Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Komunikacja w Atenach

Transport publiczny w Atenach w ostatnich parę lat przeszła ogromną zmianę, pozytywną ale za równą negatywną (spowodowany przez kryzys). Plusem ogromnym jest brak różnych stref (nie dotyczy kolejki miejskiej i linii lotniskowych) które znajdziemy w innych stolicach europejskich i to ze wszystko można zwiedzić korzystając z 3 linii Metra i linii tramwajowych.

Bilety

Bilet 90 minutowy
1.4€ normalny (ulgowy 0.6€)

Można go skorzystać na całą komunikacje ateńską oprócz linii lotniskowych i X80

Bilet całodobowy
4.5€ normalny (ulgowych brak)

Można go skorzystać na całą komunikacje ateńską oprócz linii lotniskowych


Bilet 5 dniowy
9€ normalny (ulgowych brak)

Można go skorzystać na całą komunikacje ateńską oprócz linii lotniskowych i X80


Bilet 3 dniowy - turystyczny
22€ normalny (ulgowych brak)

Chyba najlepsza opcja dla turystów, można nim dojechać i wrócić z lotniska i także skorzystać z komunikacji miejskiej przez 72 godziny (w tym X80)

Gdzie można kupić bilety?

W każdym kiosku, w automatach w stacji Metra, w budkach ΟΑΣΑ (będzie napis ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ/TICKETS) i od "starszych" osób którzy je sprzedają w centrum.

Darmowa Komunikacja
-Dzieci poniżej 6 roku życia

Ulgowy
- Dzieci do 18 roku życia
- Studenci UE do 25 roku życia (legitymacja i ISIC będą potrzebne)

Metro

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 3,_English).svg/2000px-Athens_Metro_Map_(December_2013,_English).svg.png
Przepraszam ze taka mapa, ale to jedyna dobra która była po angielsku

3 Linie metra
M1 M2 M3

M1 (zielona) najstarsza linia metra Grecji (nazywana kolejką elektryczną) łączy północ Attiki z Pireusem, czyli od Kifisii aż do samego portu.
Pierwszy pociąg z Kifisii i z Pireusu odjeżdżają o 5 rano, a z Omonioi w stronę Kifisii o 04:49.
Ostatni z Kifisii do Pireusu i vice verca odjeżdżają o 00:15.
O 00:30 odjeżdża ostatni z Kifisii i Pireusu do Omonioi.
Czas przejazdu z Kifisii do Pireusu to 55 minut.
Możliwe połączenia:
Neratziotisa (kolejka miejska)
Attiki i Omonoia (czerwona linia metra)
Monastiraki (niebieska linia metra)
Faliro (tramwaj)

M2 (czerwona) łączy dawne lotnisko Ateńskie Ellinikon z Anthoupoli.
Pierwsze metro z Anthoupoli i Ellinikon odjeżdżają o 05:30 a ostatnie o 00:05 z Anthoupoli i o 00:01 z Ellinikon.
Z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę ostatnie odjeżdżają o 02:05 z Anthoupoli i o 02:01 z Ellinikon.
Czas przejazdu to 30 minut
Możliwe połączenia:
Attiki i Omonoia (zielona linia metra)
Stathmos Larissis (dworzec kolejowy i kolejki miejskiej)
Syntagma (niebieska linia metra i tramwaj)

M3 (niebieska) łączy Agie Marinę z Doukisis Plakentias i lotniskiem.
Pierwsze metro z Agia Marina i Doukisis Plakentias odjeżdżają o 05:30 a ostatnie o 00:07 z Agia Marina i o 23:59 z Doukisis Plakentias.
Z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę ostatnie odjeżdżają o 02:07 z Agia Marina i o 01:59 z Doukisis Plakentias.
Czas przejazdu to 30 minut
Możliwe połączenia:
Monastiraki (zielona linia metra)
Syntagma (czerwona linia metra)
Doukisis Plakentias (metro i kolejka na lotnisko)

Tramwaj

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... m_2007.png
Postaram poszukać mapę po angielsku

Pamiątka z Olympiady, oprócz stadionów które gniją są 3 linie tramwajowe. Powodem powstanie linii tramwajowych, był to ze tylko Ateny i Tirana w Bałkanach nie mają linii tramwajowych, a my nie możemy być gorszy od Albanczyków...
Linie są 3:
T3: Thoukididis SEF (Faliro) - Asklipio Voulas
T4: Aristoteles Syntagma - SEF (Faliro)
T5: Platon Syntagma - Asklipio Voulas

Rozkład jazdy znajdziecie tu: http://www.stasy.gr/index.php?id=67&L=1

Autobusy

W Atenach znajdziemy około 280 linii autobusowych (tutaj znajdziemy info jakie są i o rozkładach jazdy: http://telematics.oasa.gr/en/#main)
Do tego niesamowita dokładna mapa od @obibok mega dzięki!
http://open.phototrans.net/images/schem ... 9/1172.jpg

Do tego wchodzą 3 nocne linie:
500: Pireus - Kifisia
790: Glyfada - Peristiri (Agios Antonios)
X14: Syntagma - Kifisia

i 1 całodobową (nie licząc autobus na lotnisko)
040: Pireus - Syntagma

Trolejbusy

19 linii (od 1 do 25)

1 całodobowa linia
11 Ano Patisia - Neo Pagkrati - Nea Elvetia

Kolejka Miejska

http://www.athenstransport.com/wp-conte ... kosmap.png

4 linie
Lotnisko - Kiato (raz w ciągu godziny)
Lotnisko - Ano Liosia (2 razy w ciągu godziny)
Pireus - Chalkida (raz 2 ciągu 1-2 godzin)
Ateny - Ano Liosia (12 razy w ciągu dnia)


Strona komunikacji miejskiej: http://www.oasa.gr/index.php?id=ind3ex&lang=en

Cennik biletów: http://www.oasa.gr/pdf/en/TICKETS_AND_TRAVEL_CARDS.pdf

Wyszukiwarka połączeń: http://telematics.oasa.gr/en/#main


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 219 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 16 Mar 2015 22:21 

Rejestracja: 20 Sty 2014
Posty: 663
Jeśli jesteś studentem, to może bardziej opłaci się kupić bilet 5-dniowy za 10 euro i dokupić 2 bilety na autobus X95 z lotniska i na lotnisko (2 x 2.5 euro)?
_________________
Relacje z podróży: http://www.sercewpodrozy.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#22 PostWysłany: 16 Mar 2015 22:22 

Rejestracja: 20 Kwi 2012
Posty: 69
ktoś pisał ze graja teraz na olimpijskim my będziemy nocować w okolicy Apostolos Nikolaidis . a co do metra to nie jest czasami tak że ostatni odjazd jest o 23.30 ? Uznają euro 26 ? lecimy w 6 osób z czego tylko 2 studentów ;)

udało mi się odnaleźć coś takiego http://www.stasy.gr/index.php?id=70&L=1 co o tym myślicie? ja z tego wywnioskowałem że ostatni skład odjedzie ze stacji na lotnisku o 23.30 czyli 40 minut powinno wystarczyć żeby opuścić lotnisko kupić bilet i dotrzeć na stacje ?
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez uqasch, 16 Mar 2015 23:02, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 16 Mar 2015 23:00 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
Panathinaikos gra na stadionie olimpijskim, tylko w meczach europejskich (których nie miał z 3 - 4 lata :twisted: )

No tak, dla was lepsze będzie metro, i wysiądź na Aleksandras. Co do metra, to nie wiem, bo ostatni raz na lotnisko metrem jechałem w 2007 :P

Wiem ze lepiej mieć to i to razem (legitka i ISIC/Euro26)
Góra
 Profil Relacje PM off
uqasch uważa post za pomocny.
 
      
#24 PostWysłany: 16 Mar 2015 23:08 

Rejestracja: 20 Kwi 2012
Posty: 69
hehe widać Zeus że chyba jesteś fanem Olympiakosu ;) rzuć okiem na ten link który podesłałem w poprzednim poście ( ten z rozkładem) dzięki za pomoc, pewnie jeszcze będę miał okazję Cię tu o coś podpytać ;) pozdrawiam.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 19 Mar 2015 02:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Gru 2014
Posty: 109
Loty: 74
Kilometry: 182 625
Mam pytanko odnośnie legitymacji. ISIC mam wyrobione, ale piszecie tutaj, że lepiej posiadać także legitymację polską, studencką. Ja takowej nie posiadam, gdyż jestem w 4 klasie technikum i na 99% nie przyjmą mi nigdzie tej szmacianki. Jest jakaś alternatywa na zniżki na komunikację miejską w takim wypadku?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 19 Mar 2015 08:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sty 2013
Posty: 631
Z ISICiem miałem problem tylko na Akropolu, ale i tak udało się wejść. Więc powinno się udać, a na wzgórzu po prostu się uśmiechaj, ewentualnie wejdziesz drugim wejściem jak nie dadzą za wygraną :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 19 Mar 2015 09:32 

Rejestracja: 27 Lis 2013
Posty: 360
Loty: 124
Kilometry: 227 163
niebieski
Meduzy, podajesz odmienną wersję od Zeusa :D

Opłaca się wyrabiać ISIC czy na legitkę studencką skorzystamy? Interesują nas atrakcje ateńskie i komunikacja miejska!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 19 Mar 2015 10:08 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
Byłem tydzień temu, i jakoś nie byli mega zadowoleni, jak im podawałem ISIC, bo chcieli legitkę sprawdzić (nawet się wycwanili i patrzą na naklejki z tyłu).

Co do komunikacji, ISIC nie przyjmą ci. Jedynie gdzie mogą ci przyjąć do na autobus z lotniska do miasta.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 24 Mar 2015 00:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Maj 2012
Posty: 853
Loty: 249
Kilometry: 471 990
niebieski
warsawghoster napisał(a):
Opłaca się wyrabiać ISIC czy na legitkę studencką skorzystamy? Interesują nas atrakcje ateńskie i komunikacja miejska!


W weekend byłem w Atenach i tylko przy wejściu na teren Świątyni Zeusa wystarczyło tylko pokazać legitkę [nie sprawdzali daty ważności, kolega wziął starą legitkę]. Akropol + Muzem Akropolu sprawdzali datę ważności.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 25 Mar 2015 17:32 

Rejestracja: 26 Mar 2011
Posty: 561
Loty: 227
Kilometry: 371 198
niebieski
A czy ktoś wie jak najtaniej dostać się z centrum Aten do Pireusu?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 25 Mar 2015 17:37 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
Piechotą

Albo biletem miejskim za 1,2 euro, i pojechać kolejką miejską (Proastiakos) z dworca Centralnego Stathmos Larisis lub zieloną linią metra.
Góra
 Profil Relacje PM off
malediwy uważa post za pomocny.
 
      
#32 PostWysłany: 04 Kwi 2015 21:34 

Rejestracja: 11 Cze 2012
Posty: 8
Zeus napisał(a):
Co do komunikacji miejskiej w Wielkim tygodniu: Wielki czwartek, wielki piątek i wtorek po wielkanocnym poniedziałku kursują według sobotniego rozkładu.

Wielka sobota, niedziela wielkanocna i poniedziałek wielkanocny: według niedzielnego rozkładu.

Komunikacja między Atenami i : dworcami PKS (KTEΛ), lotniskiem i portem w Pireusie, będzie zwiększona w: Wielki czwartek, wielki piątek, wielką sobotę i wtorek po wielkanocnym poniedziałku

W Wielką sobotę, ostatnie kursy autobusów będą przed 22.


Co do 3 linii metra i tramwaju:

Wielki piątek i wtorek po wielkanocnym poniedziałku: metro będzie jeździć co 10 minut a tramwaj co 20-25 minut
Niedziela wielkanocna: metro będzie jeździć co 12-15 minut a tramwaj co 30 minut
Poniedziałek wielkanocny: metro będzie jeździć co 10 minut a tramwaj co 30 minut



Zeus a ja mam pytanie o ten transport z lotniska w niedzielę wielkanocną, czy autobus X95 będzie kursował normalnie czy też krócej?
Planowo na lotnisku mamy być w Wielkanoc o 22:50 czy jest szansa że załapiemy się na jakieś ostatnie metro? O której takie odjeżdża? Będę wdzięczna za info
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 05 Kwi 2015 00:43 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
Autobusy z i do lotniska, jadą co dziennie tak samo czy to święta ci nie ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 01 Paź 2015 00:23 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 85
Mogę sobie pozwolić na bilet komunikacji miejskiej za 10 euro? Czy muszę koniecznie ten za 20 euro? Jaka jest różnica i ewentualne konsekwencje?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 01 Paź 2015 00:31 

Nie bardzo rozumię. Bilet za 20 E jest biletem 3 dniowym na którym możesz dojechać z lotniska lub wrócić autobusami expressowymi oraz poruszać się wszystkimi srodkami komunikacji w Atenach do 72 godz od chwili skasowania.
Góra
 PM off  
      
#36 PostWysłany: 01 Paź 2015 23:33 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 85
Z linku poniżej wynika że istnieje bilet 5-dniowy nie obejmujący lotniska. Zakładając że jadę na 4 dni, jestem studentem i chcę oszczędzić to 10 euro + dwa bilety lotniskowe autobusowe po 2,50 euro jest mniej niż 20 euro.

http://www.oasa.gr/pdf/tickets.pdf
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 01 Paź 2015 23:57 

Zgadza się ,możesz kupić ten 5 dniowy za 10e bez możliwości dojazdu z i na lotnisko expresowymi autobusami i osobno 2 bilety ulgowe po2,5 e na dojazdy tymi autobusami. Ulgowych tych 3 dniowych po 20e nie ma.
Nie wiem ile byś tam jeździł,ale z 10,2 e masz 17 jednorazowych biletów ca 0,6e z możliwością przesiadki do 70 min.Powiem ,że w 4 dni sam bym tego nie wyjeździł.
Góra
 PM off  
      
#38 PostWysłany: 29 Paź 2015 12:55 

Rejestracja: 28 Maj 2013
Posty: 123
1. Jaka jest najlepsza opcja na 4 dni w Atenach, jesli 2 pierwsze noclegi są w Pierusie? Czy to jest jeszcze 1 strefa? Nawiązując, do tego, co jest napisane wyżej, najtańszą opcją jest kupienie osobnych biletów 70 min + oddzielnie przejazdy na lotnisko. Czy zwykła legitymacja studencka uprawnia do znizki?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 29 Paź 2015 13:14 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
W Atenach jest tylko jedna strefa. Inne bilety są tylko na połączenia z/do lotniska, do Saronidi i na kolejkę miejską poza Elefsiną.

Do komunikacji miejskiej najlepsza jest legitka, a na przejazdy z/do lotniska to ISIC (wiem ze dziwne, ale cóż...)

Co do opcji, to najlepsze 2x25 euro za autobus lotniskowy i 4x0,7 euro za bilety komunikacji miejskiej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#40 PostWysłany: 29 Paź 2015 13:39 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
A ja myślałem, że do Saronidy już nie ma droższych biletów, od kiedy E22 zamieniono na 122. Widziałem je w starym cenniku, teraz już nie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 219 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group