Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 19 Sie 2013 21:38 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22450
Jest takie małe państwo w Europie, ze usypiesz w autobusie, to beż problemu go ominiesz i go nie zobaczysz. Znajduje się ono przy granicy Francji, Niemiec i Belgi, no i oczywiście to jedno z najbogatszych państw w Europie. Mowa oczywiście o Wielkie Księstwo Luksemburga!

Od dawna, chciałem zwiedzić tą perełkę Beneluxu (skrót z Belgium – Netherlands – Luxemburg), i wreszcie mi się udało w Sierpniu w ramach konferencji tam. Tym razem (znowu) był pomocny fioletowy przewoźnik, W!zz Air i tanią podróż do lotniska Charleroi (jakieś 100 km od Brukseli), z Warszawy, no i potem autobusem Flibco, co za 2 godziny i 45 minut, weźmie do stolicy Luksemburga.
Podróż była zaplanowana na 8 sierpnia, i powrót 10 sierpnia. Do Warszawy (a szczególnie na lotnisko Chopina) miałem dojechać naszym kochanym PKP, z Krakowa, który jak zawsze trzymał asa w rękawie. Nie, nie pociąg się nie spóźnił, broń boże, tylko ze nie było klimatyzacji, (bo, po co), i zatłoczony as do ostatniego cm2. Jak dobrze pamiętacie, to upały wtedy były masakriczne, no to PKP nam zaoferował darmową saunę w całej podróży.

Dojechaliśmy do stacji Warszawa Zachodnia, w którym mieliśmy pierwszą przesiadkę do pociągu Kolej Mazowieczkej, prosto na lotnisko Chopina. Kolejkę w bramce, szybko przeszedłem i już byłem na wolnocłowym. Jako ze nic nie planowałem kupić spędziłem ostatnią godzinę na darmowy WiFi załatwiając parę spraw. O 18 już siedziałem w fioletowym samolocie, i już czekaliśmy na OK na wylot z Warszawy. Lot ciekawy to nie był (parę turbulencji po drodze), no i widok na PKiN no i jakieś miasto, co ja nie wiem gdzie ono jest.

Image
Warszawa

Image
Liège! :D

Image
Walonia

Przylot dokładnie na czas na lotnisku Charleroi – Gosselies, i jako ze mieliśmy parę godzin do spędzenia, nic nam nie ucieszyło niż zimne belgijskie piwko, w kawiarence lotniska.

Image
Lotnisko Charleroi

Image
Najlepsze, wydane 3,7 euro :)

O 2130, autobus firmy flibco, przyjechał żeby nasz wziąć do Luksemburga. Takie 2 ciekawości w tej firmy. Pierwsze bilety na każdy kurs kosztują po 5 euro (Lille, Luksemburg i do Brukseli), tak samo, jak pierwsze 3 rzędy w tym autobusie są mega wygodne, dużym odstępem miedzy nogami.

Image
Autokar do Luksemburga

Autokar do Luksemburga zatrzymuje się jeszcze w Bastogne, Arlon i 3 przystankach w Luksemburga. Jako ze nasz hostel (Youth hostel Luxembourg City), znajdował się dosłownie rzut beretem (taki sam jak w Paryżu), to lepiej wysiąc na dworcu kolejowym i potem na nogach. Dobra rada, lepiej wydrukować przed wyjazdem dobrą mapę, jak dotrzeć do hostelu (niby oferują przewóz, ale do godziny 18), no i map, aż tak wiele nie ma Luksemburg, a szukanie hostelu, po paru win, może być ciekawa wyprawa.

Image
Dworzec kolejowy Luksemburga/Gare Lëtzebuerg

Ten hostel chyba jest jedna z najtańszych opcji, jako na Luksemburg (20 euro około za 4os pokój) z śniadaniem no i bardzo czysto, i z toaletą w każdym pokoju! I ostatnia rada na dziś. Jest szansa dostania kartę HI ZA DARMO! Jak będziecie w recepcji i zobaczycie starszego recepcjonistę to spytajcie się go skąd jest. Jak wam powie z Kosowa, to powiedzcie parę słowa po Albańsku, i wam da członkowstwo za darmo. Widać ze rok, spędzony w Kosowie, jako KFOR, marny nie był. ;)

Po tym wszystkim, ciepły prysznic i szybko do spania, jako ze była prawie 2 w nocy.


Ostatnio edytowany przez Zeus, 20 Sie 2013 14:10, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#2 PostWysłany: 19 Sie 2013 21:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Lip 2011
Posty: 828
srebrny
Kapitalna relacja i ciekawy język polski :)
Będzie dalsza część?
_________________
Image

http://mamasaidbecool.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 19 Sie 2013 21:58 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22450
o tak, jak najbardziej ;)
Teraz mam troche roboty, i postaram sie jak najszybciej napisać ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 19 Sie 2013 21:58 

Rejestracja: 12 Sie 2013
Posty: 49
Loty: 22
Kilometry: 32 441
Bardzo ciekawa relacja!
A tak przy okazji (bo ja to ciemny jestem :) ) co to karta HI?
_________________
Zapraszam na mojego nowego bloga o podróży do Bułgarii (relacje, ciekawostki i inne pierdoły, a także przydatne info)
http://bulgaria-why-not.blog.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 19 Sie 2013 22:02 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2385
platynowy
Bardzo fajna relacja! Luxemburg jest jednym z moich ulubionych miast w Europie.

j4siek napisał(a):
Bardzo ciekawa relacja!
A tak przy okazji (bo ja to ciemny jestem :) ) co to karta HI?

http://www.hihostels.com/web/membership.en.htm
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 19 Sie 2013 22:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Lip 2011
Posty: 828
srebrny
No i co to za miasto co @Zeus "nie wie gdzie ono jest" ? :D
_________________
Image

http://mamasaidbecool.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 19 Sie 2013 22:09 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22450
j4siek napisał(a):
Bardzo ciekawa relacja!
A tak przy okazji (bo ja to ciemny jestem :) ) co to karta HI?


viewtopic.php?f=20&t=3076
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 19 Sie 2013 22:17 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
Zaciekawiło mnie; to pierwsze zdjęcie to z samolotu?

Czy ja dobrze zrozumiałem, że Zeus dowodził siłami pokojowymi NATO - KFOR? ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 19 Sie 2013 22:22 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22450
Pierwsze tak, z samolotu, a po drugie, misja pokojowa w Kosowie, jako słuzba wojskowa z Greckiej Armii ;D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 19 Sie 2013 22:29 

Rejestracja: 03 Lut 2013
Posty: 459
Loty: 86
Kilometry: 126 541
Do hostelu prosto z dworca mozna dojechac autobusem nr 9, bilet 2 euro. Ja nie mialem mapy i bylo juz ciemno, wiec skusilem sie na przejazd :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 19 Sie 2013 22:32 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22450
A nasz, te 2 euro, wolalimy dac winem Luksemburskim (a nocny autobus bylby za jakies minut cy cos takiego) ;P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 19 Sie 2013 23:01 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4261
Loty: 423
Kilometry: 954 846
złoty
no to czekam :) zrobiłam tą samą wycieczkę w czerwcu
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 19 Sie 2013 23:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1883
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Ja również przerabiałem tą trasę w czerwcu z tym, że dwie nocki spędzałem na Charleroi ;) czekam na ciąg dalszy relacji :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 20 Sie 2013 14:11 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22450
No i juz wiem, jakie to miasto! :D To Liège!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 28 Sie 2013 23:40 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22450
Image

Image
Wejście do Hostelu

Łóżko była za wygodne, i pobudka rano za trudna dla mnie. Ale jednak się udało, i wstałem o 8 żeby śniadanie zjeść. Luksusów tam nie ma, ale za taką cenę i tak bardzo dobrze. 2 rodzaje szynki, 2 rodzaje sera, bułki i chleb tostowy tak samo ja dżem, nutella no i kawa.

Szybko zjeść śniadanie, i pójść prosto na konferencje. Konferencja, jako taka w sobie, to ja postanowiłem kupić bilet, na pociąg w relacji Warszawa – Kraków, tak jak przylecę, w Sobotę, to mieć gwarantowane miejsce do siedzenia. A tu jedna, zong. Strona nie działa! A ja już w nerwach, co gdzie i jak? Na stojąco 6 godzin to nie będę jechać! W sekundę jestem na FB, i na profil PKP, i tam chaos. Każdy narzeka ze nie może kupić, no to ja też włączam się do kłótni. Po dwóch godzinach mój brat zdołał kupić mi bilet na pociąg, (który się okazał ostatnim wolnym miejscem w pociągu), no i po tym, to na spokojnie mogłem wyjść na spacer, zwiedzić miasto Luksemburg. Pierwszy przystanek, to Cmentarz wojskowy Amerykańskich Żołnierzy, co polegli na bitwach w Ofensywie w Ardenach. Znajdują się tam 5076 żołnierzy Amerykańskich.

Image
Bock

Cmentarz znajduję się na obrzeżach Luksemburga, jakieś 1.3 km z lotniska w Luksemburgu, dokładnie w miasteczku Hamm. Biletem za 2 euro (2 godziny) albo za 4 (24 godziny), możemy tam dojechać szybko i wygodnie, autobusem linii 15, prosto z głównej poczty. Od poniedziałku do piątku autobusy jadą, co 15 minut, i wysiadamy na ostatnim przystanku, Hamm. Z stamtąd, to jest dobre 15 do 20 minut chodzenia aż do cmentarza , ale beż problemu zdążymy tym samym bilecie, wrócić powrotem do Luksemburga.

Image

Image
Wejście do cmentarza

Image
Kaplica

Image
People talking without speaking,People hearing without listening, People writing songs that voices never share And no one dared
Disturb the sound of silence.


Image
ups



Cmentarz naprawdę robi wrażenie, wielkością i jest zadbane. Wejście do niego jest za darmo, i naprawdę warto napisać coś w zeszycie pamiątkowym w kościółku w cmentarzu. W terenie cmentarza znajduje się, biuro informacyjne o cmentarzu, tak samo jak zdjęcia przywódców, co przyjechali do cmentarza. I potem powrót do autobus. Autobus odjezda o HH: 04, 19,34,49 (HH pełna godzina) i znów parę minut, i jestem na dworcu kolejowym tym razem. Znalazłem tam, dzień wcześniej, restaurację, którą polecili jacyś goście w hostelu. Znajduję się ona, w środku dworca po lewej stronie. Bardziej przypomina jadłodajnie, ale jedzenie naprawdę mają dobre tak samo jak w dobrych cenach. Polecam tarty z różnimy owocami i do tego Luksemburskie wino (2euro) albo piwo (1,5 euro). Po obiadku skoczyłem jeszcze do pobliskiego marketu, po kolacje, którą planowałem zrobić pod fortecą Bock.

Image
Deser?

Luksemburg jest podzielony na 24 dzielnic, ale najważniejsze są te 4:
Ville Haute: Górne Miasto (Średniowieczne miasto)
Ville Basse: Dolne Miasto, dokładnie w wąwozie, rzeki Petrussé
Gare: Dworzec, znajduje się tam dworzec kolejowy, i jest oddalony o jakieś 15 minut z Haute Kirchberg: Nowoczesne miasto, znajdują się ta banki i budynki UE

Pierwszy przystanek w naszej trasie, był słynny most Adolphe (Adolphe-Bréck/Pont, Adolphe), który jest symbolem narodowym całego Luksemburga. Most został zbudowany w 24 lipcu 1903 roku, i w tym roku, mieszkańcy Luksemburga świętowali 110 lat od budowy tego mostu. Nazwę mostu, pochodzi od Wielkiego Duka Adolphe, który panował nad Luksemburgiem od 1890 do 1905. Interesująca wystawa o moście, znajduje się na ulicy, ale niestety tylko po Francusku i Luksembursku.

Image
Most Adolphe

Image
Notre Dame

Image
Pomnik Victori

Niedaleko mostu, znajduje się starówka Luksemburga. Bardzo interesująca i warto pospacerować dość długo w niej. Przed wejściem, do starówki, można skoczyć do Głównej Poczty, i kupić znaczki (znaczek na pocztówkę w Europie, 0,8 euro, i pocztówka do Polski w 2 dni!), i po drodze poszukać pocztówki (cena ich tak koło 0,5 euro). Fajnie tak się zgubić w uliczkach tego miasta, idąc do pałacu Luksemburga. Niestety, się dowiedziałem zbyt późno, żeby wejść do pałacu to w tym samym dniu, trzeba iść do biura turystycznego Luksemburga, i zarezerwować wejście (w paru językach), ale c’est la vie, dalej spacerowałem w tym pięknym mieście.

Image

Image
Kranik z Wodą do picia

Image
Ulica z sklepikami z pamiątkami, w Starówce



Image
Zamek Królewski



Co chwile, widoki tego miasta, powodują ze się zatrzymujesz i robisz zdjęcia. Nawet mostu kolejowym naprzeciwko starego miasta Luksemburga.

Image
Train Spotting ;D

Image

Już po paru godzin spacerowania (no i kupowania pamiątek), dotarłem do Bock, znów, i mogłem na spokojnie zobaczyć i sfotografować całą fortecę. Forteca była zbudowana, pod końcem 10 wieku, przez Siegfrieda, w tamtym Lucilinburhuc, i była dobudowana aż do 1867, wtedy jak Traktat Londyński nakazał wyburzenia fortecy. Obecnie, jego kazamaty są pod ochroną Unesco i stanowią jedną z głównych atrakcji, Luksemburga. Warto tam wejdź (bilet za 3 euro) i pospacerować w kazamatach.

Image
Bock i kazamaty

Image

Image

Image
Schloss brücke (Pont du Château/Most Zamkowy) 1735

Jako ze godzina wyjazdu autobusu do Charleroi, się zbliżała, to musiałem zjeść kolacje. Z Bock można zejść do ogródka na dole, i na spokojnie zrobić piknik (taki sam jak w Paryżu miesiąc temu)

Image

Image
Bock z dołu

Image
Po pikniku

Image
Mała Oaza

Powrót do Gare, i czekanie na autobus do Charleroi.

Image
Znów most Adolphe

Miasto „Gibraltar du Nord”, strasznie mi się spodobało. Idealny, jako city break (WizzAir i Ryanair z pomocą Flibco mogą w tym pomóc), z polski tak na weekend. To miasto (de facto państwo) może zaoferować prawie wszystko turystom. Coś dla spotterów, romantyków, miłośników wina, spacer z dziewczyną/chłopakiem albo wypad z Charleroi, jak się ma długą przesiadkę. Z biletem za 4 euro, można zobaczyć cały Luksemburg (np. Schengen, dolina win) i może się okazać ze 2 dni to za mało.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 29 Sie 2013 01:04 

Rejestracja: 03 Lut 2013
Posty: 459
Loty: 86
Kilometry: 126 541
Ten ich hostel to najwieksze schronisko w jakim spalem. Ten moloch przypominal mi szkole, brrr :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 29 Sie 2013 09:17 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22450
sawiet napisał(a):
Ten ich hostel to najwieksze schronisko w jakim spalem. Ten moloch przypominal mi szkole, brrr :)


Ja na początku myslałem ze to był jakis szpitał ;P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 29 Sie 2013 12:28 

Rejestracja: 03 Lut 2013
Posty: 459
Loty: 86
Kilometry: 126 541
Zeus napisał(a):
sawiet napisał(a):
Ten ich hostel to najwieksze schronisko w jakim spalem. Ten moloch przypominal mi szkole, brrr :)


Ja na początku myslałem ze to był jakis szpitał ;P



Heh, w Stavanger maja hostel w szpitalu :D
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 29 Sie 2013 13:06 

Rejestracja: 07 Gru 2012
Posty: 469
niebieski
Hostel w byłym psychiatryku to byłaby atrakcja sama w sobie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 21 Wrz 2013 19:35 

Rejestracja: 14 Lis 2011
Posty: 107
Loty: 92
Kilometry: 176 887
cześć, nie znalazłam odpowiedniego wątku, chciałam się wybrać 28 paź do Luxemburga korzystając z połączenia flibco z lotniska Charleroi, ale nie wiem czy coś źle robię, ale nie widzę tego połączenia, daty po 26 paź są zablokowane, czy zawieszają to połączenie, czy bilety nie są jeszcze dostępne?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group