Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Koleje
#1 PostWysłany: 19 Lis 2017 12:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 305
Loty: 74
Kilometry: 275 193
niebieski
Dla zainteresowanych wrzucam aktualny rozklad jazdy pociagow w Kambodzy.

Nie bylo dane mi podrozowac bo dzis rano odwolali mi pociag moze ktos skorzysta. ImageImage

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN
Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto
 Temat postu: Re: Koleje
#2 PostWysłany: 20 Lis 2017 02:29 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
Od miesiąca zbieram się do napisania trochę o kolei w Kambodży ale nie mam czasu. Może w tym tygodniu się zmobilizuje.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Koleje
#3 PostWysłany: 25 Lis 2017 13:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lip 2015
Posty: 471
niebieski
i jak tam twoja mobilizacja ? :)
_________________
78 Krajów , 6 Kontynentów , 3 Oceany :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Koleje
#4 PostWysłany: 28 Sty 2018 21:12 

Rejestracja: 14 Lis 2016
Posty: 22
@kumkwat_kwiat chętnie poczytam, bo rozważam podróż pociągiem do Kambodży...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Koleje
#5 PostWysłany: 16 Lut 2018 01:20 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
@RKS1926 @Edloteh w końcu się udało

Słowo się rzekło

Kolejowy ruch pasażerski w Kambozy uruchomiono ponowanie w 2016 roku stąd jeszcze mało informacji w sieci na ten temat i niektore szybko się dezaktualizują. Mam nadzieje, że poniższe choć trochę pomogą.

1. Stacja
Sama stacja w Phnom Penh jest już bardzo ciekawa. Zaprojektowana w stylu art deco, stylu spotykanym w byłych francuskich koloniach/protektoratach tego regionu, najpewniej przez francuskiego architekta Louisa Chauchona (tego samego, który zaprojektował Psar Thmei). Wybudowana w czasach Francuskich Indochin w latach 1928-32, głównie do obsługi linii wiodącej przez Battambang do Tajlandii. Zawirowania historii doprowadziły do tego, że stacja nie była często używana bo połączenia do Tajlandii ze względów politycznych często zawieszano. Także połączenia do nowego portu Sihanoukville nie były regularne.
Była jednak miejscem ważnych historycznie wydażeń. We wrześniu 1960 roku na terenie opuszczonej w tedy stacji miał miejsce tajny kongrs Kambodzańskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej, w którym wzięło udział 21 przywódców. To podczas niego do władzy w partii po raz pierwszy weszli Pol Pot oraz Ieng Sary. Kolejne spotkanie wierchuszki Czerwonych Khmerów w tym miejscu było m.in. w 1975 roku. Po upadku gospodarczym Kambodży stacja także podupadała jeszcze bardziej. W ostatnich latach zostałą jednak gruntownie odremontowana i obecnie wygląda naprawdę bardzo ładnie.

2. Rozkład i bilety
Aktualne rozkłady i ceny biletów można znaleźć na stronach kolei: http://royal-railway.com/?page=schedule ... e=85&lg=en
Można też dostać aktualną rozpiskę w kasach biletowych (taka jak w pierwszym poście). Do godzin otwarcia kas należy podchodzić z pewną dozą ostrożności.
Czy bilety można kupić gdzieś indziej nie wiem, mieszkałem w okolicy więc przeszedłem się 2 dni przed odjazdem i kupiłem od ręki. Widziałem, że sporo osób kupowało też przed samym odjazdem. Nie wiem jednak czy mają limity, ręczne wypisywanie biletów wskazywało by raczej na dość dowolne podejście do tematu.
Bilety są w dwóch cenach (różnica to 1 USD) w zależności od klasy (obie są na małych fotkach w pierwszym poście):
- tańsze są w typie naszych starych osobówek
- droższe to soft seaty z miekkimi kanapami wzdłuż całego wagonu (jak w metrze)
W moim przypadku przy próbie zakupu tańszego biletu, w kasie stwierdzono, że już miejsc nie ma i mają tylko na droższy. Wydawało mi się to akurat ściemą.

3. Dojad na stację
Tu ciekawostka, bo o ile stację turystom jest bardzo łatwo znaleźć (choć na starych mapach i przewodnichaj raczej jej nie ma). To lokalsi a zwłaszcza tuk-tukowcy mają niezły problem. Część z nich absolutnie nie kuma tematu, warto więc wziąć zapas przy dojeździe. Powiem tylko, że zgarnięty spod hotelu kierowca kompletnie nie wiedział o czym mowa, nie pomagało pokazanie biletu kolejowego, zdjęcia stacji ze smarfonu, czy jego pytanie okolicznych osób. Nawet podjeżdzajądz pod samą stację, na skrzyżowanie, gdzie już ją było doskonale widać, zatrzymywał się pytać o drogę.
Przy samej stacji w godziach odjazdów spokojnie można kupić coś do jedzenia, picia czy sierzą kawę, jeśli ktoś nie zdąży ze śniadaniem.

O samej podróży za kolejnym razem, mam nadzieje, że szybciej.
Góra
 Profil Relacje PM off
Soulfly uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group