Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Komunikacja w Atenach

Transport publiczny w Atenach w ostatnich parę lat przeszła ogromną zmianę, pozytywną ale za równą negatywną (spowodowany przez kryzys). Plusem ogromnym jest brak różnych stref (nie dotyczy kolejki miejskiej i linii lotniskowych) które znajdziemy w innych stolicach europejskich i to ze wszystko można zwiedzić korzystając z 3 linii Metra i linii tramwajowych.

Bilety

Bilet 90 minutowy
1.4€ normalny (ulgowy 0.6€)

Można go skorzystać na całą komunikacje ateńską oprócz linii lotniskowych i X80

Bilet całodobowy
4.5€ normalny (ulgowych brak)

Można go skorzystać na całą komunikacje ateńską oprócz linii lotniskowych


Bilet 5 dniowy
9€ normalny (ulgowych brak)

Można go skorzystać na całą komunikacje ateńską oprócz linii lotniskowych i X80


Bilet 3 dniowy - turystyczny
22€ normalny (ulgowych brak)

Chyba najlepsza opcja dla turystów, można nim dojechać i wrócić z lotniska i także skorzystać z komunikacji miejskiej przez 72 godziny (w tym X80)

Gdzie można kupić bilety?

W każdym kiosku, w automatach w stacji Metra, w budkach ΟΑΣΑ (będzie napis ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ/TICKETS) i od "starszych" osób którzy je sprzedają w centrum.

Darmowa Komunikacja
-Dzieci poniżej 6 roku życia

Ulgowy
- Dzieci do 18 roku życia
- Studenci UE do 25 roku życia (legitymacja i ISIC będą potrzebne)

Metro

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 3,_English).svg/2000px-Athens_Metro_Map_(December_2013,_English).svg.png
Przepraszam ze taka mapa, ale to jedyna dobra która była po angielsku

3 Linie metra
M1 M2 M3

M1 (zielona) najstarsza linia metra Grecji (nazywana kolejką elektryczną) łączy północ Attiki z Pireusem, czyli od Kifisii aż do samego portu.
Pierwszy pociąg z Kifisii i z Pireusu odjeżdżają o 5 rano, a z Omonioi w stronę Kifisii o 04:49.
Ostatni z Kifisii do Pireusu i vice verca odjeżdżają o 00:15.
O 00:30 odjeżdża ostatni z Kifisii i Pireusu do Omonioi.
Czas przejazdu z Kifisii do Pireusu to 55 minut.
Możliwe połączenia:
Neratziotisa (kolejka miejska)
Attiki i Omonoia (czerwona linia metra)
Monastiraki (niebieska linia metra)
Faliro (tramwaj)

M2 (czerwona) łączy dawne lotnisko Ateńskie Ellinikon z Anthoupoli.
Pierwsze metro z Anthoupoli i Ellinikon odjeżdżają o 05:30 a ostatnie o 00:05 z Anthoupoli i o 00:01 z Ellinikon.
Z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę ostatnie odjeżdżają o 02:05 z Anthoupoli i o 02:01 z Ellinikon.
Czas przejazdu to 30 minut
Możliwe połączenia:
Attiki i Omonoia (zielona linia metra)
Stathmos Larissis (dworzec kolejowy i kolejki miejskiej)
Syntagma (niebieska linia metra i tramwaj)

M3 (niebieska) łączy Agie Marinę z Doukisis Plakentias i lotniskiem.
Pierwsze metro z Agia Marina i Doukisis Plakentias odjeżdżają o 05:30 a ostatnie o 00:07 z Agia Marina i o 23:59 z Doukisis Plakentias.
Z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę ostatnie odjeżdżają o 02:07 z Agia Marina i o 01:59 z Doukisis Plakentias.
Czas przejazdu to 30 minut
Możliwe połączenia:
Monastiraki (zielona linia metra)
Syntagma (czerwona linia metra)
Doukisis Plakentias (metro i kolejka na lotnisko)

Tramwaj

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... m_2007.png
Postaram poszukać mapę po angielsku

Pamiątka z Olympiady, oprócz stadionów które gniją są 3 linie tramwajowe. Powodem powstanie linii tramwajowych, był to ze tylko Ateny i Tirana w Bałkanach nie mają linii tramwajowych, a my nie możemy być gorszy od Albanczyków...
Linie są 3:
T3: Thoukididis SEF (Faliro) - Asklipio Voulas
T4: Aristoteles Syntagma - SEF (Faliro)
T5: Platon Syntagma - Asklipio Voulas

Rozkład jazdy znajdziecie tu: http://www.stasy.gr/index.php?id=67&L=1

Autobusy

W Atenach znajdziemy około 280 linii autobusowych (tutaj znajdziemy info jakie są i o rozkładach jazdy: http://telematics.oasa.gr/en/#main)
Do tego niesamowita dokładna mapa od @obibok mega dzięki!
http://open.phototrans.net/images/schem ... 9/1172.jpg

Do tego wchodzą 3 nocne linie:
500: Pireus - Kifisia
790: Glyfada - Peristiri (Agios Antonios)
X14: Syntagma - Kifisia

i 1 całodobową (nie licząc autobus na lotnisko)
040: Pireus - Syntagma

Trolejbusy

19 linii (od 1 do 25)

1 całodobowa linia
11 Ano Patisia - Neo Pagkrati - Nea Elvetia

Kolejka Miejska

http://www.athenstransport.com/wp-conte ... kosmap.png

4 linie
Lotnisko - Kiato (raz w ciągu godziny)
Lotnisko - Ano Liosia (2 razy w ciągu godziny)
Pireus - Chalkida (raz 2 ciągu 1-2 godzin)
Ateny - Ano Liosia (12 razy w ciągu dnia)


Strona komunikacji miejskiej: http://www.oasa.gr/index.php?id=ind3ex&lang=en

Cennik biletów: http://www.oasa.gr/pdf/en/TICKETS_AND_TRAVEL_CARDS.pdf

Wyszukiwarka połączeń: http://telematics.oasa.gr/en/#main


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 219 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 29 Paź 2015 13:59 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
A mea culpa.

Bilet 0.7/1.4 nie jest ważny: w autobusach linii Express Airport i w X80. No i niebieskiej linii metra/kolejki miejskiej Koropi - Lotnisko
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#42 PostWysłany: 07 Lis 2015 14:33 

Rejestracja: 30 Cze 2011
Posty: 211
niebieski
Pozdrowienia z Aten ? Pogoda Super ?? małe pytanko --- bilet 5-cio dniowy kasujemy tylko raz czy za każdym razem ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#43 PostWysłany: 07 Lis 2015 14:37 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Tylko raz
Góra
 Profil Relacje PM off
olo uważa post za pomocny.
 
      
#44 PostWysłany: 08 Lis 2015 23:51 

Rejestracja: 18 Gru 2011
Posty: 13
Loty: 20
Kilometry: 26 146
Czy bilet dobowy czy też 5-dniowy jest ważny na tramwaj który jedzie wzdłuż wybrzeża?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#45 PostWysłany: 09 Lis 2015 00:00 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Tak
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#46 PostWysłany: 18 Lis 2015 20:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Kwi 2013
Posty: 181
Loty: 88
Kilometry: 106 774
Witam!Za kilka dni lecę do Aten i w związku z tym mam pytanie odnośnie biletu 72-godzinnego.Wiem,że kosztuje 20 euro i pozwala na nielimitowane przejazdy w czasie ważności.Planuję kupić bilet w automacie na lotnisku i do centrum jechać metrem.Rozumiem,iż trzeba go tylko raz skasować w kasowniku i od tej chwili jest on ważny 72 godziny - nie wymaga kolejnych kasowań?Wolę upewnić się.A czy jest możliwość zakupu dwóch takich biletów (dla dwóch osób) i mieć zniżkę?Tzn.opcja zakupu jednego biletu 72-godzinnego dla dwóch osób?
_________________
"Podróżować to żyć." (H.Ch.Andersen) - moje motto
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#47 PostWysłany: 18 Lis 2015 20:59 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Trzeba kupić dwa osobne. I wystarczy raz skasować. Głupota pod Olimp jeszcze nie dotarła. Swoją drogą, jakby ktoś chciał aktualny schemat we wszystkimi liniami komunikacyjnymi, to chętnie służę.
Góra
 Profil Relacje PM off
Katamaran lubi ten post.
Katamaran uważa post za pomocny.
 
      
#48 PostWysłany: 18 Lis 2015 21:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Kwi 2013
Posty: 181
Loty: 88
Kilometry: 106 774
Dzięki za odpowiedź,chociaż mógłbyś ograniczyć swoją "mądrość"...Czasami jak kupujesz jednorazowe bilety dla dwóch czy trzech osób,to wychodzi taniej,nie skumałeś?Szkoda słów....ale dzięki za wysiłek w odpowiedzi...
_________________
"Podróżować to żyć." (H.Ch.Andersen) - moje motto


Ostatnio edytowany przez szymonpoznan1, 01 Sty 2016 13:04, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#49 PostWysłany: 18 Lis 2015 22:15 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Nie rozumiesz mnie. Z ta głupotą chodziło mi o systemy, w których 50 razy trzeba kasować ten sam bilet, zazwyczaj będący jakimś elektronicznym wynalazkiem, którego zdobycie bywa niezłym wyzwaniem. Natomiast masz rację, że czasem taniej może być z pojedynczymi. Ten ateński trójdobowy jest świetną ofertą i kilka razy im miałem, ale ostatnio przywiozłem cały stosik biletów, z przyczyn kolekcjonerskich. I wyszło taniej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#50 PostWysłany: 20 Lis 2015 23:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Kwi 2013
Posty: 181
Loty: 88
Kilometry: 106 774
A no to faktycznie Ciebie źle zrozumiałem,wybacz :oops: I dzięki za wskazówki,w poniedziałek już będę w Atenach - jak masz jakieś wskazówki,porady,to chętnie przeczytam.Pozdrawiam!
_________________
"Podróżować to żyć." (H.Ch.Andersen) - moje motto


Ostatnio edytowany przez szymonpoznan1, 01 Sty 2016 13:03, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#51 PostWysłany: 22 Lis 2015 00:15 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
A to zależy, co jeszcze chcesz wiedzieć. Ja jutro z Aten wracam.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#52 PostWysłany: 28 Lis 2015 19:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2012
Posty: 682
Loty: 120
Kilometry: 193 393
niebieski
orientuje się ktoś czy polska legitymacja lub ISIC honorowane są przy zakupie biletu miesięcznego w Atenach? nie jestem studentem greckiej uczelni

aktualizacja:
sam sobie odpowiem, ISIC honorowany jest przy wszystkich turystycznych atrakcjach ale nie w przypadku transportu miejskiego, tutaj działa nasza polska legitymacja :D
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Abcn, 31 Gru 2015 21:27, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#53 PostWysłany: 01 Gru 2015 01:02 

Rejestracja: 29 Lip 2013
Posty: 4
Ja mam następujące pytanie. W styczniu 2016 wybieram się na 6 dni do Aten. Jadę z żoną i córką, która jest uczniem Liceum ale posiada legitymację ISIC. Czy córka może korzystać ze zniżek na komunikację miejską i czy posługiwanie się polską Legitymacją szkolną daje jakieś zniżki?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#54 PostWysłany: 27 Gru 2015 18:30 

Rejestracja: 23 Maj 2015
Posty: 15
Witam. Mam małe pytanie. Zamierzam zatrzymać się w hotelu w Voula. Znalazłam w innym wątku, że jeździ tam jeden z autobusów X. Zastanawiam się nad kupnem biletu 5 dniowego + dojazdy na/z lotniska. Tylko nie wiem czy ten bilet będzie nadawał się na trasie Voula - Ateny. Ktoś wie? Czy jest gdzieś jakaś mapka pokazująca jak daleko na takim bilecie można się ruszać po przedmieściach Aten - czyli pokazującą strefy tzn tą jedną strefę (wcześniej ktoś napisał, że jest tylko jedna) Dziękuję za pomoc :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#55 PostWysłany: 27 Gru 2015 19:58 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Jak już wspominaliśmy, nie ma żadnych stref. Bilet jest ważny prawie na wszystko, z wyjątkiem dojazdu do lotniska. Noclegi w Vouli i dojazd tam z lotniska X96, to moja ulubiona opcja.
Aktualną komunikacji, jeśli chcesz, mogę przesłać. Podaj tylko adres mailowy na PW.
Góra
 Profil Relacje PM off
betkap lubi ten post.
betkap uważa post za pomocny.
 
      
#56 PostWysłany: 30 Gru 2015 22:30 

Rejestracja: 12 Wrz 2013
Posty: 20
W marcu jadąc kilka przystanków jakims zwyklym autobusem kawałek za Atenami (do miejsca gdzie jezdzi autobus lotniskowy X) chciałem kupic bilet u kierowcy to powiedział że tylko w kiosku (żadnych kiosków w okolicy) i że mam się nie przejmować tylko jechać bez biletu :)) Może to tylko ten jeden, ale wydaje się że mają luźne podejście do biletów.

Sent from my XT1039 using Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#57 PostWysłany: 31 Gru 2015 12:53 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Według nowej ustawy, za brak biletu w Atenach, można siedzieć do 3 lat...

Tak na przyszłość...

I potem wielkie pretensje czemu ta komunikacja w Atenach jest taka droga...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#58 PostWysłany: 31 Gru 2015 20:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sty 2011
Posty: 799
Loty: 86
Kilometry: 183 106
niebieski
O co Ci chodzi? Przecież miałem bilet :-\
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#59 PostWysłany: 01 Sty 2016 10:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2012
Posty: 682
Loty: 120
Kilometry: 193 393
niebieski
w przeciągu miesiąca wielokrotnie spotkałem kontrole na Syntagmie
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#60 PostWysłany: 01 Sty 2016 11:22 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
tomson623 napisał(a):
W marcu jadąc kilka przystanków jakims zwyklym autobusem kawałek za Atenami (do miejsca gdzie jezdzi autobus lotniskowy X) chciałem kupic bilet u kierowcy to powiedział że tylko w kiosku (żadnych kiosków w okolicy) i że mam się nie przejmować tylko jechać bez biletu :))

Dostępność biletów ostatnio jest problemem. Z kilku kiosków odesłano mnie z kwitkiem, ale na przystankach tramwajowych na szczęście są automaty. No i niestety ostatnio zaczęli się podnieść biletami elektronicznymi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 219 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group