Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 01 Lip 2019 10:41 

Rejestracja: 14 Mar 2018
Posty: 7
Witam :)
Za jaki czas wybieram się z trójką znajomych do Norwegii autem na trip po fiordach i parkach narodowych, dlatego chciałem się zapytać o kilka rzeczy związanych z podrózą.
1. Czy warto wykupywać jakies dodatkowe podróżnicze ubezpieczenie na auto? Byłem juz raz w Norwegii i wiem że tak wszystko potrafi kosztować kilkukrotnie więcej niż w PL a dodatkowo po drogach jeździ wiele nowych, drogich aut, wiec (odpukać) w razie przypadkowej kolizji lub zarysowania mogłoby mnie to pewnie kosztować krocie, a tego bardzo chciałbym uniknąć :) Nie wiem czy zwykłe Polskie ubezpieczenie pokryje koszty takiego incydentu. Może sama zielona karta wystarczy?

2. Znacie jakies przydatne aplikacje nawigacyjne na telefon, które mogą pomóc podczas podróży po tym kraju? Wiem że google maps sie sprawdza wszędzie, ale przydałoby sie cos co tez działa w trybie offline, albo cos co pokazuje prędkość obowiązującą na danym odcinku drogi (cos a`la yanosik) bo mandaty w tym kraju są ogromne a tego oczywiście chciałbym uniknąć :)

3. Czy polskie sieci komórkowe działają dobrze na terenie Norwegii (w moim przypadku Play), czy warto jednak kupić miejscową kartę sim i jej używać podczas podróży? I jak z zasięgiem sieci w rejonach fiordów, Bergen, Trollunga aż po Alesund?

Dziekuje z góry za pomoc :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień w Dolomitach za 1468 PLN. Loty z Warszawy, hotel + auto Tydzień w Dolomitach za 1468 PLN. Loty z Warszawy, hotel + auto
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
#2 PostWysłany: 15 Lip 2019 10:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
2. Aplikacja maps.me. Super mapy offline, nigdy się nie zawiodłem na nich ;)
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 15 Lip 2019 11:02 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1707
Loty: 637
Kilometry: 1 066 169
srebrny
A ja się właśnie w Norwegii zawiodłem na nich, a konkretnie na trybie pieszym. Na tej szerokości geograficznej nie pokazują różnicy poziomów w terenie co przy trekingach może być kłopotliwe. Support twierdzi, że tak jest i niestety tego nie moga zmienić
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 15 Lip 2019 16:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
@OSK a jak się wyznaczy trasę to nie widać profilu terenu? Jak ja wytyczam trasę rowerem to mniej więcej wiem, kiedy się górek spodziewać. W pieszym też raczej powinno to być, tak przynajmniej myślę.

Tak czy siak do nawigacji dla kierowców, żeby wgl dojechać gdziekolwiek to jest całkiem dobra dla autora tematu ;)

EDIT: rzeczywiście... dla próby wyznaczyłem jakąś trasę i teren równy. A to zaskok. Dobrze wiedzieć ;X
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 31 Lip 2019 15:49 

Rejestracja: 07 Maj 2016
Posty: 102
Loty: 160
Kilometry: 168 863
Po Norwegii kilkukrotnie jeździłem autem z here maps (offline). Nigdy się nie zawiodłem.

Autem z PL czy pożyczone?

Ja bym pożyczał auto. Jak się zepsuje PL to może być finansowy klops. Można porównać ceny i pożyczyć auto w Norwegii albo w Polsce. Po co ryzykować ;) .
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 31 Lip 2019 16:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
z prędkościami to zasada dość prosta - w mieście 50 chyba że znaki stanowią inaczej, ograniczenia są zazwyczaj często powtarzane. Za miastem 80, chyba że znaki stanowią inaczej. Pomijając jakieś oczywiste przypadki typu szkoła czy ważniejsze skrzyżowanie, zazwyczaj ograniczenia mają uzasadnienie i warto się stosować, nie tylko ze względu na mandaty. Trzeba zmienić nawyki - nie patrzymy na yanosika, czy podpowiedzi gdzie jest radar, tylko jedziemy zgodnie ze znakami, lub tak jak kolumna aut.
Zresztą - tak powinno sie jeżdzić wszędzie, tylko u nas na głowie to jest postawione.
Google maps dają radę, i znają najnowsze objazdy, remonty i obciążenie ruchu. Norwegia podlega pod roaming UE, więc internet jest za darmo, lub za grosze można dokupić pakiet.
Obowiązkowo wykupić Assistance obejmujący taki wyjazd, nie wiem czym jedziecie, ale w skrajnym przypadku taniej wyjdzie zostawić zepsute auto na straty, niż je holować i naprawiać ;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 31 Lip 2019 16:44 

Rejestracja: 07 Maj 2016
Posty: 102
Loty: 160
Kilometry: 168 863
Trzeba też pamiętać że w Norwegii, w przeciwieństwie do Polski, jest bardzo dużo skrzyżowań równorzędnych. Generalnie jak nie ma żadnego znaku, poziomego czy pionowego to jest to właśnie skrzyżowanie równorzędne. Czasami też nie ma znaku stopu, a tylko znak poziomy (ciekawe jak zimą :P ).

Na rondach przy skręcie w lewo lub zawracając polecam używać wewnętrznej części ronda (często brak pasów na rondach), bo można mieć dzwona.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 04 Wrz 2019 08:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Wrzucam tu, aby nie tworzyć nowego wątku.

W sobotę 31.08.2019 tankowałem ok 17.00 na stacji Circle koło lotniska w Tromso. Tankowałem przy pomocy karty w trybie: wsuń, wysuń, podaj pin, lej paliwo.
Do tej pory nie mam obciążenia na karcie, ani nawet transakcji zablokowanej czy oczekującej.
I teraz pytanie - czy oni tak długo działają? (inne transakcje jak parking, jedzenia itp miałem w czasie rzeczywistym lub blokada do zaksięgowania.)
Czy ja ich w jakiś sposób, niechcący, okradłem? :shock: :shock: :shock:
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 04 Wrz 2019 19:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
eskie napisał(a):
Wrzucam tu, aby nie tworzyć nowego wątku.

W sobotę 31.08.2019 tankowałem ok 17.00 na stacji Circle koło lotniska w Tromso. Tankowałem przy pomocy karty w trybie: wsuń, wysuń, podaj pin, lej paliwo.
Do tej pory nie mam obciążenia na karcie, ani nawet transakcji zablokowanej czy oczekującej.
I teraz pytanie - czy oni tak długo działają? (inne transakcje jak parking, jedzenia itp miałem w czasie rzeczywistym lub blokada do zaksięgowania.)
Czy ja ich w jakiś sposób, niechcący, okradłem? :shock: :shock: :shock:

Na wszystkich znanych mi stacjach działa to w trybie: wsuń, podaj pin, wysuń, lej paliwo. Więc kto wie ;-)
To może zależeć od karty, ale typowo faktycznie od razu jest blokada.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 04 Wrz 2019 19:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Też mnie zdziwiło, że przed podaniem pinu mam wysunąć kartę.
Trzeba będzie usunąć mój post, albo go przenieść do TS abyśmy nie puścili Norwegii z torbami :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
BrunoJ lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 04 Wrz 2019 20:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Jeśli tak Tobie zagadał terminal, to znaczy że tak jest ok. Poczekałbym kilka dni zanim zaczął się cieszyć z gratisowego tankowania ;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 04 Wrz 2019 21:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
Raczej pobiorą
Circle tak ma, nawet w PL
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 04 Wrz 2019 22:50 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
OSK napisał(a):
A ja się właśnie w Norwegii zawiodłem na nich, a konkretnie na trybie pieszym. Na tej szerokości geograficznej nie pokazują różnicy poziomów w terenie co przy trekingach może być kłopotliwe. Support twierdzi, że tak jest i niestety tego nie moga zmienić


Do pieszych wędrówek wczoraj odkryłem czeską apkę Mapy.Cz. Zawiera mapy topograficzne z poziomicami i naniesione szlaki i ścieżki. W terenie jeszcze nie testowałem, ale wygląda świetnie.
(sorry za kolejny offtop :-) )
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 05 Wrz 2019 07:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
@meczko jeśli chodzi o włóczęgostwo po Norwegii to zdecydowanie polecam ut.no
Znakomita norweska apka i serwis www.
Oprócz oczywistych poziomic i podkładu topo, masz oficjalne szlaki piesze, szlaki kajakowe, hytte, wiaty, miejsca biwakowe, atrakcje, ślady innych piechurów ze wskazówkami, stopniem trudności, czasami przejść, zdjęciami i masę innych przydatnych dla piechura informacji. Korzystam od wielu lat, jedyny minus to brak Svalbardu. Svalbard można za to ogarnąć apką The Svalbard Guide gdzie są mapy topo offline.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 05 Wrz 2019 09:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
eskie napisał(a):
Też mnie zdziwiło, że przed podaniem pinu mam wysunąć kartę.
Trzeba będzie usunąć mój post, albo go przenieść do TS abyśmy nie puścili Norwegii z torbami :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ja zatankowalam "za darmo" w Livigno w lipcu. Do tej pory nie obciazylo mnie. Mialam 140 euro zawieszone kilka razy, bo kilka razy probowalam placic, a potem wszystko spadlo. Inna opcja jest taka, ze osoba przede mna lub po mnie zaplacila za mnie.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group