Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 194 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#141 PostWysłany: 08 Sie 2019 13:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2010
Posty: 1551
Loty: 98
Kilometry: 116 206
srebrny
krupierkt napisał(a):
Ja także dorzucę kilka aktualnych informacji.

Do Naddniestrza jechaliśmy porannym pociągiem relacji Kiszyniów - Odessa. Wyjeżdżał o 7:09 i po półtora godzinie zatrzymał się w Tyraspolu. Pociąg był pełen ale w stolicy Naddniestrza wysiadły tylko dwie pary.

Na dworcu wypisano nam karty imigracyjne niestety z błędami. Niezbyt ogarnięty żołnierz tłumaczył (a raczej pokazywał), że ma klawiaturę z cyrylicą. Błędy były w nazwisku i dacie urodzenia.

Wracaliśmy do Kiszyniowa busem o 10:20. Marszrutki odjeżdżają z dworca kolejowego co półgodziny i zazwyczaj są pełne (przynajmniej te poranne). Podróż do Kiszyniowa trwa ok 2 godzin. Na granicy celnik/żołnierz tylko sprawdzał czy mamy karty imigracyjne i wcale ich nie zabrał.

Koszt biletu na pociąg - 25 Lei Mołdawskich, koszt busa to 40 rubli Naddniestrzańskich.

Bardzo zależało mi na plastikowych żetonach/monetach. Raczej nie są dostępne w obiegu, dopiero w punkcie wymiany walut przy hotelu Russia kupiłem je (tak kupiłem płacąc 24 ruble) ich nominały to 1,3,5,10. Mocno rozbawił mnie nominał banknotu 25 rublowego :-)

Zrobiliśmy sobie także wycieczkę trolejbusem nr 19 do Bender. Koszt biletu 3 ruble. Oba miasta dzieli ok 19 km i jest to chyba najdłuższa trasa trolejbusowa na świecie.

A jak wyglądała dostępność biletów na pociąg w Kiszynowie. Kupowaliście w dniu wyjazdu? Widzę, że bilet można kupić na stronie ukraińskich kolei, ale jest 4x droższy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tanie loty w grupie Lufthansy: Włochy, Chorwacja, Grecja i Hiszpania z Polski od 411 PLN Tanie loty w grupie Lufthansy: Włochy, Chorwacja, Grecja i Hiszpania z Polski od 411 PLN
Boże Ciało w Nowym Jorku za 3673 PLN. Loty z Berlina i noclegi w hotelu Boże Ciało w Nowym Jorku za 3673 PLN. Loty z Berlina i noclegi w hotelu
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#142 PostWysłany: 10 Sie 2019 12:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4568
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
Kilka aktualnych informacji dotyczących podróży samochodem przez Naddniestrze.

1. Najwyraźniej zaczęła działać tam zielona karta
2. Obowiązkowa pozostaje winieta na samochód - jakieś 13 zł na 4 dni
3. Drogi są w miarę w porządku (tak jak te lepsze u nas 30 lat temu). Dziur wielkich nie ma, są łaty.
4. Ruch minimalny.
5. Przejechałem pewnie ze 400 km. Policja nie zatrzymała mnie ani razu.
6. Benzyna tańsza niż w Mołdawii.
7. Kontrola przy wjeździe ograniczyła się do otwarcia bagażnika. Przy wyjeździe nie było żadnej, ale może to przez trwającą akurat burzę.

8. To moje prywatne zabawy z migracjonką. Nie zabrali mi jej przy wyjeździe, bo była ważna jeszcze 5 dni. Teraz nie mam jej jak oddać i przewiduję kłopoty przy kolejnym wjeździe.

W Naddniestrzu mnóstwo mozaik, pomników, reliefów. Zazwyczaj w dobrym stanie. Nie tylko Leniny i propaganda.

Polecam.ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

el sueño de la razon produce monstruos
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#143 PostWysłany: 10 Sie 2019 17:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4470
srebrny
@pabien 'ie -> 3 fotka to skąd? ;)
Jesli chodzi o migracjonkę , to raz: nastąpiła pewna liberalizacja, a po wtóre ze wzgledu na różny status terenów mołdawsko-naddniestrzańskich czasem nie ma kto migracjonki odebrać . Nie martw sie tym. Którą drogą opuszczałeś MNP ?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#144 PostWysłany: 10 Sie 2019 21:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4568
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
Trzecia fotka to dworzec autobusowy w Benderach. Wyjeżdżałem przez Bendery właśnie, ale przez tę burzę zapomniałem powiedzieć, że mi już migracjonka niepotrzebna.


el sueño de la razon produce monstruos
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#145 PostWysłany: 11 Sie 2019 19:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4470
srebrny
Ja miałem taki przypadek, że wyjeżdżałem z Dubossar do Molovaty Nuovej (Molovata N., Korżewo i jeszcze 2 wioski na wschodnim brzegu są pod kontrolą Moldawii, ale np nie mogą wywieszać flagi panstwowej). Nie ma tu check pointöw, tylko rosyjskie "siły i pokojowe" przy promie. Oni nie kontrolują żadnych dokumentów. Wysiadam z promu na mołdawskim brzegu, tam tylko policja wyrywkowo sprawdza pojazdy. Krótko mówiąc nie wiadomo do końca kiedy przekroczyłem "granicę" z Naddniestrza. Migracjonka się ostała ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien lubi ten post.
dachom uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#146 PostWysłany: 13 Lis 2019 17:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2010
Posty: 1551
Loty: 98
Kilometry: 116 206
srebrny
Wróciłem właśnie z Kiszyniowa, skąd na 1 dzień wyskoczyłem do Naddniestrza. Jechałem maszrutką do Tyraspola, a potem trolejbusem nr 19 do Bender w celu zwiedzenia twierdzy w cenie 50 rubli (należy wysiąść na pierwszym przystanku "Autowagzał", po przekroczeniu Dniestru). Powrót do Kiszyniowa z Bender również był prosty, złapałem podstawioną maszrutkę, czyli trzeba było łapać żadnego przelotowego kursy z Tyraspola (bilet kupiłem w kasie, można było płacić w rublach lub lejach). Na granicy wszedł do maszrutki pogranicznik, który spojrzał na paszporty, ale nie zbierał karteczek wjazdowych. W Tyrapolu byłem w poniedziałek, czyli w dzień, w który nie ma zielonego targu, a tym samym nieczynny jest wspominamy tu sklepik, gdzie można kupić plastikowe monety. Wymieniłem je jednak na poczcie i w kantorze supermarketu Sheriff po kursie 1:1. W kantorach są też dostępne ładnei zapakowane zestawy czterech plastikowanych monet, jednak po cenie 100 rubli, więc 4-krotnie drożej niż ich wartość.
Góra
 Profil Relacje PM off
e-prezes lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#147 PostWysłany: 19 Lis 2019 22:23 

Rejestracja: 22 Mar 2013
Posty: 684
Loty: 205
Kilometry: 374 813
niebieski
Obecnie kurs rubla nadniestrzańskiego do złotówki to ok 4:1 tj 4 ruble = 1 zł
Wypłacałem bezpośrednio z bankomatu przez Revoluta przy sklepie Sheriff-13. Chyba przy wszystkich Sheriffach są takie bankomaty.
Za 100 rubli nadniestrzańskich revolut pobrał 24,76 zł (w weekend). W tej kwocie jest już prowizja bankomatu - 1.5 rubla za każde wypłacane 100 rubli.

Do Tiraspola jechaliśmy marszrutką z autovokzala w Odessie o 12:20, kurs do Bender. Kurs powrotny mieliśmy o 8:05, kolejna i ostatnia marszrutka była dopiero po 14:00, także wyboru za dużego nie ma. W miarę możliwości bilety najlepiej kupować wcześniej w kasie bo przed kursem jest spora szansa że już nie będzie. Cena 118 hrywien / 64 ruble.
Na granicy trzeba powiedzieć na ile dni się jedzie oraz podać adres noclegu jeśli tam śpimy. Sprawdzania bagaży nie było.

Z niewymienionych tu restauracji polecam jeszcze:
- Kumanek w Tiraspolu: https://goo.gl/maps/wkhGyoveXhViBmM56
Dobre jedzenie w rozsądnych cenach, tanie (8-10 rubli) lecz nie za specjalne nalewki (zwłaszcza chrzanówką się zawiodłem, którą pierwszy raz piłem w Kaliningradzie i była świetna)
- Restaurację w 5* hotelu Stary Bastion w Benderach (przy wejściu do twierdzy): https://goo.gl/maps/tJvNce8xUGaEiu589
Świetna obsługa, a co najlepsze ceny niższe niż w popularnych knajpach w Tyraspolu: piwo 18 rubli, Nistru 17 rubli, Finlandia 25 rubli. Jedzenie dobre w normalnych cenach.

W polecanej już tutaj restauracji Casta na dole robią dobrą shishę (200 rubli)

Sklep Kvinta znajduje się tutaj: https://goo.gl/maps/vQ56ZDF3eidFL6TE6
Ceny trochę niższe niż Sheriffie. 10-letni koniak 97 rubli, wina 30-40 rubli.

O plastykowe monety najlepiej pytać robiąc zakupy, prędzej czy później gdzieś się trafią. Nam zamieniali po kursie 1:1.
Góra
 Profil Relacje PM off
e-prezes lubi ten post.
e-prezes uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#148 PostWysłany: 27 Lis 2019 17:13 

Rejestracja: 06 Kwi 2011
Posty: 46
Loty: 118
Kilometry: 218 936
Tydzień temu wybraliśmy się do Tyraspola i Bender na jednodniówkę z Odessy.
Uzupełniając post @KondzikS bezpośrednich kursów autobusowych z Odessy jest niewiele i wyjeżdżają późno. Więcej jest do przygranicznego Kuczurhanu (Кучурган). Pierwszy odjeżdża o 8:30 z dworca Priwoz (Привоз) - https://goo.gl/maps/wD3FU4aoXB6uUxiP6 - położonego przy targu o tej samej nazwie w samym centrum miasta. Bilet kosztował 33 hrywny. Kontrolę po stronie ukraińskiej, przejście przez most wraz z kontrolą po drugiej stronie i wydaniem migracjonki załatwiliśmy w kwadrans. Marszrutki z Pierwomajska odjeżdżają do Tyraspola i Benderów. Do Tyraspola co kwadrans, bilet kosztuje mniej kilkanaście rubli, a do Benderów ok. 25 rubli.
W Tyraspolu busy na granicę odjeżdżają z dworca podmiejskiego (Пригородная автостанция) za Parkiem Zwycięstwa (Парк Победа) patrząc od strony miasta. https://goo.gl/maps/4qfv9S9V8dCWEj1Z7. Z Kuczurhanu do Odessy ostatnia marszrutka rusza o 19:00 i kosztuje 40-kilka hrywien. Marszrutki kończą trasę na przystanku Два Стовпи (https://goo.gl/maps/bxPSHHqcig8fX8mcA), do centrum jedzie stamtąd bus nr 201.
Góra
 Profil Relacje PM off
KondzikS lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#149 PostWysłany: 30 Gru 2019 16:30 

Rejestracja: 01 Sty 2015
Posty: 73
Loty: 172
Kilometry: 395 990
a z Tyraspolu do Odessy - o ktorej odjezdza ostatni bus? tez z tego podmiejskiego dworca?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#150 PostWysłany: 24 Lut 2020 12:27 

Rejestracja: 29 Lis 2013
Posty: 332
niebieski
Wybieram się w te rejony w lecie 8-) Stąd pytanie takie czy są obecnie problemy aby zrobić trasę Kiszyniów -> Tyraspol (1 lub 2 noclegi) -> Odessa albo w drugą stronę? Gdzieś na tej stronie ktoś pisał, że to 'nielegalne przekroczenie granicy', ale niebardzo rozumiem, w koncu władze mołdawskid uważają formalnie Naddniestrze za swój teren, więc wyjazd z Tyraspola w kierunku Odessy to w dalszym ciągu jest to 'zwyczajne' przekroczenie granicy ukrainsko-mołdawskiej ...

I czy może jechał ktoś pociągiem Kiszyniów - Odessa albo spowrotem? Najchetniej to bym wysiadł, a potem wsiadł w Tyraspolu co by sie nie bawic w marszrutki, posterunku milicyjne itd.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#151 PostWysłany: 25 Lip 2020 15:51 

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 20
Wie ktoś może czy Naddniestrze jest zamknięte dla obcokrajowców teraz? Nasz MSZ twierdzi, że Mołdawia jest zamknięta co najmniej do 1 sierpnia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#152 PostWysłany: 25 Lip 2020 21:24 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22423
I Pridnestrowie jest zamknięte
Góra
 Profil Relacje PM off
corner uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#153 PostWysłany: 14 Sie 2020 12:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2026
Loty: 852
Kilometry: 1 931 024
platynowy
Czy ktoś orientuje się czy jest jakiś transport Tyraspol/Bendery do Komratu? Czy też trzeba jechać przez Kiszyniów?
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#154 PostWysłany: 15 Sie 2020 22:45 

Rejestracja: 05 Sie 2017
Posty: 99
Loty: 88
Kilometry: 97 216
Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematyką Naddniestrza, a obejrzał już na YT świetne reportaże blogerów to serdecznie polecam nowy podcast Ośrodka Studiów Wschodnich w tym temacie:
https://open.spotify.com/episode/3oy6dO ... l4Jj64Tm_g
_________________
2019 -Ateny, Ałmaty, Astana, Taszkent, Samarkanda, Rzym, Budapeszt, Wiedeń, Lwów, Wilno, Ryga, Stambuł
2020 -Zagreb, Belgrad, Tallinn, Petersburg ... COVID ... Budapeszt, Tirana, Alicante, Malaga, Praga, Hamburg
Góra
 Profil Relacje PM off
e-prezes lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#155 PostWysłany: 11 Cze 2021 11:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Lut 2019
Posty: 165
Mołdawia otwarta dla zaszczepionych, lotów do Odessy już multum, ktoś wie co się dzieje w Nadniestrzu teraz i czy jest opcja pojechać na 1 dzień do Tyraspola? Koleje Mołdawskie niedostępne (pandemia je chyba zabiła)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#156 PostWysłany: 11 Cze 2021 11:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Maj 2013
Posty: 1361
niebieski
Wygląda na to, że Naddniestrze otwarte - można wjechać
moldawia-post-covid,1469,156700&p=1442409&hilit=mo%C5%82dawia#p1442409
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#157 PostWysłany: 17 Cze 2021 23:57 

Rejestracja: 31 Paź 2016
Posty: 15
ptak23 napisał(a):
Mołdawia otwarta dla zaszczepionych, lotów do Odessy już multum, ktoś wie co się dzieje w Nadniestrzu teraz i czy jest opcja pojechać na 1 dzień do Tyraspola? Koleje Mołdawskie niedostępne (pandemia je chyba zabiła)

Do końca Czerwca nie ma żadnych przeszkód oprócz tego, że wracając na Ukrainę musisz mieć test lub szczepienie i ubezpieczenie. Problemem jest powrót z granicy (jeśli zdecydujesz się na przejście pieszo), bo 16.06 ostatnia marszrutka do odessy odjechała okolo 18. Nie wiem czy to dzień pechowy czy tak okrojony rozkład jest. Żeby było śmieszniej to ciężko to sprawdzić bo w odessie na dworcu dyspozytorki albo nie wiedzą o której jest ostatni powrót albo mnie zlały, a na miejscu w kuchurgan każdy mówi co innego. Dodatkowo, mocno bym się też do rozkładów w samym naddniestrzu nie przywiązywał bo marszrutka która jechałem do granicy z tiraspola miala ruszyć o 17:20, a ruszyła o 17:40 i potem jeszcze stała 25min na obrzeżach więc finalnie na granicy bylem o 18:50. Generalnie najbezpieczniej jest wsiąść w coś bezpośrednio relacji Odessa - Tiraspol, tylko tu opcje są mocno ograniczone, bo według obecnego oficjalnego rozkładu z dworca w tiraspolu ostatnia marszrutka startuje o 14:10 - jak jest naprawdę to chyba nikt nie wie :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#158 PostWysłany: 18 Cze 2021 09:30 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4057
złoty
Czyli według stanu na dzisiaj nie powinienem mieć problemu z przejazdem, na trasie Odessa-Tyraspol-Kiszyniow?!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#159 PostWysłany: 21 Cze 2021 00:27 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1742
srebrny
Gdzie w Tiraspolu można obejrzeć Euro 2020?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#160 PostWysłany: 28 Cze 2021 11:11 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22423
AD 2021 informacje

Bilet autobusowy Kiszyniów - Bendery/Tiraspol 48 MDL, z drugiej strony 42 PRB (można płacić także w MDL, i taka sama cena jak z Kiszyniowa)
Najlepiej dolary mieć w Naddniestrze (najmniejszy spread)
Karty europejskie niestety już nie działają na miejscu :(
Brandy KVINT, 250 ml od 28 PRB za zwykły, 48 PRB za 10 lecie (w sklepie Sherifa 3-4 PRB drożej)
Trolejbus Tiraspol - Bendery 2.8 PRB
Góra
 Profil Relacje PM off
cart lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 194 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group