Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 31 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 16 Lis 2019 08:23 
Awatar użytkownika

HON fly4free
@jaszon autor(ka) zdania i rajskich wyspach chyba nie odnosi sie do Tunku Abdul Rahman Park, ale do wysp polozonych min. 1h speed boat'em od Borneo. np, Mengalum.
O niebo lepiej, niz na Gaya. Manukan, czy Sapi - chociarz na tej ostatniej mozna znalezzc naprawde dobre kilkaset metrow rafy, nie zniszczona, chroniona i warta zobaczenia, zwlaszcza jak ktos juz jest w KK.
Dla porownania: Sapi vs. Mengalum :-)

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off  

#22 PostWysłany: 06 Wrz 2022 13:50 
Awatar użytkownika

Loty: 88
Kilometry: 187 668
niebieski
Planuję 9 dni na Borneo, co sądzicie o poniższym planie?

10.11 - poranny lot z Kota Kinabalu do Sandakan + przejazd do Kinabatangan River
11.11 - Kinabatangan River
12.11 - Kinabatangan River + przejazd do Sepilok + Proboscis Monkey Sanctuary
13.11 - Sepilok Orangutan / Sun Bear + wylot o 18:00 do Kota Kinabalu
14.11 - rano przelot do Kuching + przejazd do Bako
15.11 - Bako
16.11 - Bako + powrót do Kuching
17.11 - Kuching (+Semenggoh?)
18.11 - wylot do Kota Kinabalu

1. Może warto zrezygnować z Sepilok Orangutan lub Semenggoh?
2. Niedaleko Sepilok jest też Rainforest Discovery Centre - warto brać to pod uwagę?
3. A może w ogóle odpuścić którąś stronę Borneo i skupić się tylko na jednej?
 Relacje PM off  

#23 PostWysłany: 06 Wrz 2022 15:27 

niebieski
Ten plan jest faktycznie trochę rozstrzelony. Przy tak skromnej ilości dni ja bym się jednak skoncentrował na jednej prowincji. Co wybrać? Sarwak i Sabah są dla mnie równie intersujące.

Najpierw kilka uwag i pytań do planu.
Skąd lecisz na Borneo (do Kota Kinabalu?) i skąd wylatujesz z powrotem? Pytam bo wydaje mi się, że można inaczej zaplanować te dość liczne przeloty na wyspie.
Pisząc od Kinabatangan, jak rozumiem, punktem docelowym będzie Sukau? Jeśli tak to tam zobaczysz sporo nosaczy (proboscis) na wolności i w tej sytuacji odpuściłbym sobie już wizytę w Proboscis Monkey Sanctuary.

13.11 planujesz wizytę w Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre. O ile dobrze pamiętam poranny rytuał dokarmiania orangutanów odbywa się w g. 09-12 więc jest szansa na powrót południowym busem do Sadakan i wówczas możesz polecieć z Sandakan od razu do Kuching (lot Air Asią o 15:45 z przesiadka w Kota Kinabalu, ładowanie w Kuching ok. 19:10). Dzięki temu zyskujesz trochę czasu.

17.11 planujesz Kuching + Semenggoh. Kuching to dość miła mieścina (na tle innych raczej brzydkich miast malezyjskiego Borneo) jednak poza zwykłym łażeniem nie ma tam specjalnie dużo punktów do zwiedzania. Więc jeśli zobaczysz w Sepilok orangutany (a nie zawsze to się udaje) to wówczas ja bym już sobie odpuścił Semenggoh i np. wybrał się zobaczyć Cultural Village – rodzaj skansenu gdzie można obejrzeć jak wyglądały chaty różnych plemion Dajaków (w naturze już raczej nie do zobaczenia). Jednak najfajniejszy jest tam miniaturowy trek na szczyt Santubong. Start jest w pobliżu skansenu – trzeba przejść przez knajpkę Greek Paradise Cafe. Można albo wleźć na szczyt co zajmuje kilka godzin, albo dojść do malowniczego wodospadu. Tras nie jest trudna, a góra zachowała niewielki, ale dość autentyczny skrawek dżungli. Na koniec można wleźć na pobliską plażę przy hotelu. Do Santubong (i Cultural Village) parę lat temu, jak byliśmy w Kuching, jeździły mikrobusy spod hotelu Margarita (obok Hiltona, naprzeciw paskudnego pomnika z kotami), można pytać w recepcji hotelu, jeżdżą co godzinę, z powrotem odjeżdżają spod hotelu obok skansenu. Przejazd trwa ok. 40-50 minut.

18.11 - planujesz przelot z Kuching do Kota Kinabalu, gdzie jak rozumiem w tym dniu kończysz trasę po wyspie. Jaki jest powodu tego przelotu?
 Relacje PM off
blak lubi ten post.
blak uważa post za pomocny.

#24 PostWysłany: 06 Wrz 2022 15:38 

@jaszon Akurat też planuję malezyjskie Borneo, więc chciałbym się zapytać co to znaczy że nie zawsze udaje się zobaczyć orangutany w Sepilok? Naprawdę jest takie ryzyko, że idziesz do Sepilok Orangutan Rehabilitation Center i nie widzisz orangutanów?
 Relacje PM off  

#25 PostWysłany: 06 Wrz 2022 15:53 

Loty: 12
Kilometry: 62 544
niebieski
Ja co prawda byłem w Semenggoh i orangutany widziałem, ale nikt nie da pewności, że je zobaczysz. Najlepiej być tam w porze karmienia.

Jeśli jedziesz do Bako to tam już zobaczysz sporo zwierzyny w tym przede wszystkim nosacze, w tym przypadku odpuścił bym sanktuarium.

Zapraszam również na profil facebookowy: https://www.facebook.com/seetheworld89/
 Relacje PM off
blak lubi ten post.

#26 PostWysłany: 06 Wrz 2022 16:11 
Awatar użytkownika

Loty: 88
Kilometry: 187 668
niebieski
@jaszon

W całości miało to wyglądać tak, ostatnie dni chciałem odpocząć na Siquijor.

09.11 - przylot do MNL w południe -> lot do Kota Kinabalu o 16:15

[plan z wcześniejszego postu]

18.11 - loty Kuching -> Kota Kinabalu > Manila
19.11 - lot Manila -> Dumaguete
23.11 - lot Dumaguete -> Manila
24.11 - powrót
 Relacje PM off  

#27 PostWysłany: 07 Wrz 2022 10:30 

niebieski
south napisał(a):
@jaszon Akurat też planuję malezyjskie Borneo, więc chciałbym się zapytać co to znaczy że nie zawsze udaje się zobaczyć orangutany w Sepilok? Naprawdę jest takie ryzyko, że idziesz do Sepilok Orangutan Rehabilitation Center i nie widzisz orangutanów?

Tak, może sią tak zdarzyć. Kiedy w lesie jest duża obfitość jedzenia orangutan mogą olać dożywianie i nie stawić się na spotkanie z turystami.
 Relacje PM off  

#28 PostWysłany: 07 Wrz 2022 11:10 

niebieski
Hmm, aż trudno mi sobie to wyobrazić. Jak my tam byliśmy to Orangutanów było "zatrzęsienie" :). Ale być może jest jak mówisz...

My na Borneo de facto spędziliśmy niecałe 3 dni i było wg mnie warto.

Pierwszy dzień - poranny przylot do Sandakan z Kota Kinabalu, stąd zgarnął nas gość na wycieczkę do Sukau. Tu spędziliśmy dobę, 3 wypłynięcia rzeka (popołudnie, wieczór/noc, poranny).

Dzień drugi - po porannym pływaniu rzeka i śniadaniu podjechaliśmy do Sepilok, tutaj meldunek w hotelu, obiad o przejazd uberem do sanktuarium nosaczy. I tak, widzieliśmy nosacze pływając rzeka. Ale zupełnie inaczej patrzy się na nie z odległości 3m a zupełnie inaczej z 20m przez obiektyw aparatu z dużym zoomem. Ja osobiście polecam.

Trzeci dzień - rano orangutany (centrum rehabilitacji było zaraz obok naszego noclegu), potem misie sun bear (zaraz obok) i po południu transfer na lotnisko gdzie wieczornym lotem przenieśliśmy się do Manili.

Wszystko bylo na spokojnie, bez pośpiechu. Na każde z tych miejsc czasu było wystarczająco. Nic bym nie dolozyl, nic nie wyciął :). De facto tak samo ma pierwsza część Borneo zaplanowana @blak . I być może w kolejnych miejscach znowu zobaczy nosacze, pytanie tylko, czy tak blisko

Image
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#29 PostWysłany: 07 Wrz 2022 12:26 

srebrny
Odezwę się w obronie miast, które często są traktowane tranzytowo i uznawane za nieatrakcyjne. To oczywiście zależy od tego, co kto lubi. To prawda, że KK wizualnie nie jest ładne. Kuching jest znacznie ładniejszy, ale nie zawiera highlightów w rodzaju listy UNESCO. Ale dla mnie te miasta są bardzo klimatyczne. Ciekawy miks etniczny i kulturowy, świetne jedzenie za śmieszne grosze, obserwacje i niespieszne gadki z ludźmi przy piwie w lekko zapyziałej chińskiej knajpie itp. No i targi owocowe ze szczególnym uwzględnieniem durianów :-) Jeżeli chodzi o owoce, to KK jest lepsze od Kuchingu, ma też świetny food court z rybami i owocami morza na nabrzeżu. Za to Kuching jest przyjemniejszy do chodzenia - warto przepłynąć na drugą stronę rzeki, a oprócz centrum fajnym miejscem do spaceru (i jedzenia) jest też Jalan Padungan.
W kilku miastach są też ciekawe dzielnice domów na palach - najsłynniejsza Kampung Ayer w Brunei, ale w KK warto podjechać Grabem doTanjung Aru, a w Sandakanie do Sim Sim, charakterystycznej, bo zawiera zarówno "alejki" chińskie (z fajnymi knajpami) i muzułmańskie.

Może jestem dziwny, ale z perspektywy czasu borneańskie miasta (Kuching i KK, ale też Sibu, Miri, BSB, Sandakan, Ranau) i spotkania z ludźmi w nich wspominam co najmniej tak samo miło jak "obowiązkowe" atrakcje jak Bako, Sepilok czy Semenggoh.

Pomysłem, który się tu jeszcze nie pojawił, a który mogę polecić, jest też lot małym śmigłowym samolotem do Bario na Kelabit Highlands w interiorze. Lata tam MASWings z Miri. Można tam spędzić kilka dni mieszkając w longhousie (są w nich homestaye) i spacerując po okolicy, można też wybrać się na ambitniejsze treki po dżungli z przewodnikiem. Sam lot nad dżunglą i górami to świetna przygoda.
 Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.

#30 PostWysłany: 07 Wrz 2022 13:34 

niebieski
Bario to świetny pomysł. Nie tylko fajna natura, ale także nadal funkcjonujące tradycyjne "długie domy" Dajaków. Longhouse'y w sporej liczbie można także zobaczyć (i trochę w nich pomieszkać) w górze rzeki Rejang, ale na to trzeba by przeznaczyć kilka dni. A takiego zasobu czasu @blak raczej nie ma.

Z Markiem "meczko" od dawna z przyjemnością polemizujemy w kwestii urody borneańskich miast :D Ale oczywiście brzydkie nie muszą oznaczać, że są nieciekawe, np. Kota Kinabalu - obaj się z tym zgadzamy - nie jest miejską perełką, ale za to ma jedno z najfajniejszych (i najbarwniejszych) targowisk w Azji Południowo-Wschodniej, czyli nocny "targ filipiński" w portowej części miasta. Miejsce cudne dla wielbicieli ryb i owoców morza, które można tam nie tylko zobaczyć, ale i skonsumować....
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#31 PostWysłany: 26 Wrz 2022 09:16 

Byliśmy w tym roku w sierpniu, z dwójka w sumie nie za dużych dzieciaków i u nas wyglądało to tak:
1. Po przylocie do Kuching przejazd na Santubong
2. Relaksik na Santubong – głównie żeby dzieciarnia pomoczyła się w basenie i odpoczęła po podróży
3. Rano przejazd do Bako,
4. Bako, powrót do Kuching
5. Przelot z Kuching do Kota Kinabalu
6. Tunku Abdul Rahman Park
7. Przejazd samochodem z KK do Sandakan z postojem pod Mount Kinabalu (spacer po parku narodowym, wiszące mostki itp.)
8. Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre, przejazd nad Kingabatan, wieczorny rejs
9. Poranny rejs po Kingabatan, powrót do Sepilok, Sun Bear Rehabilitation Centrem; powrót wieczornym lotem do KL.

Chcieliśmy jeszcze zahaczyć o Brunei ale ich polityka covidowa była wtedy jakaś absurdalna i ostatecznie odpuściliśmy. Gdybym miała coś zmieniać w powyższym planie to dodałabym jeden dzień w Bako lub nad Kingabatan. Proboscis Monkey Sanctuary świadominie odpuściliśmy – zatrzęsienie nosaczy było w Bako i nad Kingabatan więc nie widzieliśmy potrzeby oglądania ich w półnaturalnych warunkach. Poza tym etyka prowadzenia tego miejsca jest podobno nieco wątpliwa.
Semenggoh też odpuściliśmy – po przeczytaniu niezliczonej ilości opinii uznaliśmy, że lepszym miejscem do obserwacji orangutanów będzie jednak Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre i się nie zawiedliśmy. Orangutanów było naprawdę mnóstwo.
 Relacje PM off  

[ 31 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości