Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Transport w Libanie
#1 PostWysłany: 06 Wrz 2018 19:20 

Rejestracja: 04 Sty 2012
Posty: 38
Loty: 6
Kilometry: 10 076
Hej,

Jak wygląda transport publiczny w Libanie? Jak z cenami? Będę wdzięczna za wskazówki jak najlepiej poruszać się po kraju :)

Magda
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#2 PostWysłany: 06 Wrz 2018 22:11 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
Pisałem relacji, zapraszam. Są ceny

Sent from my Nokia 3330 using Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off
Ameliee uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 10 Lis 2019 09:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2012
Posty: 1407
niebieski
W Beirucie są trzy "dworce" autobusowe, tylko żaden nie przypomina dworca w naszym rozumowaniu.

- Charle Helou Bus Station (https://goo.gl/maps/GmghCsYqSrZ7fJPf9) skąd teoretycznie odjeżdżają w kierunku na północ od Beirutu np. Jounieh, Byblos (Dżbail), Trypolis. Teoretycznie, bo podczas mojego pobytu udałem się tam raz, aby złapać transport do Byblos i było tam pusto. Ktoś kto wyglądał na ochroniarza powiedział mi, że dworzec jest zakmknięty, ale mogę sobie stanąć na skrzyżowaniu i za chwilę coś podjedzie i mnie zabierze. Tak też uczyniłem, co chwila coś podjeżdżało i kierowcy się pytali, gdzie chce jechać. Każdy mówił, że to nie z tego dworca i powinienem jechać na dworzec Doura i tam coś złapie, ale nie skorzystałem. Po ok. 15 minutach czekania w końcu podjechał minibus który jechał do Byblos.
Do Bylbos zapłaciłem 3000 LBP, a za powrót 2000 LBP.

- Daoura (https://goo.gl/maps/QhyS4DaQXnycrd2x7)- stąd też odjeżdżają busy w kierunku północnym. Teoretycznie wszystko co odjeżdża z powyższego Charle Helou powinno jechać też tędy, bo jest po drodze. Przy mojej drugiej próbie wybrania się na północ od Beirutu (do Jounieh) stwierdziłem, że spróbuję pojechać z tego "dworca". I tutaj faktycznie zastałem dużo skupisko busów. Podszedłem do pierwszego lepszego i akurat jechał tam gdzie chciałem, więc wsiadłem.
Z tego dworca odjeżdża niby bezpośredni bus do Baszarri - miejscowości przy dolinie Kadisza i Lesie Bożych Cedrów. Nie testowałem osobiście. Ponoć ta trasa zajmuje 2,5-3,5h.

- Cola (https://goo.gl/maps/UwyQYiqnCjozQJjSA) stąd można złapać busik do Tyr (Sour), Sidon (Saida) czy Baalbek. Wystarczy zapytać pierwszego lepszego busiarza i on pokieruje do którego minivana trzeba wsiadać.

Ogólnie busiki odjeżdżają jak się zapełnią więc jest możliwość, że trochę trzeba będzie poczekać.


Za podróż z Cola do Sydonu 2000 LBP, dalej z Sydonu do Tyru 2000 LBP. W planach miałem bezpośredni powrót do Beirutu, ale napotkani ludzie mówili, że bezpośrednio to się nie da i muszę wrocić tak jak przyjechałem czyli przez Sydon i tak też zrobiłem. Też 2000 LBP za każdy odcinek.

Do Baalbek chyba ciężko jest złapać bezpośredni transport. Kierowca wytłumaczył mi, że bus jedzie do miejcowości Chtoura (koszt 5000 LBP), jak dalej będą chętni, żeby jechać do Baalbek to za kolejne 2000 LBP jedziemy dalej. Jak nie będzie chętnych to w Chtoura czeka nas przesiadka.
Chętnych nie było, ale przesiadka dosłownie z busa do busa i pojechaliśmy dalej.
W drodze powrotnej z Baalbek zatrzymałem jakiegoś bus na ulicy i pytam się czy jedzie do Chtoura (z intencjami, żeby tam się przesiąść na Beirut) powiedział, że tak, cena 3000 LBP - nie wykłócałem się, że powinno być 2000 LBP tylko wsiadłem. Potem okazało się, że jedzie bezpośrednio do Beirutu i za całą trasę dałem 8000 LBP.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 16 Sty 2020 04:23 

Rejestracja: 24 Kwi 2011
Posty: 94
W grudniu zrobiliśmy uberowo trasę Hamra-Grotto Jeita-Teleferique-Harisa-Hamra.
Przejazdy nie wyszły tak źle:
Hamra-Jeita 15usd
Jeita-Teleferique(dół) 7usd (podobnie kosztowała Harisa i teraz pojechał bym tam, bo potem więcej jest uberów na dole).
Harisa-Hamra 19usd(na dole pewnie taniej o kilka usd).
W Jeicie(wejście 18315 LL) i teleferique(zależy od dnia 5-7k LL OW, chyba 11k LL RT) płatność tylko gotówką. W Jeicie nie widziałem bankomatu, ale przyjmują też inne waluty, w Harisie są 2 bankomaty, na dole trzeba trochę się przejść.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 01 Mar 2020 14:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sty 2017
Posty: 2133
platynowy
U mnie wyglądało tak: taxi lotnisko-Hamra 17 USD, ostro przepłacone, była noc stumaniony wysiadłem z samolotu i dałem się jeszcze bardziej stumanić lotniskowemu szefuniowi-cwaniaczkowi.
Wyjazd do Byblos i Jouniach(Harissa): taksi Hamra-Dowra 10 000 lbp, ciut przepłacone ale się spieszyłem, bus Dowra-Byblos 1 USD, bus byblos-Jounieh 2000 lbp, bus Jounieh-Dowra 2000 lbp, taksi współdzielone(nadrobiony 1 km żeby odwieźć pasażera który już był w taksówce) Dowra-Hamra 5000 lbp.
Wycieczka do Baalbeck: taxi Hamra-Cola 7500 lbp, odrobinkę przepłacone ale jak zwykle rano szkoda czasu na łapanie innej. Bus cola-Chtaura 5000 lbp. Bus Chtaura-Balbeck 3000 lbp z tym ze na rozjeździe ok 6 km przed ruinami bus jechał w lewo i kierowca jakby dał mi do zrozumienia ze mi tu będzie lepiej wysiąść niż dalej. Taksi z tego rozjazdu do ruin 2000 lbp. Spowrotem spod sklepów naprzeciwko ruin do samego Bejrutu 6000 lbp z tym ze dojechał tylko do dużego skrzyżowania ze 3-4 km na południe od Cola. Nieco zaskoczony i zdezorientowany szybkim krokiem poszedłem w stronę Cola oglądając się na taksówki. Po kilku minutach siedziałem już we współdzielonej taksówce do Hamry za 5000 lbp.
Powrót na lotnisko z okolicy trochę na północ od hamry 10 000 lbp, jednak samochód był chyba brudny w środku, było ciemno, i chyba tam ubrudziłem sobie kurtkę.
Ogólnie te busy to jest ciut jak na nasza mentalność specyficznie, dla mnie atrakcja sama w sobie. Bus rusza jak kierowca uzna ze mu się opłaca, często zatrzymuje się po drodze i zwalnia wysadzając i łapiąc pasażerów. Są przeważnie stare. Do Baalbeck ok. 2,5 h. w jedna stronę.
Góra
 Profil Relacje PM off
Hose lubi ten post.
Hose uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 08 Mar 2020 10:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2013
Posty: 2234
złoty
Mnie udało się wszystko "oblatać" transportem zbiorowym. Byłem w Baalbek, Byblos, Jounieh, Sydonie i Tyrze.

Busiarze kursują na trasie Lotnisko-Dora, widziałem ich na poziomie odlotów, więc zapewne tam można też wskoczyć.
Przeszedłem przez parking i od razu złapałem transport, wysiadłem w dzielnicy Barbir (https://goo.gl/maps/8rMP46zftNTBw18PA), do dworca Cola jest 5 min spacerem.
Nie miałem jeszcze lokalnej waluty, więc zapłaciłem 1 USD. W okolicy jest sporo kantorów, jeden był czynny przed 8 rano, 1 USD = 2500 LBP.

Busy do Chtoura/Baalbek i Sydon/Tyr odjeżdżają z dworca Cola (https://goo.gl/maps/xofApcZuRQPPd3z68)
Dojazd z Hamry busem nr.12 (https://goo.gl/maps/T3HvronMZrWN3sni8)

Busy do Byblos i Jounieh odjeżdżają z dworca Dora (https://goo.gl/maps/Vj8bkJsjUWuwSb658)
Dojazd z Hamry busem nr.2 (https://goo.gl/maps/LX26nbrhKRYHDA1w5)

Tras busów numerowanych jest tylko kilka, jeżdżą dość ospale, numer znajduje się na przedniej szybie (inne naklejki z numerami mogą być mylące).
Koszt 1000 LBP niezależnie od odległości. Płatność po wejściu, zachować bilet, raz trafiła się kontrola.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 09 Cze 2022 20:51 

Rejestracja: 19 Paź 2011
Posty: 1170
platynowy
Mały update cenowy:

Autobus miejski Bejrut 15.000
Bus Bejrut (Cola) Chtura 90.000
Bus Chtura Baalbek 50.000
Bus Chtura Anjar 20.000
Bus Bejrut (Charlie Helou) Byblos 25.000
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 10 Cze 2022 11:08 

Rejestracja: 27 Lut 2014
Posty: 655
srebrny
To autobus miejski szybko drożeje ;) my płaciliśmy w poniedziałek 10.000 LL
Dodam w takim razie, że busik z Bejrutu do Trablus (Trypolis) 50.000 LL a Bejrut - Byblos (Jbail) 35.000 LL.
Oczywistym jest, że jeśli nie znasz arabskiego, to ceny w niektórych przypadkach mogą się znacznie różnić od tych obowiązujących dla miejscowych...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 10 Cze 2022 11:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
Autobus miejski - taki z biletami kosztuje 15K, tyle kosztował już kiedy tam byłem. Dostałem bilet z ceną

Te mniej oficjalne mogą być tańsze
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 10 Cze 2022 11:49 

Rejestracja: 27 Lut 2014
Posty: 655
srebrny
Ten był jak najbardziej oficjalny, z biletem. Numer autobusu to 24.
No to może dostaliśmy ulgowy :lol:
Te mniej oficjalne to mogą być droższe ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 10 Cze 2022 13:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Kwi 2012
Posty: 1843
Loty: 266
Kilometry: 487 169
niebieski
A ile czasu trwaja przejazdy pomiedzy beiurem a trypolis
i Bejrutem a Kada Dzubail ?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 10 Cze 2022 13:39 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
https://www.living-lebanon.com/visit-le ... sportation
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 10 Cze 2022 16:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Paź 2016
Posty: 42
jeżeli chodzi o czasy przejazdów to OK, jeżeli zaś o ceny to info na stronach www można w buty wsadzić, co jest zrozumiałe bo nikt tego nie będzie co parę dni aktualizował, trzeba mieć tego świadomość.
_________________
--
mariuszewski
Image


Ostatnio edytowany przez macio106, 11 Cze 2022 09:01, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 10 Cze 2022 16:38 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
Pytanie było o czas, a nie o ceny :)
Ceny są wyżej
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 11 Cze 2022 07:29 

Rejestracja: 19 Paź 2011
Posty: 1170
platynowy
@Robaku do Byblos jedzie się ok godzinę, a co do Trypolisu to akurat tą jedną trasę pokonaliśmy samochodem, ale patrząc na mapę, przejazd powinien zająć ok 2h.

Oczywiście dodaj do tego oczekiwanie na zapełnienie busa, które raz trwało 5 min a raz godzinę. Plus ewentualne korki, na szczęście te duże tworzą się rano w kierunku "do" Bejrutu i popołudniu "z" Bejrutu.

Plus dojazd przez miasto na jeden z "dworców". Miejskie autobusy jeżdżą sprawnie ale ewentualny korek w mieście może wszystko wydłużyć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 11 Cze 2022 10:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1519
Loty: 618
Kilometry: 991 353
srebrny
Czasy przejazdu trzeba traktować bardzo szeroko. Zależą od wielu czynników.

aeonflux napisał(a):
Oczywiście dodaj do tego oczekiwanie na zapełnienie busa, które raz trwało 5 min a raz godzinę. Plus ewentualne korki, na szczęście te duże tworzą się rano w kierunku "do" Bejrutu i popołudniu "z" Bejrutu

Dodaj do tego, że w niedzielę jest odwrotnie: korki do Bejrutu tworzą się po południu i wieczorem, czego doświadczyliśmy wracając z Trypolisu w ostatnią niedzielę.
Wypełnienie busa wskazuje na to, za ile bus wyruszy ale są też pojazdy, które wyjeżdżają (prawie) puste, zbierają i wysadzają ludzi po drodze, co wydłuża podróż. Idealnie jest znaleźć busa, który jest niemal pełny, my zajmujemy ostatnie wolne miejsca a w środku siedzą ludzie jadący w komplecie do miejsca docelowego. Prawdziwy express-bus.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group