Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 65 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 20 Wrz 2017 12:09 

Rejestracja: 07 Maj 2016
Posty: 102
Loty: 160
Kilometry: 168 863
Nie zgodzę się że Tromso nie jest dobrą bazą wypadową na Lofoty.

Jest o wiele lepszą niż np Bodo.

Lądowałem w Tromso, pożyczałem samochód - stamtąd na Senje (Husoy, Segla, Ersfjord, Tungeneset, Bergsbotn). Nocleg (ja akurat miałem w Brøstadbotn) i następnego dnia na Lofoty.

Po 5 dniach powrót, ale zgodzę się ze stwierdzeniem że w jeden dzień to ciężka trasa - ja z Gravdal do Tromso jechałem 10 h (przez mocny deszcz trzeba było dość wolno jechać).

Najlepiej na Senje przeznaczyć min 2 dni a na Lofoty 5-6.

(jakby ktoś był zainteresowany to w wątku Lofoty są moje relacje).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
JIK uważa post za pomocny.
 
      
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu
#22 PostWysłany: 20 Wrz 2017 13:00 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4051
Mnie interesują walenie i orki. Widziałam sporo ofert różnych agencji i biur w Tromsø na morskie safari. Najlepszy sezon to: grudzień - styczeń. Ale są tez oferty wycieczek do połowy marca. Czy to naciąganie turystów, czy jeszcze na początku marca można obserwować wieloryby w okolicy?
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 20 Wrz 2017 13:20 

Rejestracja: 07 Maj 2016
Posty: 102
Loty: 160
Kilometry: 168 863
Bartek Krzemiński napisał(a):
Bardziej chodziło mi o to, że już stosunkowo nie daleko, wiadomo że byłoby trzeba tam ogarnąć domek ;) Lofoty mam dość dobrze obczajone. Zastanawia mnie czy warto zwrócić uwagę na coś innego niż Lofoty. Patrzyłem już na wypożyczalnie aut i wiadomo tanio nie będzie, może znasz jakąś sprawdzoną ?

Polecam Hertza przy wylotówce z Tromso (przy moście). Płaciłem około 1330 zł za tydzień za Peugeota 208 (5 drzwiowy). Na miejscu dostałem darmowy upgrade do SUVa Hyundai Tucson.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 20 Wrz 2017 16:04 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2595
Loty: 240
Kilometry: 293 130
Dzięki za dużo praktycznych informacji @roccobarocco w związku z otwarciem nowej trasy z GDN do TOS żal by było się tam nie wybrać.
Moim zdaniem tylko w tym fragmencie mijasz się z prawdą:
roccobarocco napisał(a):
Chyba nie ma sensu bawic sie w szukanie prywatnych kwater.

Zerknąłem na Airbnb i ceny miejsc noclegowych jak na Norwegię wydają się bardzo niskie.
Którą część wyspy Tromsoya (bo tak się ona chyba poprawnie nazywa) poleciłbyś na nocleg mając na uwadze najlepsze miejsce do obserwowania zorzy?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 20 Wrz 2017 18:14 

Rejestracja: 16 Lut 2013
Posty: 70
które miejsce na obserwowanie zorzy w samym Tromsoe ? nie ma reguły. Dużo osób chodzi nad Prestvannet . Bez problemu można dojechać autobusem: mapka z autobusami tutaj: https://www.tromskortet.no/reiseplanleg ... =1&lang=en

Zorza polarna, którą widzicie na zdjęciach w internecie to czysty zabieg marketingowy. Taka zorza jak na zdjęciach zdarza się 2, 3 razy do roku. Większość z was zobaczy tak naprawdę trochę zielonego nieba.

Tromsoe budżetowo ? oczywiście, że się da. Jesli chodzi o spożywkę to np w sklepach Coop Prix produkty First Price - ceny identyczne jak w Polsce. Jeśli latem chcecie kupić np naboje gazowe to mamy sklepy Jula i Biltema. Do biltemy dojedziecie autobusem nr 28. Wysiadacie na przystanku Bjorvik. mapa tutaj: https://www.tromskortet.no/reiseplanleg ... =1&lang=en jeśli skorzystacie z tego autobusu to ważne aby jechał w kierunku HAMNA.

Senje i Lofoty polecam przy drugiej lub trzeciej wizycie w Tromso. Okolice Tromso są naprawdę przepiękne ale musicie mieć samochód.

Co do warunków do jazdy zimą: jest ciężko. Poza głównymi drogami wokół Tromso jeśli widzicie, że jedzie ciężarówka to zatrzymujecie się bo miejsca aby się minąć jest naprawdę mało.

Z tromsoe można też jechać do kilpisjärvi w Finlandii. Tuż przed granicą z Finlandią są najlepsze miejsca do oberwacji zorzy. W samym Kilpis można przenocować a za dnia wypożyczyć skuter śnieżny i pojeździć. Fajny klimat.

Aby zorza była bardzo widoczna musi być: bardzo zimno, najlepiej - 15 i mniej, bezchmurne niebo. Te warunki są do spełnienia w styczniu i lutym. Od marca zaczyna się raj dla narciarzy- a dokładnie Skitouring. Okolice tromsoe to raj dla tego typu aktywnosci. Sezon trwa az do konca maja.

Najtańsze hotele w Tromsoe zaczynaja sie od 700 nok bez wyzywienia. Można wynajac przez AirDnb ale jeśli ma to byc poza centrum to traci sie naprawde duzo na dojazd autobusem.

Co do wynajecia samochodu: pamietajcie ze parkowanie w centrum Tromsoe jest piekielnie drogie. Za godzine 15 zl. Tak wiec wliczcie to cene noclegu....
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#26 PostWysłany: 22 Wrz 2017 21:07 

Rejestracja: 16 Lut 2013
Posty: 70
NAJWAŻNIEJSZA SPRAWA ODNOŚNIE ZORZY POLARNEJ:

jeśli przyjeżdżacie tutaj tylko aby zobaczyć zorzę to NIE WYBIERAJCIE okresu kiedy jest PEŁNIA KSIĘŻYCA. Wtedy jest praktycznie zerowa szansa na zorzę.

Odnośnie jednodniowych wycieczek na obserwację Orek. Po części to ściema. W zeszłym rou pisali nawet w tutejszych gazetach o naciąganiu klientów na orki.....którcych nie ma. Orki zaczęły przypływać w te rejony od kilku lat. To czy będą w danym roku jest jeszcze niewiadome. Przypływają około listopada i są maksymalnie do lutego. Ale to żaden pewniak.
Góra
 Profil Relacje PM off
Doczu lubi ten post.
Doczu uważa post za pomocny.
 
      
#27 PostWysłany: 25 Wrz 2017 18:25 

Rejestracja: 16 Lut 2013
Posty: 70
z atrakcji w Tromso o których pewnie mało kto słyszał to:

1. Kitesurfing - w miesiącach zimowych w okolicach lotniska chłopcy ostro wymiatają.



2. Przy lotnisku działa klub samolotowy. Można przelecież się awionetką. Wypożyczenie za pół godziny 750 koron. Można zabrać do 3 pasażerów czyli od osoby śmieszne niskie pieniądze. Lata nawet Polat> Wojtek ma na imię. Bierze 2000 nok za godzinę. Super sprawa

3. Bungee jumping: https://visit-lyngenfjord.com/en/bungee ... yngenfjord

tak więc jak w okolicach Tromsoe jak naprawdę sporo atrakcji.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#28 PostWysłany: 12 Lis 2017 15:07 

Rejestracja: 16 Lut 2013
Posty: 70
dla wszystkich którzy planują safari na Orki otóż Orek w Tromsø już nie ma. Wyniosły się od tego roku w okolice Skjervøy, Alty, Hammerfest. Z Tromsø jest to minimum 3 godziny drogi w jedną stronę łodzią motorowa więc agencje, które się tym trudniły odpuszczają temat
Góra
 Profil Relacje PM off
Japonka76 uważa post za pomocny.
 
      
#29 PostWysłany: 17 Lis 2017 08:28 

Rejestracja: 16 Lut 2013
Posty: 70
Jednym z najpiękniejszych miejsc na północ od Tromso to kwatery u Johs Gjaver na wyspie Uløya. Idealne miejsce na obserwację zorzy polarnej a dodatkowo od tego roku: obserwacje Orek. Na miejscu działa wypożyczalnia Łodzi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 17 Lis 2017 11:00 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4051
@roccobarocco rozumiem, że orki zmieniły swoje obszary żerowania w tym roku, a jak z wielorybami? Nadal przepływają w okolicy?
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 17 Lis 2017 20:05 

Rejestracja: 16 Lut 2013
Posty: 70
Oczywiście chodziło o wieloryby :) wszystko przeniosło się na północ. Obecnie najlepsze miejsce wypadowe to Skjervøy. W Skjervøy bardzo popularne miejsce dla wędkarzy to Skjervøy Fiskekamp. Mała mieścina z bardzo niewielka ilością noclegów. Zagłębie rybne. Z Tromsø samochodem 4h jazdy, ewentualnie 3 h statkiem. Polecam wynająć nocleg w miejscu o którym wspomniałem wcześniej. Na wyspę Uløya pływa prom, płatny tylko w jedną stronę- powrót gratis.
Góra
 Profil Relacje PM off
Japonka76 lubi ten post.
 
      
#32 PostWysłany: 17 Lis 2017 21:05 

Rejestracja: 16 Lut 2013
Posty: 70
Właśnie pojawił się artykuł w lokalnej gazecie. Na dzisiaj w odległości od jednego do kilku kilometrów od Skjervøy jest kilkaset wielorybów. Tak więc podobnie może być w roku 2018 i 2019 od listopada do lutego
Góra
 Profil Relacje PM off
Japonka76 lubi ten post.
 
      
#33 PostWysłany: 28 Gru 2017 03:17 

Rejestracja: 28 Gru 2017
Posty: 2
Wybieram się do Tromsø na przełomie lutego i marca. Aktualnie spędza mi sen z powiek kwestia transferu z lotniska. Wizzair przylatuje planowo o 21.55 - w jaki sposób najtaniej (i możliwie sprawnie) przemieścić się z lotniska do dzielnicy Tromsdalen (okolice campingu). Czy bilet autobusowy kupiony u kierowcy upoważnia do przesiadek? Czy może trzeba kupić jakiś czasowy bilet w automacie przy lotnisku - jeśli takie są, i ile kosztują? Wizja taksówki według cen norweskich mnie nieco przeraża. Koszty będą rozkładać się na 2 osoby, ale i tak nie wiem, z jakimi należy się liczyć.
Po drugie, zaintrygował mnie temat Tromsø passu - nie mogę tego ustrojstwa znaleźć nigdzie. Czy może chodzi o to: http://www.cruisepass.no/tromsoslash.html ?
Roccobarocco będę bardzo wdzięczna za pomoc!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 28 Gru 2017 15:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3400
srebrny
Najważniejsze linki odnośnie komunikacji autobusowej w Tromso:

planer podróży - https://www.tromskortet.no/?lang=en_GB
mapka linii - https://www.tromskortet.no/getfile.php/ ... r_2017.pdf
cennik biletów - https://www.visittromso.no/en/City%20Buses

U kierowcy można kupić bilety jednoprzejazdowe lub 24-godzinne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 28 Gru 2017 16:48 

Rejestracja: 28 Gru 2017
Posty: 2
Dzięki!
Planner i mapkę już obczajałam, wyszły mi dwie przesiadki, ale dobrze skomunikowane.
Jeśli jednak bilet dobowy kosztuje 110 NOK/os. to czy może przy dwóch nie lepiej wziąć taksówkę? Czy orientujecie się może jaki jest jej koszt z lotniska do Tromsdalen?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 28 Gru 2017 18:16 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4051
Czytałam, że taxi z lotniska do centrum Tromso to koszt ok 200 NOK w dzień powszedni. A do Tromsdalen jest prawie drugie tyle, więc biorąc pod uwagę wieczór, pewnie trzeba liczyć ok 350 NOK.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 28 Gru 2017 22:20 

Rejestracja: 07 Maj 2016
Posty: 102
Loty: 160
Kilometry: 168 863
Ja korzystałem z tego http://www.bussring.no/airport-express/.

Bilety można kupić w automacie na lotnisku.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 28 Lut 2018 13:15 

Rejestracja: 16 Lut 2013
Posty: 70
ola1506 napisał(a):
Wybieram się do Tromsø na przełomie lutego i marca. Aktualnie spędza mi sen z powiek kwestia transferu z lotniska. Wizzair przylatuje planowo o 21.55 - w jaki sposób najtaniej (i możliwie sprawnie) przemieścić się z lotniska do dzielnicy Tromsdalen (okolice campingu). Czy bilet autobusowy kupiony u kierowcy upoważnia do przesiadek? Czy może trzeba kupić jakiś czasowy bilet w automacie przy lotnisku - jeśli takie są, i ile kosztują? Wizja taksówki według cen norweskich mnie nieco przeraża. Koszty będą rozkładać się na 2 osoby, ale i tak nie wiem, z jakimi należy się liczyć.
Po drugie, zaintrygował mnie temat Tromsø passu - nie mogę tego ustrojstwa znaleźć nigdzie. Czy może chodzi o to: http://www.cruisepass.no/tromsoslash.html ?
Roccobarocco będę bardzo wdzięczna za pomoc!


jeśli przylatujesz w sobotę to w nocy z soboty na niedzielę jeżdżą nocne normalne autobusy. Spod lotniska linia 40 oraz 42 ostatni chyba około 02.30 w nocy.
Sciagnij na telefon aplikacje Tromskortet i to na tej aplikacji najlepiej kupowac bilety autobusowe - 31 koron za bilet wazny godzine. Wazne aby przed przylotem sprawdzic czy operator telefoniczny w Polsce oferuje darnowy roaming w Norwegii.

Z innych nowosci w Tromso: w tym tygodniu otworzono dwa super tanie sklepy z kosmetykami. Nie ma potrzeby zabierania czegokolwiek z Polski - maszynek, kremow, mydel itp. Ceny markowych produktow sa nizsze od tych w Polsce. Sklep nazywa się NORMAL i zlokalizowany jest w Jekta przy sklepie Apple oraz w samym centrum przy restauracji Egon. Sklep nastawia się bardzo na turystow gdyz duza czesc asortymentu to wszelkie kosmetyki w opakowaniach do 100 ml.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 20 Maj 2018 22:28 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
roccobarocco napisał(a):
Leca do Tromso skupcie sie na okolicach Tromsoe. Lofoty to kompletna inna bajka. Senja ok moze na drugi raz. Odwiedzajac Tromso:

1. 1 dzien sommarøy
2. 1 dzien Ersfjorbotn plus Tromik plus Rekvik
3. Trekking po gorach w okolicach Tromsoe - zaparkuj samochod tutaj:


Wybieram się ze znajomymi na 3 dni w maju. Strasznie uboga jest informacja o tym, co zwiedzać w okolicy. Na islandii było dość prosto przygotować plan od punktu do punktu i zrealizować go. W Tromso jakoś trudno to przychodzi. Będziemy mieli auto. Piszesz żeby jechać do Sommaroy na cały dzień. Ale to jest godzina drogi od Tromso i wysepka wygląda na niewielką. Co tam robić cały dzień? Z map wygląda tak, że mając samochód da się pkt 1 i 2 zrealizować w ciagu 1 dnia i to bez jakiejś spiny. Po prostu wyjeżdzając rano i wracając wieczorem. Możesz jakby rozwinąć ten plan? No może poza pkt 3, bo jest dość jasny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#40 PostWysłany: 01 Cze 2018 14:25 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
Witam. Wróciliśmy z Tromso właśnie. 3 noclegi i wynajęty samochód. Paliwo 14-15 NOK ropa i 16-17 NOK za 95. Część stacji samoobsługowych blokuje sporą kwotę na czas nalewania (prawdopodobnie pełny bak) a następnie pobiera tylko tyle ile za paliwo.

Co bym polecił, gdyż w informacji turystycznej nie byłem. Nie zdążyłem. Na pewno kurtkę przeciwdeszczową i parasol. Tam często pada.

Opiszę co robiliśmy, jeśli przylecicie Wizzairem, to być może Wasz czas będzie się pokrywać z tym, co tu napiszę i do czegoś Wam się to przyda.

Dzień pierwszy po przylocie, to odwiedzenie katedry arktycznej i powrót na leża. Drobne zakupy na następny dzień (ceny z kosmosu. Duża coca lub pepsi -17 zł, najtańsze smarowidło 12 zł, pomidory chyba z 25 zł, czereśnie ze 45, więc wyobraźcie sobie pozostałe ceny. W nocy jasno jak w dzień, w końcu dzień polarny.

Dzień drugi.

Na początku do Tromvik i Rekvik, po drodze mijamy Ersfjord. Pochmurno deszczowo. Widoki piękne, jednak czegoś mi brak trochę. W okolicach Alesund Molde Stavanger jednak ładniej. Być może to pogoda, jednak mocno wpływa ona na postrzeganie.

W Rekvik chwilę się snujemy, to dziura na końcu świata, jednak deszcz nas wygania. Mieliśmy plany na małe trekkingi, ale wszystko się sypie, bo pada. Jeździmy więc jedyną drogą i lądujemy z powrotem w Tromso, na obiad. Wypasiony dwudaniowy obiad z napojem kosztował na osobę jakieś 9 zł. Zupka chińska, pół paczki kopytek i coś do tego, a także herbatka :) Jednak nie ma to jak airbnb i dostęp do kuchni. 200 zł na osobę zaoszczędzone.

Ok. 110 km w dwie strony - piękne miejsca o których ciężko cos wyczytać w internetach, znajdują się same.

Po obiedzie udajemy się na Sommaroy, 120 km w dwie strony. Wjazd i widok na most z górki po prawej stronie (jest parking), jest imponujący. Obok jest też ładna mała plaża. Pogoda nieco się poprawiła, jednak (koniec maja) nadal jest 8 stopni, wieje oraz zachmurzenie 100%. Sommaroy nie powaliło nas na twarz. Przypominam jednak o pogodzie, która z pewnością wpłynęła na nasze postrzeganie. Posnuliśmy sie trochę i do domu.

Zahaczylismy także o wyspę Hakoya, ale to tylko dla miłośników IIWŚ na morzu. W tym miejscu Brytyjczycy zatopili niemiecki pancernik Tirpitz (z serii Bismarck). Jednak dziś nic już nie widać, trzeba uruchomić wyobraźnię...

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Dzień trzeci - Senja

Senjo - miłości moja, Ty jesteś jak zdrowie
Ile Cię trzeba cenić, ten tylko się dowie
Kto cię zobaczył... i porzucić musiał
Dziś piękność twą widzę i opisuję
Bo tęsknię ku Tobie.

No właśnie. Serio. To jedno z ładniejszych miejsc w Norwegii, a byłem już z 6 razy. Trzeci dzień był pogodny. Często czyste niebo, max 50% zachmurzenia. 18 stopni, często można było w podkoszulku. Powtórzę się, ale pewnie miało to wpływ na nasz zachwyt Senją. Na tę wyspę na jednodniówkę z Tromso (jednodniowy wypad na Senję to grzech śmiertelny, ale nie miałem wyjścia) dostać się można albo promem (drogo), albo 220 km w jedną stronę z Tromso. Doliczając objazd Senji, to 500 pęknie. Wróciliśmy po północy, ale było warto. Bardzo warto.

Proponuję TAKĄ TRASĘ

Tutaj też trochę o tej trasie https://www.nasjonaleturistveger.no/en/routes/senja

Muzeum trolli jest płatne. Bergsbotn i Tungeneset to punkty widokowe. Do tego kilka miejscowości oraz szczyt Segla. Z miejscowości Fjordgard (bezpłatne parkingi) na szczyt jest to ok. 90-120 minut w jedną stronę. Skala trudności zwiększająca się, szczególnie na samym podejściu pod szczyt. Dramatu nie ma, ale osób starszych i bez kondycji nie zabierałbym. Widoki rewelacyjne. Po drodze jeden strumień, gdzie można zaczerpnąć.

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Ostatni dzień spory deszcz.

Zwiedzaliśmy Tromso. Po prawdzie to nie ma tam nic wielkiego i na pewno nie przyjechaliśmy tutaj, żeby snuć się po mieście. To co szczególnie mi zaimponowało, to sieć tuneli podziemnych. Jest duża, jak na takie małe miasto, w tunelach są skrzyżowania, ronda i inne takie...

To ogólnie tyle. Na pewno warto, polecam mocno wynajęcie auta, na pewno tez warto mieć szczęście z pogodą. My trafiliśmy tylko jeden piekny dzień na Senji. Ale za to jaki...
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 65 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group