Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 44 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 16 Kwi 2013 18:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 5438
Loty: 153
Kilometry: 313 223
srebrny
Zakładam nowy temat, gdyż mam kilka zróżnicowany pytań, odnośnie całej Portugalii, a nie konkretnej miejscowości, wyjazd typowo objazdowy, zwiedzanie + widoczki, może też komuś w przyszłości się przyda ;-)


Do rzeczy. Wyjeżdżam na tygodniową majówkę do Portugalii. Chciałbym zgromadzić trochę informacji, porad, praktycznych informacji itp.

W skrócie: Łódź - Oslo Rygge (nocka) - Faro - Porto, to samolotem, a z Porto samochodem - Fatima, Lizbona, Sintra - Lagos - Faro i z Faro, samolotem do Warszawy przez Oslo Rygge (bez nocki;-))

A dokładniej sprawa wygląda tak: lecimy w 4 osoby do Faro z nocką w Oslo. Do Faro dolatujmy w poniedziałek o godzinie 16:10. O 20:20 mam samolot do Porto. I tutaj rodzi się pytanie numer 1: Czy można jakoś zagospodarować te 4 godzinki w Faro? Czy w pobliżu lotniska jest ‘coś fajnego’ choćby jakaś klimatyczna knajpka? Z pewnością by się to przydało bo będzie to już ponad 20godzin w podróży. Nie chodzi o wielkie zwiedzanie, bo nie ma na to wtedy czasu, poza tym do Faro wrócimy ostatniego dnia ;)

O 20:20 wspominany lot z Faro do Porto. Jesteśmy tam po godzinie 21 i mamy zarezerwowane 3 noclegi w hotelu Estoril Porto, gdzie dotrzemy pewnie około godziny 22. Pytanie 2: Czy polecacie coś w pobliżu co można by zobaczyć jeszcze tego dnia, czyli 2 max 3 godzinki nocnego zwiedzania? A może jakaś fajna knajpka w pobliżu? Czy jest sens w ogóle jeszcze wtedy ruszać się z hotelu?

Później dwa pełne dni w Porto, czyli wtorek i środa i tutaj pytanie 3, a w sumie prośba o wszelkie dobre rady, co warto zobaczyć, a co sobie odpuścić, czy wykupić jakiś bilet wieloprzejazdowy? Czy wystarczy kilka jednorazówek + nogi? ;)

Czwartek z samego rana biegnę do wypożyczalni po samochód. Pytanie 4: co warto zobaczyć w okolicy Porto, ale już tej dalszej? Będzie samochód, więc możemy podjechać troszkę dalej niż w granicach miasta ;) Następnie około południa lub popołudnia zamierzamy udać się w kierunku Lizbony, po drodze odwiedzając Fatimę. I tutaj pytanie 5: Czy warto jechać do Fatimy? Czy to typowe must see, czy jest tam coś co może nas zachwycić? ;) Ile mniej więcej czasu trzeba tam liczyć? Czy może jednak odpuścić Fatimę?

Do Lizbony dojedziemy pewnie późnym wieczorem w czwartek, więc hotel i do spania ;) Pytanie 6: Czy między Porto, a Lizboną polecacie coś ciekawego do zobaczenia? Jakieś fajne punkty widokowe, miejsca gdzie można po drodze się na chwilę zatrzymać? Ogólnie chodzi o to, że mamy cały czwartek od rana by przemieścić się z Porto do Lizbony i jak najlepiej zagospodarować ten czas? Czy zostać pół dnia w okolicach Porto, potem Fatima i wieczorem do Lizbony, czy od rana wyruszyć w stronę Lizbony i odwiedzić… No właśnie: co??

Kolejny dzień, czyli, cały piątek zwiedzamy Lizbonę. Czy jeden dzień wystarczy czy poświęcić jeszcze kawałek soboty? W sobotę planujemy jeszcze zwiedzić Sintre, ‘znajoma znajomego’ polecała, podobno jest tam bardzo ładnie ;-) Do tego oczywiście przejazd mostem w Lizbonie i kierujemy się w stronę Lagos-Faro, i tu rodzi się pytanie 7: gdzie się udać, będzie to sobota około południa/wieczór, więc musimy gdzieś dotrzeć i przekimać, tak by całą niedzielę zwiedzać w drodze do Faro. Początkowo wymyśliłem okolice Lagos na nocleg i udać się w stronę Faro, by po drodze co nieco zobaczyć, no i pytanie 8: co polecacie na tym odcinku? Czy może odpuścić całkowicie Lagos i okolice i z Lizbony udać się prosto do Faro i tam spędzić ostatni dzień? Pytanie 9: Co polecacie w Faro? Będziemy tam do poniedziałku gdzie o 7:30 mamy lot. Tam też oddajemy samochód na lotnisku. Generalnie chodzi o to jak wykorzystać ostatnie dwa dni, czyli niedziela i część soboty gdy już wyruszymy z Lizbony w stronę Faro?

Ostatnia noc w Faro dość nietypowa, choć pewnie parę osób to przerabiało. Lecimy o 7:30 z Faro do Oslo. Czyli na lotnisku musimy być około 5-6, trzeba jeszcze oddać samochód itp. Pytanie 10: Czy warto brać nocleg w Faro na tą ostatnią noc? Czy może można przespać się wygodnie na lotnisku? Może ktoś poleci jakiś niedrogi nocleg w okolicach lotniska, gdyby dało się niedrogo przekimać byłoby fajnie, część z nas następnego dnia po powrocie idzie do pracy, do tego część musi jeszcze wrócić z Warszawy do Poznania, więc może lepiej byłoby nie zarywać nocy na lotnisku czy w samochodzie, gdzie w czwórkę za bardzo się nie wyśpimy ;)

Tyle pytań, ale oczywiście wszelkie inne pomysły, propozycje i modyfikacje bardzo mile widziane – póki ci mamy zarezerwowany tylko nocleg w Porto od poniedziałku do czwartku, cała reszta jeszcze do modyfikacji ;)


Z góry dziękuję za wszelkie rady, a w podziękowaniu zobowiązuję się zamieścić na forum relację z wyjazdu zaraz po powrocie, może komuś się kiedyś przyda ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
#2 PostWysłany: 16 Kwi 2013 18:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Kwi 2012
Posty: 708
Loty: 99
Kilometry: 160 637
niebieski
hardcore, ja też będę na 7 dni ale skupię się tylko na Algarve + 1 pełny dzień w Lizbonie, a i tak nie wiem jak zagospodarować każdy dzień bo tyle tego :D
Też mam lot 7:30 do Oslo i zrobiłem to tak: Mam zarezerwowany hotel Monaco 3km od lotniska w Faro, hotel ma na swojej stronie informacje że bezpłatnie dowozi do lotniska. Samochód zdaję o 22 dnia poprzedniego więc na lotnisku mogę być 1h przed odlotem (tylko podręczny) i sprawa rozwiązana.

Sprawdź czy zdając auto o 5 będziesz miał dopłatę za zwrot poza godzinami pracy biura (u mnie byłoby to 25Euro) oraz zwróć uwage na to że jest wiele odlotów z samego rana z Faro więc zakładam że mogą być kolejki.. no ale to tylko czysto hipotetycznie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 16 Kwi 2013 18:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 5438
Loty: 153
Kilometry: 313 223
srebrny
adriano84 napisał(a):
hardcore, ja też będę na 7 dni ale skupię się tylko na Algarve + 1 pełny dzień w Lizbonie, a i tak nie wiem jak zagospodarować każdy dzień bo tyle tego :D
Też mam lot 7:30 do Oslo i zrobiłem to tak: Mam zarezerwowany hotel Monaco 3km od lotniska w Faro, hotel ma na swojej stronie informacje że bezpłatnie dowozi do lotniska. Samochód zdaję o 22 dnia poprzedniego więc na lotnisku mogę być 1h przed odlotem (tylko podręczny) i sprawa rozwiązana.

Sprawdź czy zdając auto o 5 będziesz miał dopłatę za zwrot poza godzinami pracy biura (u mnie byłoby to 25Euro) oraz zwróć uwage na to że jest wiele odlotów z samego rana z Faro więc zakładam że mogą być kolejki.. no ale to tylko czysto hipotetycznie.



Za późno się wziąłem za zwiedzanie i teraz muszę szybko nadrabiać :D Co do samochodu to biorę przez brokera i zarówno OW jak i oddanie poza godzinami ma być wliczone, ale pomysł ciekawy. Jeśli możesz to jaki koszt wyszedł Ci i dla ilu osób tego hotelu. Może to być ciekawe i przydatne rozwiązanie. Kwestia tylko ceny;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 16 Kwi 2013 19:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Kwi 2012
Posty: 708
Loty: 99
Kilometry: 160 637
niebieski
no tak, ale po co Ci samochód na noc jak hotel zapewniłby shuttle service. Ja do nich napisałem maila z zapytaniem o ten transport, ale jeszcze nie odpowiedzieli. Za hotel zapłaciłem 160zł za parę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 16 Kwi 2013 19:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2011
Posty: 431
Loty: 32
Kilometry: 46 097
niebieski
Moim zdaniem odpuść zwiedzanie Faro, bo nic ciekawego tam nie ma, tylko jedź wdłuż wybrzeża Algarve: Przylądek św. Wincentego, Ponta da Piedade, plaże - naprawdę warto, przepiękne miejsca.
_________________
Image

Moje podróże: https://podroze-podroze-podroze.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 16 Kwi 2013 21:57 

Rejestracja: 13 Wrz 2010
Posty: 77
Siema.
My lecimy dokładnie tą samą trasą i w tym samym czasie też w 4 osoby. Zatem proponuję, że każdy bierze po pół litra ze strefy wolnocłowej w Łodzi i robimy melanż na lotnisku w Oslo, aby nam noc szybciej i przyjemniej minęła.
Pozdrawiam :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 17 Kwi 2013 10:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 5438
Loty: 153
Kilometry: 313 223
srebrny
adriano84 napisał(a):
no tak, ale po co Ci samochód na noc jak hotel zapewniłby shuttle service. Ja do nich napisałem maila z zapytaniem o ten transport, ale jeszcze nie odpowiedzieli. Za hotel zapłaciłem 160zł za parę.


No tak, jeśli zdecyduję się na ten hotel, to oddam samochód wieczorem. Nie będę dublował maili, jak Ci odpowiedzą, daj znać co i jak ;)


pasztet napisał(a):
Siema.
My lecimy dokładnie tą samą trasą i w tym samym czasie też w 4 osoby. Zatem proponuję, że każdy bierze po pół litra ze strefy wolnocłowej w Łodzi i robimy melanż na lotnisku w Oslo, aby nam noc szybciej i przyjemniej minęła.
Pozdrawiam :)


Też lecicie 28.04 do 6.05? Jeśli tak to na pewno się spotkamy ;) Myślałem, że nikt więcej z forum nie skorzystał z tej oferty, bo tylko ja się chwaliłem :D
Też później lecicie do Porto, czy zostajecie w Faro?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 17 Kwi 2013 11:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Porto
popieram jak najbardziej 3 noclegi
hotel macie praktycznie w centrum skąd blisko nawet nad rzekę, knajp od cholery w okolicy bo tak naprawdę jesteście na deptaku
w Porto, podobnie zresztą w Lizbonie odległości są mylne ze względu na położenie na wzgórzach, na mapie wygląda na niewielki dystans a w rzeczywistości trzeba się nieźle nadreptać.
Co do samego Porto i miejsc wartych odwiedzenia, nie podzielam zachwytu jak inni nad Livraria Lello & Irmao, owszem ładne schody, po drodze można zobaczyć tę księgarnię, ale żeby specjalnie jej szukać to nie, za to dworzec Sao Bento zrobił na mnie wrażenie.

Fatima
IMO to nie jest miejsce do oglądania bo tak naprawdę to nic tam interesującego dla wagabundy nie ma. Jesli natomiast ktoś jest wierzący i szukający strawy duchowej to może się tam wybrać.
Jadąc z Porto do Lizbony lepiej zahaczyć o Coimbre i tam spędzić klika godzin niż pchać się do Fatimy IMO.
Po drodze można też wjechać do Batalha i zobaczyć klasztor, atrakcja jak dla mnie interesująca, ale na kilkanaście minut.

Trasę Lizbona - Porto przejechałem N1 (IC2), Porto - Lizbona N109 i 242 i jak dla mnie nie ma po drodze żadnych spektakularnych widoków, cienizna generalnie
w miarę fajne widoczki są drogami nadatlantyckimi

Sintra i okolice zdecydowanie pierwsza piątka miejsc obowiązkowych w Portugalii. Możecie wyjazd do Sintry połączyć z Cabo da Roca (mnie nie powaliło, widziałem ładniejsze klify na wschodnim wybrzeżu Atlantyku) i później kierować się na południe drogą N247 wzdłuż oceanu w stronę Cascais, i drogą N6 wjechać do Lizbony
wspomniane ogrody Quinta da Regaleira warte zobaczenia, ale też mnie jakoś nie powaliły (może dlatego, że widziałem ładniejsze miejsca)

Co do Lizbony, IMO 2 a nawet 3 dni to mało, w jeden dzień nawet nie liźniecie miasta i atmosfery
oczywiście polecam przejażdżkę legendarnym tramwajem 28, włóczęgę po Alfamie, Belem, Santa Justa itd. wszystko to pewnie już wiecie
bardzo fajny punkt widokowy z ogrodem Jardim de São Pedro de Alcântara na który można wjechać windą (tak naprawdę to tramwaj) z okoolicy stacji metra Restauradores http://goo.gl/maps/aEapI , przyjemny też widok na trasie tramwaju 28 http://goo.gl/maps/8bikW, jednak nr 1 to Miradouro da Senhora do Monte http://goo.gl/maps/iLX7Y na którym nie ma tylu turystów bo jest słabo oznakowany, ale za to jest sporo miejscowych, piwko, kanapki, gitary, chillout ;)
jak chcecie trochę patologii i biedy to wieczorem przebieżka po Rua Benformoso http://goo.gl/maps/oqOhN a jak nie to unikać tej ulicy ;)
uwaga na kieszonkowców i złodziei bo Mouraria nie cieszy się dobrą reputacją

co do przemieszczania się portugalskimi drogami pisałem już kiedyś w tym wątku viewtopic.php?p=228025#p228025
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 17 Kwi 2013 12:16 

Rejestracja: 13 Wrz 2010
Posty: 77
szymonpoznan1 napisał(a):
Też lecicie 28.04 do 6.05? Jeśli tak to na pewno się spotkamy ;) Myślałem, że nikt więcej z forum nie skorzystał z tej oferty, bo tylko ja się chwaliłem :D
Też później lecicie do Porto, czy zostajecie w Faro?

Tak, dokładnie w tym samym terminie lecimy. Troche zwlekaliśmy z zakupem biletów i nie udało nam sie już załapać na tą najniższą cenę, która była podawana na forum.
My wypożyczamy samochód w Faro i mamy zamiar zwiedzić jedynie południowe wybrzeże, wiec mamy zdecydowanie mniej napięty plan ;)
A z Faro do Porto to czym lecicie i ile Was kosztowały bilety?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 17 Kwi 2013 12:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 5438
Loty: 153
Kilometry: 313 223
srebrny
pasztet napisał(a):
szymonpoznan1 napisał(a):
Też lecicie 28.04 do 6.05? Jeśli tak to na pewno się spotkamy ;) Myślałem, że nikt więcej z forum nie skorzystał z tej oferty, bo tylko ja się chwaliłem :D
Też później lecicie do Porto, czy zostajecie w Faro?

Tak, dokładnie w tym samym terminie lecimy. Troche zwlekaliśmy z zakupem biletów i nie udało nam sie już załapać na tą najniższą cenę, która była podawana na forum.
My wypożyczamy samochód w Faro i mamy zamiar zwiedzić jedynie południowe wybrzeże, wiec mamy zdecydowanie mniej napięty plan ;)
A z Faro do Porto to czym lecicie i ile Was kosztowały bilety?


RYAN za 20zł/os. :D Bilety były wtedy po 12EUR, ale przy użyciu RCP wyszło 5EUR. W sumie były kupione tak na wszelki wypadek, ale mimo wszystko skorzystamy :) My się załapaliśmy na cenę 200zł całość + te 20zł za Porto, ale też podobno można było jeszcze taniej, ale ja wolałem kupić na stronie RYANa niż tego pośrednika ;) Ale jedna koleżanka która dołączyła 2 tygodnie temu zapłaciła za ten komplet 550zł....
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 17 Kwi 2013 12:37 

Rejestracja: 03 Sty 2013
Posty: 151
Loty: 17
Kilometry: 39 506
Ja bym olal auto i smigal pociagami Pendolino. Sa tanie, wygodne i mega szybkie.

Co do Porto to szczerze polecam przejsc sie na druga strone rzeki do winnic i odnalezc Crofta. IMHO ma najlepszy klimat a napewno nie tak komercyjny jak np. Sandeman i obsluge (moze dlatego ze duzo ludzi tam nie trafia), no i jest za friko. Zimne porto z odrobina czekolady po "wspinaczce" do winnicy i zarty z ich "przewodnikami" to cos czego dlugo sie nie zapomina. Nie daj sie tez niejako nabrac na degustacje win w ichniejszym instytucie - wiekszosc z nich wyprobujesz za free w winnicach a i kupisz tam w (ale nie zawsze!) lepszych cenach. Jesli chodzi o same zakupy win to polecam najpierw przejsc sie po sklepach i obadac ile co kosztuje zeby potem nie wyjsc z winnicy z siatka win i rachunkiem wiekszym o polowe.

Ogolnie ja bralbym osobna walizke na samo wino (i 2KC :P), bo o cenach jakie obowiazuja w winnicach w naszym kraju mozemy tylko pomarzyć. Tak, w Polsce porto traktowane jest przez panstwo jak wodka... Na lotnisku mialem duzo flaszek w walizce i nikt mi problemow nie robil; kolezanke spytano dlaczego ma tyle wina ale bez problemu puszczono dalej.

Jesli masz troche czasu to zachacz o Colimbre - pare godzin warto poswiecic. Lizbona jest ladna (stare miasto) ale to jak z Krakowem - dobry na jeden dzien gora dwa. Potem wkurzal mnie syf i bieda dookola.
_________________
http://kubawpodrozy.pl - Moje doświadczenia ze światem.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 17 Kwi 2013 12:50 

Rejestracja: 25 Kwi 2011
Posty: 170
polecam co najmniej jeden dzień na Algarve

jeśli ktoś nie może zostać tam dłużej to warto chociaż "zjechać" wybrzeże. Takich pięknych, klimatycznych plaż, zatoczek nie ma w całej Europie więc naprawdę warto. Od Faro jadać na zachód godne polecenia są następujące miejsca: Faro - Albufeira - Portimao - Lagos - Sagres - Przylądek Świętego Wincentego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 17 Kwi 2013 13:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
szymonpoznan

w pazdzierniku 2012 - zrobilem trase porto-algarve-porto samochodem
calosc 8 dni nabita masa kilomentrow, wrocilem rownie wykonczony brakiem snu, tempem, zwiedzaniem, prowadzeniem auta co szczesliwy gdyz czasem potrzebuje "odpoczac" od spraw zawodowych wlasnie w taki sposob.

W zasadzie miejsca godne zobaczenia w tym i innym watku dot. Portugalii zostaly juz szczegolowo omowione, ja ze swej strony zachecam Cie bys odwiedzil dodatkowo cos na połnoc od Porto: Braga i Guimares, oraz droge wzdluz Rio Duoro.

Jezeli masz jakies pytania: kontakt na gg39634488, z przyjemnoscia jesli bede mogl to pomoge
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 17 Kwi 2013 15:02 

Rejestracja: 23 Lis 2011
Posty: 72
Zwiedzanie Portugalii.

Potro – trzy dni to absolutne minimum. Polecam przeprawę przez rzeczkę łodzią, która zanim się przeprawi na drugi brzeg, przepływa pod wszystkimi mostami jakie są w tym mieście, można je zatem obejrzeć „od spodu”. Po drugiej stronie konieczna wizyta choćby w jednej z tamtejszych winnic.

Lizbona – jeden dzień, to zdecydowanie za mało. Będziecie mieli spory niedosyt, więc jeśli macie możliwość zaplanowania podróży, tak aby zostało więcej czasu na to przepiękne miejsce, to tak uczyńcie.
Możecie to zrobić kosztem Fatimy. Nawet jeśli ktoś jest uduchowiony, to poza wilkim placem i grobem „Pastuszków” ciężko jest tam coś ciekawego znaleźć. Jeśli już zdecydujecie się jednak na odwiedzenie tego miejsca, to warto tam podjechać wieczorem, gdyż jeśli mnie pamięć nie myli o 21-wszej (może ktoś z forum potwierdzi lub sprostuje tę godzinę) odbywa się tam coś w rodzaju procesji. Polega to na tym, że już po zapadnięciu zmroku, głównym placem wierni przechodzą za niesionym przez księdza posągiem Matki Boskiej Fatimskiej z zapalonymi świecami. Jak się zbierze duża liczba wiernych, to może to robić wrażenie.

Koniecznie w miarę możliwości czasowych wybierzcie się do Coimbry !! Miasteczko akademickie, które ma niespotykany urok i klimat.

Ach … aż się rozmarzyłam … zazdroszczę wyprawy i życzę udanej podróży.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 17 Kwi 2013 16:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 5438
Loty: 153
Kilometry: 313 223
srebrny
Tapir napisał(a):
Ja bym olal auto i smigal pociagami Pendolino. Sa tanie, wygodne i mega szybkie.

Co do Porto to szczerze polecam przejsc sie na druga strone rzeki do winnic i odnalezc Crofta. IMHO ma najlepszy klimat a napewno nie tak komercyjny jak np. Sandeman i obsluge (moze dlatego ze duzo ludzi tam nie trafia), no i jest za friko. Zimne porto z odrobina czekolady po "wspinaczce" do winnicy i zarty z ich "przewodnikami" to cos czego dlugo sie nie zapomina. Nie daj sie tez niejako nabrac na degustacje win w ichniejszym instytucie - wiekszosc z nich wyprobujesz za free w winnicach a i kupisz tam w (ale nie zawsze!) lepszych cenach. Jesli chodzi o same zakupy win to polecam najpierw przejsc sie po sklepach i obadac ile co kosztuje zeby potem nie wyjsc z winnicy z siatka win i rachunkiem wiekszym o polowe.

Ogolnie ja bralbym osobna walizke na samo wino (i 2KC :P), bo o cenach jakie obowiazuja w winnicach w naszym kraju mozemy tylko pomarzyć. Tak, w Polsce porto traktowane jest przez panstwo jak wodka... Na lotnisku mialem duzo flaszek w walizce i nikt mi problemow nie robil; kolezanke spytano dlaczego ma tyle wina ale bez problemu puszczono dalej.

Jesli masz troche czasu to zachacz o Colimbre - pare godzin warto poswiecic. Lizbona jest ladna (stare miasto) ale to jak z Krakowem - dobry na jeden dzien gora dwa. Potem wkurzal mnie syf i bieda dookola.

My chyba aż takimi fanami wina nie jesteśmy, żeby zwozić je na walizki :D Ale na pewno jakąś winnicę odwiedzimy :)

Co do podróżowania pociągiem to możesz przybliżyć koszty? Choć raczej tego pod uwagę nie brałem i nawet się nie orientowałem, jakoś preferuję sposób zwiedzania objazdowy, jest jako taki plan, ale jadąc samochodem wzdłuż wybrzeża, zawsze można się zatrzymać, popatrzeć, coś dodatkowo odwiedzić. Tak tez robiłem rok temu gdy objeżdżałem Lazurowe wybrzeże. Np 200km odcinek z Genuy do Nicei, robiliśmy prawie 10 godzin, bo co chwilę był powód, żeby się zatrzymać, porobić zdjęcia, podziwiać widoki ;-)

agap228 napisał(a):
polecam co najmniej jeden dzień na Algarve

jeśli ktoś nie może zostać tam dłużej to warto chociaż "zjechać" wybrzeże. Takich pięknych, klimatycznych plaż, zatoczek nie ma w całej Europie więc naprawdę warto. Od Faro jadać na zachód godne polecenia są następujące miejsca: Faro - Albufeira - Portimao - Lagos - Sagres - Przylądek Świętego Wincentego.

Prawdopodobnie ostatni dzień przypadnie na wybrzeże Algarve, wiem, że to pewnie mało, ale zawsze więcej niż nic :) Nocleg w okolicach Lagos, o d samego rana ruszymy od Przylądka Świętego Wincentego w stronę Faro.

correos napisał(a):
szymonpoznan

w pazdzierniku 2012 - zrobilem trase porto-algarve-porto samochodem
calosc 8 dni nabita masa kilomentrow, wrocilem rownie wykonczony brakiem snu, tempem, zwiedzaniem, prowadzeniem auta co szczesliwy gdyz czasem potrzebuje "odpoczac" od spraw zawodowych wlasnie w taki sposob.

W zasadzie miejsca godne zobaczenia w tym i innym watku dot. Portugalii zostaly juz szczegolowo omowione, ja ze swej strony zachecam Cie bys odwiedzil dodatkowo cos na połnoc od Porto: Braga i Guimares, oraz droge wzdluz Rio Duoro.

Jezeli masz jakies pytania: kontakt na gg39634488, z przyjemnoscia jesli bede mogl to pomoge

Wiem, że jest jeszcze masa miejsc do odwiedzenia, ale nie damy rady w 6 dni. Raczej w górę od Porto już się nie wybierzemy, bo to by było kompletnie nie wykonalne. Ogólnie wiem, że przydało by się z 10 dni, albo nawet 2 tygodnie, żeby na spokojnie wszystko objechać, ale się nie da i i tak się cieszymy, że mamy choć 6 dni ;-) Mimo wszystko planujemy zwiedzać aktywnie, od 6-7 rano do późnego wieczora, więc myślę, że trochę zobaczymy :)

olelek1 napisał(a):
Zwiedzanie Portugalii.

Potro – trzy dni to absolutne minimum. Polecam przeprawę przez rzeczkę łodzią, która zanim się przeprawi na drugi brzeg, przepływa pod wszystkimi mostami jakie są w tym mieście, można je zatem obejrzeć „od spodu”. Po drugiej stronie konieczna wizyta choćby w jednej z tamtejszych winnic.

Lizbona – jeden dzień, to zdecydowanie za mało. Będziecie mieli spory niedosyt, więc jeśli macie możliwość zaplanowania podróży, tak aby zostało więcej czasu na to przepiękne miejsce, to tak uczyńcie.
Możecie to zrobić kosztem Fatimy. Nawet jeśli ktoś jest uduchowiony, to poza wilkim placem i grobem „Pastuszków” ciężko jest tam coś ciekawego znaleźć. Jeśli już zdecydujecie się jednak na odwiedzenie tego miejsca, to warto tam podjechać wieczorem, gdyż jeśli mnie pamięć nie myli o 21-wszej (może ktoś z forum potwierdzi lub sprostuje tę godzinę) odbywa się tam coś w rodzaju procesji. Polega to na tym, że już po zapadnięciu zmroku, głównym placem wierni przechodzą za niesionym przez księdza posągiem Matki Boskiej Fatimskiej z zapalonymi świecami. Jak się zbierze duża liczba wiernych, to może to robić wrażenie.

Koniecznie w miarę możliwości czasowych wybierzcie się do Coimbry !! Miasteczko akademickie, które ma niespotykany urok i klimat.

Ach … aż się rozmarzyłam … zazdroszczę wyprawy i życzę udanej podróży.

Ogólnie widzę opinie typu Porto minimum 3 dni, Lizbona minimum 3 dni, a inny, że wystarczy dzień. Mimo wszystko jesteśmy ograniczeni czasowo i trochę trzeba wybierać :( Chyba rzeczywiście odpuścimy Fatimę (od początku była na pierwszym miejscu do ewentualnego odstrzału :D)

Póki co plan układa się w taki sposób:

- cały wtorek i środa: Porto;
- czwartek: od rana bierzemy samochód i ogólnie czwartek będzie do decyzji na miejscu, czy zostajemy w Porto, bo coś jeszcze nam zostanie do zwiedzenia, czy od razu ruszamy w stronę Lizbony. Zahaczymy po drodze o Coimbrę i wieczorem dotrzemy na nocleg w okolice Lizbony;
- piątek: cały dzień w Lizbonie;
- sobota: cały dzień okolice Lizbony - Sintra itp., a w sobotę późnym wieczorem przemieścimy się samochodem na nocleg w okolice Lagos;
- niedziela: wyruszamy na Przylądek Świętego Wincentego i stamtąd cały dzień w stronę Lagos z kilkoma przystankami.
No i po tym krótki nocleg w Faro o o 7 wylot do Oslo.

Chyba nie ma co więcej kombinować?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 17 Kwi 2013 21:52 

Rejestracja: 03 Sty 2013
Posty: 151
Loty: 17
Kilometry: 39 506
Za te super szybkie pociagi placilem cos 13E (obecnie 16E) za podroz z Porto do Coimbry. IC kosztuje 13. Zwykly pociag jedzie troszke dluzej ale duzo tanszy (cos kolo 6E). Auto jest oczywiscie wygodniejsze, sam tak zwiedzilem poludnie hiszpanii ale w jesli chcesz zwiedzic tylko 2-3 miejsca polecam ich pociagi. Sa szersze od naszych - nie wiem jak to dziala skoro skrajnia w calej auropie jest ta sama, czyste i z klima. Sprawdz sobie ceny na http://www.cp.pt/. No i pamietaj ze jesli masz bilet do np. Porto to mozesz jezdzic pociagami po wszystkich stacjach tego miasta.
_________________
http://kubawpodrozy.pl - Moje doświadczenia ze światem.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 18 Kwi 2013 02:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 5438
Loty: 153
Kilometry: 313 223
srebrny
Tapir napisał(a):
Za te super szybkie pociagi placilem cos 13E (obecnie 16E) za podroz z Porto do Coimbry. IC kosztuje 13. Zwykly pociag jedzie troszke dluzej ale duzo tanszy (cos kolo 6E). Auto jest oczywiscie wygodniejsze, sam tak zwiedzilem poludnie hiszpanii ale w jesli chcesz zwiedzic tylko 2-3 miejsca polecam ich pociagi. Sa szersze od naszych - nie wiem jak to dziala skoro skrajnia w calej auropie jest ta sama, czyste i z klima. Sprawdz sobie ceny na http://www.cp.pt/. No i pamietaj ze jesli masz bilet do np. Porto to mozesz jezdzic pociagami po wszystkich stacjach tego miasta.


Myślę, że za bardzo się to nie opłaci, może przy 2 osobach byłoby to warte zachodu, ale licząc na szybko, 13e za odcinek z Porto do Coimbry, później podobnie do Lizbony, później do Lagos, i Faro i to wszystko razy 4, nie wspomnę, że praktycznie wybrzeża nie będzie czym objechać w ten ostatni dzień... Pewnie też dojdzie jakaś komunikacja miejska... Do tego są jakieś godziny tych pociągów, trzeba się dostosowywać, a mając mało czasu, jeszcze dopasowywać się do pociągów to średni pomysł. Te pociągi wyszły by pewnie około 150zł na osobę, a samochód wyjdzie około 200zł za osobę, licząc już z paliwem. Co innego przy dwóch osobach, mogłoby się opłacić. Ale mimo wszystko dzięki za radę, choć z tej akurat nie skorzystam, ale może komuś innemu się przyda ;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 18 Kwi 2013 06:32 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
szymonpoznan1 napisał(a):
- niedziela: wyruszamy na Przylądek Świętego Wincentego i stamtąd cały dzień w stronę Lagos z kilkoma przystankami.


Akurat między przylądkiem św. Wincentego a Lagos nie ma zbyt wielu ciekawych miejsc, może oprócz Sagres i Praia de la Luz, natomiast najlepsze widoki/plaże są na wschód od Lagos, np. Carvoeiro, Praia da Falesia, Praia da Marinha
_________________
<<< Porady farmaceutki >>>
http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 18 Kwi 2013 08:07 

Rejestracja: 17 Kwi 2012
Posty: 10
pytanie1: Majac ok 4 godziny w zapasie mozesz wykapac sie w morzu :) przechodzac na druga strone skrzyzowania (dosyc sporego) obok lotniska zlapiesz autobus (chyba L11? sprawdz lepiej na rozkladzie) ktory dowiezie Cie do mierzeji nad morze (ok 10 min lub 20-30 spacerem), do samego faro nie ma co jechac, nic tam nadzwyczajnego nie ma
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 18 Kwi 2013 09:30 

Rejestracja: 03 Sty 2013
Posty: 151
Loty: 17
Kilometry: 39 506
szymonpoznan1 napisał(a):
Myślę, że za bardzo się to nie opłaci, może przy 2 osobach byłoby to warte zachodu, ale licząc na szybko, 13e za odcinek z Porto do Coimbry, później podobnie do Lizbony, później do Lagos, i Faro i to wszystko razy 4, nie wspomnę, że praktycznie wybrzeża nie będzie czym objechać w ten ostatni dzień... Pewnie też dojdzie jakaś komunikacja miejska... Do tego są jakieś godziny tych pociągów, trzeba się dostosowywać, a mając mało czasu, jeszcze dopasowywać się do pociągów to średni pomysł. Te pociągi wyszły by pewnie około 150zł na osobę, a samochód wyjdzie około 200zł za osobę, licząc już z paliwem. Co innego przy dwóch osobach, mogłoby się opłacić. Ale mimo wszystko dzięki za radę, choć z tej akurat nie skorzystam, ale może komuś innemu się przyda ;-)

Dluzsze odcinki nie sa duzo drozsze. Tansze pociagi nie duzo wolniesze. Ogolnie co jakeis 20 minut masz pociag wiec luz, a miejski transport jest tani jak barszcz. Tak jak pisalem - auto to dobry pomysl jesli wiesz co chcesz zobaczyc. Zawsze jest on wygodnieszy i daje Ci wolnosc. Powodzenia w Portugalii, oby urzekła Cie tak jak mnie.
_________________
http://kubawpodrozy.pl - Moje doświadczenia ze światem.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 44 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group