzed pandemii.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#114 PostWysłany: 12 Mar 2021 21:34 

Rejestracja: 20 Mar 2018
Posty: 328
Loty: 32
Kilometry: 63 212
Sam sobie odpowiem. :)

Rejsy łódką są możliwe, ale turystów jest tak mało, że trzeba czekać aż się zbiorą ze 4 osoby chociaż. Koszt 400 mkd/os.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#115 PostWysłany: 16 Kwi 2021 19:11 

Rejestracja: 16 Sty 2018
Posty: 45
W jakich godzinach odbywają się rejsy do Kanionu Matka?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#116 PostWysłany: 16 Kwi 2021 20:16 

Rejestracja: 20 Mar 2018
Posty: 328
Loty: 32
Kilometry: 63 212
Rejsy odbywają się po Kanionie Matka a do jaskini Vrelo. Mniej więcej w godzinach 10-17. Ale turystów jest tak mało, że chłop siedzi w budce i czeka aż się chociaż 4 osoby zbiorą - może to potrwać nawet godzinę. My poszliśmy ścieżką i po drodze nas zgarnął, bo akurat jakieś dwie Rosjanki chciały się przepłynąć.

A tak w ogóle to facet mówi po polsku. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#117 PostWysłany: 03 Cze 2021 21:20 

Rejestracja: 20 Sie 2018
Posty: 446
srebrny
Ktoś w wątku wspomniał, że autobus 60 do Kaniony Matka kosztuje 105 MKD. Czemu tak skoro powinien 35 MKD (zabrane ze Skopskiej)?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#118 PostWysłany: 15 Cze 2021 10:00 

Rejestracja: 11 Maj 2021
Posty: 6
bawarka napisał(a):
Ktoś w wątku wspomniał, że autobus 60 do Kaniony Matka kosztuje 105 MKD. Czemu tak skoro powinien 35 MKD (zabrane ze Skopskiej)?

Kupowałam bilety w maju, w budce na dworcu i kosztowały 50MKD w jedną stronę.
Góra
 Profil Relacje PM off
teoriamoral lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#119 PostWysłany: 22 Cze 2021 22:04 

Rejestracja: 05 Sie 2017
Posty: 99
Loty: 88
Kilometry: 97 216
Mogę potwierdzić co pisze Katarzyna.
Jeżeli chcecie jechać na Matkę to bilet w jedną stronę kosztu 50 MKD. Nie trzeba już kupować karty.
Sprawdzone w sobotę 19.06 :)
_________________
2019 -Ateny, Ałmaty, Astana, Taszkent, Samarkanda, Rzym, Budapeszt, Wiedeń, Lwów, Wilno, Ryga, Stambuł
2020 -Zagreb, Belgrad, Tallinn, Petersburg ... COVID ... Budapeszt, Tirana, Alicante, Malaga, Praga, Hamburg
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#120 PostWysłany: 27 Cze 2021 22:55 

Rejestracja: 31 Mar 2012
Posty: 785
niebieski
1.Matka

Oprócz dużego parkingu przy pierwszej knajpie jest również mniejszy, ciasny za elektrownią, czyli ok. 7 minut piechotą dalej. Najpierw żałowałem, że nie podjechaliśmy dalej, ale potem doszedłem do wniosku, że szansa obtarcia wypożyczonego samochodu byłaby tam znacznie większa.
Jaskinia Vrelo to nic nadzwyczajnego (powyżej poziomu wody), klucze mają ci od łódek i włączają generator, żeby ją oświetlić dla swojej grupki.
Przy okazji dowiedzieliśmy się o rekordzie nurkowania w jaskini Krzysztofa Starnawskiego na 240 m. Ceny łódek chyba mało negocjowalne, jeżeli to przy mniejszej przystani wcześniej, która jeszcze bardziej cierpi na brak chętnych. Cennik:

Załącznik:
Canyon Matka.jpg
Canyon Matka.jpg [ 330.04 KiB | Obejrzany 2853 razy ]


2. Vodno

Parking na dolnej stacji kolejki płatny. Kolejka nie działała z powodu pandemii, a teraz ma dodatkowo jakiś remont. Na nogach z powodu upału i wiszącej burzy odpuściliśmy. Zarówno z tego poziomu jak i darmowych parkingów poniżej widok na miasto słaby - krzaczory i zabudowa z czasów Tito zasłania rzekę wraz z monumentalną zabudową po jej drugiej stronie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group