Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 146 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 07 Lip 2022 16:12 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
Od kilku lat dość regularnie zdarzały się przypadki aresztowania w Iranie cudzoziemców, stawiania im dętych zarzutów szpiegostwa i skazywania na kilkuletnie więzienie. Po pewnym czasie po działaniach dyplomatycznych z reguły kończy się zwolnieniem, ale w niektórych przypadkach trwało to lata i wymagało czasem nieujawnianych ustępstw politycznych czy finansowych na rzecz Iranu.

Do tej pory dotyczyło to głównie osób z podwójnym obywatelstwem, ale nie wyłącznie. Do grup wysokiego ryzyka należą naukowcy i dziennikarze. Dzisiaj wpadła mi w oko informacja o pierwszym takim przypadku dotyczącym Polaka, naukowca przebywającego w Iranie w ramach unijnego programu.
https://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723 ... ranie.html

Innymi słowy, jeżeli zawodowo robicie coś, co może uczynić z Was łakomy kąsek dla irańskich służb pod kątem ewentualnego targowania się z Zachodem, to do standardowych (zgadzam się, często przesadzonych) czynników ryzyka związanego z wyjazdem do Iranu trzeba też dodać ryzyko zamknięcia pod lipnymi zarzutami i utknięcia tam na co najmniej kilka miesięcy.

Czytałem jakiś czas temu relację brytyjskiego dziennikarza, który padł ofiarą tej praktyki. Przez większość czasu był traktowany z dużą uprzejmością. Wiadomo, Persowie... Ale kilka miesięcy wyciętych z życiorysu i poczucie niepewności w trakcie takiej "przygody" też nie do pozazdroszczenia.

Trzymajmy kciuki za szybkie wypuszczenie naszego rodaka!
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Lato w Grecji: Ateny i wyspa Egina za 440 PLN (loty z Katowic + prom) Lato w Grecji: Ateny i wyspa Egina za 440 PLN (loty z Katowic + prom)
Bezpośrednie loty do Alicante z Gdańska za 260 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty do Alicante z Gdańska za 260 PLN. Dużo terminów
#42 PostWysłany: 07 Lip 2022 17:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Mar 2015
Posty: 144
Chyba że faktycznie był szpiegiem... przecież nie można wykluczyć takiej wersji
_________________
---------------------------
http://www.masaperlowa.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
Ekspansja lubi ten post.
 
      
#43 PostWysłany: 07 Lip 2022 17:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1544
Loty: 193
Kilometry: 354 012
platynowy
Praktycznie nigdy nie możesz wykluczyć jakiejś sytuacji i możliwości. Życie zazwyczaj nie jest zerojedynkowe.
Natomiast @meczko bardzo dobrze i zwięźle opisał proceder, który dzieje się w Iranie już od dawna. Porwania i oskarżenia mają zazwyczaj motyw polityczny. Dodałbym też do grupy narażonych osób tych, którzy mają podwójne obywatelstwo XX-IR, ale takich osób w Polsce praktycznie nie ma, więc o tym problemie do tej pory nie słyszeliśmy. Gdybym musiał wybierać, w którym kraju chciał spędzić kilka miesięcy w więzieniu to Iran byłby chyba na samym dole takiej listy. Uprzejmość uprzejmością, ale w irańskich więzieniach takich jak Evin nie częstują czajem z nabatem tylko samym batem w najlepszym wypadku.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#44 PostWysłany: 07 Lip 2022 17:52 

Rejestracja: 05 Lut 2011
Posty: 169
niebieski
Nie straszmy Iranem aż tak bardzo, zwykłego podróżnika / turystę, który nie będzie fotografował obiektów infrastruktury krytycznej, baz wojskowych, nie będzie zadawał niepoprawnych politycznie pytań, wnikał w sytuację w kraju, nikt nie będzie zatrzymywał pod kątem szpiegostwa. Wszystko zależy od sytuacji, aczkolwiek przyznam się, że sam skłamałem podając swój zawód (służby mundurowe), nie pamiętam już czy to pytanie było w formularzu wizowym, ale kilka osób pytało mnie na miejscu czym się zajmuję. Odpowiadałem, że jestem rolnikiem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#45 PostWysłany: 07 Lip 2022 18:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1544
Loty: 193
Kilometry: 354 012
platynowy
Oczywiście masz rację. Zwykłemu turyście nie grozi nic ponad to czego może się spodziewać w każdym innym kraju. Natomiast lepiej mieć świadomość i nie prowokować losu. Tym bardziej że sytuacja na miejscu od paru lat znacząco się pogarsza.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#46 PostWysłany: 07 Lip 2022 21:58 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
-- 07 Lip 2022 21:19 --

Z takim "zwykłym turystą" jest ten problem, że wystarczy jak irańskie służby sobie dobrze wygooglają daną osobę, a nie jest to trudne, to z reguły znajdą jak na tacy jej obecne i poprzednie miejsca pracy, wykształcenie, pewnie jakieś kontakty, może poprzednie podróże. I jeżeli taki delikwent jest studentem albo kimś świeżo po studiach z czystym życiorysem, to rzeczywiście nie ma się czego obawiać. Albo rzeczywiście rolnikiem czy kasjerem w Biedronce. Ale jak gdzieś w takim internetowym CV wyskoczy jakaś uczelnia, międzynarodowa korporacja, media, służby mundurowe etc., to robi się łakomym kąskiem dla irańskich służb. Tu nie trzeba zachowywać się podejrzanie, fotografować obiektów wojskowych itp. bo w tym procederze przecież nie chodzi o łapanie rzeczywistych szpiegów, tylko uzyskanie - mówiąc wprost - zakładników do zakulisowych dyplomatycznych targów.
Na pewno 99% wyjazdów kończy się dobrze, ale wystarczy jakieś zaostrzenie sytuacji międzynarodowej, w którym Irańczycy dojdą do wniosku, że przyda im się karta przetargowa.
Byłem w Iranie już dość dawno temu, rok po studiach, to był świetny wyjazd i do tej pory doskonale go wspominam. Ale obecnie się nie wybieram, a nie pracuję dla żadnych trzyliterowych służb (dwuliterowych zresztą też) :-)

-- 07 Lip 2022 21:58 --

PS. Trochę szerszego kontekstu jest w tym artykule.
https://www.timesofisrael.com/uk-says-d ... onths-ago/
Wygląda na to, że polski profesor oberwał przy okazji, a głównym celem akcji byli brytyjscy dyplomaci.
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
 
      
#47 PostWysłany: 16 Lip 2022 21:02 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
Bardzo ciekawy artykuł Jagody Grondeckiej o irańskim procederze, którego ofiarą padł polski profesor.
https://wyborcza.pl/7,75399,28677570,ir ... 7-L.2.maly
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#48 PostWysłany: 30 Wrz 2022 23:32 

Rejestracja: 06 Wrz 2020
Posty: 1655
HON fly4free
Irańskie siły bezpieczeństwa zatrzymały dziewięć osób z Niemiec, Polski, Włoch, Francji, Holandii, Szwecji i innych krajów za udział protestach po śmierci młodej kobiety.

https://tvn24.pl/swiat/iran-protesty-po ... pekUmVKrKs
Góra
 Profil Relacje PM off
TIT lubi ten post.
TIT uważa post za pomocny.
 
      
#49 PostWysłany: 01 Paź 2022 08:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1883
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Ogólnie samą ideę protestów popieram, ale jak dla mnie brać udział w protestach tego typu w kraju takim jak Iran to czysty idiotyzm.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
 
      
#50 PostWysłany: 02 Paź 2022 02:12 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
@Legion1, to że zamknięto ich za udział w protestach wcale nie oznacza, że rzeczywiście brali w nich udział. Służby w takich krajach jak Iran działają zgodnie z założeniem "dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie". Mogli po prostu znowu uznać, że przyda im się kilku cudzoziemców w areszcie jako karta przetargowa.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#51 PostWysłany: 05 Paź 2022 21:11 

Rejestracja: 06 Wrz 2020
Posty: 1655
HON fly4free
Włoska blogerka aresztowana w Teheranie.

https://tvn24.pl/swiat/iran-alessia-pip ... oc-6148667
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#52 PostWysłany: 17 Paź 2022 17:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1544
Loty: 193
Kilometry: 354 012
platynowy
Kolejne aresztowanie turysty w Iranie. Jezeli ktos planuje wyjazd w najblizszym czasie to gorąco do tego zniechęcam.
O ile szansa na znalezienie sie w centrum protestow jest niewielka bo te odbywają się głównie w okolicach uniwersytetow, tak rezim idzie na konfrontacje z zachodem.
Druga rzecz to kwestia moralna - podróżowanie w tym czasie jest legitymizowaniem tej wladzy i wszyscy umiarkowani Iranczycy beda was od tego slusznie odzegnywac.
Uwierzcie mi, ze ostatnia rzecza, ktorej chce doswiadczyc czlowiek jest pobyt w Evin.

Załączniki:
Zrzut ekranu 2022-10-17 174911.png
Zrzut ekranu 2022-10-17 174911.png [ 66.49 KiB | Obejrzany 553 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#53 PostWysłany: 17 Paź 2022 18:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sty 2013
Posty: 402
Loty: 985
Kilometry: 2 186 000
złoty
Hej

Swego czasu często bywałam w Iranie, tłumacząc niepojętą fascynacja tym krajem. Nie przeszkodziła mi deportacja, strach i nerwy jakie jej towarzyszyly, ani początek pandemii.
Teraz jednak mam wewnętrzne opory i dziwne przeczucia, obawy orzed wizytą w tym pięknym kraju.
_________________
Image

Same fotki, czyli https://www.instagram.com/atamancia/
Blog o moich podróżach http://atamanka.pl uwaga, dużo zdjęć ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#54 PostWysłany: 17 Paź 2022 22:12 

Rejestracja: 03 Lis 2021
Posty: 14
@Antia


Padłem również ofiarą tej niepojętej fascynacji. Obecnie planowałem wyjazd pod koniec grudnia, ale jak wiemy (Ci którzy śledzą wieści), protesty i nastroje Irańczyków jedynie nieznacznie słabną. Warto trzymać rękę na pulsie, jak chodzi o jakiekolwiek podróże w tamten region–swoją drogą, nie jestem pewien czy ambasada w świetle tych wydarzeń w ogóle zdecydowałaby się przydzielić wizę.
Góra
 Profil Relacje PM off
Antia lubi ten post.
 
      
#55 PostWysłany: 17 Paź 2022 22:46 

Rejestracja: 11 Wrz 2021
Posty: 87
Może to będzie tylko częściowo przydatna informacja ale jak na razie nie ma problemu z uzyskaniem wiz biznesowych. Wybieram się do Iranu na krótko pod koniec tego miesiąca. Wizę otrzymałem w ciągu 3 dni.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#56 PostWysłany: 17 Paź 2022 23:06 

Rejestracja: 03 Lis 2021
Posty: 14
@Ottoman

Dzięki wielkie. Byłbym bardzo wdzięczny, gdybyś po powrocie opisał wrażenia z pobytu (lotnisko/oficerowie/nastroje).
Góra
 Profil Relacje PM off
pietia lubi ten post.
 
      
#57 PostWysłany: 17 Paź 2022 23:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
@Antia fascynacja Iranem jest całkowicie pojmowalna.

To miejsce, gdzie lewicowa rewolucja zmieniła się w religijną.

Kraj, w którym rządzą duchowni a znaczna część społeczeństwa jest areligijna.

Kraj, gdzie cywilizacja istnieje od czasów, gdy w naszych okolicach niedźwiedzie nawet nie miały wiosek w których mogłyby chodzić po ulicach.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#58 PostWysłany: 18 Paź 2022 07:04 

Rejestracja: 19 Paź 2011
Posty: 1170
platynowy
Również nie ma żadnego problemu z otrzymaniem promesy wizowej (grant notice) w wersji turystycznej.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#59 PostWysłany: 18 Paź 2022 09:51 

Rejestracja: 03 Lis 2021
Posty: 14
@aeonflux
wybierasz się?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#60 PostWysłany: 18 Paź 2022 10:18 

Rejestracja: 19 Paź 2011
Posty: 1170
platynowy
Obserwuję sytuację.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 146 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group