Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 21 Maj 2012 17:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Mar 2012
Posty: 88
Nie znalazłem na forum nic na temat tego wynalazku, co mnie trochę dziwi bo dla mnie to fenomenalna sprawa!

VELIB! (vélo libre lub vélo liberté - "darmowy rower" lub "rowerowa wolność")
Ponad 20 tys. rowerów, na ponad 1800 stacjach-przystankach, znajdujących się w odległości średnio 300m od siebie! (lista stacji-przystanków znajduje się TUTAJ )
I to za pół darmo bo 1,7€/dzień lub 8 €/tydzień to jest właściwie darmo, biorąc pod uwagę odległości między atrakcjami turystycznymi i ceny biletów na metro/kolejkę/busy.

Jedyny haczyk (choć wg mnie to żaden haczyk) polega na tym że jednorazowa podróż ZA DARMO może trwać max. 30 min. Przekroczenie choćby o sekundę pierwszych 30 minut podczas JEDNORAZOWEJ jazdy kosztuje nas już 1 €, kolejne pół godziny kosztuje nas już 2 €, a każde kolejne rozpoczęte 30min kosztuje 4 €. (więcej info o tych opłatach znajduje się TUTAJ, na dole, w akapicie "Le Velib (The Bicycle)" )
A więc: pobierasz rower na jednym z 1800!! przystanków, jedziesz na nim do najbliższej atrakcji którą chcesz zwiedzić i która znajduje się nie dalej niż 30min jazdy rowerem, zsiadasz z roweru, przypinasz go do przystanku, zwiedzasz, po czym pobierasz kolejny rower i atakujesz kolejną atrakcję. Proste jak drut :)

Wniosek jest jeden - należy używać rowerków na względnie krótkich trasach, traktować je jako darmowy sposób na dotarcie spod zabytku A do muzeum B, z muzeum B do pomnika C, i spod pomnika C do punktu D, a nie jako darmową wypożyczalnię rowerów na całe dnie. Jeśli ktoś chce korzystać z Velib'a podczas pobytu w Paryżu, radzę sobie stworzyć przed wyjazdem plan zwiedzania z możliwie krótkimi odcinkami między danymi atrakcjami. Na upartego, myślę że byłaby szansa zwiedzenia CAŁEGO Paryża, korzystając jedynie z tych rowerów :)

Dla mnie bomba! W najbliższą sobotę i niedzielę zamierzam z tego skorzystać, więc po weekendzie napiszę czy to w rzeczywistości jest tak piękne jak w teorii :)

P.S. http://www.geovelo.fr/ - strona na której można zaplanować zwiedzanie z uwzględnieniem stacji-przystanków :), a na oficjalnej stronie Velib'a są do pobrania mapki z naniesionymi stacjami. Na angielskiej wersji strony linki szwankują ale na francuskiej już jest OK. (http://www.velib.paris.fr/Plan-stations ... s-stations)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#2 PostWysłany: 30 Maj 2012 13:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Maj 2012
Posty: 23
Przydatna informacja :) Weekend minął i jak było? :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 30 Maj 2012 14:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2011
Posty: 1620
Loty: 109
Kilometry: 141 606
srebrny
szukajcie a znajdziecie
viewtopic.php?f=135&t=12043&p=99894&hilit=rower#p99894
_________________
Image Image Image
69% ludzi znajdzie coś dwuznacznego w każdym zdaniu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 05 Paź 2012 12:08 

Rejestracja: 05 Maj 2012
Posty: 10
tylko trzeba mieć przynajmniej 150 euro na kaucję, system po odebraniu roweru "zamraża" na naszym koncie te 150 euro i po zwrocie roweru "odmraża"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 05 Paź 2012 12:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 5438
Loty: 153
Kilometry: 313 223
srebrny
Nie wiem jak w Paryżu, ale w Nicei jest podobny system i na zwrot kaucji (300euro za 2 rowery) czekałem prawie 2 tygodnie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 09 Sty 2013 13:30 

Rejestracja: 14 Sie 2012
Posty: 1
Nie ma kaucji, jeśli kupujesz bilet online (na dzień albo tydzień)
Ze strony velib.fr:
You can use a card to buy your ticket at a terminal or station.
In stations, we are only able to accept chip-enabled cards as well as American Express and Japanese Card Bank (JCB). For Monéo, Electron and Realys, your card is temporarily debited with the €150 deposit. You are then re-credited. The time for re-crediting varies by bank, from 10 to 15 days after your ticket expires.
If you buy your ticket online at velib.paris.fr, your card is pre-authorised and not debited. By buying your ticket online, you can choose when to use it and plan your journeys up to two weeks in advance!

If you pay by Electron, Moneo or Realys at one of the 1800 Vélib’ stations, you may be charged the €150 deposit. These card types do not allow preauthorisation. If you want to avoid this, buy your tickets online at velib.paris.fr.
Nie próbowałam tego, ale planuję.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 09 Sty 2013 14:11 

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 101
używałem w brukseli, świetna sprawa. stacji pełno w całym mieście, tylko raz był problem, że nie było wolnego stojaka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 15 Cze 2013 22:48 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
A bilet dzienny to 24 godziny? a po drugiej, moze ktos inny wynajac mi rower na caly dzien z jego karta kredytowa? merci ;D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 16 Cze 2013 17:56 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3878
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Jesteś pewien, że nie ma kaucji? Kiedyś na pewno była. Ostatnio korzystałem z rowerów w Bordeaux i rzeczywiście jest to świetny sposób transportu, do tego wiele stacji, więc przesiadasz się co 20 minut.

Jednak przy kupieniu biletu blokowano na koncie 200 eur. Wyjątkiem byli mieszkańcy posiadający kartę TBC (coś jak karta na transport publiczny), jednak oni też mieli jakąś blokadę na swoim koncie.

Reasumując, pomysł super, ale nie wydaje mi się, że możliwe jest wypożyczenie roweru bez kaucji.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 16 Cze 2013 18:36 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
dla tego, chce go wynajac inna karta (jako ze na moja debetowke nie ma az tyle) i uzywac normalnie rowerek :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 13 Paź 2013 10:29 

Rejestracja: 14 Lis 2011
Posty: 107
Loty: 92
Kilometry: 176 887
hej zainteresowałam się sprawą, za 2 tyg będę w Paryżu i chciałam kupić te jednodniowe karty na rower i zapłacić kartą przedpłaconą, jak jest z tą kaucją? mógłby podzielić się ktoś swoimi doświadczeniami? chciałam kupić przez internet
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 13 Paź 2013 10:35 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4261
Loty: 423
Kilometry: 954 846
złoty
ja byłam w kwietniu i brałam na 1 dzień. Była kaucja bodajże 250EUR. Bilet ważny 24h. Brałam w "budce" na miejscu.

Identyczne systemy są w Brukseli i Luxembburgu. Choć w Paryżu najtaniej ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 13 Paź 2013 10:38 

Rejestracja: 14 Lis 2011
Posty: 107
Loty: 92
Kilometry: 176 887
tylko ja chciałam kupić przez Internet, doczytałam że można zapłacić debetówką lub kartą przedpłaconą, tylko czy rzeczywiście jest to możliwe?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 17 Lut 2014 22:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2011
Posty: 431
Loty: 32
Kilometry: 46 097
niebieski
Podbijam ;)
Czy płacąc przez internet debetówką jest pobieramy depozyt? Jak potem się takiego biletu używa?
_________________
Image

Moje podróże: https://podroze-podroze-podroze.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 23 Lut 2014 21:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lut 2012
Posty: 124
Loty: 149
Kilometry: 338 219
Uwaga, dla tych co kupują nie przez internet (nie słyszałam o tej opcji, tj. nie słyszałam, że wtedy nie pobierają kaucji) - nie tylko biorą kaucję przy zakupie jednodniowego biletu 150euro, biorą ją ZA KAŻDYM RAZEM gdy w ciągu tego dnia bierzecie rower ;) Trzeba uważać, bo szybko może to zamrozić całe konto.
Jak planuje się trochę dłuższy pobyt (erasmus, staż, już przy 2 tyg powinno się opłacać...) warto rozważyć zakup po prostu na rok abonamentu - dla studenta to chyba 30 euro, i nie pobierają kaucji podczas każdorazowego odczepiania roweru :)
_________________
"Sprawozdania" z moich podróży: http://migot.geoblog.pl/podroze :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 24 Lut 2014 10:15 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3878
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Potwierdzam powyższe. Co prawda nie korzystałem z systemu w Paryżu, a w Bordeaux, ale sądzę, że działa to podobnie, więc komuś może się przydać.

Braliśmy rower w dwie osoby. Jedna (Erasmus) miała roczną kartę miejską, która uprawniała m.in. do bezpłatnego wypożyczania roweru bez konieczności wnoszenia kaucji. Ja musiałem opłacić sobie imprezę na miejscu w automacie. I tak: pożyczając rower na (przykładowo) jeden dzień płaciłem jakieś drobne + blokada na karcie jako kaucja. Gdybym chciał wypożyczyć następnego dnia - pojawiłaby się kolejna blokada, więc trzeba uważać. Ja brałem w tym wypadku rower na tydzień, opłata była niewiele większa, a blokada na koncie tylko jedna.

Z "biletu" korzystało się w taki sposób, że wpisywało się swój numer, odpinało rower i... 8-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 24 Lut 2014 15:49 

Rejestracja: 04 Sty 2013
Posty: 2243
Loty: 285
Kilometry: 460 659
złoty
Korzystałem w zeszłym tygodniu w Paryżu.
Mieliśmy kartę kredytową i debetową z BZ WBK. W obu przypadkach blokady były tylko w czasie wypożyczenia roweru, znikały natychmiast po jego zwrocie (jechaliśmy dość daleko i w połowie trasy zmienialiśmy rowery - po odstawieniu poprzedniego trzeba zaczekać 2 minuty i można brać kolejny - nie było z tym problemu, a na kartach nie było środków na więcej niż jedną blokadę).

Bilety na 24h były kupowane przez internet (w pomocy na stronie pisali, że to pozwala uniknąć problemów z kaucjami), przy wypożyczaniu potrzeba numer subskrypcji i samodzielnie ustalony PIN.

Polecam wszystkim ten sposób poruszania się po Paryżu - znacznie taniej niż metro, a stacji i ścieżek rowerowych jest naprawdę mnóstwo. Trzeba tylko dokładnie oglądać rowery przez wzięciem, bo zdarzają się uszkodzenia - przebite dętki, urwane korby itp. (ale to marginalne przypadki).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 24 Lut 2014 16:20 

Rejestracja: 20 Lut 2014
Posty: 1
Velib jest swietny gdy juz nam sie uda wziac rower, a z tym jest niestety roznie, bo system lubi sie psuc... Zatem czasem mimo stojacych wolnych rowerow pojechac sie nie da.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 13 Maj 2014 20:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2011
Posty: 431
Loty: 32
Kilometry: 46 097
niebieski
Czy uda się zarezerwować przez internet i wypożyczyć 3 rowery płacąc jedną kartą?
_________________
Image

Moje podróże: https://podroze-podroze-podroze.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 07 Lip 2014 20:47 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 8
Hej! Czy mogłabym prosić o "łopatologiczne" wytłumaczenie bądź sprostowanie tego co myślę na temat Velibów? Chcę kupić przez internet 2 tygodniowe karnety za łączną kwotę 16 euro. Płacę 1 kartą Visa z mbanku z konta walutowego euro. Czy w momencie płacenie pobiera mi 300 euro kaucji? Czy może w momencie wypożyczenia rowerów? Jeśli kaucja jest pobierana, to kiedy następuje odblokowanie? Czy może wcale nie pobierają kaucji? Wersje tutaj przedstawiane są na tyle rozbieżne, że nie wiem, która ma zastosowanie w moim przypadku. Z góry dzięki za odpowiedzi :) !
Góra
 Profil Relacje PM off
JedrzeJ1337 lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group