Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 23 Sty 2023 20:56 

Rejestracja: 23 Sty 2023
Posty: 4
Dobry wieczór, szukałem i pytałem trochę ludzi, ale dokładnie nikt nie potrafił mi pomóc, a niestety za parę dni wyjeżdżam na Sycylię i muszę tam wynająć auto.

Szukam auta na rentalcars lub discovercars, albo bezpośrednio na stronach wypożyczalni. Będę brał pełne ubezpieczenie, skłaniam się ze względu na cenę na pośrednictwo rentalcars lub discover cars. Dodatkowo muszę wziąć dwa siedziska dla dzieci. I teraz najważniejsza dla mnie rzecz. Chodzi o kwotę blokady na karcie kredytowej.

W sytuacji, kiedy wykupuję pełne ubezpieczenie przez rentalcars czy discover cars - wypożyczalnia blokuje kwotę depozytu obowiązkowego np. w kwocie 500 EUR. Dodatkowo jest jeszcze coś takiego jak wkład własny, do wysokości którego odpowiadamy za szkody np. kradzież czy uszkodzenia auta i tu kwoty są wyższe bo nawet kilka tysięcy złotych.

I teraz kwestia, która mnie męczy...jaka kwota jest blokowana na karcie kredytowej? Kwota samego depozytu (kaucji) czy depozytu + równowartości wkładu własnego?
Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
#2 PostWysłany: 23 Sty 2023 21:15 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
Kwota depozytu (informacje na porównywarkach często nie sa prawidłowe) + często kaucja za paliwo
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
KrzysztofSoszek uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 23 Sty 2023 21:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
@KrzysztofSoszek zwróć uwagę, że w przypadku wynajmu auta przez pośredników jest pewne (raczej małe) ryzyko, że opis warunków na stronie może być nieco inny, niż rzeczywistość. I chodzi mi tu o kwotę wkładu własnego blokowanego na karcie kredytowej (excess). Jak masz jeszcze kilka dni do wyjazdu to dla spokoju ducha radzę po zarezerwowaniu auta przez pośrednika już w docelowej wypożyczalni dopytać się o kwotę blokady wkładu własnego (excess) i dodatkowej na poczet mandatów lub nieuzupełnionego paliwa. Jeśli nie zdążysz się skontaktować bezpośrednio z wypożyczalnią to radzę nie kupować ubezpieczenia u pośrednika, ale bezpośrednio od wypożyczalni już na miejscu, bo takie ubezpieczenie od nich obniża znacząco albo i całkowicie anuluje blokadę wkładu własnego (500-2000 euro), a jedynie pozostawia relatywnie niewielką (100-200 euro) i nie przez każdą wypożyczalnie stosowaną blokadę środków na poczet mandatów czy paliwa.
Góra
 Profil Relacje PM off
KrzysztofSoszek uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 23 Sty 2023 21:42 

Rejestracja: 23 Sty 2023
Posty: 4
-- 23 Sty 2023 21:37 --

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pierwszy raz wynajmuję auto stąd moje wątpliwości...
dopytam jeszcze, na fotach jest info o kaucji zwrotnej 750 EUR i na drugim zdjęciu informacja o udziale własnym w kwocie ok. 7000 zł - czyli zablokują 750 EUR oraz ewentualnie koszty paliwa?

ps. Dziękuję za szybką pomoc.

-- 23 Sty 2023 21:42 --

Cicha_Woda napisał(a):
@KrzysztofSoszek zwróć uwagę, że w przypadku wynajmu auta przez pośredników jest pewne (raczej małe) ryzyko, że opis warunków na stronie może być nieco inny, niż rzeczywistość. I chodzi mi tu o kwotę wkładu własnego blokowanego na karcie kredytowej (excess). Jak masz jeszcze kilka dni do wyjazdu to dla spokoju ducha radzę po zarezerwowaniu auta przez pośrednika już w docelowej wypożyczalni dopytać się o kwotę blokady wkładu własnego (excess) i dodatkowej na poczet mandatów lub nieuzupełnionego paliwa. Jeśli nie zdążysz się skontaktować bezpośrednio z wypożyczalnią to radzę nie kupować ubezpieczenia u pośrednika, ale bezpośrednio od wypożyczalni już na miejscu, bo takie ubezpieczenie od nich obniża znacząco albo i całkowicie anuluje blokadę wkładu własnego (500-2000 euro), a jedynie pozostawia relatywnie niewielką (100-200 euro) i nie przez każdą wypożyczalnie stosowaną blokadę środków na poczet mandatów czy paliwa.


Chyba czegoś nie rozumiem...kwota wkładu własnego blokowanego na karcie kredytowej (excess) = kaucja? (ta na załączonym przeze mnie zdjęciu w kwocie 750 EUR)
Pozdrawiam i dzięki za pomoc w temacie.

Załączniki:
IMG_222.jpg
IMG_222.jpg [ 303.88 KiB | Obejrzany 5993 razy ]
IMG_111.jpg
IMG_111.jpg [ 332.09 KiB | Obejrzany 5993 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 23 Sty 2023 22:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
-- 23 Sty 2023 22:50 --

No niestety, ale ja ten zapis rozumiem tak: że na pewno zostanie zablokowane te 750 euro kaucji zwrotnej. I jest też duża możliwość zablokowania wkładu własnego czyli tych ok 7000 zł w ramach standardowego ubezpieczenia (CDW). Napisz do właściwej wypożyczalni i dowiedz się o cenę i warunki ubezpieczenia SCDW, które albo całkowicie znosi wkład własny (excess), albo redukuje go do np. 200-400 euro.

-- 23 Sty 2023 23:39 --

Poniżej zamieszczam przykład z oferty pośrednika (Dou you Spain) na wypożyczenie auta na Sycylii od wypożyczalni Galdieri - chyba jakaś lokalna. I tam w ważnych informacjach jest osobno kwestia kaucji, a osobno kwestia ubezpieczenia.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 255.1 KiB | Obejrzany 5951 razy ]

Szczegółowy tekst dotyczący ubezpieczenia to:
"Insurance includes Collision Damage Waiver (CDW) subject to an excess. Excess amount: 1,400 €. You can take the SCDW to remove the excess from our supplier on collection for 32.94 € a day. Or you can take out damage excess refund insurance with DoYouSpain for only 9.95 € a day - Total for your booking: 19.90 €. If you prefer not to take GALDIERI's excess waiver, a deposit of 800.00 € will be blocked from your credit card. Please note that customer negligence is never included in the SCDW.
Please note that if you take out the supplier's insurance on arrival you will still be required to leave a deposit of 100 € on your credit card.
Please note that damage to the undercarriage, wheels and roof of the car is not included.
Please note that there is a theft excess of 1900 € for small and medium size cars; 2400 € for special categories and people carriers."
Na pewno jeśli w wymienionym przykładzie wykupione zostanie ubezpieczenie bezpośrednio od wypożyczalni Galdieri w cenie 32,94 euro za dzień to wysokość depozytu zostanie zmniejszona do 100 euro, a wkład własny zniknie "You can take the SCDW to remove the excess from our supplier on collection for 32.94 € a day."
Podejrzewam, że bez wykupienia dodatkowego ubezpieczenia bezpośrednio od Galdieri na karcie zostanie zablokowana jednak tylko kwota 800 euro. Zaś kwota wkładu własnego excess (do 1400 euro) może nie być blokowana. Prawdopodobnie dopiero w przypadku szkody przy oddawaniu auta wypożyczalnia mając dane Twojej karty zrobi drugą blokadę na wysokość wkładu własnego. Możliwa jest też gorsza opcja tzn. że wypożyczalnia zrobi blokadę i na kwotę 800 euro i na 1400 euro wkładu własnego jednocześnie. Tego nie jestem pewna. Możesz się o to dopytać mailowo bezpośrednio we właściwej wypożyczalni i w razie czego albo nastawić się na kupno ubezpieczenia bezpośrednio u nich, albo bezpłatnie anulować rezerwację i szukać innej wypożyczalni. Chociaż warunki wynajmu aut na Sycylii mogą być zbliżone niezależnie od firmy.
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 201.52 KiB | Obejrzany 5951 razy ]

Dodatkowo pośrednik proponuje zawarcie ubezpieczenia u nich, które będzie chronić Twój excess (wkład własny), ale to oznacza, że w razie uszkodzenia wypożyczalnia najpierw pobierze pieniądze od Ciebie, a dopiero potem ubezpieczenie je Tobie zwróci. I niemal na pewno ten wkład własny zostanie zablokowany również na Twojej karcie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 23 Sty 2023 23:08 

Rejestracja: 23 Sty 2023
Posty: 4
-- 23 Sty 2023 23:06 --

Bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie, zrobię screeny i wyślę im pytanie...zobaczymy, co powiedzą. Dobrej nocy.

-- 23 Sty 2023 23:08 --

Czyli idąc tym przykładem, powinienem mieć limit na KK umożliwiający pokrycie blokady w kwocie 2200, czyli w przybliżeniu ok. 10000 zł? Tak?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 23 Sty 2023 23:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
Całkowitej pewności nie mam, ale bym jednak obstawiała, że potrzeba mieć właśnie limit na 2200 euro na KK, by w tym przykładzie zarezerwować auto bez wykupowania ubezpieczenia od wypożyczalni.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 23 Sty 2023 23:21 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
Zawsze wskazane jest mieć możliwie wysoki limit na karcie na wypadek niespodzianek, ale raczej więcej, niż 1500 (1400 excess + 100 paliwo) nie zablokują - a zapewne mniej (wspomniane 800+paliwo)
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
Cicha_Woda uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 23 Sty 2023 23:43 

Rejestracja: 23 Sty 2023
Posty: 4
-- 23 Sty 2023 23:40 --

Jak to warto pytać :)

Czyli generalnie nie warto kupować na stronie pośrednika tego ubezpieczenia pełnego, tylko lepiej kupić w wypożyczalni, cena pewnie 2 razy taka, ale nie bawimy się w jakieś udziały własne itp. rzeczy, tylko po prostu mamy spokój.

Pozdrawiam

-- 23 Sty 2023 23:43 --

I jeszcze jedna kwestia, czy założenie blokady na kwotę depozytu na karcie kredytowej, wiąże się z jakimiś opłatami ze strony banku, czy dopiero realizacja transakcji przez wypożyczalnie (czyli pobranie jakiejś kwoty na poczet pokrycia szkody) powoduje pobranie opłat za przewalutowanie?
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 24 Sty 2023 10:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
Sama blokada na karcie kredytowej nie wiążę się z żadnymi opłatami. Niestety czasami się zdarza, że wypożyczalnia czy pracownik (omyłkowo?) zamiast nałożyć i potem zwolnić blokadę bez kosztów przewalutowań, to najpierw pobiera całą kwotę, a potem ją zwraca, ale wtedy właśnie dochodzą koszty przewalutowania. Warto na to zwrócić uwagę podczas wypożyczenia auta, co się wyświetlać będzie na terminalu płatniczym.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 24 Sty 2023 10:15 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
@KrzysztofSoszek to bardziej skomplikowane zagadnienie. Pod względem finansowym bardziej opłaca się ubezpieczenie zewnętrzne, bo jest dużo tańsze, za to jeśli masz kredytówkę rozliczaną po marnym kursie, to na różnicach kursowych stracisz. Tutaj lepiej wypada ubezpieczenie wypożyczalni (które kosztuje raczej kilkukrotnie więcej, niż pośrednika, a nie 2x), gdzie po prostu nie będzie obciążenia i zwrotu z ubezpieczalni, jednak i to ma swoje wady - ubezpieczenia wypożyczalni czasem nie obejmuje podwozia/kół bądź wystepuje stale opłata manipulacyjna za procesowanie uszkodzeń. Warto spojrzeć na oferty Centauro Premium, Avis360, bądź Goldcar Key'n'go, które są z naprawdę pełnym ubezpieczeniem i minimalnym wkładem własnym. Są to jednak oferty dużo droższe od tych z ubezpieczeniem podstawowym + ubezpieczeniem zewnętrznym (a z takiej formy korzysta chyba większość forumowiczów)
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
Cicha_Woda uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 26 Sty 2023 14:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
-- 26 Sty 2023 13:12 --

@Cicha_Woda , dzięki za próbę podpowiedzi, ale mylisz wkład własny z depozytem za samochód (to dwie osobne rzeczy, mimo że często o podobnych lub czasem nawet tych samych wysokościach).
Do autora : blokowany na karcie będzie tylko depozyt*, suma wkładu własnego to suma do której jesteś odpowiedzialny za ew. szkodę, ale ona NIE JEST blokowana.

*wg mnie nie jest blokowany, jeśli bierzesz pełne ubezpieczenie od wypożyczalni. Ale wieki minęły, od kiedy ostatni raz wynajmowałem samochód z pełnym ubezpieczeniem, więc mogę się tu mylić.

Inna wazna uwaga: nie ma czegoś takiego, jak 'pełne ubezpieczenie od pośrednika' (bądź zewnętrznej ubezpieczalni, co w sumie jest jednym i tym samym, bo to ubezpieczenie jest i tak w zewnętrznej ubezpieczalni nawet jeśli kupuje się je od pośrednika). Niestety pośrednicy / wyszukiwarki tak to nazywają (tak żeby być dokładnym, chodzi o zniesienie wkładu własnego), ale to nazwa wg mnie wprowadzająca w błąd, bo nawet jeśli weźmiesz takie ubezpieczenie, to i tak musisz mieć zablokowany depozyt w wypożyczalni.

-- 26 Sty 2023 13:14 --

dmirstek napisał(a):
za to jeśli masz kredytówkę rozliczaną po marnym kursie, to na różnicach kursowych stracisz

nie stracisz, bo blokada to nie pobranie

-- 26 Sty 2023 13:14 --

KrzysztofSoszek napisał(a):
czy dopiero realizacja transakcji przez wypożyczalnie (czyli pobranie jakiejś kwoty na poczet pokrycia szkody) powoduje pobranie opłat za przewalutowanie?



dokładnie tak

-- 26 Sty 2023 13:17 --

KrzysztofSoszek napisał(a):

Czyli generalnie nie warto kupować na stronie pośrednika tego ubezpieczenia pełnego, tylko lepiej kupić w wypożyczalni, cena pewnie 2 razy taka, ale nie bawimy się w jakieś udziały własne itp. rzeczy, tylko po prostu mamy spokój.


na tym forum większość ludzi, posiadających kartę kredytową (kredytówka jest wymagana do założenia blokady na poczet depozytu, na debetowej nie można tego zrobić) korzysta z całorocznych, zewnętrznych ubezpieczeń.
Oraz, jeżeli nie masz kredytówki, to musisz wziąć pełne ubezpieczenie od wypożyczalni - wtedy zupełnie bezsensowne jest kupowanie ubezpieczenia zewnętrznego.


uffff, w skrócie to chyba tyle
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 26 Sty 2023 17:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
@dmirstek, czemu mialbys stracic na przewalutowaniu? Blokuja 1000eur i sciagaja blokade, to nie jest tak ze zabieraja 1000 euro i oddaja 1000 euro po dwoch tygodniach po innym kursie? (Chyba ze PL kredytówki tak dzialaja?)

Najczesciej wypozyczalnie maja 3 typy ubezpieczenia:
1) 1000 euro kaucji i bez ubezpieczenia, wszelkie szkody dla nas (trzeba miec CC)
2) Wersja pol na pol, nizsza kaucja 200-500e i slabsze ubezpieczenie np. 50zl za dzien (trzeba miec CC)
3) Pelne ubezpieczenie, nie trzeba miec CC, ale tez najdrozsza opcja, nie blokuja kaucji

Co do ubezpieczenia zewnetrznego, czy to z karty kredytowej czy kupione bezposrednio to ciagle trzeba miec karte kredytowa.

Dobrze rozeznac sie odnosnie wybranej wypozyczalni, bo sa takie gdzie czesto nie biore zadnego ubezpieczenia - opcja 1 - np. Avis/Budget/Panek, inne mniej znane gdzie biore opcje 3, a i takie które omijam z daleka bo zawsze znajda problem - MotionGreen, Goldcar itd.
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
Cicha_Woda uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 27 Sty 2023 00:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4490
złoty
@rw30, @LonDynia obaj macie rację w tym co piszecie ale trzeba dodać: w zdecydowanej większości przypadków, bo raz miałem depozyt na karcie, który faktycznie pobrali z karty i po wypożyczeniu zwrócili odejmując opisane wcześniej opłaty i wtedy różnice kursowe mogą mieć znaczenie chociaż pewnie małe, raz też miałem taki przypadek, że gość widząc moje ubezpieczenie od pośrednika (doyouspain) nie zablokował mi karty kredytowej w ogóle, a depozyt miał być wysoki, tak że przy odpowiednio częstym wypożyczaniu aut można trafić na różne przypadki, oba miałem w zeszłym roku i to pierwszy raz się z czymś takim spotkałem, więc można powiedzieć że to odstępstwa od reguły ale się zdarzają
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 27 Sty 2023 23:09 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
@rw30 @LonDynia miałem na myśli sytuację szkody i dochodzenie zwrotu. Jak ktoś ma karte mbanku z prowizją 5,9% za przewalutowanie, ubezpieczyciel odda mu pieniądze bez tych 5,9%. Sama blokada o ile nie jest księgowana jako transakcja (czasem się tak zdarza, choć rzadko), nie jest "groźna"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group