Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 24 Maj 2022 22:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1860
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Hej,
Jak w tytule, lada dzień ruszam do Indonezji. Rozważam trekking przez dżunglę 2-3 dniowy. Wybieram między Sumatrą, a Borneo. Ma ktoś doświadczenie i porównanie? Gdzie fajniejsze widoki, zwierzęta? W pierwszej kolejności najbardziej interesuje mnie to, które miejsce warto bardziej odwiedzić. Wiem, że na Borneo są Nosacze, ale czy to wystarczający powód żeby wybrać trekking na Borneo? ;)
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Przejrzałem chyba już wszystkie dostępne tematy na forum i dalej nie wiem co wybrać.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
#2 PostWysłany: 24 Maj 2022 23:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4489
złoty
Co do Borneo to byłem trochę rozczarowany, prawdziwej "dziczy" tam nie widziałem, ale byłem na kota kinabalu w mieście, okolicznych wysepkach i pod górą KK, myślę że w innych częściach wyspy może byłoby lepiej, ale z mojej strony wybrałabym Sumatrę
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
Krzysztof76 uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 25 Maj 2022 11:36 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
Legion1 - musisz doprecyzować czy pisząc o Borneo masz na myśli część malezyjską (Sarawak i Sabah) czy część indonezyjską. Bo to jednak dwie różne bajki.

Ja (czy raczej my - nasza dwójka) byliśmy na Borneo malezyjskim i w osobnym wyjeździe na Sumatrze. Oba nasze wyjazdy były mniej więcej po 1,5 miesiąca. Na Borneo w części indonezyjskim nie byliśmy. To ciągle przed nami.

Krótko o obu wyspach:
Borneo (malezyjskie) jest zdecydowanie "ucywilizowane", co wygląda w ten sposób, że dżungla ocalała tylko w parkach narodowych. Te zaś w dużej części zostały trochę "poprawione" dla ułatwienia wędrówki po nich - stąd w niektórych wybudowano np. wielokilometrowe drewniane ścieżki i pomosty dla wygody turystów. Jednak w wielu parkach można zobaczyć też kawał fajnego lasu deszczowego. Z tych miejsc, które zobaczyliśmy, trochę złaziliśmy i mógłbym polecić to Park Narodowy Bako koło Kuching (Sabah). Dopływa się do niego łodzią motorową. Na miejscu jest resort z bungalows (trzeba wcześniej rezerwować miejsca) skąd można samodzielnie robić wypady oznaczonymi trasami w bardzo zróżnicowane pod względem szaty roślinnej (las deszczowy, ale także fragmenty sawann), do tego wybrzeże morskie z zatoczkami i plażami. Trasy są różnej długości - od kilku godzin do 2 dni. Można spotkać dzikie świnie, makaki i oczywiście nosacze. Ponieważ liczba turystów limitowana jest miejscami noclegowymi w resorcie to tłumów nie ma.

W pobliżu Kuching jest też kilka innych mniejszych parków - Kubah i Matang, wulkan Santubong, obóz orangutanów Semenggoh - gdzie robiliśmy jednodniowe trasy. Jednak przy wyborze miejsc zdecydowanie polecam Bako.

Drugim fajnym miejscem był park narodowy Mulu - jego centralna część jest mocno turystyczna, ale na jego obrzeżach jest tzw. Camp nr 5 z dość prymitywnymi warunkami noclegowymi. Głównym punktem tutaj jest 1-dniowe wejście na Pinnacles - to super przygoda choć mocno męcząca. Z Campu nr 5 można robić własne trasy po dżungli. Niestety tutaj także trzeba wcześniej rezerwować miejsca. I dostępność do tego parku jest trudniejsza - głównie w grę wchodzi samolot, choć trasa lądowa jest też możliwa - lądem przemieściliśmy do Brunei - część na nogach Head Hunters Trail (nazwa jest dumna, ale to łagodna kilkugodzinna ścieżka w dżungli, a dalej łodzią i jeepem do granicy z Brunei).

Byliśmy jeszcze w kilku innych miejscach (Kinanbatangan, Niah, Mount Kinabalu) - ale te z różnych powodów mniej polecam,

Dobrze wspominam wypad w górę rzeki Rejang - to tak w poszukiwaniu interioru i mniej turystycznych miejsc.

Sumatra - dla nas miała dwa mocne punkty. Pierwszy to - właściwie poza Sumatrą - wypad na wyspę Siberut w archipelagu Mentawajów. Płynie się nocnym promem z Padang. Siberut jest porośnięty w całości dżunglą, na wyspie można poruszać się tylko z przewodnikiem, wymagany jest permit. Byliśmy tam na 10 dniowy treku. Spaliśmy w chatach tubylców. Kawał fajnej przygody, jednej z moich najlepszych w Azji, jednak to było dość dawno - w 2007 roku - więc mogło się dużo zmienić. Tutaj możesz zobaczyć nasze zdjęcia z tego fragmentu wyjazdu: http://www.art-kozien.cracow.pl/Siberut.html

I drugie miejsce - park Parku Gunung Leuser położony bliżej Medan. To jeden z najlepiej zachowanych lasów deszczowych w Azji. Można robić treki z kilku miejsc, różnej długość od 1 do kilkunastu dni. My już mieliśmy końcówkę trasy i mało czasu więc pojechaliśmy do Bukit Lawang i stąd z przewodnikiem zrobiliśmy 2 dniowa mała trasę. Za przewodnika mieliśmy z rangersa z parku. Nocleg na glebie w dżungli (karimata i daszek z liści). W parku napotkaliśmy m.in. orangutany i czarne gibony. Dobra przygoda - zdecydowanie polecam.

Mało napisałeś czy Twój wyjazd przewiduje spędzenie większego czasu na wspomnianych wyspach, czy chcesz z doskoku znaleźć miejsce na szybki trek. Z tego "doskokowego" punktu widzenia (połączenia lotnicze i blisko dojazd do parku) Kuching z Bako i Medan z Bukit Lawang spełniaja taki wymóg. Bako jest bardziej lajtowe, Gunung Leuser to kawał autentycznego lasu deszczowego.


ps, teraz doczytałem, że Twoim celem jest Indonezja więc moje dywagacje nt. Borneo malezyjskiego są niespecjalnie na miejscu.
Góra
 Profil Relacje PM off
11 ludzi lubi ten post.
6 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 26 Sie 2023 23:24 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
ps. zmienił się link podany w poście. Obecnie aktualny jest: http://www.art-kozien.pl/Siberut.html
Góra
 Profil Relacje PM off
NBE322 uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group