Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 57 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 30 Wrz 2015 08:42 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22322
W sumie, byłem rok temu: cedry-w-libanie-czyli-wojna-i-pokoj,214,55495
Myślę ze dużo tam się nie zmieniło. Jak chcesz jakąś informację to wal śmiało :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
#22 PostWysłany: 24 Paź 2015 13:02 

Rejestracja: 24 Paź 2015
Posty: 1
Czy ma ktoś informacje z pierwszej ręki jak wygląda tam sytuacja, gdzie nie można się zapuszczać, a gdzie jest bezpiecznie?
Mówiąc 'z pierwszej ręki' mam na myśli kogoś, kto tam jest/był niedawno/ma kontakt z ludźmi stamtąd. Przekazy mediowe, ani czyjeś opinie na ich podstawie mnie nie interesują ;)

Drugie pytanie dotyczy tego, co TRZEBA tam zobaczyć. Jak na razie plan podróży to carte blanche, więc pomóżcie ustawić plan ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 27 Gru 2015 22:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Kwi 2010
Posty: 72
Byłem w maju tego roku. Naprawdę niebezpiecznie (choć to zależy, co przez to rozumiesz) było w Trypolisie - niemal przejechał mnie pędzący na sygnale, nieoznakowany samochód Hezbollahu z czterema facetami mierzącymi z karabinów przez otwarte okna. Atmosfera raczej duszna, turysta bardzo łatwo rzuca się w oczy.

Południowy Beirut jest bardzo niebezpieczny, miały tam miejsce niedawno krwawe zamachy. Zdecydowanie unikać. Jadąc w kierunku południowym ilość żołnierzy zwiększa się w ilości wykładniczej. W mieście jest dużo checkpointów, to trochę łagodzi sytuację, samo centrum jest bezpieczne. Zwróć uwagę, że w ostatnich miesiącach poza zamachami w Bejrucie miały miejsce silne protesty społeczne przeciw całej obecnej klasie politycznej - zatem sytuacja w stolicy jest napięta i ryzyko demonstracji/protestów duże. Zakładam jednak, że jadąc w takie strony masz elementarną wiedzę dotyczącą zachowania się w miejscach publicznych i reagowania na sytuacje kryzysowe.

Baalbeck - miasto przy granicy z Syrią, często dochodzi tam do strzelanin, zdaniem miejscowych nie jest to spokojne miasto, jednak jest tam względnie bezpiecznie. Podczas mojego pobytu słyszałem serie z karabinów maszynowych, okazało się że był to zwyczajny pogrzeb. Jeśli jesteś wrażliwy na strzały, nieobyty z napiętą sytuacją to raczej odradzam ten kierunek. Ja z bezpośrednim zagrożeniem się tam nie spotkałem.

Południe Libanu - przy granicy z Izraelem, w okolicy strefy okupowanej może być niebezpiecznie. Tam jednak nie byłem. Najdalej na południu byłem w Tyr i było idealnie spokojnie.


Co koniecznie zwiedzać? Zależy ile masz czasu i co Cię interesuje. Skonkretyzuj plan a postaram się pomóc. Najmocniejszym punktem Libanu jest w mojej ocenie Qadisha Valley, ta dolina jest dosłownie magiczna.
_________________
(anty)blog podróżniczy http://www.okiemmiszy.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#24 PostWysłany: 27 Gru 2015 23:38 

Bardzo spodobała mi się odp @senderos44. W sumie zalogowałem się żeby dać OK. Motyw 'elementarną wiedzę dotyczącą zachowania się w miejscach publicznych i reagowania na sytuacje kryzysowe" znaczy słuchaj miejscowych. To nie film. Nie byłem ale mnie tam ucho swędzi, że jest nieprzyjaźnie.
Góra
 PM off  
      
#25 PostWysłany: 28 Gru 2015 14:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Kwi 2010
Posty: 72
Może jeszcze dodam, że nie mogę zgodzić się z @Zeus - sytuacja w Libanie bardzo się zmieniła od ostatniego roku i zmienia się ciągle. Głównym czynnikiem jest oczywiście wojna w Syrii.

Do roku 2005 Liban był okupowany przez Syrię, pamięć tych czasów w Libanie jest żywa. Syryjczycy traktowani są sceptycznie. Tymczasem od wybuchu wojny w Syrii do Libanu uciekło według różnych szacunków nawet 1,5 miliona syryjskich uchodźców. Liban ma 4 miliony obywateli. To daje wyobrażenie o skali zjawiska. To trochę tak, jakby świeżo po 2 wojnie światowej do Polski za chlebem przyjechało 10 milionów Niemców. Napięcie gwarantowane.

Drugim czynnikiem jest fatalna dostępność świadczeń społecznych, w kranie leci słona woda, państwo ma problem z wywozem śmieci z ulic. O to wybuchły ostatnie protesty. Jak można się domyślać, tak duża liczba uchodźców zwiększa presję na dostępność świadczeń społecznych. Jeszcze trudniej jest o pracę, płace są zaniżane przez zdesperowanych imigrantów. Wybuch złości może wywołać drobna iskra, w mojej opinii Liban jest krajem bardzo niestabilnym i stosunkowo niebezpiecznym.
Jakby na domiar złego, w kraju obowiązuje system polityczny proporcjonalny, każda religia ma.gwarantowanego przedstawiciela, tymczasem te proporcje zostały poważnie zachwiane.

Może się jednak zdarzyć, że podczas całej wizyty turysta nie spotka żadnego zagrożenia i wyśmieje moje obawy. Kwestia bezpieczeństwa jest subiektywna, ja wskazałem potencjalne zagrożenia. Kraj jest piękny i ciekawy, wart odwiedzenia...
_________________
(anty)blog podróżniczy http://www.okiemmiszy.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#26 PostWysłany: 27 Mar 2016 08:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lip 2015
Posty: 78
Loty: 219
Kilometry: 383 719
Zapuszczałeś się w rejon ich najwyższego szczytu Kurnat as-Sauda, niedaleko miasta Ariz ? Z tego co obserwuję w necie to narciarskie kurorty tam działają, więc bardzo realne wydaje mi się jego zdobycie. Jak byłeś to prosiłbym o informacje z góry dzięki.
_________________
https://niedzwiedzik.pl/
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 31 Mar 2016 22:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Kwi 2010
Posty: 72
@Niedzwiedzik, niestety nie mam sprawdzonych informacji o tym miejscu, nie dotarłem tam osobiście.
_________________
(anty)blog podróżniczy http://www.okiemmiszy.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 02 Kwi 2016 11:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Kwi 2010
Posty: 72
@Niedzwiedzik od której strony chcesz zdobywać górę? Właśnie od Bcharre i Ariz? I w jakim terminie? Droga Bcharre- Baalbek (przez pasmo Libanu) jest zamknięta przez większą część roku (nieprzejezdna z powodu śniegu). W grę wchodziłyby tylko miesiące letnie.
Masz jakieś plany tego szczytu? Nie ukrywam że pomysł ciekawy i na pewno będę kibicował (i pomagał, jeśli będę w stanie).

W kwestii dojazdu do Bcharre i pobytu tam wal śmiało, dalej droga prowadzi do Ariz, niedaleko jest rezerwat cedrów. Faktycznie urządzone są tam małe Krupówki, dużo straganów i sprzedawców pamiątek. Bazują oni na dużej popularności regionu jako kurortu narciarskiego, co już napisałeś. Natomiast nie wiem jak droga dalej, ja dotarłem najdalej właśnie do Ariz.
_________________
(anty)blog podróżniczy http://www.okiemmiszy.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 11 Kwi 2016 06:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lip 2015
Posty: 78
Loty: 219
Kilometry: 383 719
@senderos44
Dzięki za informacje, my zamierzamy ruszyć od strony Ariz, dokładnie trasa zaczyna się od od Arz Ski Station, lecimy w połowie maja i tu trochę się zawahałem po tym co napisałeś. Śnieg sam w sobie nas nie przeraża tyko nie spodziewałem się tego, iż wygląda to aż tak źle (zamknięte drogi) w najgorszym wypadku zostaniemy w Cedrach. Jestem mimo wszystko dość optymistycznie nastawiony po tym co widzę z webcamer na Mzaar Jabel, decyzja i tak zapadnie na miejscu :)
_________________
https://niedzwiedzik.pl/
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 01 Maj 2016 10:53 

Rejestracja: 23 Cze 2015
Posty: 2
kurde ludzie skąd wy bierzecie pomysły na takie górki w takich rejonch... będę kibicował także
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 09 Maj 2016 11:50 

Rejestracja: 09 Maj 2016
Posty: 9
Loty: 44
Kilometry: 134 820
Po powrocie z Libanu stwierdzam że jest tam bezpiecznie Oczywiście widać wojsko i nawet w Bejrucie są miejsca niedostępne Ale WARTO jechać i zobaczyć na własne oczy te cudenka Oczywiście wszystko w granicach rozsądku
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
Niedzwiedzik uważa post za pomocny.
 
      
#32 PostWysłany: 10 Maj 2016 16:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lip 2015
Posty: 78
Loty: 219
Kilometry: 383 719
@jabolpan Dzięki za tą opinię bo bardzo podbudowałeś nasze morale :)

Co do gór i nas, to taka nasza pasja. A góry arabskie mają jakąś magię w sobie zaczęliśmy od Toubkala w Maroku, poprzez Jabel Shams w Omanie i teraz Kurnat as-Sauda w planie Iran. Do tego w górach jest też inaczej, spokojniej, ludzie bardziej przyjaźni, pomocni jakoś tak fajniej :)
_________________
https://niedzwiedzik.pl/
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 17 Maj 2016 22:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lip 2015
Posty: 78
Loty: 219
Kilometry: 383 719
Jesteśmy świeżo po wizycie w Libanie, korzystaliśmy wszelkiego rodzaju transportu bo zaczynając od zwykłej taksówki, poprzez shared taxi, miejscowych autobusów skończywszy na autostopie, który bardzo polecamy (jazda na pace ciężarówki rządzi) , jeszcze raz dzięki @senderos44 za mapę busów w Bejrucie, bardzo się przydała i podróżowanie nimi po mieście jest bardzo przyjemne i proste.
Co do bezpieczeństwa; dla nas było super chodziliśmy w nocy po Bejrucie, korzystaliśmy z autostopu, byliśmy przy granicy z Syrią (Balbek) staraliśmy się podróżować jak najwięcej z miejscowymi (busy, autostop), owszem gęstość checkpointów przy granicy z Syrią jest dużo większa i miejscami wyglądają groźnie (czołgi, transportery opancerzone) ale żołnierze są bardzo sympatyczni i co najważniejsze budzą respekt i dla nas jakoś tak bardziej kojarzyli się z bezpieczeństwem niż zagrożeniem. Ogólnie byliśmy w Bejrucie i jego rejonach (Jeita Gorotto), Byblos, Baszarri, Bqâa Kafra, Arz, Balbek i z powrotem do Bejrutu dość intensywnie jak na 5 dni. Dodać trzeba, że skład był; ja jako facet i dwie kobiety, sumując w naszym odczuciu kraj bardzo fajny i bezpieczny nie czuliśmy dyskomfortu związanego z działaniami wojennymi w sąsiedniej Syrii, nikt nas porwać nie chciał, wręcz na każdym kroku bezinteresowna pomoc i niesamowita uczciwość i życzliwość miejscowych.
_________________
https://niedzwiedzik.pl/
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
senderos44 lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#34 PostWysłany: 17 Maj 2016 23:02 

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 1601
Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
Mógłbyś napisac cos o kwestiach finansowych? Dużo Ciebie kosztowała ta wycieczka?

Ile kosztuje jedzenie, napoje, whisky (bo tam chyba głównie to się pije), papierosy ;)

Ile dutków za transport i noclegi?

Po Bejrucie mozna chodzić nocą? Chodzi mi o ich życie nocne - restauracje, cluby ... mają tam puby?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 18 Maj 2016 09:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lip 2015
Posty: 78
Loty: 219
Kilometry: 383 719
Co do podróży całość na 5 dni wyszła nas po ok. 250 dolców na głowę, najwięcej zjadły nas hotele bo 60+90+50+70= 270 dolców na trzy osoby,

z alkoholi piliśmy tylko piwo Beirut i Almaza oba w smaku bardzo dobre z tym, że kupowane w sklepach (nie pamiętam ceny ale nie była szokująca) alkohole znajdziesz chyba wszystkie widziałem i Bolsa i Finlandie, whisky duży wybór również. Co do cen Bożenka sfotografowała likiery i Bols z tego co widzę kosztował 19990 funtów libańskich .

Papierosy - nie ma pojęcia nikt z nas nie palił, ale z tego co widziałem w sklepach to są wszystkie marki znane u nas

Ze znanych knajp to tak naprawdę siedzieliśmy dwa razy w Starbucksie w Bejrucie (ceny mniej więcej jak u nas a byliśmy tam głownie chyba pod wi-fi)) a tak to gustowaliśmy w knajpach lokalnych, gdzie ceny są bardziej przystępne np. knajpka na przeciwko Uniwersytetu Notre Dame za wyżerkę z piwem zapłaciliśmy 30000 libańskich funtów to ok 20 dolarów na 3 osoby, jesteśmy fanami street fooda więc tez raczyliśmy się takim jedzeniem Falafel 2000-2500 funtów libańskich,

Transport: w sumie cztery razy korzystaliśmy z taksówki i tak dzięki nieocenionemu @senderos44 skorzystaliśmy z Whitetaxi (tu masz linka do jego relacji https://www.fly4free.pl/forum/viewtopic.php?f=214&p=701189 bardzo fajny kontakt mailowy, kierowca czeka z kartką na Ciebie na lotnisku ) za 28 dolców o 4 w nocy dowieźli nas pod hotel przy Jeita Grotto, taksówkarz korzystał nawet z naszej nawigacji aby znaleźć hotel :), później wzięliśmy taksi za 15$ do Byblos spod hotelu, następnie potrzebowaliśmy się dostać z Baszarri do Balbek taksi kosztowało nas najwięcej bo 66$ (przeprawa przez góry) i nie dało się za bardzo targować (nie było zbyt dużej konkurencji) ostatni transport to spod latarni morskiej taksi na lotnisko za 20 000 funtów libańskich około 22 w nocy.

shared taksi - to 3000 funtów libańskich niezależnie jak daleko Cię powiezie (w granicach operowania jego trasy)
bus - na długich trasach (Balbek - Bejrut) czy się stoi czy się leży 5000 się należy :) na krótszym odcinku 3000
bus w Bejrucie - niezależnie od długości trasy 1000
autostop - 0 funtów libańskich :)

Co do chodzenia w nocy: my szwędaliśmy się po wybrzeżu i nic tam złego się nam nie działo; są puby, są restauracje i pewnie kluby też ale akurat na to nie mieliśmy zbyt dużo czasu bo wyjazd był typowo "trekkingowo - zwiedzarski", jeździliśmy też w nocy autobusami; największy problem to wypatrzyć numer, bardzo pomaga mapka busów w Bejrucie od @senderos44

Ceny w miejscach "zwiedzarskich" : Jeita Grotto bilet dla dorosłego 12 $, Byblos - Zamek Krzyżowców - 8000 funtów libańskich , Balbek - 15000 funtów libańskich, Cedry - dobrowolna dotacja( za dolara 1 cegiełka) w miejscach archeologicznych praktycznie jesteś sam, turystów jak na lekarstwo w Balbek pozwolili nam chodzić nawet po rusztowaniach.

Polecam Ci tez apke pod Androida (jest też pod iOS`a) Maps Me bo raz, że działa offline dwa mapy OSM są bardzo szczegółowe - świetnie nawigowaliśmy się np. po Bejrucie, do tego masz oznaczone szlaki trekkingowe w górach i trzy jest za free. Praktycznie papierowa mapa jest zbędna.
_________________
https://niedzwiedzik.pl/
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#36 PostWysłany: 03 Lip 2017 18:37 

Rejestracja: 16 Sty 2015
Posty: 12
Czy ktoś był lub ma wiedzę czy dojazd do miejscowości An-Nabatijja (tereny Hezbollahu) są dostępne dla podróżujących?
Zastanawiam się nad wyjazdem podczas święta Ashura i tu moje drugie pytanie jakie emocje budzi biały "turysta" na szyickich świętach religijnych?
Pozdrowiam ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 03 Lip 2017 20:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@bartobe
Najlepiej zadzwon, albo napisz do libanskiej ambasady w Wa-wie i zapytaj o najnowsze informacje. ;)
Pytasz o emocje miejscowych, jesli chodzi o turyste, a masz moze zamiar tam chodzic w krotkich spodenkach i fotografowac ludzi bez pytania?
Pomimo, ze Liban jest dosc liberalnym krajem, ale jak myslisz, czy Polacy lubia jak turysci np. z krajow arabskich fotografuja ich twarze, albo zony, czy dziewczyny?
Pozdr.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 20 Mar 2018 18:34 

Rejestracja: 20 Mar 2018
Posty: 6
Piękny kraj, ktoś się zamierza niedługo tam wybrać?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 20 Mar 2018 18:48 

Ja w maju 2019, więc nie tak "niedługo" ;)
Góra
 PM off  
      
#40 PostWysłany: 20 Mar 2018 20:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
zissouplayer napisał(a):
Piękny kraj, ktoś się zamierza niedługo tam wybrać?

Yep, ale prawdopodobnie tylko weekend.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 57 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group