Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 26 Wrz 2019 21:31 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3369
złoty
Pewnie spotkał go w serwisie ;)

Tapniete z telefonu
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
 
      
Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia
Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN
#22 PostWysłany: 26 Wrz 2019 21:38 

Rejestracja: 08 Sie 2013
Posty: 1853
niebieski
Nie. Za opowiadanie starych dowcipow ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#23 PostWysłany: 26 Wrz 2019 21:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4010
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
@lataczuk

Tutaj masz film dokumentalny jak było faktycznie z Kainem i Ablem :D

_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#24 PostWysłany: 27 Wrz 2019 13:20 

Rejestracja: 29 Sie 2014
Posty: 34
-- 27 Wrz 2019 12:39 --

Nadszedł ten dzień
Najpierw dream a później Dreamliner z przerwą na Lufthansę

Stanowisko odpraw Luxair a tak naprawdę Hahn Air znajduje się w doborowym towarzystwie naszego narodowego przewoźnika LOT
Image

Odprawa jest otwierana na 75 minut przed odlotem - Gdybym to wczoraj wiedział pospałbym jeszcze z godziną dłużej
Odprawa przebiegła bez problemu. Leci ze mną jeszcze dwóch pasażerów. Jeden z nich - Maniak latania - też wykupił ten lot DUS-FRA-MAD. Jak tylko wróci do Dusseldorfu to leci do Sydney przez Vancouver i Tokio linią ANA (ponoć też jakaś super cena - poniżej 500 EUR za Biznes RT)
Image

Przez to, że odprawa została otwarta tylko 75 minut przed odlotem miałem 30 minut, żeby zjeść śniadanie i porobić Wam parę zdjęć.
Lecąc Hahn Air możecie skorzystać z saloniku Business Lufthansy i z niego pochodzą poniższe zdjęcia.
Wyposażenie bardzo podobne do saloniku z Drezna tylko, że z 5 razy większy. Dodatkowo na śniadanie była przepyszna jajecznica, którą można sobie przyozdobić szczypiorkiem oprócz tego pomidory na ciepło i jakiś placuszki - chyba ziemniaczane:
Image

Reszta standard jak w Dreźnie i we Frankfurcie - wędliny, ser żółty, płatki, przegryzki w tym precle, banany, jabłka, piwo, wino i mocniejsze alkohole. Oczywiście również herbata i różne kawy do wyboru.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

-- 27 Wrz 2019 13:20 --

Co do lotu - Powiem/Napiszę Wam jedno - WARTO. Mimo, że dochodzi 13 a mój lot skończył się o 9:20 to micha mi się ciągle cieszy.
Samolot jest dość cichy (spodziewałem się sporego hałasu), fotele super wygodne i dodatkowo tak miękkie że przyspieszenie samolotu wgniata Was w trakcie startu i wznoszenia. Ale po kolei:
Boarding następuje standardowo przy bramce, później autobus zawozi Was na miejsce postoju samolotu:
Image

Image

Lot odbywa się samolotem Cessna Citation w wersji 8 osobowej.
Image

Do środka zaprasza Was kapitan (albo pierwszy pilot - niestety nie znam się na oznaczeniach)
Image

Po dywaniku:
Image

Schodkami do środka:
Image

Oczom Waszym ukazuje się 8 foteli ułożonych naprzeciw siebie w dwóch rzędach - Czyli naturalnie dzieli to samolot na dwie strefy po 4 pasażerów. Ze względu na zdjęcia które robiłem wsiadłem ostatni - Dzięki czemu cały tył samolotu (czyli 4 fotele były tylko moje) i mogłem bezstresowo porobić dla Was kolejne zdjęcia.
Image

Co do foteli - Full miękka skóra, reszta wykończenia w drewnie - nawet pasy bezpieczeństwa mają "złocone" klamry. Po prostu LUXus pełną gębą - w końcu lecimy do LUXemburga.
Image

Fotel można wysunąć do środka, aby mieć więcej przestrzeni od strony okna a nawet obróć o 90 stopni, że np porozmawiać z pasażerem obok:
Image

Co do biznesowego wyposażenia jest stolik i zasilanie z prądem 110V
Image

Oprócz tego wszystko (światło, automatyczna roleta itp) jest sterowane z jednego panelu:
Image

Przebieg lotu możecie obserwować na ekranie - tak jak w większych samolotach):
Image

Ze względu na to, że za obsługę pasażerów (np pokaz safety przed lotem) odpowiada pilot i nie ma żadnej Stewardesy - jest samoobsługa co do przekąsek i picia:
Image

Jak już się człowiek naje i napije to czasami musi skorzystać z toalety - a ta w tym samolocie naprawdę jest królewska:
Image

Image

Image

Nie ma tutaj czegoś takiego jak drzwi do kokpitu i przez cały lot możecie obserwować co robią piloci:
Image

Podsumowując - Jak jeszcze raz na forum pojawi się taka okazja to zachęcam Was do skorzystania, bo to jest mego przeżycie, które wszystkim polecam.
Jeśli macie jakieś pytania lub jakieś szczególne życzenia co do zdjęć (zrobiłem ich ponad 150) to dajcie znać w komentarzach poniżej.
W następnym poście opiszę Wam mój wypad do miasta Luxemburg oraz Salonik Luxair (The Lounge) z które właśnie do Was piszę
Góra
 Profil Relacje PM off
34 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#25 PostWysłany: 27 Wrz 2019 13:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Wbrew staremu dowcipowi, wlasciciele wloskich samochodow nie widuja sie rano w serwisie ;-) Ja nie bylam jeszcze ani razu, chociaz raz sie popsul, ale zabrali do serwisu i odwiezli potem do domu.

Nie wiedzialam o tym Classic Remise Dusseldorf, moze wpadne tam przy okazji kolejne wizyty w okolicy, jak nie jest gdzies daleko od centrum. Fajny ten samolot, szkoda, ze taki krotki lot :-)
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 27 Wrz 2019 13:44 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3369
złoty
[Offtopic]
To moze dowcip z 2019r:
Jaki numer telefonu najczesciej wybiera wlasciciel Tesli?
Nr do laweciarza ;)
[/Offtopic]

Tapniete z telefonu
Góra
 Profil Relacje PM off
tartal lubi ten post.
 
      
#27 PostWysłany: 27 Wrz 2019 14:03 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2792
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
@Freederm cztery paski na rękawie - kapitan.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 27 Wrz 2019 14:21 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3369
złoty
Wow!!
Po tym locie biznes w dreamlinerze bedzie jak lot francą. ;)

Tapniete z telefonu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 27 Wrz 2019 14:29 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3530
srebrny
to teraz zdjecia na insta i bedziesz jak Lewy alboSzczesny. ladny ten samolocik.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 27 Wrz 2019 14:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
Mnie niezmiennie trochę śmieszą zdjęcia kibla i jedzenia w wersji LUX, ale co tam. ;) Każdy ma własne marzenia, zachcianki i nic mi do tego. Z opisu tętni radość autora i to najważniejsze. Trochę tylko nie rozumiem tej "wyrozumiałości" Panny, jeśli chodzi o błogosławieństwo na durnolot. :roll: :P
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#31 PostWysłany: 27 Wrz 2019 14:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7369
HON fly4free
BooBooZB napisał(a):
Mnie niezmiennie trochę śmieszą zdjęcia kibla i jedzenia w wersji LUX, ale co tam. ;) Każdy ma własne marzenia, zachcianki i nic mi do tego.


To z moimi relacjami mam u Ciebie przerąbane :D

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#32 PostWysłany: 27 Wrz 2019 15:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
Nic z tych rzeczy, gnam se z Tobą. ;)
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
#33 PostWysłany: 27 Wrz 2019 17:17 

Rejestracja: 29 Sie 2014
Posty: 34
-- 27 Wrz 2019 16:59 --

Z lotniska LUX do Luksemburga dojechać możecie autobusem numer 16. Koszt 2 EURO w jedną stronę Możecie też kupić bilet całodobowy za 4 EURO który jest ważny do 4:00 następnego dnia po zakupie.
Po 20 minutach jazdy dotarłem do pierwszej atrakcji czyli muzeum bankowości która polecił mi @Tomo14
Image

Image

Wejście jest za darmo. Ze względu na to że wczoraj mieli tam jakąś imprezę nie wszystko było dostępne za co obsługa wielokrotnie mnie przepraszała. Przez to że byłem jedynym zwiedzającym i jednocześnie w całym muzeum obowiązuje zakaz robienia zdjęć nie jestem w stanie pokazać Wam ci się tam znajduje ale postaram się opisać.
Całe muzeum jest podzielone na kilka stref takich jak: Oszczędności, Bankowość elektroniczna, Inwestycje, Zabezpieczenia
Przy czym w oszczędnościach głównie przedstawione są ceramiczne "świnki" skarbonki które rozdaje bank Luxemburg dzieciom, aby uczyć ich oszczędzania od najmłodszych lat. Skarbonki te są ceramiczne w kształcie sześcianu i co roku zdobi je inny rysunek. Fajna sprawa i super taka ponad 50 letnia kolekcja wygląda.
Bankowość elektroniczna przedstawia historię jak się zmieniała od czasów wielkich mechanicznych kalkulatorów do komórek i smartfonów. Oczywiście jest też wystawa bankomatów Jak się zmieniały na przestrzeni lat.
W inwestycjach przedstawione są stare obligacje i inne temu podobne papiery.
Najlepsze są jednak zabezpieczenia. Pokazane są różne rodzaje drzwi do sejfów i przedstawiona jest historia jednego napadu na bank
Poza tym jest wystawa pieniędzy. Zarówno starych franków jak i euro
Ogólnie polecam, ale spędzicie tam maksymalnie 30 minut, ponieważ muzeum do dużych nie należy.
Następnie przez most Adolfa (Chyba tak tłumaczy się Pont Adolphe)
Image

poszedłem w kierunku Pomnika Pamięci:
Image

Image

a następnie do Katedry Notre-Dame.
Image

W katedrze możecie podziwiać piękne witraże oraz organy
Image

Image

Image

Image

Po przejściu przez "rynek", a przynajmniej obok ratusza i zakupie magnesu na lodówkę wróciłem autobusem linii 16 na lotnisko
Image

Image

-- 27 Wrz 2019 17:17 --

Na lotnisku po przejściu przez kontrolę udałem się do Salonika Luxair - obecnie zwany The Lounge.
Co to dużo mówić - Z Luxemburgiem (czyli jednym z najbogatszych Państw na świecie) - nie ma nic wspólnego.
Po pierwsze przez dwie godziny mojego pobytu tam nie potrafili poradzić sobie z brakiem prądu w gniazdkach.
Po drugie - oferta kulinarna w porze lunchu sprowadzała się do bułek, plastrów łososia, wędliny, ciasta, i różnych napoi - szczegóły na zdjęciach poniżej:
Image

Image

Image

Image

Image

Informacyjnie z tego Lounge mogą skorzystać również posiadacze Priority Pass
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
 
      
#34 PostWysłany: 27 Wrz 2019 17:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4010
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
Ja też zwiedzając to muzeum byłem jedynym gościem.
Ale zdjęcia robiłem bez problemu - nawet nie wiedziałem, że jest zakaz.

Autobus nie powinien być bezpłatny ? Kilka miesięcy temu było głośno, że Luxemburg wprowadza bezpłatną komunikację miejską (wcześniej była bezpłatna bodajże w weekendy).
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 27 Wrz 2019 17:27 

Rejestracja: 29 Sie 2014
Posty: 34
Pora udać się z powrotem do Frankfurtu w którym byłem wczoraj - tym razem na dłużej bo aż na 4 godziny.
Lufthansa "podstawiła" samolot CRJ900:
Image

Jako przekąskę zaserwowano deser w postaci sernika z sosem malinowym - PY-CHO-TA. Moje ulubione ciasto i to na tydzień przed urodzinami :-)
Image

Informacja dla zbieraczy Mil - Na czekoladce którą dostałem - na zdjęciu u góry - była informacje, że jak sprzedacie swoje dane firmie Verimi to dostaniecie 1500 mil - Czas do końca września, więc zostało tylko parę dni. Nie wiem do końca o co chodzi ale może kogoś to zainteresuje.

Sam lot bardzo krótki - około 30-40 minut i bez problemów
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#36 PostWysłany: 27 Wrz 2019 17:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Darmowy transport dopiero od 1 marca 2020. https://www.vdl.lu/en/news/introduction ... march-2020
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 27 Wrz 2019 18:06 

Rejestracja: 29 Sie 2014
Posty: 34
-- 27 Wrz 2019 18:02 --

Lot do Madrytu mam z bramki B45, co jest mi bardzo na rękę, ponieważ osoby lecące linią LATAM w klasie biznes mogą skorzystać z Saloniku Air Canada Maple Leaf. Kiedyś miałem okazję skorzystać z paru saloników Air Canada i faktycznie trzymają wysoki poziom.

Ze względu na to, że kolejny lot odbędę w Dreamlinerze w którym fotel można na płasko jak łóżko to pierwszą czynnością w saloniku był prysznic (przed położeniem się spać warto się wykąpać :-)) A tak na serio, ponieważ kolejną noc spędzę na lotnisku w Madrycie i nie wiem czy uda mi się ją spędzić w którymś z saloników warto było się odświeżyć.
Dla osób które nigdy nie korzystały z możliwości prysznica na lotnisku informuję, że są dostępne wszystkie przybory takie jak szampon, żel pod prysznic, odżywka do włosów. Oczywiście są ręczniki, więc o nic nie musicie się martwić. A taki szybki prysznic dodaje energii.

Co do samego lounge - Nie zawiodłem się - Mimo, że oferta nie jest jakoś specjalnie bogata - to jest przemyślana.

Są dwie potrawy na ciepło: Ryż z kurczakiem (butter chiken) i makaron z wołowiną
Image

Image

Do tego dwie zupy - z zielonego groszku i fasolowa
Image

Dość bogaty bar sałatkowy:
Image

i trochę słodkości:
Image

są przekąski:
Image

i cała sekcja z napojami:
Image

Image

Image

Image

Image

Sam salonik jest bardzo przestronny:
Image

Image

Jest dobrze podzielony na sekcje: do jedzenia, do pracy a nawet do wypoczynku (czemu tak naprawdę Lounge powinien służyć):
Image

W ciekawy sposób (za pomocą zegarków Omega) pokazują czas w Kanadzie:
Image

Mówiąc/Pisząc o czasie - w końcu dogoniłem czas w mojej relacji i ona naprawdę jest Live, bo pisząc te słowa siedzę w tym saloniku i mam jeszcze godzinę do boardingu.

-- 27 Wrz 2019 18:06 --

@BooBooZB - Dobre pół godziny zastanawiałem się czy wrzucić zdjęcie tego kibla, ale raz się żyje :-)

@Tomo14 - Musiałem zapłacić za bilet - Jest tak jak pisze @Aga_podrozniczka
Góra
 Profil Relacje PM off
18 ludzi lubi ten post.
 
      
#38 PostWysłany: 28 Wrz 2019 13:32 

Rejestracja: 29 Sie 2014
Posty: 34
Lot linii LATAM LA705 z Frankfurtu do Santiago przez Madryt był moim ostatnim lotem w biznes klasie podczas tego durnolotu. Trasę ta obsługuje B787-9 podzielony na dwie klasy Biznes i Ekonomiczna. W klasie biznes dostępnych jest 30 miejsc w pięciu rzędach w konfiguracji 2+2+2. Podczas mojego lotu tylko 3-4 miejsca były wolne
Siedzenia rozkładają się do pozycji poziomej tworząc coś ala łóżko. Prezentacji klasy Biznes w Dreamlinerze w Internecie jest bardzo dużo łącznie z filmikami, więc pozwólcie że nie będę ich powielał. Mogę potwierdzić że światło zmienia się w trakcie lotu, lampka do czytania włącza się poprzez przekręcenie jej końcówki a okno jest na tyle duże że mieści się tam cała ANA ;-) Dostępne jest gniazdo elektryczne oraz port USB.
Image

Image

Image


Skupię się bardziej na serwisie jaki świadczy LATAM
Boarding podzielony jest na 5 grup w zależności od klasy lotu i statusu Ja byłem w grupie 2 i nie posiadam żadnego statusu w Oneworld.
Około 20 minut po zajęciu miejsca obsługa podała szampan i orzeszki.
Image

Po godzinie lotu została podana przekąska, w sumie to mix różnych posiekanych/marynowanych rzeczy, plus szynka parmeńska i ser camembert. Do tego ciepłe bułeczki (znajdujące się w tym worku), ocet balsamiczny i deser (do wyboru mus czekoladowy lub jabłkowy).
Image

Obsługa domyślnie mówi po hiszpańsku. Jeśli widzą że nic nie złapiesz zmieniają język na angielski.
Poduszki i koce znajdują się w schowkach nad siedzeniami (tam gdzie umieszcza się bagaż podręczny). Jednak nie dla wszystkich były one dostępne. Tak jakby zakładali że należą się one tylko pasażerom lecącym do Santiago. Co ciekawe samolot zatrzymuje się na dwie godziny w Madrycie. Pasażerowie wychodzą a następnie po powrocie zajmują te same miejsca.
Sam lot trwa ponad dwie godziny więc w sam raz aby oglądnąć jakiś film. A kolekcja jest dość bogata i zawiera filmy które niedawno były w kinach.

Porada dla osób takich jak ja które noc chcą spędzić na lotnisku Po wylądowaniu należy kierować się w wyjście które osoba z obsługi wskazuje jako lot do Santiago, Limy itp. Ogólnie NIE Madryt. Dzięki temu wyjdziecie na terminal 4S w którym znajduje się otwarty 24h lounge ze strefą wypoczynku w której można wygodnie spać. Ja tak spędziłem czas do 4 nad ranem
Następnie przy pomocy pociągu i autobusu dostałem się na terminal 2 z którego odlatuje Ryanair do Wrocławia. Na terminalu tym znajduje się również salonik ale jest on czynny od 5:00. Samo lotnisko jest dość duże więc zróbcie sobie zapas aby dojść do bramek na czas
Co do saloników. Oba są prowadzone przez Aena - Firmę zarządzającą lotniskami w Hiszpanii.
Wyposażenie ich jest identyczne. Pakowane kanapki jogurty owoce słodkości i różne napoje. Są prysznice, szybkie WIFI i strefy wypoczynku
Do saloników tych mogą wejść m. in. posiadacze kart Priority Pass.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Czas na podsumowanie mojej wyprawy i jeden off topic.
Po pierwsze - Czy warto? Jeśli lubisz latać to zdecydowanie warto. Super przeżycie, które na długo zostanie w mojej pamięci szczególnie lot Biznes Jetem oraz Dreamlinerem.
Jednocześnie muszę przyznać że klasa biznes Lufthansy rozczarowała mnie. Wiedziałem czego się spodziewać, ale mimo wszystko mogliby przerobić swoje samoloty tak jak ma to.miejsce np w Ameryce, gdzie nawet na tak krótkich lotach istnieją większe i wygodniejsze fotele, żeby klient wiedział za co płaci. Sam dostęp do saloniku i jakaś przegryzka na pokładzie to według mnie za mało. Szczególnie, że na wszystkich tych lotach byłem dowożony i odwożony autobusem do/z samolotu, więc nigdy nie wchodziłem/wychodziłem szybciej.

Off topic
Mimo upadku firmy Thomas Cook linie Condor normalnie operują. Przynajmniej widziałem parę przelotów i odlotów:
Image

Na koniec chciałbym podziękować @Lucx za to że podrzucił tu na forum taką świetną okazję. Mam nadzieję że poprzez ta relację spłaciłem część długu wdzięczności .

Pozdrawiam wszystkich, którzy razem ze mną przeżywali tą podróż i do zobaczenia gdzieś w trasie - Już za tydzień Neapol :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
18 ludzi lubi ten post.
brzemia uważa post za pomocny.
 
      
#39 PostWysłany: 28 Wrz 2019 13:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7369
HON fly4free
Widzę, że w Europie dają też mieszankę "bogatą" w zwykłe orzeszki solone :D
Pozdrawiam z saloniku w Limie, w oczekiwaniu na lot Dreamlinerem LATAM :D

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group