Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 20 Lut 2016 12:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2013
Posty: 1402
Loty: 494
Kilometry: 1 102 778
Zbanowany
O St Maarten marzy chyba każdy miłośnik lotnictwa na świecie. Słynne zdjęcia, filmiki na YouTube, samoloty przelatujące nad głowami. Znamy to wszyscy. Ja niedawno tam byłem :)

Długiej relacji nie będzie, ponieważ tak naprawdę St Maarten ma tylko jedną atrakcję turystyczną, słynną Maho Beach.

Jak bym to zrobił, gdybym przed wyjazdem wiedział to, co wiem teraz, czyli praktyczny poradnik:

Wystarczą 3 dni. Najważniejsze, to upewnić się, że uda nam się zobaczyć lądowanie B 747 KLM, który nie ląduje tam codziennie. Oczywiście, można zostać dłużej, typowe wakacje na plaży plus wszystkie możliwe sporty motorowodne (drogo). Aby oszczędzić czas i pieniądze na taksówki bądź wynajem samochodu, koniecznie należy się zatrzymać w odległości krótkiego spaceru od Maho Beach. Sonesta Ocean Point Resort ma najlepszą lokalizację na wyspie. Przy Maho Beach, obok supermarket a do terminalu lotniskowego można dojść w 10 minut.

To jest ten hotel widoczny na zdjęciu:

Image

Przy wejściu na słynną plażę witają nas takie tablice:

Image

Ale na szczęście nikt nie traktuje ich poważnie:

Image

Widoki są fantastyczne, to naprawdę wciąga, spędzałem na tej plaży po 5-6 godzin dziennie, chociaż za plażowaniem nie przepadam.

Naszykowanie się na dobre zdjęcie jest ułatwione dzięki wyjątkowej tablicy przylotów:

Image

W przerwie między przylotami można po prostu popływać. Woda jest błękitna, ciepła, fale na tyle bezpieczne, że pływać można (w innej części wyspy omal nie utonąłem, a pływam świetnie, uważajcie!).

Maho Beach znajduje się w holenderskiej części wyspy (druga część jest francuska) więc można podziwiać wyjątkową urodę holenderskich turystek:

Image

Ceny w barze jak na to miejsce są przyzwoite, mają też sporo ofert i happy hours. Ekstazę wśród zgromadzonych wywołuje lądowanie jumbo jeta KLM. Być na St Maarten i tego nie zobaczyć, to jak być w Rio i nie zobaczyć Chrystusa.

Ale największą frajdą są starty :) A konkretnie, trzymanie się lotniskowego płotu podczas startu samolotu, stojąc tuż za jego silnikami… Uwaga, nie róbcie tego z dziećmi! Co jakiś czas przejeżdża policja, która prosi o odejście od płotu, ale zanim jeszcze znikną za zakrętem wszyscy do płotu wracają.

Image

Ważne: założyć okulary, zdjąć czapkę i pod żadnym pozorem nie puszczać. To trochę jakby stać za gigantyczną suszarką do włosów o temperaturze rozgrzanego piekarnika. Do tego twarz i ciało jest bombardowane przez ziarenka piasku, które wręcz wbijają się w skórę. Całość trwa maksymalnie kilkanaście sekund a uzależnia tak, że zaliczyłem tych startów kilkanaście. Nie ryzykowałem tylko przy jumbo, ale i 767 może dać wiele radości. I nie zostawiajcie nic na plaży w linii startu, bo będziecie musieli po to nurkować. Płotu trzymamy się z całej siły używając obu rąk!

Image

Jeszcze parę fotek:

Image

Image

Image

Wiem, że jest tu sporo wielbicieli hoteli Accor. Odradzam Wam jednak Mercure St Maarten. Sam hotel OK. ale lokalizacja fatalna, taxi na Maho 15 eur w jedną stronę.

Wynajęcie auta kosztuje od 50 USD za dobę. Na wyspie płaci się zarówno USD jak EUR po kursie 1:1. Piwo w sklepie max 1,5 USD, Pizza 8-10 USD, danie główne w restauracji 20 USD. Jak ktoś lubi Fast foody lub podróżuje budżetowo to można się stołować w budynku terminala.

Mieszkańcy St Maarten dzielą się na 2 grupy. Pierwsza to milionerzy, mają jachty, prywatne odrzutowce i wypasione samochody. Mega wyluzowani, uśmiechnięci, pobłyskujący rolexami. Druga, bardziej rdzenna grupa to chyba najgłupszy naród na świecie, a najbardziej wkurzający na pewno. Zaczyna się po przylocie. Amerykańskie immigration to przy nich pikuś. Gdzie, po co, do kogo, a czym się pan zajmuje, a ile ma pieniędzy, a dlaczego St Maarten a nie inna wyspa itd. itp. Inteligencją nie grzeszą, po każdym zadanym pytaniu marszczą czoło w nadzwyczajnym wysiłku szukając odpowiedzi. Przy wylocie było jeszcze gorzej, pół godziny zajęło im ustalenie, że nie potrzebuję wizy do Kanady (leciałem do Polski via Toronto). Wklepanie do systemu mojej złotej karty (*G) ich przerosło, w końcu napisali odręcznie „gold” dzięki czemu nie płaciłem za bagaż. Tłumaczę im, że z taką inteligencją to powinni co najwyżej sprzedawać lody na plaży (specjalnie dokładnie wymawiam biiiiiiicz, żeby z biczem nie pomylili i mnie nie zamknęli) i ruszam do lounge, po drodze tracą dziesięć minut na zakup magnesu za lodówkę, po przecież zeskanowanie karty pokładowej, sprawdzenie paszportu i wreszcie przyjęcie płatności kartą to za dużo dla biednego tubylca… W lounge tragedia, marne żarcie, z alkoholi gratis tylko wino, reszta płatna. Oczywiście na barze wielka micha na napiwki i miażdżące spojrzenia na tych, którzy nic nie wrzucą. Szykuję plik jednodolarówek i po kieliszku, spokojnie robię butelkę wina. Jak zauważyli, że zawsze tipuję, to żadnych głupicj uwag co do ilości nie było.

Trzeba jednak przyznać, że są uczciwi. Nikt nie próbował mnie oszukać ani naciągnąć a jak zostawiłem w informacji turystycznej butelkę rumu, to 2 dni później wciąż tam na mnie czekała.

Filmiki z wyspy na moim kanale YouTube:

_________________
Image


Ostatnio edytowany przez mashacra 01 Lis 2016 17:38, edytowano w sumie 2 razy
reup fotek
Góra
 Profil Relacje PM off
22 ludzi lubi ten post.
Hubert_M uważa post za pomocny.
 
      
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
#2 PostWysłany: 20 Lut 2016 13:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Znajomy plane spotter i ff tez sie tam wybiera niedlugo. Chyba tez musze poleciec zobaczyc te starty i ladowania :-) Dzieki za wskazowki.

Swoja droga, w Anchorage przy plocie, tez maja ostrzezenia przed Jet Blast. Tam startuje duzo cargo B747.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off
BusinessClass lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 20 Lut 2016 19:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2013
Posty: 1402
Loty: 494
Kilometry: 1 102 778
Zbanowany
Słyszałem na St Maarten (aczkolwiek z mało wiarygodnego źródła), że piloci B747 mają polecenie, żeby nie wrzucać od razu pełnej mocy silników gdy startują z tego lotniska. Podobno z uwagi na bezpieczeństwo ludzi przy płocie.

Zauważyłem też ciekawy zwyczaj. Mniej więcej 90% pilotów w czasie kołowania otwiera okno w kokpicie i macha do plażowiczów.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 20 Lut 2016 23:57 

Rejestracja: 23 Lis 2012
Posty: 1447
Loty: 8
Kilometry: 7 105
niebieski
Fajne zdjęcie nr 9 ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
BusinessClass lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 21 Lut 2016 11:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2013
Posty: 2202
Loty: 807
Kilometry: 1 954 890
srebrny
Rzeczywiście holenderska część wyspy jest ciekawsza, ale warto chociażby dzień poświecić na odwiedziny Pinel Island, o której tu wspomniałem - http://explore-world.you2.pl/st-maarten ... francuska/
Wysepka jest mała, ale oferuje jedna z najlepszych plaż jakie widziałem :)
_________________
Relacje: weekend w Australii i na Alasce.
Góra
 Profil Relacje PM off
Aga_podrozniczka lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 21 Lut 2016 11:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2013
Posty: 974
Loty: 272
Kilometry: 601 319
srebrny
Krótka relacja , ale sporo przydatnych informacji :)
_________________
http://swiatwmoimzasiegu.blogspot.com/

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
BusinessClass lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 12 Wrz 2016 11:24 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 793
niebieski
Śwetne konkrety na ważne tematy, dzięki!

Pzdr, Art.
Góra
 Profil Relacje PM off
BusinessClass lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 12 Wrz 2016 11:43 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lis 2010
Posty: 6143
Loty: 228
Kilometry: 534 135
Dodam od siebie, że po wyspie jeżdżą tak zwane gypsie bus, lokalsi w vanach (z klimą). Za przejazd OW kasują 2 USD. Większość busów kursuje tylko po stronie holenderskiej.
Na SXM także byłem 3 dni, a z chęcią posiedziałbym z tydzień.
Kurczak z rożna w supermarkecie przy Maho to kosz ok. 10 USD, prócz tego w sklepie jest stojak z ciepłym jedzeniem na wagę.
6-pak piwa kosztuje tyle samo co 3 piwa na plaży.
_________________
Image

https://www.instagram.com/jiku_ty_dziku/ | Serduszka i piwo :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 15 Wrz 2016 10:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2013
Posty: 1402
Loty: 494
Kilometry: 1 102 778
Zbanowany
Czy mógłbym poprosić o przywrócenie możliwości edytowania w tym wątku? Chciałbym od nowa wrzucić zdjęcia.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 28 Paź 2016 17:41 

Ostatni jumbo jet klm wylądował Image


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Góra
 PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 28 Paź 2016 18:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Wielka szkoda, A330 to juz nie bedzie to samo.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 01 Lis 2016 17:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
BusinessClass napisał(a):
Czy mógłbym poprosić o przywrócenie możliwości edytowania w tym wątku? Chciałbym od nowa wrzucić zdjęcia.

Fotki zauktualizowane :)
Thx @‌BusinessClass‌
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 09 Lut 2017 12:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Sty 2013
Posty: 181
Aga_podrozniczka napisał(a):
Wielka szkoda, A330 to juz nie bedzie to samo.

A340 Air France też da radę :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 02 Paź 2017 09:34 

Rejestracja: 07 Lip 2013
Posty: 7
Niestety po przejściu huraganu Irama najsławniejsza plaża miłośników lotnictwa została poturbowana
http://www.airliners.net/photo/USA-Air- ... /4605027/L
Góra
 Profil Relacje PM off
BusinessClass lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 15 Lis 2017 01:38 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 126
Loty: 330
Kilometry: 906 880
aktualnie odprawy odbywają się pod namiotem, a poczekalnia to dodany z boku budynku hangar (z płyt)
co do samego baru przy plaży Maho to istnieje, a drinka "irma" (rum z dodatkami ) można nabyć za 4 $
plaża "skurczyła" się
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 16 Cze 2018 15:34 

Rejestracja: 11 Sty 2011
Posty: 130
Loty: 115
Kilometry: 239 044
Image

Fajne miejsce do zrobienia sobie zdjęcia niedaleko portu (20 minut piechotką) :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group