Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Komunikacja w Atenach

Transport publiczny w Atenach w ostatnich parę lat przeszła ogromną zmianę, pozytywną ale za równą negatywną (spowodowany przez kryzys). Plusem ogromnym jest brak różnych stref (nie dotyczy kolejki miejskiej i linii lotniskowych) które znajdziemy w innych stolicach europejskich i to ze wszystko można zwiedzić korzystając z 3 linii Metra i linii tramwajowych.

Bilety

Bilet 90 minutowy
1.4€ normalny (ulgowy 0.6€)

Można go skorzystać na całą komunikacje ateńską oprócz linii lotniskowych i X80

Bilet całodobowy
4.5€ normalny (ulgowych brak)

Można go skorzystać na całą komunikacje ateńską oprócz linii lotniskowych


Bilet 5 dniowy
9€ normalny (ulgowych brak)

Można go skorzystać na całą komunikacje ateńską oprócz linii lotniskowych i X80


Bilet 3 dniowy - turystyczny
22€ normalny (ulgowych brak)

Chyba najlepsza opcja dla turystów, można nim dojechać i wrócić z lotniska i także skorzystać z komunikacji miejskiej przez 72 godziny (w tym X80)

Gdzie można kupić bilety?

W każdym kiosku, w automatach w stacji Metra, w budkach ΟΑΣΑ (będzie napis ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ/TICKETS) i od "starszych" osób którzy je sprzedają w centrum.

Darmowa Komunikacja
-Dzieci poniżej 6 roku życia

Ulgowy
- Dzieci do 18 roku życia
- Studenci UE do 25 roku życia (legitymacja i ISIC będą potrzebne)

Metro

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 3,_English).svg/2000px-Athens_Metro_Map_(December_2013,_English).svg.png
Przepraszam ze taka mapa, ale to jedyna dobra która była po angielsku

3 Linie metra
M1 M2 M3

M1 (zielona) najstarsza linia metra Grecji (nazywana kolejką elektryczną) łączy północ Attiki z Pireusem, czyli od Kifisii aż do samego portu.
Pierwszy pociąg z Kifisii i z Pireusu odjeżdżają o 5 rano, a z Omonioi w stronę Kifisii o 04:49.
Ostatni z Kifisii do Pireusu i vice verca odjeżdżają o 00:15.
O 00:30 odjeżdża ostatni z Kifisii i Pireusu do Omonioi.
Czas przejazdu z Kifisii do Pireusu to 55 minut.
Możliwe połączenia:
Neratziotisa (kolejka miejska)
Attiki i Omonoia (czerwona linia metra)
Monastiraki (niebieska linia metra)
Faliro (tramwaj)

M2 (czerwona) łączy dawne lotnisko Ateńskie Ellinikon z Anthoupoli.
Pierwsze metro z Anthoupoli i Ellinikon odjeżdżają o 05:30 a ostatnie o 00:05 z Anthoupoli i o 00:01 z Ellinikon.
Z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę ostatnie odjeżdżają o 02:05 z Anthoupoli i o 02:01 z Ellinikon.
Czas przejazdu to 30 minut
Możliwe połączenia:
Attiki i Omonoia (zielona linia metra)
Stathmos Larissis (dworzec kolejowy i kolejki miejskiej)
Syntagma (niebieska linia metra i tramwaj)

M3 (niebieska) łączy Agie Marinę z Doukisis Plakentias i lotniskiem.
Pierwsze metro z Agia Marina i Doukisis Plakentias odjeżdżają o 05:30 a ostatnie o 00:07 z Agia Marina i o 23:59 z Doukisis Plakentias.
Z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę ostatnie odjeżdżają o 02:07 z Agia Marina i o 01:59 z Doukisis Plakentias.
Czas przejazdu to 30 minut
Możliwe połączenia:
Monastiraki (zielona linia metra)
Syntagma (czerwona linia metra)
Doukisis Plakentias (metro i kolejka na lotnisko)

Tramwaj

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... m_2007.png
Postaram poszukać mapę po angielsku

Pamiątka z Olympiady, oprócz stadionów które gniją są 3 linie tramwajowe. Powodem powstanie linii tramwajowych, był to ze tylko Ateny i Tirana w Bałkanach nie mają linii tramwajowych, a my nie możemy być gorszy od Albanczyków...
Linie są 3:
T3: Thoukididis SEF (Faliro) - Asklipio Voulas
T4: Aristoteles Syntagma - SEF (Faliro)
T5: Platon Syntagma - Asklipio Voulas

Rozkład jazdy znajdziecie tu: http://www.stasy.gr/index.php?id=67&L=1

Autobusy

W Atenach znajdziemy około 280 linii autobusowych (tutaj znajdziemy info jakie są i o rozkładach jazdy: http://telematics.oasa.gr/en/#main)
Do tego niesamowita dokładna mapa od @obibok mega dzięki!
http://open.phototrans.net/images/schem ... 9/1172.jpg

Do tego wchodzą 3 nocne linie:
500: Pireus - Kifisia
790: Glyfada - Peristiri (Agios Antonios)
X14: Syntagma - Kifisia

i 1 całodobową (nie licząc autobus na lotnisko)
040: Pireus - Syntagma

Trolejbusy

19 linii (od 1 do 25)

1 całodobowa linia
11 Ano Patisia - Neo Pagkrati - Nea Elvetia

Kolejka Miejska

http://www.athenstransport.com/wp-conte ... kosmap.png

4 linie
Lotnisko - Kiato (raz w ciągu godziny)
Lotnisko - Ano Liosia (2 razy w ciągu godziny)
Pireus - Chalkida (raz 2 ciągu 1-2 godzin)
Ateny - Ano Liosia (12 razy w ciągu dnia)


Strona komunikacji miejskiej: http://www.oasa.gr/index.php?id=ind3ex&lang=en

Cennik biletów: http://www.oasa.gr/pdf/en/TICKETS_AND_TRAVEL_CARDS.pdf

Wyszukiwarka połączeń: http://telematics.oasa.gr/en/#main


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 219 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna
Autor Wiadomość
#181 PostWysłany: 17 Lut 2018 23:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2016
Posty: 604
Loty: 46
Kilometry: 71 891
srebrny
ewentualnie uber do artemidy ok 8eur
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tygodniowy rejs po Karaibach i loty do Miami z Berlina za 5010 PLN Tygodniowy rejs po Karaibach i loty do Miami z Berlina za 5010 PLN
Lato w Grecji: Ateny i wyspa Egina za 440 PLN (loty z Katowic + prom) Lato w Grecji: Ateny i wyspa Egina za 440 PLN (loty z Katowic + prom)
#182 PostWysłany: 21 Lut 2018 19:22 

Rejestracja: 13 Sty 2013
Posty: 134
Loty: 34
Kilometry: 68 143
Kilka pytań:

1. Czy na bilecie 3 dniowym (22 euro) moge pojechac autobusem X95 z lotniska do centrum miasta?
2. Czy bilet (w moim przypadku 3 dniowy) przed wejsciem do metra czy autobusu, kasuje sie w danym środku lokomocji czy tez przed ich wejsciem sa ustawione kasowniki?

dzięki za pomoc.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#183 PostWysłany: 21 Lut 2018 19:40 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22452
Wy to na serio?

Sent from my Nokia 3330 using Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off
obibok lubi ten post.
 
      
#184 PostWysłany: 25 Lut 2018 11:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2013
Posty: 2233
złoty
br1989 napisał(a):
1. Czy na bilecie 3 dniowym (22 euro) moge pojechac autobusem X95 z lotniska do centrum miasta?


Tak.
Jeśli nie chcesz jechać metrem z/na lotnisko i korzystać z X80 to zaoszczędzisz 1eur kupując bilet 5dniowy za 9eur + 2 pojedyńcze bilety na X95 za 6eur każdy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#185 PostWysłany: 10 Kwi 2018 15:58 

Rejestracja: 28 Gru 2016
Posty: 2
Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi. Czy jak kupię bilet 3-dniowy np. w czwartek o 13.00, to mogę na nim jeździć do 12:59 w niedzielę, czy też ważność jest do soboty do 23:59 (trzy dni licząc po dacie)??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#186 PostWysłany: 10 Kwi 2018 16:00 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22452
W tym temacie już jest odpowiedz.
Przeczytaj uważnie...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#187 PostWysłany: 20 Maj 2018 16:56 

Rejestracja: 20 Maj 2018
Posty: 5
Czy będąc uczniem, nie studentem w wieku 19 lat przysługuje mi korzystanie z biletów ulgowych komunikacji miejskiej ? Znalazłem informacje, że bilety ulgowe przysługują studentom i uczniom do 18 roku życia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#188 PostWysłany: 21 Maj 2018 22:18 

Rejestracja: 21 Maj 2018
Posty: 2
Panowie i Panie
mam 2 kluczowe pytania
Ile kosztuje UBER z lotniska do centrum Aten
Czy bilet 3 dniowy jest na godziny czy doby
Chodzi mi dokładnie o to ze bede na lotnisku kolo 21 w piątek a powrót mam w poniedziałek o godzinie 16:00
Czy ten bilet bedzie wazny na ten cały okres?
Czy metro z lotniska jezdzi całodobowo

Za odpowiedz z góry dzięki
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#189 PostWysłany: 21 Maj 2018 22:23 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22452
Polecam przeczytanie właściwego działu...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#190 PostWysłany: 21 Maj 2018 23:02 

Rejestracja: 21 Maj 2018
Posty: 2
ok
a jak się on nazywa?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#191 PostWysłany: 21 Maj 2018 23:12 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22452
Temat lotnisk, i jak dojechać z ATH do centrum?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#192 PostWysłany: 10 Wrz 2018 21:50 

Rejestracja: 06 Gru 2016
Posty: 92
Loty: 31
Kilometry: 49 848
Taka obserwacja dotycząca biletu trzydniowego. Ważny jest dłużej niż 72 godziny, a mianowicie do północy ostaniego dnia. Nie wiem, czy ktoś o tym wspominał, a może jest to zależne od godziny pierwszego skasowania. Tak czy siak, miło sie zdziwiłam :D
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#193 PostWysłany: 25 Wrz 2018 19:14 

Rejestracja: 07 Sie 2017
Posty: 29
Może już było, lecz nie widzę... Czy bilet z lotniska na X93 jest również ważny 90min i mogę na nim jechać z lotniska X93 i potem się przesiąść na zwykłe linie miejskie??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#194 PostWysłany: 25 Wrz 2018 19:16 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22452
Nie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#195 PostWysłany: 02 Lis 2018 17:17 

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 53
Grupa 6 osób, pobyt 3 dni, baza Glifada: zatem dojazd z/na lotnisko + codziennie do centrum Aten właśnie z Glyfady. Zwiedzanie tylko ścisłe centrum + jeden wypad na Pireus:
1) proszę o wskazówki dotyczące optymalnego poruszania się dla 6 os. : komunikacja czy taxi/uber lub mieszane
2) Na mapce z tej strony tramwaju T5 z Gylfady (linia zielona) w pewnym momencie rozdziela się w kierunku centrum i Pireus. O co chodzi? Jaki tramwaj brać z Gylfady, żeby dojechać do centrum.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#196 PostWysłany: 13 Lut 2019 01:29 

Rejestracja: 09 Mar 2015
Posty: 73
Witam Forumowiczów, mam 2 pytania:
1. Czy w Atenach są jakieś strefy komunikacji miejskiej tak jak np. w Londynie lub Hamburgu - chodzi mi o to czy na bilecie 5 dniowym mogę np. jeździć do końca wszystkimi liniami metra oczywiście za wyjątkiem lotniska, czy są dla tego biletu jakieś ograniczenia odległości od centrum?
2. Czy bilet 5 dniowy jest ważny 5 dni (24x5=120 godz) od momenty skasowania czyli np. od 27.02.2019 g.10:20 do 04.03.2019 g. 10:19? Czy liczą się pełne dni np. od 27.02.2019 do 03.03.2019?
W Atenach będę w dniach 27.02-03.03.2019. Dzięki za odpowiedzi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#197 PostWysłany: 13 Lut 2019 11:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Maj 2014
Posty: 145
niebieski
1. Poza liniami dojeżdżającymi do lotniska (z X), nie ma stref. Jechaliśmy nawet do ZOO w Spacie (de facto położonego w okolicach lotniska) na biletach 5-dniowych - jazda około 1,5h. Do Pireusu też metrem, na tym samym bilecie.
2. Bilet ważny jest od momentu skasowania 5x24h. Na bilecie mieliśmy wydrukowaną godzinę i dzień ważności.
Ogólnie przyznam, że ważenia poruszania się komunikacją miejską w Atenach pozytywne. Jedynie mocno trzeba uważać, jak się pakuje do wagonów metra z walizami, gdy jest spory ruch, bo można zostać przyciętym. w okolicy ZOO jedynie był problem z ustaleniem godziny odjazdu autobusu (ani w necie, ani na przystanku, nigdzie rozkładu, zresztą pewnie i tak godzin się nie trzymają :) - czekaliśmy na autobus ponad godzinę...).
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez marcino123, 13 Lut 2019 19:41, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#198 PostWysłany: 19 Lut 2019 16:29 

Rejestracja: 09 Mar 2015
Posty: 73
Dzięki Mayka za odpowiedź i podpowiedź jednocześnie. Mam jeszcze dodatkowe pytanie. Czy posiadając ten 5 dniowy bilet ku któremu się skłaniam mogę korzystać z jakiś promów w Pireusie/Atenach? Pytam bo jak byłem w Hamburgu to na bazie podobnego biletu przepłynąłem promami cały Hamburg bez wykupywania dodatkowego rejsu. Pływałem tam promami wielokrotnie. Tutaj najtańsze rejsowe/promowe rozwiązania to widziałem za 8,00 euro w 1 stronę Aegina. No chyba że jest coś tańszego a nie wiem? Jeśli możecie dajcie znać. Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#199 PostWysłany: 19 Lut 2019 16:38 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22452
Nie działa na promy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#200 PostWysłany: 14 Sie 2019 23:10 

Rejestracja: 31 Gru 2012
Posty: 3
Witam, wiele osób pytało o poruszanie się komunikację miejską a ja mam zupełnie inną sytuację - chciałbym podjechać autem możliwe blisko Akropolu i zostawić je na jakimś parkingu na kilka godzin, żeby na pieszo zwiedzić główne atrakcje.
Czy może ktoś polecić niedrogi (darmowy?) parking w dobrej lokalizacji?

I pytanie z innej beczki, czy można kupić bilety na mecz Pamathinaikosu w kasie stadionowej bezpośrednio przed meczem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 219 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group