Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 85 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 11 Wrz 2014 20:10 

Rejestracja: 03 Wrz 2011
Posty: 238
Loty: 14
Kilometry: 20 013
niebieski
Witajcie,

W podforum dotyczącym Hiszpanii tematów przybywa :-) Wszyscy opisują swoje wrażenia z pobytu czy dają cenne wskazówki innym,

a ja zastanawiam się czy są osoby na forum, mieszkające na co dzień w tym ciekawym turystycznie kraju ?


Pozdrawiam,
K.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 11 Wrz 2014 21:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2014
Posty: 118
Loty: 126
Kilometry: 165 727
Tak, są.
_________________
„Tu y yo, somos iguales.”
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 11 Wrz 2014 22:59 

Rejestracja: 03 Wrz 2011
Posty: 238
Loty: 14
Kilometry: 20 013
niebieski
Fajnie :-)

To jeśli dotrą do tematu, proszę o opinie.

Interesuje mnie jak się żyje w tym państwie, jakie jest podejście Hiszpanów do innych nacji, jakie są przepisy, podejście do życia codziennego, pracy, dni wolnych, etc. Interesują mnie również informacje n/t wynajmu mieszkania, kosztów z tym związanych, a także możliwości zakupu nieruchomości czy nawet możliwości uzyskania obywatelstwa. Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa mieszkańców na osiedlach, ulicach itd.

Dziękuję z góry,
K
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 11 Wrz 2014 23:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
pehape napisał(a):
Fajnie :-)

To jeśli dotrą do tematu, proszę o opinie.

Interesuje mnie jak się żyje w tym państwie,
normalnie
jakie jest podejście Hiszpanów do innych nacji,
różne
jakie są przepisy,
najprzerożniste!
podejście do życia codziennego,
tak
pracy,
jak jest
dni wolnych,etc.
zawsze!
Interesują mnie również informacje n/t wynajmu mieszkania,
jest to dozwolone
kosztów z tym związanych,
zależą od wielu czynników
a także możliwości zakupu nieruchomości
wbrew pozorom to jeszcze nie komuna wiec można mieć wiele nieruchomości
czy nawet możliwości uzyskania obywatelstwa.
czy może tylko paszport wystarczy by do US&A bez wizy latać?
Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa mieszkańców na osiedlach, ulicach itd.
itd itd

Dziękuję z góry,
K

Proszę! :)

proponuje zacząć od przestudiowania atlasu, gdzie znajdziemy, że Hiszpania to duży kraj i ludziom się może żyć różnie.
następnie trochę historii: to zlepek ludów iberyjskich, ze swoimi innościami itd
a na koniec kup sobie bilet i przylec by samemu sobie wyrobić własne zdanie...

P.S.
tylko nie leć na Kanary ... ;)
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)


Ostatnio edytowany przez Abcn, 07 Lis 2018 15:47, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 12 Wrz 2014 08:06 

Rejestracja: 03 Wrz 2011
Posty: 238
Loty: 14
Kilometry: 20 013
niebieski
Spodziewałem się trochę innego tonu i poziomu dyskusji w temacie. W Hiszpanii bywam raczej regularnie, głównie w celach turystycznych i nie dłużej niż miesiąc podczas jednego urlopu, dlatego też codzienność jaka mnie otacza podczas wyjazdu rysuje się na pewno znacznie barwniej.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 12 Wrz 2014 09:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
pehape napisał(a):
Spodziewałem się trochę innego tonu i poziomu dyskusji w temacie. W Hiszpanii bywam raczej regularnie, głównie w celach turystycznych i nie dłużej niż miesiąc podczas jednego urlopu, dlatego też codzienność jaka mnie otacza podczas wyjazdu rysuje się na pewno znacznie barwniej.

a ja się spodziewałem bardziej konkretnych pytań.
jest co najmniej jedno forum polonii hiszpańskiej...
samo przejrzenie go da Ci na pewno dużo informacji; może znajdziesz tam rzeczy o które byś nie zapytał bo nie przyszłyby Ci do głowy.
tak jak wspomniałem wcześniej, Hiszpania to mieszanka kultur i nie ma jednego, typowego hiszpańskiego prototypu. to co ludziom zwykło się kojarzyć z Hiszpanią pewnie w największym stopniu można porównać do ludzi, zwyczajów spotykanych w Andaluzji . mañana np w Katalonii to coś nie z tej ziemi...
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)


Ostatnio edytowany przez Abcn, 07 Lis 2018 15:48, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 12 Wrz 2014 10:10 

To podaj link, do jakiegoś konkretnego, merytorycznego forum polonijnego, skoro je znasz.
Bo na razie odpowiadasz tak , żeby nic nie odpowiedzieć. Więc nie ma sensu tego robić.
Ps Nie sądzę, żeby komuś chciało się starać o obywatelstwo, tylko w celu zaoszczędzenia 500 zł na wizie do USA.
Góra
 PM off  
      
#8 PostWysłany: 12 Wrz 2014 10:28 
Moderator forum

Rejestracja: 13 Lis 2010
Posty: 2969
Takie forum, tu podawane to Hiszpania.org.es.

Faktycznie pytania 'na hurra', ale i odpowiedź ... przygania kocioł garnkowi a sam smoli...
( jesli mówienie moze byc srebrem to milczenie zlotem)

Wątek przenoszę z "Atrakcji" do 'Inne', ale proszę żeby nie spadl do Luźnych lub nawet do Kosza.
_________________
pozdrawiam

A.



Wybaczcie brak polskich znakow w niektórych postach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 12 Wrz 2014 10:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
Anonymous napisał(a):
To podaj link, do jakiegoś konkretnego, merytorycznego forum polonijnego, skoro je znasz.
Bo na razie odpowiadasz tak , żeby nic nie odpowiedzieć. Więc nie ma sensu tego robić.
Ps Nie sądzę, żeby komuś chciało się starać o obywatelstwo, tylko w celu zaoszczędzenia 500 zł na wizie do USA.

Najdroższy Kolego!
wyobraź sobie, że jestem obcokrajowcem i powiedz mi jak się żyje nad Wisłą :)
a Hiszpania, w porównaniu z Polską jest dużo bardziej zróżnicowana!
ale o tym już ze 2-3 razy mówiłem i to powinno oznaczać, że nie można w tak ogólny sposób podchodzić do tematu. a można np zapytać jak się żyje w kraju Basków, albo w Madrycie, albo w Andaluzji.
merytoryczne forum... to chyba jakiś oksymoron!
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 12 Wrz 2014 10:31 

Rejestracja: 03 Wrz 2011
Posty: 238
Loty: 14
Kilometry: 20 013
niebieski
Domyślam się które fora masz na myśli. Gdybym chciał poznać opinie osób spoza tego forum, zapewne nie zapytałbym tutaj.

Zamiast odpowiadać z ironią na ustach, zapewne mógłbyś podzielić się ciekawymi informacjami.

edit. OKey napisz proszę "jak żyje się w Andaluzji" bo kraj Basków czy Katalonia to z pewnością nieco inna mentalność.


Ostatnio edytowany przez pehape, 12 Wrz 2014 10:33, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 12 Wrz 2014 10:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
pehape napisał(a):
...
Zamiast odpowiadać z ironią na ustach, zapewne mógłbyś podzielić się ciekawymi informacjami.

to zapodaj jakiś konkretny temat.
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 12 Wrz 2014 10:35 

Rejestracja: 03 Wrz 2011
Posty: 238
Loty: 14
Kilometry: 20 013
niebieski
OK: wynajem mieszkania (nie sądzę, żeby region miał znaczenie?).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 12 Wrz 2014 10:55 

Rejestracja: 03 Maj 2012
Posty: 279
niebieski
Mieszkalem w Maladze i Granadzie i moge odpowiedziec na kilka pytan odnosnie tych dwoch miast, ale najogolniej:
zyje sie spokojniej, choc czesto biedniej niz w Polsce (Malaga ma liczebnosc Poznania, w czorty wiecej kasy z turystow, ale jak na moje oko mozliwosci sa wieksze w Poznaniu).
Jedzenie na miescie, spotkania ze znajomymi, ale tez duzo utrudnien administracyjnych (bankowo np sa lata za Polska), stosunkowo duze koszty rozrywek bardziej "luksusowych" (teatr, silownia). W zimie w nocy o wiele zimniej niz w Polsce (bo budynki nieprzystosowane), w dzien latem czasami wypatrujesz zachodu slonca, aby moc wyjsc na zewnatrz.
_________________
Hiszpania, Portugalia - mieszkalem, wiec pomoge i odpowiem na pytania
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 12 Wrz 2014 11:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Cze 2012
Posty: 1761
srebrny
michalp napisał(a):
W zimie w nocy o wiele zimniej niz w Polsce (bo budynki nieprzystosowane), w dzien latem czasami wypatrujesz zachodu slonca, aby moc wyjsc na zewnatrz.


Byliśmy tylko tydzień w lutym w Maladze, ale było ciepło 23 stopnie słońce, chodziliśmy w krótkim rękawie, Hiszpanie w kozakach, płaszczach i szalikach. W nocy też było ciepło.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 12 Wrz 2014 11:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
pehape napisał(a):
OK: wynajem mieszkania (nie sądzę, żeby region miał znaczenie?).

teraz to jest temat dość ciekawy.
jeszcze 5-6 lat temu sytuacja była inna, bo było więcej chętnych na wynajem.
teraz, jak ludzie stracili prace i banki przejęły ich mieszkania, to ponoć można wynająć mieszkanie od banku. również ci co mają hipoteki i mają problemy ze splata też wynajmują i to taniej niż kiedyś(10-15%).
wynajęcie na własną rękę jest tańsze niż przez agencje (tak jak na całym świecie chyba) ale zawsze się płaci kaucje (nawet 2 i więcej miesięcznych opłat, choć przez kryzys w tej branży ludzie trochę lżej teraz do tego podchodzą).

nie trzeba żadnych formalności - jest kasa to się można dogadać.

nie wiem jakie jest teraz prawo, ale jeszcze kilka lat temu można było sobie znaleźć pusty dom, wprowadzić się do niego i zostać! ponoć przez zasiedzenie
nie można było tak łatwo ludzi wyrzucić.
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
zulu lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 12 Wrz 2014 12:38 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5134
srebrny
Hej
Hiszpania jest roznorodna np Kraj Baskow ma zupelnie inna mentalnosc niz np. Andaluzja.
Co do mentalnosci jest kraj z choroba psychiczna standartem sa maminsynki zyjace u mamusi do 40stki,dla dziewczyn wazniejsze jest zdanie matki i przyjaciolek niz wlasnego faceta,co do pracy to bieda z nedza nie ma za zyc ' ceny nadal dosc wysokie drozej niz w Polsce a place za ktore bym z lozka ni wstal np.800euro/miesiac. Kraj ludzi zamknietych bazujacych na dlugich przyjazniach z np dziecinstwa czy szkol tworze sie takie kliki towarzystwa wzajemnej adoracji.
Nastawienie do innych wrecz na granicy rasizmu
Hiszpanie i Hiszpanie sa najlepsi itd jako obcokrajowiec jestes tylko tzw.giri
Podsumujac ze wzgledu na glupote i slaby poziom zycia bardzo nie polecam.


Ostatnio edytowany przez Abcn, 14 Maj 2015 17:52, edytowano w sumie 1 raz
Wypowiedź z błędami językowymi lub niezrozumiała – błędy ortograficzne/stylistyczne/interpunkcyjne.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 12 Wrz 2014 12:53 

Rejestracja: 03 Wrz 2011
Posty: 238
Loty: 14
Kilometry: 20 013
niebieski
michalp napisał(a):
Mieszkalem w Maladze i Granadzie i moge odpowiedziec na kilka pytan odnosnie tych dwoch miast...

Super, dzięki za podjęcie się tematu. Czy możesz rozwinąć myśli ?

1. Dlaczego biedniej się żyje, tzn ?
2. Co miałeś na mysli pisząc, że bankowo są lata za Polską ?
3. Jaki jest +/- koszt biletu do teatru ?

Co do budynków, doświadczyłem zimna ostatnio podczas pobytu w Rondzie, wiem, że wiele starszych budynków w dużych miastach nie posiada żadnego ogrzewania gazowego, przez co dogrzewają się urządzeniami elektrycznymi.

4. Jaki jest koszt obecnie 1 kw/h w Hiszpanii uwzględniając opłaty (przesyły, abonament itd.) ?

-- 12 Wrz 2014 12:55 --

namteH napisał(a):
teraz, jak ludzie stracili prace i banki przejęły ich mieszkania, to ponoć można wynająć mieszkanie od banku. również ci co mają hipoteki i mają problemy ze splata też wynajmują i to taniej niż kiedyś(10-15%).

Jak oceniasz koszty wynajmu w chwili obecnej względem ofert zamieszczanych na stronach typu idealista.com czy pisos.com ?

Często można spotkać się z ofertą mieszkania w okolicy 50m/2 w cenie od 250E/miesiąc + czynsz. Czy takie ceny są faktycznie realne w większych miastach typu Walencja, Alicante czy np. Malaga ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 12 Wrz 2014 12:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
pehape napisał(a):
...
namteH napisał(a):
teraz, jak ludzie stracili prace i banki przejęły ich mieszkania, to ponoć można wynająć mieszkanie od banku. również ci co mają hipoteki i mają problemy ze splata też wynajmują i to taniej niż kiedyś(10-15%).

Jak oceniasz koszty wynajmu w chwili obecnej względem ofert zamieszczanych na stronach typu idealista.com czy pisos.com ?

Często można spotkać się z ofertą mieszkania w okolicy 50m/2 w cenie od 250E/miesiąc + czynsz. Czy takie ceny są faktycznie realne w większych miastach typu Walencja, Alicante czy np. Malaga ?

nie słyszałem o czynszach w Hiszpanii. płacisz to co ustaliłeś z wynajmującym + ewentualnie media.
tanie ceny w tych miasta można spotkać. za media zapłacisz +/- 70euro/miesiąc.

nie zaglądam na te strony, ale tak - jak to agencje maja w zwyczaju, oprócz podanej ceny często każą płacić za jakieś rożne dziwne rzeczy przy podpisywaniu umowy. poszukaj sobie na loquo.
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 12 Wrz 2014 13:04 

Rejestracja: 03 Wrz 2011
Posty: 238
Loty: 14
Kilometry: 20 013
niebieski
michcioj napisał(a):
Hej hiszpania jest roznorodna...

Dzięki piękne!

1. Bardzo Cię prosze o rozwinięcie i opisanie na czym polega ta różnorodność widziana Twoimi oczami pomiędzy północą, a południem.
2. Co do choroby spania w mamusinych nogach do 40-tki to wnioskuję, że identycznie jak we Włoszech. Jednym słowem nie wiele samodzielności w życiu osobistym ?
3. Wspomniałeś o pracy, czy to prawda, że w ostatnim czasie państwo hiszpańskie finansuje kwotą 400E/miesiąc osoby bezrobotne, które już nie mają prawa do zasiłku bezrobotnego, a sam zasiłek de-fakto trwa aż 2 lata ?
4. Giri ? Prosze napisz coś więcej.
5. Poziom życia oceniam wyżej niż w Polsce, pewnie dlatego, że bywam tam "na chwilę" w celach rekreacyjnych. Nie mniej jednak infrastrukturę drogową, środowiskową i każdą inną mają o wiele lepiej rozwiniętą (koleje, bezpłatne drogi szybkiego ruchu, obiekty użyteczności publicznej, itd.)
6. Ceny uważasz za wyższe, ja uważam że są na identycznym poziomie (głównie na myśli mam art. spożywcze - bez tego ani rusz ;-) ale możesz śmiało podać przykłady ( o wszystkim z dużą dozą ciekawości poczytam).

Będę wdzięczny za kontynuowanie.

-- 12 Wrz 2014 13:08 --

namteH napisał(a):
tanie ceny w tych miasta można spotkać. za media zapłacisz +/- 70euro/miesiąc.

Dzięki b. za kolejne info, co wchodzi w skład w/w opłat ? Pomijając, że na osiedlu nie ma basenu lub blok jest bez windy, można przyjąć, że w cenie 70E winny zmieścić się opłaty : prąd, gaz (jeśli jest), woda, śmieci, inne (jakie) ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 12 Wrz 2014 14:50 
Moderator forum

Rejestracja: 13 Lis 2010
Posty: 2969
4. Giri (pisownia guiri) -
kiedys widzialem ciekawe określenie /definicję/, moze dla niektórych przewrotne, guiri - to ktos kto bedac w Hiszpanii nie wie co znaczy guiri ;)
meksykański przybliżony odpowiednik 'gringo'
_________________
pozdrawiam

A.



Wybaczcie brak polskich znakow w niektórych postach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 85 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group