Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Turku
#1 PostWysłany: 11 Wrz 2016 21:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2014
Posty: 3057
Loty: 321
Kilometry: 481 404
platynowy
na temat Turku właściwie wszystko można znaleźć w relacjach, które w latach ubiegłym popełnili:

1. @ciacho_majonez https://ciacho-majonez.fly4free.pl/blog ... w-baltyku/
2. @maczala1 finlandia-w-pigulce-czyli-jak-zapewnic-sobie-zorze-polarna,1507,69803

generalnie: katedra, zamek, skansen, nabrzeże, połazić po mieście bez celu.

ja od siebie dorzucę, że szczególnie w okresie letnim, przy dobrej pogodzie można wybrać się również na mecz piłkarski w Turku :) Sam przez przypadek zabłąkałem się na taki.
drużyny są dwie:
- Inter Turku obecnie 1. liga, ale z dużymi szansami na spadek
- TPS Turku aktualnie 2. liga, ale z realnymi nadziejami na awans

Osobiście trafiłem na mecz TPS, który rozgrywany był na stadionie Paavo Nurmi Stadion położonym w centrum miasta. Po powrocie do domu okazało się, że bilet mecz 2 ligi Finlandii, to koszt 6-16euro :? ale ja na stadion trafiłem przez park i zająłem miejsce na przeciwległej prostej, do trybuny głównej, wraz ze sporą grupą lokalsów, popijających spokojnie browarka. Tam biletów nikt nie sprzedaje, więc mamy mecz4free ;)

Załącznik:
111.JPG
111.JPG [ 135.77 KiB | Obejrzany 8550 razy ]


Załącznik:
222.JPG
222.JPG [ 239.04 KiB | Obejrzany 8550 razy ]


Załącznik:
333.jpg
333.jpg [ 134.18 KiB | Obejrzany 8550 razy ]


p.s. gospodarze jeszcze w 80min, kiedy opuszczałem stadion prowadzili 2-1, ale w końcówce dali sobie strzelić dwie bramki i ich marzenia o awansie nieco się oddaliły... :) jeszcze 5 kolejek do końca sezonu.
_________________
W "relacjach": Filipiny (2018), Armenia(2017), Argentyna(2016), Kazachstan (2016) i Maroko(2015).

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
 Temat postu: Re: Turku
#2 PostWysłany: 11 Wrz 2016 21:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2013
Posty: 974
Loty: 272
Kilometry: 601 319
srebrny
@marcino123 a w naszym Turku też jest ładny kościół :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
https://www.google.pl/maps/place/Turek/ ... 18.5009145

Załącznik:
turek.jpeg
turek.jpeg [ 93.9 KiB | Obejrzany 8528 razy ]
_________________
http://swiatwmoimzasiegu.blogspot.com/

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
marcino123 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Turku
#3 PostWysłany: 25 Paź 2019 12:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Bida straszna w tym wątku, ale nie ma się co dziwić, bo jakie Turku jest, każdy wie :lol:

Kochani, na przekór wszystkiemu wybrałem się kolejny raz do Turku.
Nic na to nie poradzę, że kocham Finlandię, dziwny kraj, ale tak już mam. Poza tym miałem jasno sprecyzowany cel, dzicz, las, namiot i sauna a w zasadzie to SAUNA.
Był okres, że do Finlandii jeździłem rok rocznie a, że nie byłem kilka lat to mi się zatęskniło a że bilet za free to nad czym się tu zastanawiać.
Wylot z GDN do TKU z dużym podręcznym, a później z kapcia 50 km po okolicach Turku i spanie w lesie. Po drodze zakup gazu w Turku w sklepie Partioaitta, 100g primus za 6,95 eur i w drodze do lasu zakup fińskiego piwera i musztardy.

Swoje kroki skierowałem na wieżę widokową Vaarniemenkallion https://goo.gl/maps/wErBPq5pNkBNzwPU9, po drodze jakieś pola, łąki, nic specjalnego, ale sam widok z wieży i ze skałek bomba.
Na górce jest miejsce przygotowane do palenia ognia i oczywiście przygotowane eleganckie szczapy drewna do wykorzystania.
Po kilkunastu przemierzonych kilometrach obiad był wyborny, kiełba z ognia z musztardą z żytnim chlebem i piwerem. Po drodze masa grzybów, jeden koźlarz pomarańczowożółty stracił życie i wylądował na kiju.
Zdjęcia z komórki więc przepraszam za "jakość".
Załącznik:
ogień.jpg
ogień.jpg [ 196.5 KiB | Obejrzany 4444 razy ]

Załącznik:
obiad.jpg
obiad.jpg [ 122.04 KiB | Obejrzany 4444 razy ]

Załącznik:
skałki.jpg
skałki.jpg [ 359.31 KiB | Obejrzany 4444 razy ]

Las bardzo ładny i okolica też, polecam.
Załącznik:
schody.jpg
schody.jpg [ 464.35 KiB | Obejrzany 4444 razy ]

Załącznik:
hacjenda.jpg
hacjenda.jpg [ 423.68 KiB | Obejrzany 4444 razy ]

Ale głównym punktem weekendowego wypadu była sauna. Saunuję regularnie od kilkunastu lat, min. raz w tygodniu a bywa, że i 3 albo 4 razy ;)
Sauna to jest magia.
Na niejednej w życiu byłem, w samej Finlandii mam obskoczonych masę, ale ta będąca raptem 7 km od Turku jest grzechu warta i każdych pieniędzy. A propos pieniędzy, Finlandia jak na kraj nordycki przystało tania nie jest, ale sauna kosztuje symboliczne 5 EURO i nikt nie stoi z zegarkiem i nie odlicza nam czasu, bo sauna to relaks a nie spoglądanie na zegarek, więc saunujemy ile chcemy.
W zasadzie to jest kompleks kilku saun, oczywiście opalanych drewnem, mniejsze i większe, z wyższą temperaturą i niższą. Dla każdego coś się znajdzie.
UWAGA, nie ma jakichś gównosaun modnych ostatnio w Polsce typu infrared (co to w ogóle ma być).
Byłem w sobotę, genialna atmosfera, dziesiątki Finów, zero turystów.
Oprócz saun jest jacuzzi, grill. Można przynieść swoje produkty i sobie zgrillować co się chce, za free oczywiście. Wszystko na świeżym powietrzu w przepięknych okolicznościach przyrody.
Sauna nazywa się villa jarvala https://goo.gl/maps/R1jVLpE3NbFUu6M88 i jest otwarta od poniedziałku do piątku od 16.00 do 21.00 a w sobotę i niedzielę od 14.00 do 22.00.
Po saunowaniu wskakujemy do jeziora Littoistenjärvi, jest pomost.
temp. wody można śledzić na stronie https://vesidata.net/16 ja byłem pod koniec września i woda miała 9*C więc trochę ciepła, ale teraz już jest fajno.
Na terenie villa jarvala nie ma możliwości rozbicia namiotu, są tablice wręcz zakazujące biwakowania. Ale w odległości kilkuset metrów bez problemu znajdziemy fajne miejsce do przekimania.
Załącznik:
sauna.jpg
sauna.jpg [ 327.72 KiB | Obejrzany 4444 razy ]

Załącznik:
sauna1.jpg
sauna1.jpg [ 515.9 KiB | Obejrzany 4444 razy ]

Załącznik:
pomost.jpg
pomost.jpg [ 219.66 KiB | Obejrzany 4444 razy ]

Załącznik:
jezioro.jpg
jezioro.jpg [ 366.35 KiB | Obejrzany 4444 razy ]

O ile w sobotę w dzień pogoda była świetna 15*C i słoneczko to w nocy się popsuła i zaczęło lać.
Załącznik:
chawira.jpg
chawira.jpg [ 133.59 KiB | Obejrzany 4444 razy ]

Na drugi dzień wykwintne śniadanko nad jeziorem i spacerek na lotnisko. Po drodze zbiór borowików i kożlarzy pomarańczowożółtych i czerwonych.
Załącznik:
śniadanko.jpg
śniadanko.jpg [ 211.29 KiB | Obejrzany 4444 razy ]

Załącznik:
Turku.jpg
Turku.jpg [ 217.22 KiB | Obejrzany 4444 razy ]

Kochajmy Finlandię, Finów, jej przepiękną przyrodę i kulturę
KIITOS
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Turku
#4 PostWysłany: 25 Paź 2019 12:20 

Rejestracja: 08 Sie 2013
Posty: 1851
niebieski
@cypel - Witam, w mojej ocecnie bardzo fajne fotki. :).
Góra
 Profil Relacje PM off
cypel lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Turku
#5 PostWysłany: 25 Paź 2019 12:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
@lataczuk powinienem Cię za to zgrillować i podtopić w Littoistenjärvi
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
lataczuk uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Turku
#6 PostWysłany: 25 Paź 2019 21:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Mar 2017
Posty: 172
Loty: 195
Kilometry: 417 254
Zainteresowanym architekturą polecam Mikkelikirkko projektu Larsa Soncka z 1905. Wypada trochę blado w porównaniu z jego katedrą św. Jana w Tampere i kościołem Kallio w Helsinkach, ale i tak warto obejrzeć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group