Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 250 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#121 PostWysłany: 24 Paź 2017 18:55 

Rejestracja: 28 Wrz 2017
Posty: 3
Loty: 6
Kilometry: 34 774
+ 4 za bukiet kwiatów :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN
Tydzień w 4* hotelu (z wyżywieniem) w Dubaju z Poznania za 3329 PLN Tydzień w 4* hotelu (z wyżywieniem) w Dubaju z Poznania za 3329 PLN
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#122 PostWysłany: 02 Lis 2017 12:00 

Rejestracja: 23 Mar 2013
Posty: 8
atusia napisał(a):
Nie jest prawdą, że przekraczając granicę Omanu np. autokarem, będąc wcześniej w Dubaju i mając wbitą tamtejszą wizę, można tak po prostu wjechać na teren Omanu! Niestety trzeba wyskoczyć z 20 rijali, gotówką lub kartą i zakupić wizę turystyczną, 30-dniową. Aby ją otrzymać nie potrzeba ani zdjęć, czy jakiegokolwiek wniosku wizowego. Czytając przeróżne bzdurne informacje na ten temat zastanawiam się, skąd ludzie mają taką wiedzę!!! :o
Wjeżdżając do Omanu drogą powietrzną godną polecenia jest usługa Meet and greet. Można ją zamówić online a polega ona na tym, że po wyjściu z samolotu i dotarciu do lotniska w Omanie, czekać będzie na nas miły pan, który zajmie się wbiciem pieczątki, czyli wizy w nasz paszport, a my unikniemy kolejek i w klimatyzowanym pomieszczeniu będziemy delektować się kawą, herbatą czy daktylami. Ten sam miły człowiek zajmie się też naszymi bagażami i sprawnie wyprowadzi nas z lotniska. Usługa warta polecenia :)


Skąd taka pewność, że opłata za wizę jest obowiązkowa?? Właśnie wróciłem z dwutygodniowej podróży po Omanie, granicę przekraczałem autobusem i nie zapłaciłem ani jednego riala za wizę. Dzięki poradom użytkowników wydrukowałem sobie dokumenty udostępnione parę postów wyżej informujące o możliwości uzyskania bezpłatnej wizy i udało się :) W prawdzie na początku urzędnik jasno stwierdził, że muszę zapłacić 20 riali, następnie pokazałem wydrukowane dokumenty i nastąpiła spora konsternacja, później trwały konsultacje i ostatecznie darmowa pieczątka pojawiła się w moim paszporcie :D
Góra
 Profil Relacje PM off
Aga_podrozniczka lubi ten post.
Aga_podrozniczka uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#123 PostWysłany: 02 Lis 2017 12:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Faktycznie zmienila sie strona i jest teraz mniej czytelna i trudniej znalezc informacje. Wizy turystyczna jest w dziale Services, a nie w dziale wiz. https://evisa.rop.gov.om/en/home

Ta wspolna wiza z Dubajem ciagle jest na liscie, ale nie ma teraz linku to listy krajow, ktorych to dotyczy:

Visa Type code 21A
Visa Name Dubai / Oman Common Visa
Visa Description Allows a visit to Oman for a person who is on the list of eligible nationalities, and who has a current tourist visa which was used to enter the Emirate of Dubai, and now wishes to enter Oman directly from Dubai.
Visa Purpose Tourism
Length of Stay 21D
Use by Period 6M

999 Possession of a valid visa does not guarantee that a traveller will be granted entry to Oman. Entry to Oman is at the discretion of the Royal Oman Police officer at the port of entry.
705 Traveller must arrive in Oman from Dubai (at Al-Wajajah land crossing, or at Muscat airport, or at a seaport).
706 Dubai visa must still have 21 days validity remaining on entry to Oman.
707 Passport must be valid for at least 6 months on entry to Oman.
715 Visa can only be used for a single entry to Oman.
Fee
003 There is no fee to enter Oman on this visa.
Extension/ Renewal
902 The stay in Oman cannot be extended.
Stay
808 Length of stay in Oman is 21 days.
822 If the visitor overstays in Oman, there is a fine of OMR 10.000 for each day of overstay.
Applicant
116 Must be a citizen of one of the Dubai-Oman joint visa countries.
137 Must already hold a visit visa from Emirate of Dubai.
Sponsor
209 his visa does not require a sponsor in Oman.

Link do listy krajow jest na starej wersji strony: http://www.rop.gov.om/old/english/countrylist1.asp
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#124 PostWysłany: 11 Lis 2017 21:41 

Rejestracja: 22 Wrz 2013
Posty: 26
Cytuj:
Skąd taka pewność, że opłata za wizę jest obowiązkowa?? Właśnie wróciłem z dwutygodniowej podróży po Omanie, granicę przekraczałem autobusem i nie zapłaciłem ani jednego riala za wizę. Dzięki poradom użytkowników wydrukowałem sobie dokumenty udostępnione parę postów wyżej informujące o możliwości uzyskania bezpłatnej wizy i udało się :) W prawdzie na początku urzędnik jasno stwierdził, że muszę zapłacić 20 riali, następnie pokazałem wydrukowane dokumenty i nastąpiła spora konsternacja, później trwały konsultacje i ostatecznie darmowa pieczątka pojawiła się w moim paszporcie :D


Wybieramy się do Omanu przez Dubaj za kilka tygodni i chciałem się upewnić:
- kiedy wjeżdżałeś od Omanu?
- jechałeś z Dubaju do Omanu (autobusem)?
- miałeś w paszporcie pieczątkę z lotniska w Dubaju?
- miałeś wydrukowane http://www.rop.gov.om/old/english/dg_pr_visas_dubai.asp i http://www.rop.gov.om/old/english/countrylist1.asp
- na podstawie tych dokumentów dostałeś darmową wizę do Omanu na 30 dni?
Będę wdzięczny za odpowiedź, która jak sądzę pomoże nie tylko nam...
pozdr.
JBr.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#125 PostWysłany: 11 Lis 2017 21:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 767
Loty: 220
Kilometry: 442 694
niebieski
-- 11 Lis 2017 20:49 --

mając wizę ZEA nie płaci się już za wizę do Omanu. W przeciwnym razie trzeba kupić wize turystyczną. 31 pażdziernika płaciłem za nią 20 OMR, podobno teraz kosztuje już 24 OMR (info od osoby, która leciała z deala Oman Air niecały tydzień po mnie)

@jbr mam do sprzedania 22 OMR, więc jak jesteś zainteresowany i masz jak odebrać je z Wrocławia to pisz PW :D

edit.
sorka za wprowadzenie w błąd.. znajomi wjechali ostatnio samochodem do Omanu ze ZEA i również musieli płacić za omańską wizę :/
_________________
Image
Relacja z Malawi


Ostatnio edytowany przez gecko, 11 Lis 2017 22:10, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#126 PostWysłany: 11 Lis 2017 22:20 

Rejestracja: 22 Wrz 2013
Posty: 26
-- 11 Lis 2017 22:03 --

Aga_podrozniczka napisał(a):
[...]
Visa Type code 21A
Visa Name Dubai / Oman Common Visa
Visa Description Allows a visit to Oman for a person who is on the list of eligible nationalities, and who has a current tourist visa which was used to enter the Emirate of Dubai, and now wishes to enter Oman directly from Dubai.
[...]
706 Dubai visa must still have 21 days validity remaining on entry to Oman.

Widzę tu pewien potencjalny problem. Z powyższego tekstu wynika, że trzeba mieć ważną jeszcze przez 21 dni "wizę turystyczną" do emiratu Dubaju. Tymczasem wg MSZ Polacy podróżujący do Dubaju są objęci "ruchem bezwizowym" - źródło: http://www.abuzabi.msz.gov.pl/pl/wspolp ... arabskich/ ,
czyli de facto nie mają wizy turystycznej Dubaju...
pozdr.
JBr.

-- 11 Lis 2017 22:20 --

gecko napisał(a):
sorka za wprowadzenie w błąd.. znajomi wjechali ostatnio samochodem do Omanu ze ZEA i również musieli płacić za omańską wizę :/

A możesz podpytać znajomych odnośnie samochodu? (bo my też planujemy wypożyczyć auto w Dubaju i jechać nim do Omanu).
- gdzie i jaki samochód wypożyczali?
- jaka im mniej więcej wyszła cena?
Będę wdzięczny :-)
pozdr.
JBr.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#127 PostWysłany: 11 Lis 2017 22:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 767
Loty: 220
Kilometry: 442 694
niebieski
@jbr

Auto wypozyczali z firmy Budget przez wyszukiwarke rentalcars, na lotnisku w Dubaju. Jakis większy VW (nie pamietaja modelu). Za wypożyczenie na 4 dni (w tym 3 w Omanie) wyszło 1600zł + paliwo. Za ubezpieczenie podczas podróżowania po Omanie płacili jakieś 100AED dodatkowo za każdy dzień (wkalkulowane już w to 1600)
_________________
Image
Relacja z Malawi
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#128 PostWysłany: 12 Lis 2017 01:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
jbr napisał(a):
Widzę tu pewien potencjalny problem. Z powyższego tekstu wynika, że trzeba mieć ważną jeszcze przez 21 dni "wizę turystyczną" do emiratu Dubaju. Tymczasem wg MSZ Polacy podróżujący do Dubaju są objęci "ruchem bezwizowym" - źródło: http://www.abuzabi.msz.gov.pl/pl/wspolp ... arabskich/ ,
czyli de facto nie mają wizy turystycznej Dubaju...

Nie zgadza sie i MSZ podaje bledne informacje, obywatele PL potrzebuja wize, ktora wbija sie w postaci pieczatki na lotnisku, waznej na okres 90 dni od daty stempla. ;)
Obywatele PL nie muszą wczesniej ubiegac sie o wize.
Załącznik:
dubai_visa.JPG

Osoby przybywajace do Omanu z Emiratu Dubaj i posiadający w paszporcie stempel graniczny swiadczacy o uprzednim wjezdzie na teren Emiratu Dubaj sa zwolnione od oplaty wizowej przy wjezdzie do Omanu, pod warunkiem ze ta pieczatka z Dubaju jest jeszcze minimum 3 tyg. wazna.
Mozliwy jest wjazd do Omanu droga ladowa lub samolotem, ale nie dotyczy pieczatek z Abu Dhabi.
Bylem w zeszly weekend w Dubaju i mimo, ze mam inny paszport, ale obowiazuja podobne reguly jak dla obywateli PL, to wbito mi pieczatki przy wjezdzie i wyjezdzie.
Waznosc darmowej wizy do Omanu to 3 tyg.
Dubaj wprowadza automatyczna odprawe paszportowa, gdzie sie samemu skanuje paszport i nie ma kontaktu z urzednikiem granicznym, wtedy moze byc problem z bezplatna wiza do Omanu, gdyz nie bedzie pieczatki w paszporcie.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW


Ostatnio edytowany przez cccc, 13 Lis 2017 00:47, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#129 PostWysłany: 12 Lis 2017 21:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Ja wlasnie specjalnie uzylam polskiego paszportu na wjazd do Dubaju, zeby pieczatka byla wazna 90 dni i ewentualnie zaoszczedzic na wizie do Omanu. Na pieczatce jest tylko data wjazdu, nie ma daty waznosci. Najlepiej pewnie wydrukowac odpowiednie dokumenty z oficjalnej strony, zeby nie bylo problemu.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#130 PostWysłany: 12 Lis 2017 21:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@Aga_podrozniczka, w Twoim przypadku lepiej z paszportem PL, gdyz na paszporcie UK jest tylko 30 dni.
Podobno Anglicy strasznie rozrabiali w Dubaju i ukrocili do 30 dni, ale mysle ze to nie prawda. :D
Pozdrawiam cieplutko.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#131 PostWysłany: 13 Lis 2017 09:04 

Rejestracja: 23 Mar 2013
Posty: 8
jbr napisał(a):
Cytuj:
Wybieramy się do Omanu przez Dubaj za kilka tygodni i chciałem się upewnić:
- kiedy wjeżdżałeś od Omanu?
- jechałeś z Dubaju do Omanu (autobusem)?
- miałeś w paszporcie pieczątkę z lotniska w Dubaju?
- miałeś wydrukowane http://www.rop.gov.om/old/english/dg_pr_visas_dubai.asp i http://www.rop.gov.om/old/english/countrylist1.asp
- na podstawie tych dokumentów dostałeś darmową wizę do Omanu na 30 dni?
Będę wdzięczny za odpowiedź, która jak sądzę pomoże nie tylko nam...
pozdr.
JBr.

- Do Omanu wjeżdzałem 16 listopada
- Granicę przekraczałem autobusem (na granicy dubajskiej trzeba uiścić opłatę wyjazdową 35 dirhamów)
- W paszporcie miałem normalną pieczątke wjazdową z lotniska w Dubaju
- tak, dokładnie te dokumnety miałem wydrukowane (w języku angielskim i arabskim)
- Z tego co pamiętam, dostałem wizę na 3tygodnie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#132 PostWysłany: 13 Lis 2017 09:08 

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 1963
platynowy
czyżby na pewno 16 listopada?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#133 PostWysłany: 13 Lis 2017 09:39 

Rejestracja: 12 Mar 2013
Posty: 44
Loty: 119
Kilometry: 307 051
Może i ja się wypowiem w tym temacie :)
Dokładnie tydzień temu wróciłem z Omanu , jechał wynajętym samochodem z Dubaju . Na granicy opłata wyjazdowa z ZEA po 4 riale na głowę i musiałem zapłacić za wizę do Omanu 20 riali na głowę. Pan i Pani celnik długo dzwonili, szukali i na koniec powiedzieli ze naszego kraju nie ma na spisie kraju wizy darmowej dla przylatujących na międzynarodowe lotnisko w Dubaju w wizę za 5 riali zmieniono na 20 riali i oni nawet nie mają innego wyboru w komputerze.
Bylem wściekły ale coś zrobić .... 1 w nocy tyle tysięcy kilometrów przejechanych , zapłaciłem a wyjazd do Omanu był jednym z najlepszych w moim życiu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#134 PostWysłany: 13 Lis 2017 10:01 

Rejestracja: 23 Mar 2013
Posty: 8
walerek napisał(a):
czyżby na pewno 16 listopada?


Sorry za błąd. 16 października przekraczałem granice
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#135 PostWysłany: 13 Lis 2017 15:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Bezplatna wiza do Omanu obowiazuje tylko na przejsciach granicznych Emiratu Dubaj z Omanem, np. w Hatta, jak rowniez droga lotnicza z Dubaju do Omanu i nalezy na granicy zaznaczyc, ze pobyt nie bedzie trwal dluzej niz 3 tyg, o ile wiza w postaci pieczatki z Dubaju bedzie jeszcze wazna w tym okresie. ;)
Przekraczajac granice Omanu droga ladowa z innych Emiratow niz Dubaj, ten rodzaj wizy nie obowiazuje i jesli sie komus udalo, to po prostu mial szczescie.
Pozdr.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#136 PostWysłany: 06 Gru 2017 22:55 

Rejestracja: 21 Paź 2017
Posty: 4
4 grudnia wróciłam z Omanu. Kilka informacji. Ja i moj partner Brytyjczyk przylecielismy na lotnisko w Dubaju. Dostalismy ta sama pieczatke w paszport. Nastepnie jechalismy autobusem z Dubaju do Muscatu z przejsciem w Al Wajaja. Przy opuszczaniu emiratow trzeba zaplacic exit wiza w wysokosci 35 dirhamow lub 10$. Aplikowalam o wize online wiec na przejsciu granicznym juz nie placilam. Moj partner probowal dostac darmowa wize na przejsciu ale celniczka byla nieugieta i musial zaplacic 20 OMR. Wracalismy ta sama trasa i na granicy z ZEA ja dostalam tylko pieczatke bez daty, a moj partner pieczatke dodatkowo z recznie wpisana data waznosci. Na przejsciu omanskim sprawdzano bagaze wykorzystujac psa. Na granicy do ZEA dokladniw sprawdzano bagaze. Najbardziej trzepia tych u ktorych znajda jakiekolwiek leki. W moim autobusie byla para ktora miala cala apteczkw bo przyjechali z Afryki. Wezwana specjalna osobe w celu weryfikacji legalnosci lekow.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#137 PostWysłany: 07 Gru 2017 02:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@funmilayo, jesli mieliscie jeszcze wazne pieczatki, minimum 3 tygodnie, w paszportach z lotniska w Dubaju i przekraczaliscie granice na przejsciu Hatta / Wajajah to wiza bezplatna do Omanu jak najbardziej sie nalezala, szkoda ze Pani celniczka nie byla zorientowana w przepisach.
Ta umowa jest podpisana pomiedzy Emiratem Dubaj, a Omanem, a nie pomiedzy UAE i Omanem.
Dobrze jest miec wydruk takiej opcji i pokazac urzednikom granicznym. ;)
Pozdr.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#138 PostWysłany: 11 Sty 2018 12:02 

Rejestracja: 22 Wrz 2013
Posty: 26
W uzupełnieniu i dla wiadomości archiwum :-) :
Bezpłatną wizę Dubaj/Oman dostaliśmy bez żadnych problemów. Pan urzędnik od razu wiedział o co chodzi i nie chciał nawet oglądać przygotowanych przez nas wydruków. Do tej wizy nie trzeba nawet wypełniać wniosków wizowych, więc procedura przebiega szybko, sprawnie i sympatycznie.
Nota bene kontrola przy przekraczaniu przez nas granicy była symboliczna. Nikt nawet nie zajrzał do paszportów - więc mogliśmy nawet nie mieć wizy i też byśmy wjechali do Omanu :-)
-------------
Informacje: paszporty polskie z pieczątkami z lotniska DXB; przejście Hatta/Wajajah; przejazd samochodem wynajętym w Dubaju; data 29.12.17.
Pozdrawiam
JBr.
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#139 PostWysłany: 11 Sty 2018 12:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@jbr dzieki za info i pozdrawiam. :)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Oman - wiza
#140 PostWysłany: 27 Sty 2018 22:17 

Rejestracja: 23 Wrz 2012
Posty: 285
Loty: 229
Kilometry: 333 099
niebieski
A czy ktoś jechał do tej części Omanu, w której jest miasto Khasab? Czy tam również obowiązują te same przepisy?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 250 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group