Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 07 Paź 2018 21:39 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2381
platynowy
Informacje z września 2018:

VISA:
Bankomaty banku KapitalBank przyjmują zagraniczne karty VISA. I jest ich relatywnie dużo. Prowizja to 1,5% z minimum $1.00 przeliczane na 8.100 som. Czyli wypłacając 200.000 som pobierało z konta 208.100 som. Revolut działa, ale ma (miał?) problem ze stawianiem przecinka, 200.000 som pokazuje jako 20.000.000 som. Ale przelicza poprawnie. Kurs w weekendy, jak to w Revolucie, zauważalnie słabszy.

Polecam ściągnąć app "Kapital24", kliknąć "skip" na stronie logowania wtedy przeniesie w menu dalej i można wybrać sobie interaktywną mapkę bankomatów :) Bardzo pomogło nam to w podróży, chociaż nie jest to failsafe ponieważ raz napotakliśmy pusty bankomat, a raz okazało się że bankomatu już od pół roku nie ma. Tylko jeden bankomat w centrum Tashkentu wydawał banknoty 50.000 som, wszystkie inne dawały tylko banknoty 10.000 som co skutkowało odmową wypłaty jakiejkolwiek sumy większej niż 400.000 za jednym razem - nie dało się więc dobić nawet do jakiejkolwiek kwoty wypłaty która by pozwoliła dojść do standardowego poziomu prowizji 1,5%. Wypłacając po 400.000 wskakuje prowizja minimlana $1.00 i płacimy efektywnie 2,15%.

Wjeżdżając pociągiem do Uzbekistanu na dworzec w Taszkencie jest problem, bo na dworcu brak kantoru i brak bankomatu do kart zagranicznych.


MasterCard:
Są bankomaty akceptujące MasterCard, ale jest ich mało. Revolut działa. Wypłacają tylko USD i tylko nominały $50. Prowizja 1,5% bez minimum. Czyli wypłacając $50 pobiera z Revoluta $50,75.

Widziałem dwa takie bankomaty:
- Taszkent: hotel Grand Mir
- Buchara: restauracja "Tamir's Restaurant", na przeciwko hotelu Asia


Kantory:
USD można z bardzo małym spreadem wymienić w kantorze. Sprawdzają banknoty super dokładnie, i przy najmniejszym uszkodzeniu odmówią wymiany.
W kantorach mają też terminale do kart VISA. Prowizja chyba podlega negocjacji. W Khivie (gdzie nie ma ani jednego bankomatu, ani VISA ani MasterCard) jeden kantor miał prowizje 2%, drugi miał 3%.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
#2 PostWysłany: 11 Paź 2018 15:22 

Rejestracja: 05 Maj 2017
Posty: 57
Dorzucę swoje informacje z końca września 2018:
W niektórych sklepach można płacić kartą, ale tylko ich miejscową, uzbecką.
Potrzebowałem niewielkiej ilości gotówki na lotnisko, chciałem wypłacić. Byłem w 4 bankach/bankomatach położonych w niewielkiej odległości od siebie. Nigdzie nie udało mi się wypłacić pieniędzy (mam vizę i mastercard). W kapitalbanku bankomaty po prostu nie działały (była stosowna informacja).
Więc polegać na karcie nie radzę. Kartę w Uzbekistanie można traktować jako niegroźną fanaberię.
W ostatnim banku, gdy wszedłem do środka okazało się, że można wypłacać pieniądze z karty, ale w okienku. Nie przetestowałem, udało mi się wymienić 5 euro.

Aha, jak już wspomniano, w kantorach jest mały spread na dolary amerykańskie. Euro można wymieniać, ale będzie to mniej korzystne niż dolary. Rekomenduję więc branie dolarów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 01 Paź 2019 19:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2016
Posty: 77
niebieski
Właśnie wróciłem z Uzbekistanu (koniec września 2019). Chciałbym podzielić się moimi obserwacjami i doświadczeniami dot. pieniędzy.
W Uzbekistanie podstawową jednostką płatniczą jest sum i bardzo niechętnie przyjmują tam zapłatę w innych walutach. Należy zatem wymienić pieniążki (najlepiej dolary) na sumy. To niestety może okazać się uciążliwe. Kantorów jak na lekarstwo, w bankach odsyłają od okienka do okienka, żeby na końcu okazało się, że jednak walut nie wymieniają. Można też próbować wypłacić sumy uzbeckie z bankomatu, jednak tych jest mało i nie zawsze akceptują karty platnicze powszechnie używane w Europie.
Cinkciarzy właściwie nie ma. Ani razu nie spotkałem się z propozycją wymiany pieniędzy "na ulicy".
Kiedy kupowałem bilet na pociąg zabrakło mi trochę sumów. Dopłaty w USD nie mogli przyjąć. Udałem się do bankomatu. Nieczynny. Udałem się do pobliskiego banku - w tym banku nie wymieniają walut, inny bank w centrum 8km dalej. Jest też kantor w hali dworca, no ale tam nie wpuszczą bez biletu. Paranoja...
Wreszcie (w Samarkandzie w pobliżu Registanu) udało mi się zlokalizować automat wymieniający dolary, euro lub funty na sumy. Nie bardzo chciałem ryzykować utraty gotówki, więc postanowiłem poobserwować, czy znajdzie się inny chętny. Okazało się, że automat zadziałał prawidłowo, więc i ja spróbowałem. Wsunąłem banknot 100 USD a automat wydał 930 tys.sumów, Taka kwota dla niskobudżetowych podróżników wystarczy spokojnie na kilka dni. Oczywiście zabrałem wydruk potwierdzenia wymiany.
W dniu wyjazdu zostało mi jeszcze ponad 300tys sumów, których w Polsce raczej na nic nie zamienię. Postanowiłem wymienić je na dolary. Znalazłem bank przed którym na tablicy świetlnej wyświetlane były kursy zakupu i sprzedaży. Podchodzę do okienka podaję moje sumy, a panienka poprosiła o dowód wymiany. Pokazuję mój kwitek, ale okazuje się, że automat wymieniający należał do innego banku a oni wymienią tylko na kwity własnego. Paranoja... Z pomocą przyszli turyści z Rosji i kupili ode mnie sumy.
Reasumując. Należy upewnić się gdzie będzie można wymienić walutę (poszperać w internecie). Dobrze mieć raczej niskie nominały. Postarać się przewidzieć ile sumów będzie potrzebnych do końca pobytu w Uzbekistanie.
_________________
Żelazna kurtyna w czasach PRLhttps://www.fly4free.pl/forum/zelazna-kurtyna-w-czasach-prl,18,168890
Podróże zagraniczne w czasach PRLhttps://www.fly4free.pl/forum/podroze-zagraniczne-w-czasach-prl,18,168701
Góra
 Profil Relacje PM off
e-prezes uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 02 Paź 2019 14:47 

Rejestracja: 16 Lip 2013
Posty: 9
Loty: 98
Kilometry: 205 052
Świeże informacje z Chiwy:
W starym mieście Chiwa (w obrębie murów miejskich) jest kilka bankomatów ale nie znalazłem żadnego, który by obsługiwał Visa lub MasterCard. Dosłownie przy bramie zachodniej jest jeden, jakieś 30m za bramą zachodnią (tuż za kioskiem sprzedającym bilety wstępu do Chiwy) jest też kilka bankomatów, ale nie chciały mi przyjąć Visy. Jedyny bankomat, z którego udało mi się wyciągnąć pieniądze jest w hotelu "Asia Khiva" jakieś 100m SW od bramy południowej (w zasadzie widać go jak się wychodzi z bramy). W hotelu doliczyłem się 3 bankomatów, z czego jeden (tuż przy wejściu) obsługuje Visę, a pozostałe 2 są wielkimi literami oznaczone jako obsługujące MasterCard.
WAŻNE: bankomat do Visy wydaje wyłącznie USD i to wyłącznie w banknotach 100 USD. Wszelkie próby z innymi kwotami lub walutami (sum) kończą się niepowodzeniem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 30 Gru 2019 18:12 

Rejestracja: 30 Gru 2019
Posty: 1
Witam!

Mam do odsprzedania 87 900 somów uzbeckich :) za 30-35 zł. Ktoś chętny?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 14 Cze 2023 17:30 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
Teraz jest ciut lepiej z bankomatami. W Taszkencie mogłem wypłacić z Mastercarda (bakomaty IPAK). W Chiwie, Bucharze i Samarkandzie też je widziałem, ale nie sprawdzałem czy działają. W Taszkencie był inny problem, bo cześć bankomatów nie działała w ogóle. Spotkałem się też bankomatami obsługującymi wyłącznie karty uzbeckie i rosyjskie (MIR).
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group