Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 342 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Następna
Autor Wiadomość
#321 PostWysłany: 02 Lut 2020 00:01 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1979
niebieski
Ja akurat nie miałem tej "przyjemności" - niemniej ten krótki czas można przeżyć w tłoku. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
Zbiór lotów do Grecji od 160 PLN. Bilety z 4 polskich miast Zbiór lotów do Grecji od 160 PLN. Bilety z 4 polskich miast
#322 PostWysłany: 09 Lut 2020 06:55 

Rejestracja: 18 Cze 2017
Posty: 85
Loty: 45
Kilometry: 111 446
Witam, czy w Jerozolimie mogę poruszać się np tramwajem bez Rav Kav? Jeżeli nie, to w jakim miejscu mogę kupić w okolicach Bramy Damasceńskiej ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#323 PostWysłany: 09 Lut 2020 07:00 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
Można, kupujesz bilet w automacie na przystanku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#324 PostWysłany: 09 Lut 2020 08:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
@LukasPi na każdym przystanku masz biletomat akurat na tym przy Bramie Damasceńskiej w kierunku Wzgórza Hertzla był uszkodzony 2 tyg. temu. Bilet na 90 min 5,90 ILS, tylko gotówka bo 3 różne karty nie przeszły ;(.
Dzieciaki nie maja zniżek płaca normalnie. Bilet kasujesz w kasowniku po wejściu do tramwaju. (my załapaliśmy się po 21.00 na lotna kontrolę)
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#325 PostWysłany: 09 Lut 2020 18:48 

Rejestracja: 17 Paź 2012
Posty: 584
niebieski
Jestem świeżo po powrocie i zdecydowanie polecam zakup i korzystanie z Rav-kav. Jest to wygoda i oszczędność.
Dodam, że już podczas pierwszej przejażdżki tramwajem w Jerozolimie trafiliśmy na kontrolę biletów.
Rownież jadąc poza miasto np. nad morze Martwe super się opłaca korzystanie z Rav-Kav. Chcieliśmy jechać z Jerozolimy do Ein Bokek i za całodniowy bilet (zakup kontraktu) na Rev-Kav zapłaciliśmy 40 nis, a znajomi za ten sam bilet ale tylko one way zapłacili 37,50 nis. My jeszcze po powrocie na tym bilecie mogliśmy jeździć do końca dnia po Jerozolimie. Także fakty mówią same za siebie. Polecam Rev-kav.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#326 PostWysłany: 09 Lut 2020 21:16 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
Z tego co pamietam, to za każdym razem jadąc tym tramwajem była kontrola.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#327 PostWysłany: 09 Lut 2020 21:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
Przy jednej linii tramwajowej w wmieście jest duża szansa że Cię skontrolują :)
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#328 PostWysłany: 10 Lut 2020 11:07 

Rejestracja: 18 Cze 2017
Posty: 85
Loty: 45
Kilometry: 111 446
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy na stacji w Jerozolimie, gdzie odjeżdża pociąg na lotnisku są również takie same automaty do biletów jak na stacjach tramwajowych? Można kupić bilet jednorazowy ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#329 PostWysłany: 10 Lut 2020 17:30 

Rejestracja: 07 Kwi 2014
Posty: 35
Swego czasu miałem tak, że co podróż tramwajem to kontrola biletów.
Są automaty na stacji Yitzhak Navon w Jerozolimie


Ostatnio edytowany przez Abcn, 10 Lut 2020 17:33, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#330 PostWysłany: 12 Lut 2020 23:20 

Rejestracja: 28 Sty 2018
Posty: 18
Witam,
przeglądam cały wątek i chciałbym się dowiedzieć jak technicznie wygląda korzystanie z Rav Kav (kupowanie biletu u kierowcy, walidacja..).

Poniżej kwestie co do których chciałbym nabrać pewności
a) doładowanie środki pozwalają na zakup biletów jednorazowych bezpośrednio w środku transportu, ale nie pozwalają na zakup kontraktów
b) w przypadku braku kontraktu/biletu - wchodzimy (np. do busu) drzwiami od kierowcy - tam skanujemy/obijamy kartę - jak to technicznie wygląda?
c) można zakupić kontrakt np. na przejazdy po całym Tel-Aviv, ale nie używamy do tego środków zgromadzonych na karcie - trzeba zapłacić extra?
d) co robimy w sytuacji gdy mam ważny bilet (np. poprzez kontrakt)? Skanujemy go u kierowcy? Jak to wygląda?
e) widziałem na stronie wyżej, że za 485 można zapłacić kartą. Chodzi właśnie o płatność Rav Kav?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#331 PostWysłany: 13 Lut 2020 19:47 

Rejestracja: 28 Sty 2018
Posty: 18
W poście wyżej (nie mogę edytować) chodziło o autobus 445 dowożący z lotniska do Tel-Aviv - przylecę w czwartek wieczorem i nie będzie już działać pociąg.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#332 PostWysłany: 13 Lut 2020 21:01 

Rejestracja: 17 Paź 2012
Posty: 584
niebieski
Yuras napisał(a):
Witam,
przeglądam cały wątek i chciałbym się dowiedzieć jak technicznie wygląda korzystanie z Rav Kav (kupowanie biletu u kierowcy, walidacja..).

Poniżej kwestie co do których chciałbym nabrać pewności
a) doładowanie środki pozwalają na zakup biletów jednorazowych bezpośrednio w środku transportu, ale nie pozwalają na zakup kontraktów
b) w przypadku braku kontraktu/biletu - wchodzimy (np. do busu) drzwiami od kierowcy - tam skanujemy/obijamy kartę - jak to technicznie wygląda?
c) można zakupić kontrakt np. na przejazdy po całym Tel-Aviv, ale nie używamy do tego środków zgromadzonych na karcie - trzeba zapłacić extra?
d) co robimy w sytuacji gdy mam ważny bilet (np. poprzez kontrakt)? Skanujemy go u kierowcy? Jak to wygląda?
e) widziałem na stronie wyżej, że za 485 można zapłacić kartą. Chodzi właśnie o płatność Rav Kav?


a) Tak
b) w przypadku autobusu wchodzisz i przy kierowcy jest taka “kasa fiskalna” I tam się wsuwa kartę i jak masz kontrakt to kierowca mówi OK, jeśli nie masz to musisz kupić bilet z karty lub za gotówkę
c) Tak
d) patrz punkt b
e) Tak
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#333 PostWysłany: 14 Lut 2020 10:23 

Rejestracja: 28 Sty 2018
Posty: 18
Dzięki, przyda się:)
Chcieliśmy jechać do Jerozolimy i nad morze martwe, ale przez wyjazd około weekendowy, będziemy musieli sprawdzić opcje i może częściowo pójdziemy w auto.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#334 PostWysłany: 17 Lut 2020 11:29 

Rejestracja: 18 Maj 2017
Posty: 1
Loty: 42
Kilometry: 72 483
Witam. Zamierzam odwiedzić Masadę autobusem z Jerozolimy. Wyjazd rano, powrót popołudniu. Autobusy 444, 485. Chcę kupić Daily pass z kodem 375 za 40 ILS (Be'er Sheva - Jerusalem). Czy ten kod obejmuje Masadę, czy potrzeba Entire country z kodem 950 za 60 ILS?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#335 PostWysłany: 17 Lut 2020 19:11 

Rejestracja: 17 Paź 2012
Posty: 584
niebieski
@Areck_R Do Masady dojedziesz autobusem 444 i 486 jak i dalej w stronę Ein Bokek na tym kontrakcie za 40 ILS.

Co do 485 nie potwierdzę Ci czy on jedzie w tym kierunku, bo nie mogę go znaleźć.
Góra
 Profil Relacje PM off
Areck_R lubi ten post.
 
      
#336 PostWysłany: 02 Mar 2020 18:12 

Rejestracja: 28 Sty 2018
Posty: 18
Wczoraj wróciłem z Izraela i jako, że sam przeczesywałem wątek w poszukiwaniu informacje o transporcie, zwłaszcza w kontekście Rav-Kav i szabatu, podzielę się swoimi doświadczeniami aktualnymi na 1 marca br.

Zakup Rav-Kav
Karty tak jak już wielokrotnie pisano, najlepiej zakupić na lotnisku. Jest do tego dedykowany automat obok punktu Public Transportation Information Center (przy okazji obok można również kupić kartę SIM). Na ten punkt na traficie w pewnym momencie w trakcie opuszczania lotniska (Terminal 3), tuż przed dworcem kolejowym.
Automat zarówno sprzedaje karty (5 NIS), jak i pozwala zrobić doładowania (30, 50, 100 i bodajże 150 NIS). Automat przyjmuje karty płatnicze (Revoult działa, ale trzeba odblokować w ustawieniach aplikacji pasek magnetyczny) oraz pieniądze. Doładowania tak jak wcześniej pisano, wciąż dodają 25% extra. Czyli 50 NIS -> 62,5 NIS.
Wszystkie automaty da się przełączyć na angielski, choć czasem wariują i przełączają się na język lokalny

Zakup biletu kolejowego
Zakup biletu kolejowego można zrealizować bez Rav-Kav za pomocą automatu (gotówka/karta) jak również z Rav-Kav.

Bilet kolejowy z Rav-Kav
W przypadku lotniska, jeśli wcześniej załadowaliśmy kartę Rav-Kav to bilet można kupić bezpośrednio na kartę u osoby która stoi tuż przy ruchomych schodach na peron. Na Ha-Hagana czy w innych miejscach, można skorzystać z automatu i w tym przypadku trzeba najpierw wsunąć kartę Rav-Kav do dedykowanej szczeliny (z reguły szukajcie na automacie koloru zielonego/fioletu), a następnie wybierając opcję zakupu biletu ze zgromadzonych środków na karcie.

Bilety jednorazowe i wykorzystanie kontraktów na Rav-Kav w busie i tramwaju
Jadąc busem i chcąc zakupić bilet jednorazowy, należy wejść pierwszymi drzwiami i położyć kartę na czytniku koło kierowcy. Karty działają w oparciu o NFC. Jeśli będziemy mieć aktywny bilet / kontrakt / środki na zakup, to po przyłożeniu po chwili wyświetli się kolor zielony.
W przypadku tramwaju w Jerozolimie, czytniki są przy wszystkich drzwiach.

Ładowanie kontraktów na kartę i aplikacja mobilna
Dużo się naczytałem wcześniej o problemach z ładowaniem kontraktów, dlatego postanowiłem sprawdzić aplikacje. Zarówno w sklepie Google Play jak i App Store dostępna jest aplikacja do obsługi karty. Wystarczy wpisać Rav-Kav w wyszukiwarkę sklepu i przeważnie jest to pierwszy wynik (wskazówka - szukać zielono-fioletowej szaty graficznej).
Jeśli Twój telefon posiada NFC, to z aplikacją będziesz mógł:
- Sprawdzić saldo środków na karcie
- Doładować kartę nowymi środkami z karty kredytowej/debetowej
- Załadować kontrakt na wybrany dzień z karty kredytowej/debetowej!
- Anulować kontrakt - przez przypadek zakupiłem na zły dzień i dało się go anulować, środki na kartę zostały zwrócone po 5 minutach

Darmowy transport szabatowy w Tel-Aviv
W okresie w szabatu od niedawna działają darmowe autobusy. Są to linie 705, 706, 707 itd. W internecie do pobrania są mapki tras które można załadować do Google. Działają one również w aplikacji moovit (to taki izraelski odpowiednik naszego Jak dojadę). Jeżdżą z różnym natężeniem i obsługują popularne linie. Niestety na przystankach nie znajdziecie ani informacji że bus tam staje, ani też rozkładu, dlatego trzeba szukać głównie w Internecie.
Mogę potwierdzić że faktycznie są darmowe, nie potrzeba karty ani niczego i w praktyce wyglądają one różnie. Czasem duże busy turystyczne, czasem małe busiki itp.

Szeruty w szabat z Jerozolimy do Tel-Aviv
Wylądowaliśmy w czwartek wieczorem, mieliśmy nocleg w Tel-Aviv, a dodatkowo w piątek był maraton.. Postanowiliśmy wcześnie rano wyjechać busem 405 do Jerozolimy (bus na 7 poziomie dworca głównego w Tel-Aviv) i wrócić po południu/pod wieczór szerutem.
W naszym przypadku odjeżdżaliśmy z pod bramy Damasceńskiej około godziny 17 (szeruty stoją w okolicy dworca autobusowego w tym rejonie) i skasowali nas 35 NIS od osoby, co jest podobno zryczałtowaną stawką obecnie obowiązującą. W ścisłym szabacie jest podobno trochę drożej.
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
 
      
#337 PostWysłany: 11 Gru 2022 14:59 

Rejestracja: 15 Maj 2017
Posty: 83
Loty: 43
Kilometry: 64 694
ted07 napisał(a):
@Areck_R Do Masady dojedziesz autobusem 444 i 486 jak i dalej w stronę Ein Bokek na tym kontrakcie za 40 ILS.

Co do 485 nie potwierdzę Ci czy on jedzie w tym kierunku, bo nie mogę go znaleźć.


Wspomniany kontrakt 375 jest wciąż aktualny ? W aplikacji Rav-Kav Online go nie widzę. Gdzieś znalazłem info, że można go było kupić u kierowcy, ale to informacja sprzed 2 lat.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#338 PostWysłany: 17 Gru 2022 14:02 

Rejestracja: 29 Paź 2022
Posty: 1
Wróciłem 3 tygodnie temu z wycieczki po Izraelu i Palestynie.
1 rzecz to nie udało mi sie zakupić karty Rav-Kav na lotnisku - punkt informacyjny był zamknięty a automaty które ja spotkałem służyły jedynie do doładywania kart. Kartę zakupiłem już w Jerozolimie na arabskim dworcu autobusowym.
Po przylocie zeby sie dostać do Jerozolimy skorzystałem z sherut-taxi spod lotniska. Koszt to ok 64Nis. - jeżeli nie ma konieczności to nie polecam. Mieszkalem w dzielnice arabskiej 2 km od starego miasta w Jerozolimie i kierowca zostawił mnie pod brama Dameskaniej i powiedzial ze dalej nie jedzie i ze musze albo zamowic taxi albo jechac autobusem.... na pytanie dlaczego nie poinformował mnie przed wejsciem do busa zaczął być nerwowy i nie przyjemny. Dużo szybciej i taniej jest dostać sie z lotniska pociągiem do Jerozolimy a stamtąd obok dworca jedynym tramwajem szybko dostać sie do starego miasta.
Kartę doładowywałem najczesciej w Central Bus Station w Jerozolimie. Na 3 pietrze dworca znajdują sie dwa okienka w jednym informacja a w drugim kasa gdzie mozna doładować karte RavKav i najprawdopodobniej tez zakupić. Generalenie nie ma już kontraktów. Zamiast tego są całodzienne doładowania i mozna sie poruszac w obrębie np 120 km. Taki all day ticket kosztował 32 Nis i z Jerozolimy mozemy na nim dojechac nawet do Ein Bokek. Po takim doladowaniu "calodziennym" mozemy korzystać z tramwajów oraz autobusów. Po wejsciu do tramwaju czy tez autobusu tradycyjnie przykladamy nasza karte do czytnika i czekamy na zielone swiatełko. Jest możliwosc wykupienia całodziennego biletu na pociągi również opłata jest nieco wyższa - chyba 38 Nis i rowniez mozemy korzystac z srodkow komunikacji miejskiej np w Tel Aviv.
Jezeli chcemy sie dostać do Palestyny to autobusem z dworca arabskiego (numer autobusu zapomnialem) i mozna przejechac na karcie albo kupic bilet u kierowcy. Polecam również noclegi w Palestynie - duzo tansze niz w Jerozolimie. Byłem w Betlejem i czulem sie bardzo bezpiecznie. Stamtad zrobilem wycieczke do Jerycho na gore kuszenia. Mozna sie tam dostac zoltymi busami z dworca (obok kfc) Niestety po 15 nie było już powrotnych busow i jedna bardzo mila kobieta powiedziala zebysmy jechali na stopa - szybko , dosc czesto kierowcy sie zatrzymuja. Kierowcy rowniez mili pod koniec jazdy pytalismy ile sie nalezy i zawsze były to bardzo uczciwe kwoty. Cala podroz powrotna kosztowala nas podobnie jak busem w druga strone. Generalnie po stronie Palestynskiej czulismy sie nawet bezpieczniej niz po Izraelskiej wiec nie ma sie czego obawiac - no chyba ze mielismy szczescie :) Mam nadzieje, ze komus te informacje sie przydadzą
Góra
 Profil Relacje PM off
krist20 lubi ten post.
krist20 uważa post za pomocny.
 
      
#339 PostWysłany: 23 Gru 2022 17:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lip 2015
Posty: 471
niebieski
https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 63520.html
_________________
78 Krajów , 6 Kontynentów , 3 Oceany :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#340 PostWysłany: 02 Sty 2023 19:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Jak najlepiej dostać się do Hebronu? Zakładam, że miałbym samochód ale chyba wolałbym transportem publicznym. Czy z Jerozolimy są bezpośrednie autobusy?
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 342 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group