Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 23 Lut 2021 18:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Zainspirowany przez @cart również postanowiłem napisać krótką relację z wycieczki po Polsce.

Od miesięcy zbierałem się do dużej relacji, ale jakoś nic z tego nie wychodziło, stąd korzystając z okazji postanowiłem napisać coś mniejszego.


Wycieczka była nieplanowana, albo inaczej - planowana wycieczka nie doszła do skutku. Ta była zastępcza a na dodatek odłożona o dzień w stosunku do pierwotnego planu i co więcej jej program różnił się od pierwotnie zarysowanego.

Miałem lecieć do Ukrainy i zwiedzać okolice Dniepra, Mariupolu, a nawet korzystając z tego, że stałem się dziennikarzem wydawnictwa "Poradziecja" przeszło mi przez myśl, aby dostać się do Doniecka.

Niestety planowana na dzień przed wylotem szczepionka została przesunięta o dzień, tak, że nie miałem szans zdążyć na samolot do Kijowa, a ceny na kolejne dni były w okolicach 700 zł. Pozostała alternatywa w postaci wycieczki krajowej. Uznałem, że to świetna okazja, aby pojechać do Sosnowca i napisać pierwszą relację z tego miasta.

Po szczepieniu okazało się, że mam stan podgorączkowy, więc przedłożyłem wyjazd o 1 dzień, w międzyczasie uznając, że na zwiedzanie Sosnowca udam się kiedy będzie cieplej i restauracje i bary będą otwarte. Uznałem, że to niezbędny element do zwiedzania tego miasta.

Po podjęciu takiej decyzji pojechałem do ...
Katowic

c.d.n

Wysłane z mojego motorola one action przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
Zbiór lotów do Grecji od 160 PLN. Bilety z 4 polskich miast Zbiór lotów do Grecji od 160 PLN. Bilety z 4 polskich miast
Luksus na Riwierze Tureckiej. Tydzień w świetnym 5* hotelu z all inclusive od 2290 PLN. Wyloty z 2 miast Luksus na Riwierze Tureckiej. Tydzień w świetnym 5* hotelu z all inclusive od 2290 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 23 Lut 2021 20:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
O! Ja często jestem w Sosnowcu i nigdy nie zwiedzam, więc chętnie się dowiem, na jakie sposoby można jeszcze tego wspaniałego miasta nie zwiedzać. Może jakichś nie znam.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off
le_szek lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 23 Lut 2021 21:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Pierwszym etapem wycieczki z betonem w tytule był, co niektórych może zdziwić, park. Dokładniej Park Śląski.

Z pewnym zdziwieniem w środku parku zastałem widok jak na obrazku:
Image

Po dokładniejszym przyjrzeniu okazało się, że to nie żaden projekt dewelopera, któremu udało się zdobyć taką działkę, tylko remont/przebudowa Planetarium (@le_szek dzięki, poprawione).

Dalej, już w okolicach Stadionu Śląskiego zobaczyłem rzeźbę, która wielce mnie rozczuliła. To postać górnika w kontrapoście, przynosząca skojarzenie z Dawidem Michała Anioła. Nazwałem ją górnik Dawid.

Image

Dalsza część zwiedzania parku i okolic była połączona z rozmową z dawno nie widzianym forumowiczem, który choć ze Śląska jednak dawno tam nie był.


Ostatnio edytowany przez pabien, 23 Lut 2021 22:23, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 23 Lut 2021 22:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
W parku jest jeszcze kilkadziesiąt innych rzeźb od klasycyzujących w stylu Dawida, poprzez kormorany i rybki w głównej alei po całkiem przyzwoita rzeźbę nowoczesną, wśród której można znaleźć i totem. Niestety, używając bezpłatnej wersji tapatalka muszę na zdjęciach oszczędzać, ale w sumie co za problem je wygooglać.

Cześć parku w okolicach Stadionu Śląskiego jest mocno naznaczona działaniami człowieka. Są zbiorniki wodne, kolejka linowa, nieczynne mostki i kilka budynków. Jeden jest szczególnym. To hala wystawowa Kapelusz. Cudo, choć trudne do sfotografowania.

Image

Dla chętnych do przyjechania do parku własnym autem mam jedną uwagę. Parking w okolicach Stadionu jest płatny. Małe kilka godzin kosztowało grubo ponad 20 zł. Lepiej chyba skorzystać z parkingu przy znajdującym się nieopodal centrum handlowym (przynajmniej się do czegoś przyda).

Jeśli ktoś chciałby mieszkać z widokiem na park, nie ma nic lepszego niż Kukurydze na Tauzenie. Nie wiem jak w środku, ale z zewnątrz prezentują się całkiem nieźle jak na budynki z końca poprzedniej epoki (w sumie to dokończone zostały już w nowej Polsce.

Image

Nie czuję, żebym w ciągu kilku godzin szczegółowo zwiedził park, ale wystarczyły one do tego, abym go polubił i poczuł potrzebę wrócenia przy kolejnej okazji. Na pewno przynajmniej, aby zobaczyć wnętrze kapelusza i wejść do którejś Kukurydzy.

Dzień miał się już ku końcowi, kiedy opuszczaliśmy park, ja udałem się do centrum Katowic podwieszony przez mojego współtowarzysza spaceru udającego się do domu.

W Kato chciałem ponownie zobaczyć stały zestaw: Spodek, Superjednostka, Skarbek, wszystko to po drodze po jakieś jedzenie, zjedzone w końcu w upokarzających okolicznościach na jakichś bloczkach betonowych przed budującym się domem.

Wszystkie wymienione przeze mnie budowle są inne, mają w sobie coś unikalnego, ciekawego, ale są też doskonale znane i łatwo googlalne (Spodek na dodatek był obwieszony szmatami, przez co tracił na atrakcyjności). Ja postanowiłem wybrać do pokazania moje znalezisko - bloki z leżącymi żaglami, albo domy z klinami.Skromne, ale urocze.

Image

Pomysł na kolejny etap podróży powstał w trakcie spaceru. Drugiego dnia postanowiłem odwiedzić miasto siedzibę (czego dowiedziałem się dopiero tam będąc) Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Byłem tam raptem że dwa razy, w tym raz służbowo, spodziewałem się, że może być ciekawie i nie wyjechałem zawiedziony.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 23 Lut 2021 22:16 

Rejestracja: 18 Wrz 2015
Posty: 906
Loty: 54
Kilometry: 71 690
niebieski
pabien napisał(a):
na zwiedzanie Sosnowca udam się kiedy będzie cieplej i restauracje i bary będą otwarte. Uznałem, że to niezbędny element do zwiedzania tego miasta


Może do tej pory powstanie tam jakaś ciekawa knajpa, kto wie. Na razie średnio na jeża.

pabien napisał(a):
remont/przebudowa obserwatorium.


Zasadniczo ten obiekt to planetarium, obserwatorium to tylko dodatek.

pabien napisał(a):
poczuł potrzebę wrócenia przy kolejnej okazji. Na pewno przynajmniej, aby zobaczyć wnętrze kapelusza


Na to, niestety, nie masz co liczyć. Hala od kilku lat jest wyłączona z użytkowania.

pabien napisał(a):
bloki z leżącymi żaglami, albo domy z klinami


Dawne "niebieskie bloki" na Koszutce. Po remoncie niebieskie zostały tylko balkony...

Jak będziesz następnym razem, odwiedź Chorzów i zobacz żelbetową wieżę szybu Prezydent, ładne widoki z niej są :)

metia napisał(a):
O! Ja często jestem w Sosnowcu i nigdy nie zwiedzam, więc chętnie się dowiem, na jakie sposoby można jeszcze tego wspaniałego miasta nie zwiedzać. Może jakichś nie znam.


W Sosnowcu jest trochę ciekawych miejsc, ale jako całość miasta nie znoszę. Rozumiem, że to "wspaniałe" to sarkazm :mrgreen:
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 23 Lut 2021 22:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
@le_szek
Zaraz sarkazm, żarcik mały co najwyżej ;) Mój małżonek pochodzi z Sosnowca (a konkretnie z Kazimierza Górniczego) i zawsze z przyjemnością odwiedzam te okolice.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off
le_szek lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 23 Lut 2021 23:07 

Rejestracja: 18 Wrz 2015
Posty: 906
Loty: 54
Kilometry: 71 690
niebieski
Kazimierz to co innego, ładny park mają :)
Góra
 Profil Relacje PM off
metia lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 24 Lut 2021 00:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Raczej nie trudno było zgadnąć jakie miasto jest siedzibą wymienionego przeze mnie Narodowego Centrum.

Kiedyś będąc w Ukraine znalazłem instytucję w której ukraiński narodowy i patriotyczny przeplatały się nawzajem. Okazuje się że w Polsce już też tak było.

Nadużywanie słowa narodowy to jednak nie jest wynalazek tej, tylko poprzedniej ekipy. Ta tylko dodała do tego plus.

Z perspektywy włóczącego się bez planu duża zaletą Opola jest jego niewielki rozmiar. W kilka godzin można obejść centrum, a nawet zahaczyć o peryferie.

Oczywiście nie da się tego zrobić w sposób dokładny, stąd mam wrażenie, że coś przegapiłem (na pewno przegapiłem jedną betonową wiatę, ale za to znalazłem daszek nad budynkiem NOT.

Image

A z ciekawych rzeczy znalazłem również m.in. tamtejszą superjednostkę, blok z zygzakowatymi balkonami, bloki z ładnymi daszkami, kilka interesujących galeriowców, blok ze zwieńczeniami jak w porządnej poradziecji i blok po drugiej stronie Nysy Odry (dzięki @Stasiek_T), budynek przed amfiteatrem, dom handlowy i wreszcie fontannę mozaikę

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Poza tym znalazłem sklep ukraiński z dużym wyborem ryb suszonych oraz kilka ciekawostek słownych i reklamowych.

Pierwsza była tania atrakcyjna księgarnia

Następnie natknąłem się na rzeźbę typowego Seby przed czymś co się wydawało budynkiem mieszkalnym. Próbując obczaić co to jest znalazłem nowoczesna reklamę zajęć z religii - nawet anglicyzmy były.

Image

Image



Widziałem też skrzynkę z napisem Akcja Zima. Oraz reklamę i szyld usług 2 w 1. Niedaleko akcji zima był gabinet Pana Mroza lub Pani Mróz "Stomatolog ginekolog" - warto zauważyć, że znak ma lekki ubytek w swojej okrągłości. Druga reklama była bardziej frapująca. Nawet jakoś trudno było mi w nią uwierzyć, jednak później na własne oczy widziałem jadąca Taxi Dental

Image

Image

Image


Ostatnio edytowany przez pabien, 25 Lut 2021 00:13, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
le_szek lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 24 Lut 2021 01:07 

Rejestracja: 18 Wrz 2015
Posty: 906
Loty: 54
Kilometry: 71 690
niebieski
Typowy Seba - good one :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 24 Lut 2021 21:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
O ile w przypadku Parku Śląskiego mniej więcej wiedziałem co zastanę, w Opolu był pełen spontan, to we Wrocławiu dokładnie wiedziałem gdzie chcę pojechać i co zobaczyć.

Nic dziwnego w sumie. Kilka(naście) razy byłem w tym mieście, przyjechałem zobaczyć to co dotychczas pominąłem oraz przypomnieć sobie część z tego co wcześniej widziałem.

Wydaje mi się, że jeśli chodzi o architekturę XX wieku w jej różnych przejawach Wrocław jest polskim numero uno, wiedziałem więc, że zobaczę rzeczy niezwykłe

Zacząłem od moim zdaniem najlepszej architektury przemysłowej XX wieku. Charakterystyczna hala Hutmenu w naturze wygląda lepiej niż na zdjęciach, choćby ze względu na swoją długość, której nie da się objąć obiektywem.

Image[IMG]

Image

Zygzaki dachów i daszków są jednym z moich ulubionych elementów w architekturze modernizmu. W Hutmenie mają one funkcje konstrukcyjną, ale daszków ozdobnych też można znaleźć we WRO kilka

Image

Image

Kolejny punkt to osiedle Przyjaźni, dawniej Przyjaźni Polsko - Radzieckiej. Wyjątkowo charakterystyczne i oryginalne że względu na betonowe i metalowe elementy balkonów

Image


Image

Architektura XX w we Wrocławiu to z oczywistych powodów nie tylko architektura polska. Z niemieckiej najbardziej znana jest hala stulecia, ale kawałek dalej jest coś ciekawszego i ma dodatek z zygzakiem w nazwie. To Wuwa
Wystawa mieszkaniowa zorganizowana w 1929 przez śląski Werkbund

To modernistyczne eksperymentalne budownictwo zarówno jedno jak i wielorodzinne. Czysty przedwojenny modernizm, wysokiej jakości i jednocześnie w atrakcyjnym przyparkowym otoczeniu


Image

Image

Image

WUWA wygląda w naturze dużo lepiej niż na fotografiach, co ciekawe stojące w okolicach domy nie wuwowe są w sporym stopniu spójne stylowo z domami wystawowymi

Jeśli chodzi o modernizm krakowski najbardziej znane są pewnie sedesowe między placem a mostem grunwaldzkim. Po ostatnim wybieleniu tak średnio mi pasują, na szczęście budynki użytkowe pomiędzy nimi, równie ciekawe pozostały w odcieniach szarości

Image

Image

Oprócz sedesowców niezwykle interesującym i oryginalnym budynkiem w okolicy jest audytorium wydziału Chemii

Image

Obok znajduje się ciekawa kompozycja na ceramice zatytułowana Atom, choć budynek należy chyba do wydziału informatyki

Image

Oprócz modernizmu Wrocław jest miejscem gdzie powstały dwa niezwykle ciekawe budynki postmodernistyczne. Pierwszy to najładniejszy garaż Rzeczpospolitej, jednocześnie że względu na formę mogący zostać uznany za lekko obrazoburczy. Drugi to pamiątka wczesnego kapitalizmu - dom handlowy należący do jednego z najbogatszych Polaków, jednak pochodzący z okresu kiedy Jesse zarabiał na handlu Trabantami i Wartburgami. Również jego nazwa Solpol jest charakterystyczna dla tamtych czasów. Niestety pewnie odejdzie w niepamięć, bo konserwator zabytków odmówiła wpisania go do rejestru zabytków twierdząc, co źle świadczy o jej przygotowania do pełnionej funkcji, iż nie ma on wartości artystycznej ani historycznej

Image

Image

Na zakończenie jeszcze dwa budynki z centrum Wrocławia, oba oryginalne. Pierwszy, trzonolinowiec, że względu na konstrukcję i drugi to mezonetowiec składający się z dwupoziomowych mieszkań, zresztą wydzielonych również w podziale elewacji. Budynek ten jest chyba w trakcie remontu, albo coś z tym remontem poszło nie tak, jak widać os strony klatek schodowych.


Image
Image
Image

Chciałem jeszcze zrobić zdjęcia budynkowi z monumentalną pracąi malarza, który co prawda nie malował dobrze, jednak robiąc to na kolanach zdobył niemałą fortunę, niestety okazało się, że rotunda jest w remoncie i do fotografowania za bardzo się nie nadaje.

Gdyby ktoś chciał pozwiedzać Wro nie szlakiem krasnali czy kościołów, zdecydowanie polecam opisane przeze mnie miejsca. Mógłbym napisać, że fotografie są specjalnie niewykadrowane, aby zwiedzający miał pewność, że to co zobaczy będzie wyglądało lepiej, ale nie byłaby to prawda. Bałem się, że ich obcinanie zajmie tyle czasu, iż stracę chęć na ich przeplecenie tekstem. Poza tym używałem nowego aparatu, którego nie mogę obczaić, więc robi gorsze zdjęcia niż telefon, ale kiedyś się nauczę. Na dodatek Tapatalk wrzuca te zdjęcia poprzekręcane jak mu się podoba, co dzień dodatkowo zniechęca do pomysłów na ich dopieszczanie.

Ponieważ Wrocław to "ziemie odzyskane" na zakończenie wrzucę zdjęcie opakowania od sałatki, kupionej w tym mieście, które porusza kwestie obu narodow, a na dodatek zakładam, że jego twórcy nie znali albo zapomnieli legendę o Wandzie ;)

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 24 Lut 2021 21:56 

Rejestracja: 13 Lis 2018
Posty: 2869
złoty
Solpol podobno zaraz pójdzie do zburzenia a na osiedlu Sedesowców wyburzyli niedawno dolne części...

Widzę, że nie trafiłeś na drugą perełkę arch. Jarząbka, przy wybrzeżu Wyspiańskiego: https://polska-org.pl/531530,Wroclaw,Kamienica_nr_36.html
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 24 Lut 2021 22:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Widziałem ją kiedy jezdziłem w do Hali Stulecia, Zoo czy teraz do WUWy, ale za każdym razem zapominałem, żeby tam wrócić
Góra
 Profil Relacje PM off
Chupacabra lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group