Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 76 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Szkocja
#41 PostWysłany: 07 Maj 2017 13:26 

Rejestracja: 22 Sie 2014
Posty: 158
Loty: 111
Kilometry: 170 321
Dla mnie zdecydowanie the Storr.
Góra
 Profil Relacje PM off
donaron lubi ten post.
donaron uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
 Temat postu: Re: Szkocja
#42 PostWysłany: 10 Maj 2017 11:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2036
Loty: 852
Kilometry: 1 931 024
platynowy
Planuję Isle of Skye, start w Edynburgu, wypożyczony samochód.
Co polecacie po drodze i ile mi trzeba czasu? Czy dzień dojazd, dzień na wyspie i dzień powrót jest realny? Chciałbym jeszcze mieć chociaż z pół dnia w samym Edynburgu.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#43 PostWysłany: 11 Maj 2017 11:24 

Rejestracja: 22 Lip 2016
Posty: 11
Planujemy 3-dniowy wyjazd do Szkocji pod koniec maja. Wynajmujemy auto. Będę wdzięczny za Wasze odpowiedzi do kilku pytań w poniższym planie:

Dzień 0.
Przylot do GLA wieczorem i wynajęcie auta.
Nocleg w Glasgow(?)

Dzień 1.
Trasa A82 z Glasgow do Glen Coe wzdłuż Loch Lomond (The Trossachs NP.) - polecacie jakieś ciekawe miejsca po drodze?
Dolina Glen Coe
Trekking na Ben Nevis - czy 4h w dwie strony wystarczą? Znacie jakieś polecane szlaki?
Nocleg w Fort Williams(?)

Dzień 2.
Trasa A82 z Fort William do Inverness wzdłuż Loch Ness - polecacie jakieś ciekawe miejsca po drodze?
Inverness
Cairngorms NP. - który rejon parku moglibyście szczególnie polecić?
Dunnottar Castle
Nocleg w Edynburgu(?)

Dzień 3.
Zwiedzanie Edynburga
Przejazd do Glasgow przez Doune Castle
Wylot z GLA wieczorem

Będę również wdzięczny za wszelkie sugestie do ww. planu i noclegów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#44 PostWysłany: 15 Cze 2017 10:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Maj 2016
Posty: 77
Loty: 32
Kilometry: 58 973
Cytuj:
Dzień 1.
Trasa A82 z Glasgow do Glen Coe wzdłuż Loch Lomond (The Trossachs NP.) - polecacie jakieś ciekawe miejsca po drodze?
Dolina Glen Coe
Trekking na Ben Nevis - czy 4h w dwie strony wystarczą? Znacie jakieś polecane szlaki?
Nocleg w Fort Williams(?)


Polecam wiadukt Harrego Pottera - Glenfinnian Viaduct.
4h w dwie strony na Ben Nevis będzie za mało, znajomym zajęło to ostatnio 7,5h. podsyłam link do opisu trasy: https://www.walkhighlands.co.uk/fortwil ... evis.shtml

Wyjeżdżając z Glasgow warto wstąpić to The Devils Pulpit (Finnich Glen).
_________________
Jestem w trakcie podróży po Ameryce Środkowej. Odwiedziłem Dominikanę, Meksyk, Gwatemalę, Honduras, Salwador, Kostarykę i teraz jestem w Kolumbii. Wpadnij na mój kanał YouTube - Wiecznie Wolni
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#45 PostWysłany: 22 Paź 2017 19:47 

Rejestracja: 22 Paź 2017
Posty: 3
Cześć, ktoś może pomóc w dostaniu sie na wyspę Hoy, planujemy wyjazd i szukamy środków lokomocji (samolot, prom autobus itd) Wyjazd raczej w kategorii "Budżetowa"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#46 PostWysłany: 01 Lis 2017 21:02 

Rejestracja: 11 Lis 2014
Posty: 353
niebieski
Drogi ludu forum, otwieram podwątek na temat: Kiedy najlepiej do Szkocji?

Myślę nad jakimiś dwoma tygodniami szwędu po Szkocji w 2018, i zastanawiam się jaki byłby najlepszy okres pod względem pogodowym, oraz cenowo-tłumowym. Wydaje mi się, że poza latem tam jest po prostu zimno, więc należy zawęzić opcje do okresu czerwiec-wrzesień. Ale może się mylę?
Jak wygląda sezonowość w Szkocji? Czy w okresie wakacji szkolnych obserwuje się wyraźną zwyżkę cen (zakwaterowanie, samochody), czy raczej nie? I czy można spodziewać się gdziekolwiek nieprzyjemnych tłumów?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#47 PostWysłany: 01 Lis 2017 21:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2013
Posty: 1422
Loty: 167
Kilometry: 304 855
złoty
Ceny noclegów/wynajmu są widoczne na ten okres w wyszukiwarkach. Można sprawdzić różne warianty. Jeśli chodzi o hostele (SYHA), warto rozważyć zakup rocznej "karty" członkowskiej (międzynarodowej) na www.hihostels.com. Koszt zwraca się już przy kilku noclegach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#48 PostWysłany: 01 Lis 2017 21:47 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7799
Lato w Szkocji to meszki - także wydaje mi się że najlepiej jednak wcześniej - pogoda jest zmienna, ale już w kwietniu jest dość ciepło :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#49 PostWysłany: 02 Lis 2017 13:17 

Rejestracja: 26 Maj 2013
Posty: 113
Pogodowo Szkocja to Szkocja :-) stabilne 8 stopni zimą i 12 stopni latem :-) dobra, żartuję :-) Trudno przewidzieć pogodę jednoznacznie, ale zimę sobie daruj, ze względu na czas dnia, słońce znika bardzo wcześnie, i jest faktycznie zazwyczaj bardzo chłodno, do tego lubią wejść orkany, wtedy jest już bardzo nieciekawie.
Jak pisze kol. Washington, kwiecień jest znacznie lepszym miesiącem, a jeszcze lepszy jest maj. Dzień jest długi, pogoda - jest znacznie cieplej niż zimą, oczywiście zachód i wyspy, tradycyjnie deszczowo, wschód lepiej, ale tu zwyczajnie trzeba być na to przygotowanym. W tym roku był tez fajny wrzesień, spokojnie mogę polecić, trafiało się sporo dobrej pogody, a owady już nie tak złośliwe jak latem.

Jeszcze do posta kol. Gadzet
Gadzet napisał(a):
ktoś może pomóc w dostaniu sie na wyspę Hoy, planujemy wyjazd i szukamy środków lokomocji (samolot, prom autobus itd) Wyjazd raczej w kategorii "Budżetowa"


to chyba najlepiej dolecieć z PL do Aberdeen, z tego co wiem można znaleźć tanie loty Wizz, stamtąd jest prom do Kirkwall http://www.northlinkferries.co.uk/ tu znajdziesz rozkład i ceny, z Kirkwall jedziesz do Stromness, z tego co wiem linia X1, ale to jeszcze warto sprawdzić, w każdym razie połączeń jest sporo i stamtąd promem na Hoy, po drodze jeszcze możesz okolice wymienionych przez mnie miast zaliczyć. Nie licząc dolotu powinieneś zmieścić się w 30-40 funtach za osobę.
Góra
 Profil Relacje PM off
cypel lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#50 PostWysłany: 17 Gru 2017 12:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Maj 2016
Posty: 77
Loty: 32
Kilometry: 58 973
Washington napisał(a):
Lato w Szkocji to meszki - także wydaje mi się że najlepiej jednak wcześniej - pogoda jest zmienna, ale już w kwietniu jest dość ciepło :)


Niekoniecznie, my byliśmy w lipcu na Isle of Skye i pogoda była idealna. Znajomi byli na Skye w kwietniu i październiku, trafiły im się meszki. Nie ma chyba co do tego zasady, tak jak z pogodą.

Aclan napisał(a):
Drogi ludu forum, otwieram podwątek na temat: Kiedy najlepiej do Szkocji?

Myślę nad jakimiś dwoma tygodniami szwędu po Szkocji w 2018, i zastanawiam się jaki byłby najlepszy okres pod względem pogodowym, oraz cenowo-tłumowym. Wydaje mi się, że poza latem tam jest po prostu zimno, więc należy zawęzić opcje do okresu czerwiec-wrzesień. Ale może się mylę?
Jak wygląda sezonowość w Szkocji? Czy w okresie wakacji szkolnych obserwuje się wyraźną zwyżkę cen (zakwaterowanie, samochody), czy raczej nie? I czy można spodziewać się gdziekolwiek nieprzyjemnych tłumów?


Poleciłbym czerwiec/lipiec. Dzień długi, można dużo czasu poświęcić na zwiedzanie. W lipcu o 20:00 dojechaliśmy dopiero na ostatnią atrakcję na Isle of Skye z planu. Fakt - na popularnych miejscach jest dość dużo ludzi, głównie w weekendy. Co do cen samochód nie powiem bo nie wypożyczałem, co do zakwaterowanie nie mam porównania ale mogę polecić fajny nocleg w okolicach Glenceo/Fort William (tanii). Jakbyś szukał informacji praktyczny lub co warto zobaczyć odezwij się na PW. Pozdro
_________________
Jestem w trakcie podróży po Ameryce Środkowej. Odwiedziłem Dominikanę, Meksyk, Gwatemalę, Honduras, Salwador, Kostarykę i teraz jestem w Kolumbii. Wpadnij na mój kanał YouTube - Wiecznie Wolni
Góra
 Profil Relacje PM off
sansibear lubi ten post.
sansibear uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#51 PostWysłany: 20 Cze 2018 10:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
otakesan napisał(a):
Pogodowo Szkocja to Szkocja :-) stabilne 8 stopni zimą i 12 stopni latem :-) dobra, żartuję :-)

:lol:

Wczoraj wróciłem z kilkudniowego wypadu do Szkocji. Garść informacji
Pogoda - chłodno, ok. 12*C, w dolinach dość ciepło, w górach zimno i łeb urywało, lało, mżyło, siąpiło codziennie, ale nie było tak źle, jakiś promyk słońca też czasem się przebił. Meszków i innych latających wqrwia... nie stwierdziłem

Trasa:
Edynburg-Glasgow
Megabus obsługiwany przez City Link, bilet na stronie Megabusa kosztował 3,75 GBP na stronie City Link 7,90 GBP
Glasgow - Glencoe Ski Centre, bilet na stronie City Link, koszt 15,70 GBP
Kupując bilet od razu z Edynburga do Glencoe kosztował 30,20 GBP. W sumie oszczędność spora bo 10,75 GBP a i tak jest przesiadka w Glasgow.

Przeszedłem szlak z Glencoe Ski Centre do Glencoe (ok. 18 km), pewien odcinek szedłem West Highland Way (Old Military Road) i później odbiłem na Glencoe.
Załącznik:
0.jpg
0.jpg [ 49.21 KiB | Obejrzany 5973 razy ]

Teoretycznie ok. 80% trasy powinna być po szlaku, ale niektóre odcinki były tak zarośnięte zielskiem, nieprzetarte i podmokłe, że pokonywałem asfaltową drogą. Generalnie kierowcy raczej się nie pitolą, jeżdżą żwawo, nawet bardzo, nie jest to spokojna Norwegia i pary razy "przepędzili" mnie z drogi ;)
Ale trasa widokowo jest PRZEPIĘKNA
W okolicy Trzech Sióstr ludzi dużo, ale 99% to wycieczki i pstrykacze z samochodu. Idąc szlakiem doliną, zero ludzi i można się napawać widokami i ciszą. Pogoda podła, ale to tylko dodaje dramaturgii niebywałej scenerii.

Kolejnego dnia to już standard i ostatni odcinek West Highland Way z Kinlochleven do Fort William (ok. 25 km). Trasa ładna, ale po widokach z Glencoe to, hmm jednak słabo wypada. Jest nużąca i widokowo nie tak spektakularna jak Glencoe, wędrowców bardzo dużo.

Powrót z Fort William do Edynburga miałem zaplanowany niezawodną (tak mi się wydawało) Scot Rail, bilet w najtańszej opcji kosztował 18,50 GBP, ale przegapiłem moment najtańszej taryfy i zapłaciłem 27,60 GBP.
Z tego co się orientuję najtańszy jest Caledonian Sleeper kupowany na stronie ScotRail ze sporym wyprzedzeniem i na tej trasie można kupić za 15 GBP, ale mi godziny nie pasowały.
Scot Rail okazał się "niezawodny" ponieważ po przyjściu na stację obsługa ze szczerym uśmiechem na twarzy poinformowała mnie, że pociąg został odwołany. Bilet kupowany online więc wszelkie reklamacje online. Idź pan na autobus i jedź pan autobusem i nie zawracaj dupy :lol:
W końcu po którymś tam razie jak się dowiedzieli, że tego dnia mam samolot powrotny do Polski to po cichu wzięli mnie na bok do grupki kilku osób i zamówili taksówkę. Ale wszystko robione po cichu i w tajemnicy przed innymi podróżnymi a było co najmniej kilkadziesiąt osób. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze, ale szkocka kolej zdecydowanie nie należy do moich ulubionych przewoźników. Bilet na City Linka z Fort William do Edynburga kupowany w dniu wyjazdu to koszt 36,90 GBP także sporo.

Kilka pstryków ze szlaku Glencoe.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 198.46 KiB | Obejrzany 5973 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 263.81 KiB | Obejrzany 5973 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 270.06 KiB | Obejrzany 5973 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 191.83 KiB | Obejrzany 5973 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 180.45 KiB | Obejrzany 5973 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 188.91 KiB | Obejrzany 5973 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 83.06 KiB | Obejrzany 5973 razy ]
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
11 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#52 PostWysłany: 30 Cze 2018 07:32 

Rejestracja: 04 Maj 2014
Posty: 94
Dzień dobry!
Za dwa tygodnie wybieram się na weekendowy wypad do Edynburga/Fort William. W planach mam zwiedzenie tych dwóch miejsc i wejście na Ben Nevis. W zasadzie mam już ogarnięte noclegi, ale zastanawiam się co naprawdę warto zobaczyć przy tak krótkim wyjeździe? Pomożecie?

Ponadto do bywalców mam pytanie o warunki przy zdobywaniu Ben Nevis - na co się przygotować? Chcę pójść w softshellowych ciuchach, ale nie wiem jak z temperaturą? Czy nastawiać się na zimno, czy tylko na deszcz?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#53 PostWysłany: 30 Cze 2018 10:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
Na Ben Nevis nie byłem, nawet go dobrze nie zobaczyłem bo szczyt był za chmurami i mgłą, ale moim zdaniem powinieneś się nastawić na dodatnie, ale chłodnawe temp. w okolicach kilku stopni C, mgły, deszcz i wiatr.
Fort William kompletnie mi się nie podobał, zapyziała mieścina z tysiącami lanserów w czyściutkiej odzieży technicznej, praktycznie jeszcze z metkami :lol: szlajających się po głównym deptaku od knajpy do knajpy. Nic tam ciekawego nie ma. Moim zdaniem piękno tego skrawka ziemi tkwi w przyrodzie, górach i na szlaku. Jest tyle pięknych miejsc, że Fort William traktowałbym tylko jako bazę wypadową na okoliczne szlaki a najlepiej to w ogóle odpuścić, chociaż zdaję sobie sprawę, że trudno, bo to jednak ważny węzeł komunikacyjny.
Jeśli mogę coś doradzić, to imo Glen Coe, nie sama miejscowość, ale jako Dolina Łez jest przepiękna i tego bym nie odpuścił.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#54 PostWysłany: 04 Wrz 2018 08:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
ot, taka ciekawostka
za filmweb.pl: "Glen Nevis to jedno z najbardziej obfitujących w opady deszczu miejsce w Europie. Podczas sześciu tygodni kręcenia zdjęć tylko trzy dni były słoneczne i wykorzystano je do nakręcenia scen ślubu. Pozostała część filmu była kręcona bez względu na warunki pogodowe."
Mowa tu o filmie "Braveheart".
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#55 PostWysłany: 17 Wrz 2018 10:09 

Rejestracja: 22 Mar 2017
Posty: 77
hej,
czy ktoś wybierał się na wyspę Cramond ? zastanawiam się nad dojazdem z centrum Edynburga, znalazłam autobus nr 41, czy gdzieś w necie idzie znaleźć orientacyjny rozkład przypływów/odpływów ? nie wiem, w którą godzinę celować, aby zdążyć zobaczyć i wrócić z wyspy bez konieczności czekania na odpływ.. planuję na 5 października tę wycieczkę
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#56 PostWysłany: 17 Wrz 2018 10:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
https://www.tide-forecast.com/locations ... des/latest

Załączniki:
jty.jpg
jty.jpg [ 20.24 KiB | Obejrzany 5543 razy ]
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
iffona lubi ten post.
iffona uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#57 PostWysłany: 19 Wrz 2018 09:53 

Rejestracja: 23 Gru 2012
Posty: 29
Może mi ktoś podpowiedzieć co warto zobaczyć ?
Bede w Edynburgu 6-9 pazdziernika. Gdzie skoczyć w samym mieście a gdzie podjechać zeby zobaczyć piękną Szkocką naturę ?
Kolejną opcją czy warto wypozyczac samochód na 2 dni zeby wyjechac poza miasto czy mozna sie w jakies fajne miejsca dostac autobusami?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#58 PostWysłany: 22 Wrz 2018 00:17 

Rejestracja: 26 Maj 2013
Posty: 113
Jesli jedziesz tylko na 3 dni, to raczej daruj sobie auto i wypad na polnoc. 1 dzien poswiec na klasyke skupiona wokol zamku i Royal Mile. Mozesz tez wejsc na Arthur Seat, choc osobiscie wole widok z Blacford Hill. Drugi - w zaleznosci od tego co lubisz, ale mozna np szlak tajemnic Edynburga, z podziemiami, Gilmerton Cove i kaplica w Roslyn na deser. Albo zamek Craigmillar np. Trzeci poswiec na wypad w Pentlandy, gdzie jest calkiem sporo szkockich widokow i fajne trasy spacerowe. Chyba ze koniecznie chcesz poza Edi to np Border Buses nr 253 i klify St Abbs, ale to wypad na caly dzien najlepiej.

Wysłane z mojego HUAWEI NXT-L29 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
mashacra uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#59 PostWysłany: 12 Paź 2018 08:41 

Rejestracja: 22 Mar 2017
Posty: 77
@cypel wykorzystałam Twoją informację i byłam na Cramond - dziękuję!

zaskoczył mnie fakt, że tak sprawnie działa aplikacja google podpowiadając, w który autobus wsiąść i gdzie. Ostatecznie najpierw podjechałam na plażę na Portobello, później zwiedziliśmy królewski jacht Britannia i stamtąd podjechaliśmy autobusem na plażę przy wyspie Cramond.
bilety na express 500 z lotniska do centrum Glasgow i z powrotem kupowałam przez aplikację mTicket, natomiast aby kupić bilet po Edynburgu nie mogłam skorzystać z zakupu w aplikacji mTicket transport for Edinburgh gdyż kwota transakcji (rodzinny bilet dzienny - 8,5 funta) nie przekraczała 10 funtów, bezproblemowo u kierowcy za odliczoną gotówkę nabyliśmy bilet
Góra
 Profil Relacje PM off
cypel lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Szkocja
#60 PostWysłany: 12 Paź 2018 08:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Cze 2012
Posty: 862
srebrny
Ponowie pytanie z początku strony, które zostało bez odpowiedzi. W jakim czasie najszybciej dotrę na Skye z Edynburga zakładając brak własnego środka transportu?
_________________
Droit au but!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 76 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group