Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 117 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Jerozolima
#41 PostWysłany: 20 Cze 2017 20:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Wrz 2013
Posty: 276
Loty: 891
Kilometry: 1 996 862
niebieski
rattaman napisał(a):
slaweko napisał(a):
Także lecę 28 JUN; wybieram się do Jerozolimy, masz ochotę dołączyć? Auto na połowę!


Tylko po co ten samochód?

Koszt transferu tam i powrót dla 2 pax wyjdzie więcej
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia
Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN
 Temat postu: Re: Jerozolima
#42 PostWysłany: 21 Cze 2017 09:47 

Rejestracja: 26 Cze 2012
Posty: 1086
Loty: 155
Kilometry: 370 915
srebrny
Transfer 16NIS bezpośrednio (485), lub 24NIS z przesiadką (5 + 947). Czas od 45min do 60min. Policz ile będziesz potrzebował czasu na odbiór samochodu. Na wjeździe do Jerozolimy są buspasy - nieprzypadkowo. Znalezienie miejsca do parkowania inna bajka.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#43 PostWysłany: 21 Cze 2017 10:14 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3529
srebrny
autobus na pewno bedzie tanszy i mniej klopotliwy niz auto.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#44 PostWysłany: 26 Paź 2017 15:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Sie 2011
Posty: 1437
Loty: 39
Kilometry: 45 226
niebieski
Jestem świeżo po zwiedzaniu Izraela i min Jerozolimy.
Jeśli chodzi o Via Dolorosa to taka podpowiedz (moim zdaniem cenna).
Stacja I nie znajduje się tu gdzie jest znak. Znajduje się tak naprawdę w dawnym pałacu Heroda a na terenie obecnej szkoły.
Można wejść do środka po zakończeniu zajęć w dni powszednie po 14:30 bądź cały czas w dni wolne.
Warto wejść na plac zobaczyć gdzie biczowano Jezusa ..usiąść w oknie z widokiem na meczet ze złotą kopułą i widokiem o Górę Oliwną (tak jak zaznaczona strzałka)

Załączniki:
stacja 1.JPG
stacja 1.JPG [ 85.88 KiB | Obejrzany 2095 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#45 PostWysłany: 27 Paź 2017 14:57 

Rejestracja: 22 Maj 2012
Posty: 2
Witam wszystkich, pod koniec listopada wybieramy się na 4 dni do Izraela, dwa dni spędzamy w Jerozolimie. Mam pytanie czy ktoś się orientuje jak dostać się na dachy w starej części Jerozolimy, czy będzie gdzieś jakiś znak? Może ktoś ma takie ładne zdjęcie z wejściem jak powyżej. Ze znajomymi rozmawiałam którzy byli w Jerozolimie i im się nie udało znaleźć wejścia na dach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#46 PostWysłany: 27 Paź 2017 15:13 

Na Youtube czy na innej stronie obejrzyj sobie odcinki "Boso przez świat" Cejrowskiego z pobytu w Jerozolimie

Masa super bardzo przydatnych informacji + co najważniejsze w pewnym momencie wchodzi na dach starego miasta z wskazówkiami gdzie i którędy
Góra
 PM off
Monika77 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#47 PostWysłany: 27 Paź 2017 15:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
Jeżeli nie uda Ci się samej znaleźć wejścia, czy nawet po obejrzeniu odcinków Cejrowskiego to pamiętaj, że "koniec języka za przewodnika". Będąc w arabskiej części Jerozolimy każdy ze sprzedawców pomoże.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#48 PostWysłany: 27 Paź 2017 15:31 

No nie wiem: znajomość polskiego sprowadza się do góra "Dzień dobra, jak się masz" itp :D
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#49 PostWysłany: 27 Paź 2017 15:34 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4055
Jest kilka wejść na tak zwane Dachy Jerozolimy i bez problemu każdy kto jest trochę ogarnięty da radę znaleźć.
np. zaraz przy wejściu przez Yaffa Gate po lewej stronie albo z drugiej strony przy Rabinovich Square, czy na skrzyżowaniu ulic św. Marka z ulicą Habad. Cała zabawa polega na tym, aby znaleźć i się zaskoczyć, że istnieje tam drugi świat.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#50 PostWysłany: 29 Paź 2017 12:56 

Rejestracja: 15 Sty 2014
Posty: 377
srebrny
@WiolaW
31.7765493, 35.2308585
Tu masz dane jednego z takich wejść.

Wygląda to tak:

Załączniki:
Old City – Mapy Google.png
Old City – Mapy Google.png [ 627.13 KiB | Obejrzany 1890 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
Gaszpar lubi ten post.
Gaszpar uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#51 PostWysłany: 29 Sty 2018 23:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Cze 2012
Posty: 1368
Loty: 438
Kilometry: 626 851
niebieski
Jakby ktoś szukał darmowego parkingu w Jerozolimie to zamieszczam fotę. Parking autobusowy wielokrotnie wspominany pod Górą Oliwną.
Załącznik:
parking_darmowy_jerozolima.JPG
parking_darmowy_jerozolima.JPG [ 295.82 KiB | Obejrzany 1627 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#52 PostWysłany: 30 Sty 2018 00:26 

Rejestracja: 12 Sty 2014
Posty: 221
niebieski
Ja jako alternatywę polecam parking pod pasażem handlowym przy bramie Jaffo - za 24h (od 7 do 7 rano) 40 NIS, jak na Jerozolimę jest to całkiem przyzwoita cena.

Co ważne, w piątek po g. 15 i sobota - parkowanie jest za free.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#53 PostWysłany: 25 Lut 2018 12:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
Stara Jerozolima to cyrk, brakuje tylko kuglarzy i mietków z 3 kubkami. Mówię o atmosferze a nie kontekście historyczno/religijnym. W nocy, kiedy większość bud pozamykana trochę lepiej, ale też tak średnio mi się podobało. Stare miasto w Akce dużo bardziej "klimatyczne"
Poza Starą Jerozolimą miasto jest moim zdaniem nijakie z jednym wyjątkiem - Mea Shearim.
To jest podróż w czasie, łaziłem kilka godzin po zmierzchu w czwartek i tej atmosfery i obrazów nie da się oddać słowami. Niesamowite księgarnie, muzyka klezmerska, chasydzka, sącząca się ze sklepów, gaworzące grupki ludzi na skrzyżowaniach, dzieci pchające wózki, synagogi, knajpki. Mógłbym tam siedzieć przez kilka dni i obserwować mieszkańców i ich życie.
Robiłem też zdjęcia "ulicy" i niejednokrotnie "wleźli" mi w kadr ;) ludzie. Nie spotkałem się z żadnymi nieprzychylnymi czy wrogimi spojrzeniami, zachowaniami.
Na ulicy Yekhezkel 5 jest piekarnia Nechamas z 1910 roku http://nehama-bakery.zapages.co.il
W środku nie było ani jednego turysty a wypieki bardzo dobre i tanio.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Monika77 lubi ten post.
Monika77 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#54 PostWysłany: 25 Lut 2018 14:20 

Rejestracja: 30 Sie 2010
Posty: 355
niebieski
Mam całkiem inne odczucia i pozwolę sobie nie zgodzić się z kolegą :). Stara Jerozolima - ta za murami, jest więcej niż interesująca. Mamy obraz kilka kultur w jednym niezbyt dużym miejscu. W części muzułmańskiej mamy typowo arabskie klimaty w pigułce. Suk - hałas, tłok, harmider, bałagan typowy dla krajów arabskich. Czy nie tego oczekujemy? Czy nie jest must see odwiedzanie takich miejsc w Marrakeszu, Stambule, Ammanie etc... w/g mnie ma to swój urok i jest warte zobaczenia. Część żydowska - czyste uliczki (niektóre nawet klimatyzowane), inny styl handlu, inna kultura. Część chrześcijańska - najbliższa sercu chrześcijan (różnych odłamów). Przeżycia duchowe odwiedzających bezcenne. Na koniec część ormiańska - cisza, spokój, czystość, błogi relax.
Niezliczona ilość zabytków i ciekawych miejsc. Spacer po "dachu" Jerozolimy (bezcenny), murach obronnych, muzeum Dawida, świątyniach różnych wyznań. Warto "zagubić" się w uliczkach Jerozolimy i spacerować bez planu.
Góra Oliwna. Wspaniale widoki na panoramę Jerozolimy, można usiąść i się delektować. Schodząc - miejsc do odwiedzenia bez liku. Choćby Gaj Oliwny, Kościół Wszystkich Narodów, kościół Pater Noster, cmentarz żydowski etc...
Poza murami - fakt miasto jakich wiele. Warto przejechać się jedyną linią tramwajową i oczywiście odwiedzić Mea Shearim dzielnicę ortodoksyjnych Żydów. Byliśmy tam w dzień powszedni, gdy wszystko jest otwarte i w Szabat. Męszczyżni, kobiety i dzieci w tradycyjnych żydowskich odświętnych strojach "szybko" przemierzający uliczki dzielnicy. Podobną atmosferę widziałem tylko w Williamsburgu w NY.
Podsumowując, polecam wszystkim, wierzącym i ateistom odwiedzenie Jerozolimy. Nam siedem dni umknęło jak jeden dzień.
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#55 PostWysłany: 25 Lut 2018 19:35 

Rejestracja: 11 Lis 2015
Posty: 15
cypel napisał(a):
Stara Jerozolima to cyrk, brakuje tylko kuglarzy i mietków z 3 kubkami. Mówię o atmosferze a nie kontekście historyczno/religijnym. W nocy, kiedy większość bud pozamykana trochę lepiej, ale też tak średnio mi się podobało.


Miałem podobne odczucia na początku, zdecydowanie nie tak to sobie wyobrażałem - był to jednak dla mnie pierwszy kontakt z tą kulturą.
Dalej @Zdzislaw422 dobrze wyjaśnił.

cypel napisał(a):
W środku nie było ani jednego turysty a wypieki bardzo dobre i tanio.


Wypieki na Bliskim Wschodzie to w ogóle bajka :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#56 PostWysłany: 25 Lut 2018 21:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2012
Posty: 1111
niebieski
@cypel, a pochodziłeś Ty trochę po tej starej Jerozolimie poza głównymi traktami? I nie chodzi mi o wejście w jedną boczną uliczkę, ale obejście wszystkich 4 dzielnic. To co opisałeś pasuje jak ulał do 90% arabskich miast i do arabskiej dzielnicy w Jerozolimie również. Ale widać, że raczej nie przyłożyłeś się do zwiedzenia części żydowskiej i ormiańskiej. Moim zdaniem te dwie są najciekawsze i bardzo klimatyczne. Szczególnie ormiańska, z nieco inną architekturą, kilkom smaczkami, ale przede wszystkim z ciszą i spokojem. I to nie ciszą i spokojem jak na starą Jerozolimę, tak po prostu cicho i spokojnie.

Zgadzam się, że Mea Shearim to ciekawe zjawisko, ale jednocześnie nie rozumiem jak można się zachwycać Mea Shearim, a nie docenić Sciany Płaczu, która jest istotną częścią starej Jerozolimy. Tam też można stać i obserwować godzinami, szczególnie w piątkowy wieczór. Generalnie Jerozolima jest najciekawsza przez pryzmat społeczny. W sobotę widziałem jak przez środek dzielnicy arabskiej szło 15 młodych żydów, trzymających się za barki trójkami i śpiewających na cały głos. Szli pod ścianę płacze, przez sam środek dzielnicy arabskiej. Przed nimi szedł jeden policjant z karabinem, za nimi trzech. Policjant na rogu na którym my akurat staliśmy jedząc falafela z szerokim uśmiechem pokazywał im żeby śpiewali głośniej. Większość ludzi wokoło chciała im wydłubać oczy i się gotowała, ale wiedzieli że jak wyskoczy do nich to nie na żarty ryzykują co najmniej pałę po nerach, a w najgorszym wiadomo co. Jakaś stara kobieta z okna zaczęła drzeć się jak opętana Allah Akbar. Dla mnie Mea Shearim, ściana płaczu, ale i takie sceny to są te smaczki Jerozolimy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#57 PostWysłany: 25 Lut 2018 21:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
W innym watku byly takze rozne opinie na temat Jerozolimy, dlatego pozwole sobie zacytowac moja ocene tego fascynujacego i wspanialego miasta:

cccc napisał(a):
batq napisał(a):
- Jerozolima - Dookoła wszechobecny syf, brud i masakra. Pod ścianą płaczu w piątek nie dzieje się absolutnie nic ciekawego dla osób, które zwiedziły już trochę świata.


Przyznam szczerze, mimo iz troche tego swiata zwiedzilem i bylem tam bardzo krotko, to jednak Jerozolima zrobila na mnie niesamowite wrazenie.
Jest ladnie polozona, ma ciekawa zabudowe z blyszczaca w sloncu kopula najpiekniejszego meczetu na swiecie i kryje w sobie wiele zagadek oraz posiada bardzo bogata historie poczawszy od czasow biblijnych.
Nie da sie nie zauwazyc wielokulturowosci tego miasta, poza tym jest to Swiete Miejsce trzech wielkich Religii, modlacych sie do tego samego Boga.
Jerozolima zadziwia, fascynuje i nasuwa do refleksji, uwazam, ze jest wrecz magicznym, mistycznym miejscem z unikalnym, niepowtarzalnym klimatem.
Ciesze sie bardzo, ze moglem chociaz dotknac skrawka jej historii. :)
Uwielbiam zapachy cytrusow, przypraw, olejkow, kadzidel, kawy z kardamonem, swiezo upieczonego chleba arabskiego z oliwa (Mana'eesh bi Zaatar).
Z wielka, naprawde z wielka checia odwiedze po raz kolejny. :)

Przypomniala mi sie wlasnie taka jedna historia, jak wiele lat temu przyjechalem pierwszy raz zwiedzic Ateny i jeden przypadkowo spotkany Polak zapytal:
"Po co przyjechalem, przeciez tu nic nie ma"... :o
Zycze milego dnia.
izrael-w-trzy-dni,1152,109891&p=947704&hilit=jerozolima#p947704

Pozdr.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW


Ostatnio edytowany przez cccc, 26 Lut 2018 01:20, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#58 PostWysłany: 25 Lut 2018 22:24 

Mam wrażenie, że coś tutaj mylisz. Ta połyskująca w słońcu złota kopuła to nie jest meczet Al Aqsa. Tylko Kopuła na Skale, która nie jest meczetem, a czymś w rodzaju pomnika.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopu%C5%82a_na_Skale

A przy okazji. Bazylika Grobu Bożego została zamknięta do odwołania. O jakieś niezapłacone państwu żydowskiemu podatki chodzi. Drobne 150 milionów euro. 8-) Chrześcijanie zarządzający tą świątynią [ katolicy, prawosławni i Ormianie wyjątkowo doszli do porozumienia :D że nie będą płacić i w geście protestu zamknęli świątynię.

http://fakty.interia.pl/swiat/news-bazylika-grobu-panskiego-w-jerozolimie-zamknieta-do-odwolani,nId,2549848

https://wpolityce.pl/swiat/383271-bazylika-grobu-panskiego-zamknieta-na-znak-protestu
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#59 PostWysłany: 25 Lut 2018 23:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
kiew napisał(a):
@cypel, a pochodziłeś Ty trochę po tej starej Jerozolimie poza głównymi traktami? I nie chodzi mi o wejście w jedną boczną uliczkę, ale obejście wszystkich 4 dzielnic. To co opisałeś pasuje jak ulał do 90% arabskich miast i do arabskiej dzielnicy w Jerozolimie również. Ale widać, że raczej nie przyłożyłeś się do zwiedzenia części żydowskiej i ormiańskiej.

A jak. Pięć razy byłem o różnej porze dnia. Głównymi traktami? Stare miasto na kolanach można obejść w kilka godzin. Zajrzałem do prawie każdej dziury, włącznie z prywatnymi posesjami.
Przy okazji o padające zarzuty co do klimatu arabskiego. Co jak co, ale chyba na tym forum poza mną jest niewielu piewców i wielbicieli kultury arabskiej, włącznie z genialną kuchnią.

Nikomu nie odbieram fascynacji i podniecania się Starą Jerozolimą. Po prostu dla mnie to cyrk. Ściana płaczu też nie robi takiego wrażenia po bytności na Mea Shearim ani nawet przed. Dla jasności, też byłem PIĘĆ razy o różnych porach dniach przed szabatem jak i w trakcie.

@jacakatowice wczoraj byłem w bazylice. Kolejka na 40 minut czekania.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jerozolima
#60 PostWysłany: 25 Lut 2018 23:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Zgadza sie @jacakatowice, sama Kopula nie jest meczetem, ale jest swiatynia i jednym z najwazniejszych swietych miejsc Muzulmanow, na pamiatke podrozy do Nieba Proroka Mahometa. Kopula jest czescia obszaru nalezacego do Muzulmanow pod arabska nazwa "Al-Haram al-Sharif", co oznacza "Szlachetne Sanktuarium".

Szkoda, ze Bazylika Grobu Bożego zostala zamknieta, akurat planowalem zabrac tam mame.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 117 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group