Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 30 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Sumatra
#1 PostWysłany: 05 Kwi 2016 23:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2014
Posty: 397
Loty: 62
Kilometry: 131 038
niebieski
Widzę, że nie ma tematu o tej wyspie. Może jest ktoś w stanie polecić miejsce gdzie warto się wybrać. Co tam robić?
Czytałem, że można wybrać się na trekking po dżungli, ale jak to wygląda w praktyce, ile czasu trzeba na to zarezerwować i ile to kosztuje? :)
Dzięki za wskazówki.
_________________
Image

Moje relacje:
Filipiny | Indonezja
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
City break w Puli za 503 PLN. Loty (piątek-niedziela) z Katowic i noclegi w centrum City break w Puli za 503 PLN. Loty (piątek-niedziela) z Katowic i noclegi w centrum
Urlop na wyspie Kos: all inclusive w 4* hotelu od 1907 PLN. Wyloty z 4 miast Urlop na wyspie Kos: all inclusive w 4* hotelu od 1907 PLN. Wyloty z 4 miast
 Temat postu: Re: Sumatra
#2 PostWysłany: 05 Kwi 2016 23:41 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8908
Loty: 993
Kilometry: 955 401
platynowy
Niedawno byłem w Palembang przy okazji zaćmienia słońca.

I rzeczywiście nie ma tam nic specjalnego, ale warto pojechać, żeby doświadczyć tej zupełnie nieodkrytej przez turystykę Azji.

O tym, że biali bywają tam rzadko, świdczyły problemy z wymianą pieniędzy czy komunikacją po angielsku. Ale w zamian niemal każdy witał się serdecznie, zagadywał.

A gdy przyszła pora na zaćmienie, to my je przyćmiliśmy. Staliśmy się największą atrakcją, każdy chciał mieć z nami zdjęcie, nawet wojsko i policja. Udzieliłem też wywiadu lokalnej telewizji. Było to naprawdę niesamowite przeżycie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
ciacho_majonez lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#3 PostWysłany: 20 Kwi 2016 20:20 

Rejestracja: 18 Lis 2015
Posty: 23
Na Sumatrze odwiedziłam tylko Bukit Lawang i było rewelacyjnie. Sama wioska mała, ale urokliwa. Jest świetnym punktem wypadowym na treking po dżungli.
O trekingu pisałam tutaj na forum: http://www.fly4free.pl/forum/bukit-lawang,966,84507
a więcej możesz poczytać na moim blogu: http://olazplecakiem.blogspot.com/2015/07/treking-po-dzungli-na-sumatrze.html
Góra
 Profil Relacje PM off
otakesan uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#4 PostWysłany: 21 Kwi 2016 12:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Może nie do końca Sumatra, ale jednak "zaraz obok". Jeśli nurkujesz to bardzo polecam Pulau Weh na północy, promem z Banda Aceh na Sumatrze. Nurkowania bardzo dobre, ale też nie najłatwiejsze, a turystów niewielu. Jednak nie-nurkującym miejsce nie koniecznie może przypaść do gustu.

http://openworld.net.pl/plaze-na-pulau-weh-czesc-1/
http://openworld.net.pl/nurkowanie-na-p ... raktyczna/
http://bixiowehbungalows.com/en/accommo ... weh-island
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off
dc_adventures lubi ten post.
otakesan uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#5 PostWysłany: 08 Maj 2016 20:00 

Rejestracja: 26 Maj 2013
Posty: 113
Jeżeli jeszcze szukasz inspiracji to zerknij na http://podrozezmysza.com/category/indonezja-sumatra Zawarłem tam w kilku wpisach wrażenia z trasy od Medan do Bukittingi, czyli klasyczny szlak przez centrum wyspy. Z miejsc których nie opisuję polecam park narodowy Kerinci. Miejsce mało znane i eksploatowane, a naprawdę warte uwagi. No i piękny trekking na Gunung Kerinci.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#6 PostWysłany: 21 Maj 2018 12:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Maj 2016
Posty: 1129
Loty: 208
Kilometry: 364 960
platynowy
Cześć wszystkim! Chciałbym odświeżyć ten temat. Faktycznie bardzo mało jest wątków na f4f dot. Sumatry.

Co jest tego powodem? Dlaczego jest tak mało turystyczna? Nie znam nikogo osobiście, kto miał okazje odwiedzić tą Indonezyjską wyspę, ale z różnych, nielicznych tematów tutaj i na innych stronach można dojść do wniosku, że naprawdę warto tam jechać.

Mam jeszcze dużo czasu do kolejnego tripa (luty), jednak jak to ja, lubię już wertować Internet i wyobrażać sobie przyszły plan podróży :). Lecimy do Singapuru, który chcielibyśmy potraktować jako HUB, a dalej to już sprawa otwarta. Na miejscu mamy 2 tygodnie i chcielibyśmy odwiedzić coś nowego. Na tapet wpadła Indonezja, gdzie jeszcze nie byliśmy i nasunęłą się myśl - dlaczego nie Sumatra?

Podpowiem, że lubimy zwiedzać. Zabytki, przyroda (może Bukit Lawang?), miasta, wszystko wchodzi w grę co jest warte uwagi. Plażowanie raczej na drugim planie, jednak też chcielibyśmy uskutecznić, nawet na 3-5 dni z całości.

Czy ktoś poleca i mógłby powiedzieć coś więcej? Planować tam całe 2 tyg, czy lecieć gdzieś dalej i dopiero z kolejnej wyspy/miejscowości wracać do SIN? Czy w ogóle obrać inny kierunek?
_________________
Wasil10

Relacja Brunei, Singapur, Malezja
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#7 PostWysłany: 01 Lip 2018 13:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2010
Posty: 852
Loty: 95
Kilometry: 156 953
niebieski
Właśnie wróciłem z trekkingu 3 dniowego w Ketambe. Jedno z najlepszych doświadczeń w moim podróżniczym życiu. Z tego co opowiadał nam przewodnik to Bukit Lawang jest nieporównywalnie bardziej turystyczne i mniej autentyczne. Łącznie za transport z Kutacane do Ketambe, nocleg, 3 dni trekkingu, znowu nocleg i jedzenie przed i po trekkingu zapłaciłem 1200000 idr.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#8 PostWysłany: 01 Lip 2018 16:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
@luxyfer jakie zwierzęta widziałeś?
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#9 PostWysłany: 04 Lip 2018 20:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2010
Posty: 852
Loty: 95
Kilometry: 156 953
niebieski
Orangutany, Thomas leaf monkey, zielonego dość dużego węża nie wiem jak się nazywał, mnóstwo motyli, trochę ptaków, termity, wielkie mrówki i stonogi :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#10 PostWysłany: 26 Sie 2018 16:48 

Rejestracja: 26 Sie 2018
Posty: 1
Czy ktoś był na wyspie Nias? Jak wrażenia?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#11 PostWysłany: 25 Wrz 2018 23:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1548
Loty: 195
Kilometry: 364 321
platynowy
czy byl ktos od nas w Padang i okolicach? Znalazlem ciekawe wysepki w sam raz na weekendowy wypad: Pagang i Pamutusan. a moze jakies inne rekomendacje?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#12 PostWysłany: 03 Paź 2018 00:59 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11341
Loty: 482
Kilometry: 757 010
@cypel @tunczaj w Padang byłem przejazdem - jeden nocleg i poranek na miejscu. Miasto nie powala, ma jakieś stare zaniedbane pokolonialne budynki. Wysepek nie znam, bo jechaliśmy do Bukittingi, gdzie mieliśmy bazę wypadową na krótkie wycieczki po okolicy. Braliśmy takie zorganizowane z przewodnikiem.

Dolina Harau - jakieś wodospady, gdzie można się powspinać po skałkach, ale było mało wody (sierpień) i w ogóle chyba raczej wielkiego wrażenia nie robią. W ramach tej wycieczki mieliśmy też objazd małych lokalnych fabryczek, m.in. gdzie wyrabiają różnego rodzaju chrupki. Generalnie tak sobie.

Drugiego dnia wzięliśmy pieszą wycieczkę po dolinie Sianok i ta podobała nam się dużo bardziej. Łaziliśmy po polach, przez jakieś małe wioski i bambusowe laski. W tych laskach mnóstwo małych i dużych przedziwnych insektów. Jak to w takich wycieczkach zaplanowane :) była też wioska z rzemieślnikami - akurat robiącymi w srebrze no i żona nie odpuściła ;)

Samo Bukittingi też jest spoko mieściną - można połazić po japońskich tunelach z czasów wojny, spotkać makaki przy punkcie widokowym na dolinę i obowiązkowo udać się na plac z wieżą zegarową Jam Gadang. Jak ktoś chce to nawet miejscową dorożką może się przejechać :)

Parę fotek poniżej - może się przydadzą.

Załączniki:
9E8A3572.JPG
9E8A3572.JPG [ 211.57 KiB | Obejrzany 2886 razy ]
9E8A3863.JPG
9E8A3863.JPG [ 261.32 KiB | Obejrzany 2886 razy ]
9E8A3844.JPG
9E8A3844.JPG [ 465.49 KiB | Obejrzany 2886 razy ]
9E8A3827.JPG
9E8A3827.JPG [ 251.56 KiB | Obejrzany 2886 razy ]
9E8A3792.JPG
9E8A3792.JPG [ 247.94 KiB | Obejrzany 2886 razy ]
9E8A3774.JPG
9E8A3774.JPG [ 200 KiB | Obejrzany 2886 razy ]
9E8A3674.JPG
9E8A3674.JPG [ 341.92 KiB | Obejrzany 2886 razy ]
9E8A3533.JPG
9E8A3533.JPG [ 194.81 KiB | Obejrzany 2886 razy ]
9E8A3526.JPG
9E8A3526.JPG [ 269.36 KiB | Obejrzany 2886 razy ]
9E8A3483.JPG
9E8A3483.JPG [ 286.04 KiB | Obejrzany 2886 razy ]
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Kashpir, 03 Paź 2018 09:46, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
tunczaj lubi ten post.
tunczaj uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#13 PostWysłany: 03 Paź 2018 04:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
Kashpir napisał(a):
@cypel w Padang byłem przejazdem

Ale o co chodzi, ja przecież nie pytałem o Padang.

Swoją drogą a propos zwierzyny, którą widział i o której pisze @luxyfer podczas 3 dniowego treku. Widziałem to samo a nawet więcej, bo jeszcze pytona, warany, podczas 1 dniowego treku w Bukit Lawang a samo Bukit to świetna, pięknie położona wioska, polecam jak najbardziej. Turystów jak ja byłem w kwietniu było mało.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#14 PostWysłany: 03 Gru 2019 10:51 

Rejestracja: 11 Wrz 2016
Posty: 101
Loty: 91
Kilometry: 204 044
Witam serdecznie
Przygotowuję się do kolejnej przygody z Azją, i po raz kolejny wybór padł na Indonezję, tym razem zamierzam z grupą ruszyć w kierunku Sumatry. Z uwagi na bardzo mała ilość informacji na forum mam pytanie czy ktoś był w tym roku w tym rejonie, interesuje mnie w szczególności trekking w parkach narodowych, jakieś fajne miejsca na chill out itp. Jeśli to możliwe proszę o kontakt na priv. Pozdrawiam Podróżników
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#15 PostWysłany: 23 Mar 2023 08:31 

Rejestracja: 18 Lis 2016
Posty: 303
niebieski
Dzień dobry.
Jesteśmy świeżo po pobycie na Sumatrze ( Bukit Lawang, wyspy Banyak , Berastagi, Toba, Medan) służę świeżymi informacjami gdyby ktoś potrzebował.
Pozdrawiam słonecznie
Justyna
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#16 PostWysłany: 17 Kwi 2023 02:55 

Rejestracja: 26 Maj 2013
Posty: 113
justysia75 napisał(a):
Dzień dobry.
służę świeżymi informacjami gdyby ktoś potrzebował.
Pozdrawiam słonecznie
Justyna


To ja poproszę. Banyak - czy ta poranna łódź z Singkil kursuje? Jak się dostaliście i jak wydostaliście z Singkil? Nie mogę znaleźć żadnej informacji o publicznym transporcie tam.
Berastagi - jaki wulkan robiliście? Czy targ owoców daje radę dalej jak niegdyś?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#17 PostWysłany: 19 Kwi 2023 00:21 

Rejestracja: 18 Lis 2016
Posty: 303
niebieski
Do Singkil jechaliśmy autem z kierowcą, którego załatwił host z miejsca gdzie mieliśmy nocleg na wyspie. Na przystań dotarliśmy coś koło 13 i to w jakiś takie dziwne miejsce, skąd odbierała nas motorówka. Za to w drodze powrotnej dotarliśmy do tego samego miejsca , choć trudno mi powiedziieć, czy to była przystań, ale była tam zacumowana taka większa łódź na której były piździki i siedziało i leżało trochę ludzi-głównie kobiety z dziećmi i chyba czekali na odpłynięcie. Widać było, że są znudzeni, bo chyba nie mogli wypłynąć, bo morze było w ten dzień dość wzburzone. Raz-będąc już na wyspie widzieliśmy przepływający prom w oddali. Natomiast jak ruszaliśmy z Berastagi, to z tego samego homestaya innym autem w tym samym czasie ruszyła pewna rodzina i oni chcieli zdążyć właśnie na prom. Widzieliśmy potem ten prom jak już płynęliśmy motorówką, ale nie wiem czy w ten dzień odpłynął-ponoć nie zawsze kursuje. Wydaje mi się ,że kobieta, która prowadzi ten homestay chyba wie więcej skoro organizowała transport dla tej rodziny.

Jeśli chodzi o wulkan to weszliśmy na Sibayak. Niestety targu nie odwiedziliśmy, bo jechaliśmy prosto z Bukit Lawang i tego samego dnia jeszcze był treking na wulkan, więc nie było szans na nic innego. Po drodze z Beratagi do Singkil nie widzieliśmy żadnego autobusu podrodze, choć kursowały jakieś busiki, ale chyba bardzo lokalnie, bo głównie zbierały dzieci w mundurkach szkolnych.
Góra
 Profil Relacje PM off
naimad lubi ten post.
naimad uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#18 PostWysłany: 19 Maj 2023 14:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Kwi 2017
Posty: 105
Loty: 179
Kilometry: 397 505
justysia75 napisał(a):
Dzień dobry.
Jesteśmy świeżo po pobycie na Sumatrze ( Bukit Lawang, wyspy Banyak , Berastagi, Toba, Medan) służę świeżymi informacjami gdyby ktoś potrzebował.
Pozdrawiam słonecznie
Justyna


To i ja chętnie skorzystam :) Jak długo byliście na Sumatrze?
Planuję dwa tygodnie i waham się nad planem - jedna z opcji to taka jak Wasza, a druga z przejazdem z Lake Toba do Bukittinggi, tam Harau Valley i powrót z Padang (wtedy bez Banyak).

Polecasz Banyak? Masz porównanie do jakichś innych wysp w rejonie Azji Południowo-Wschodniej (pewnie tak)? W jakiej kolejności robiliście ten plan?
I chyba ostatnie na razie - jak wrażenia z Lake Toba, warto tam zostać na dłużej? Opinie słyszałam rozbieżne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#19 PostWysłany: 21 Maj 2023 23:35 

Rejestracja: 18 Lis 2016
Posty: 303
niebieski
Na Sumatrze byliśmy krótko- w sumie 11 dni.
Czy polecam Banyak?...Byliśmy tylko na jednej wyspie, nie mniej jednak odludne miejsca z "rajską" plażą to jest to, co przy tego typu wyjazdach dla mnie MUSI być (dla Męża już niekoniecznie ;) -po dwóch dniach ma "synom plaży" i zaczynają Go "swędzieć nogi" :lol: ) Ta wyspa na której byliśmy była spoko, miała swoje plusy i minusy, a dotychczas byliśmy tylko na Koh Kradan i to jak narazie jest mój numer jeden-ale to pewnie dlatego, że jeszcze mało widziałam.
Co do Lake Toba, to nam się podobało (szczególnie raki, czy też lobstery 8-) ), ale mieliśmy super przewodnika w jeden dzień-bardzo komunikatywny i prawdziwy zapalenieniec i znawca plemienia Batak-sam jest Batakiem. Byliśmy w sumie niecałe dwa dni i jak dla mnie to fajnie by było tam zostać dwa pełne dni, a może nawet i trzy, bo jest gdzie jeździć i co oglądać. Z przewodnikiem nie musieliśmy szukać punktów widokowych, czy innych przyrodniczych atrakcji i dzięki temu zaoszczędziliśmy sporo czasu, którego nie mieliśmy za wiele.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Sumatra
#20 PostWysłany: 22 Maj 2023 10:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Kwi 2017
Posty: 105
Loty: 179
Kilometry: 397 505
Dziękuję @justysia75 :)

Waham się właśnie między Sumatrą Północną (trasa podobna do Waszej), a Zachodnią, bo na obie części nie mam tym razem czasu. Powiesz mi jeszcze, na której wyspie byliście na Banyak?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 30 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group