Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 29 Gru 2016 15:46 

Rejestracja: 28 Gru 2016
Posty: 6
Witam wszystkich.
W styczniu wybieramy się z żoną i 15-miesięcznym synem na Cejlon. Chciałbym prosić doświadczonych o kilka porad wynikających głównie z faktu, że na pokładzie będzie ledwo chodzący szkrab :)
Pierwsza kwestia - co po lądowaniu? Lądujemy 12.01. o 20:20 i nie mam koncepcji jaka opcja będzie najrozsądniejsza i sprawdzi się w tamtejszych warunkach. Chciałbym podjechać od razu z lotniska do Hikkaduwa ale nie wiem w jaki sposób można to zrobić, na chwilę obecną jedyne co wymyśliłem to zarezerwowanie kierowcy i podwózka prosto z lotniska ale to koszty od 11tys w górę więc nie wiem czy warto. Chyba, że odradzacie całkowicie pchanie się o tej porze w jakiekolwiek wycieczki i lepiej podjechać do Negombo albo Kolombo (wiem, że do dworca jest shuttle bus ale jak wygląda kwestia dojazdu do Negombo?) przespać się i rano ruszyć jakimś autobusem czy pociągiem na południe.
Generalnie chcemy zaliczyć przed wszystkim plaże (w planach hikkaduwa, mirissa, tangalle), safari w udawalawe, jakieś plantacje herbaty itp. Interesuje nas głównie natura :)
Ogólnie zakładam, że na miejscu jakoś się wszystko potoczy na bieżąco dlatego chce zarezerwować w zasadzie tylko pierwszy nocleg. Na ostatnią noc chyba wybiorę opcję z noclegiem w hotelu w Negombo co by się wygrzać, zjeść i na 21 spokojnie na lotnisko. (25.01.)
Podsumowując - sen z powiek spędza mi tylko to co po lądowaniu, także będę wdzięczny za wszelkie porady i wskazówki. Pomysły co dalej też mile widziane :) Raczej nie chcemy się pchać w kierowce i objazd po wyspie, myślę, że transport publiczny i po kilka dni w 3-4 miejscach to jest to co chcemy zrobić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 29 Gru 2016 16:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 664
srebrny
Faktycznie, jeśli prawie cały pobyt stanowią miejscowości nadmorskie, to branie kierowcy chyba nie ma sensu. My również podróżowaliśmy z dzieckiem, ale nastawiliśmy się przede wszystkim na zwiedzanie i robiliśmy objazd po Sri Lance. Rzecz w tym, że właśnie pierwszego dnia mieliśmy zarezerwowany nocleg w Negombo, co było dobrym rozwiązaniem. Po wyjściu z lotniska na wprost są taksówki, ale jeśli skręci się w lewo i pójdzie wzdłuż budynku lotniska do końca, to będą ze trzy placyki. Z tego najbardziej po prawej odjeżdżają autobusy do Negombo (ciężko powiedzieć czy kursują jeszcze o takiej godzinie), na środkowym widziałem jakieś autobusy jadące do konkretnych hoteli/wycieczki, z placyku zupełnie po lewej stronie można zabrać się lokalnym transportem do wybranego miejsca. My zdecydowaliśmy się na skorzystanie właśnie z tej lokalnej inicjatywy :) i trafiliśmy na przestronnego minivana z lat 60-tych :D który zawiózł nas do hotelu. Nie pamiętam konkretnego kosztu, ale to były niewielkie pieniądze.
_________________
Moje relacje: WIetnam - taki piękny chaos
Singapur, Kuala Lumpur, Japonia
Meksyk: Relacje z podróży » Ameryka Północna » Ale Meksyk!
Chiny: Relacje z podróży » Azja Południowo-Wschodnia »Azja Południowo-Wschodnia »Pekin i Szanghaj - czyli nigdzie nie lecimy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 29 Gru 2016 16:49 

Rejestracja: 22 Sie 2012
Posty: 663
Loty: 78
Kilometry: 201 975
niebieski
polecam nocleg w Negombo oraz transport publiczny, jeśli masz w planach głównie plażowanie to ze spokojem dojazdy ogarniesz
_________________
moje relacje:
http://www.fly4free.pl/forum/sztuka-ame ... ,212,81860
minirelacja-z-maxiwyspy-ilha-grande,212,96928&start=0
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 29 Gru 2016 18:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Ja zarezerowałem nocleg w Negombo i hotel zorganizował transport z lotniska za 15$. Może to i sporo, ale jak się ląduje wieczorem i nie chce się biegać z tobołami to jest dobra opcja.
Rozejrzyj się mimo wszystko online za noclegami w miejscowościach nadmorskich. Jak lecisz w sezonie to może nie być tak łatwo coś szybko znaleźć. Ja byłem z 3.5 latkiem, miałem wszystko porezerwowane i logistycznie wszystko się ładnie zgrało. Wysiądziesz na dworcu i będziesz jeździł tuktukiem od hotelu do hotelu szukał miejsca? Z takim małym dzieciakiem to wcale nie jest prosto.
Szczególnie gorzej może być jak będziesz chciał mieć dla dzieciaka osobne łóżko, co oznacza 3 osobowe pokoje.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 30 Gru 2016 13:52 

Rejestracja: 27 Cze 2016
Posty: 7
O 20:20 będzie już ciemno i kombinowanie z transportami lokalnymi mając małe dziecko to chyba nie będzie przyjemne. Taksówka przedpłacona z lotniska do Negombo to 1450 rupi, do Kolombo 2800 rupi (około- nie pamiętam dokładnie). Tuk-tukiem 800 rupi do Negombo. Spanie w Negombo będzie przyjemniejsze, ale za to jeżeli chcecie następnego dnia dalej na południe to Kolombo, dlatego że z Kolombo jeżdżą pociągi na południe. Pociąg jedzie wzdłuż wybrzeża i są przyzwoite widoki. Wybierając pociąg do Hikkaduwa, wybierzcie "ekspres" który nie zatrzymuję się na każdej stacji. Osobiście wybrałbym na nocleg Negombo, ze względu że jest to że jest bliżej, jest przyjemniejsze, ma bardziej rozbudowana infrastrukturę turystyczna. Dojazd pociągiem do Kolombo to ok 1 godziny, ceny pomijalnie małe. Jeżeli chcecie jednak do Kolombo to w pobliżu dworca kolejowego nie ma żadnego przyzwoitego hotelu w rozsądnej cenie. W Negombo mogę polecić hotel Anna Tourist Inn. Pokoje jeszcze pachną nowością, a do oceanu 50m. Wkoło mnóstwo knajpek. Za pokój 2 osobowy płaciliśmy 3000 rupi (bez śniadania i klimatyzacji). Śniadania można zjeść na Lewis Pl.
Wróciłem miesiąc temu, informacje aktualne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 30 Gru 2016 15:37 

Rejestracja: 28 Gru 2016
Posty: 6
Dzięki za wskazówki.
Zabukowałem nocleg w Negombo w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego więc nie powinno być problemu żeby rano ruszyć dalej. Od lotniska 10km więc z dojazdem tez nie powinno być kłopotu.
Zastanawiam się tylko czy z Negombo nie da się od razu wsiąść w jakiś pociąg czy autobus na południowe wybrzeże czy tak czy siak trzeba najpierw dojechać do Colombo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 30 Gru 2016 16:26 

Rejestracja: 22 Sie 2012
Posty: 663
Loty: 78
Kilometry: 201 975
niebieski
najpierw do Colombo i stamtąd dopiero pociąg, przynajmniej jak przerabialiśmy temat, to nie było innej opcji (2 lata temu)
_________________
moje relacje:
http://www.fly4free.pl/forum/sztuka-ame ... ,212,81860
minirelacja-z-maxiwyspy-ilha-grande,212,96928&start=0
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 27 Sty 2017 15:22 

Rejestracja: 28 Gru 2016
Posty: 6
Wróciliśmy. :) Napiszę kilka słów, może komuś się przyda.
Lądowanie o 20 20 w Colombo, obecnie (do kwietnia chyba) lotnisko pracuje tylko od 16 30 więc większość lotów jest późno. Już trochę wymęczeni długim czekaniem w Dubaju, (z lotniska można wyjść bez problemu, wizy żadnej nie trzeba. My się nie zdecydowaliśmy bo była noc i z dzieckiem nie bardzo to widzieliśmy), zgodziliśmy się na 10 dolarów za taxi do Negombo gdzie mieliśmy nocleg. Panowie zaczynali od 25 dolarów i niżej nie chcieli zejść, gdy podawałem swoje 5 dolarów to odchodzili. Pewnie gdzieś dalej od lotniska można wynegocjować lepszą stawkę, ale dziecko...
Jeśli chodzi o transport na dłuższych odcinkach to poruszaliśmy się tylko komunikacją publiczną, co polecam każdemu mimo, że czasem bywa ciężko. Lankijczycy są bardzo życzliwi i mojej żonie z małym na rękach zawsze miejsca ktoś ustąpił. Z Negombo pociągiem do Colombo i dalej pociągiem do Matary. Trasa dość długa i gorąco ale jak pociąg jedzie to przyjemnie wieje. Z Matary autobusem do Tangalle. Od razu zaznaczam, że nie mieliśmy żadnych rezerwacji poza tym pierwszym w Negombo i całe szczęście. Noclegów na miejscu dużo, mieliśmy kilka upatrzonych ale na miejscu okazały się delikatnie mówiąc przekolorowane na portalach z opiniami. Także polecam każdemu poszukiwania na miejscu, tym bardziej, że ceny przez nas uzyskiwane różniły się czasami o 30-40% od cen na bookingu, no i zawsze można szybko się zmyć :) W Tangalle spędziliśmy 7 dni, w dwóch różnych noclegowniach. Póżniej upatrzyliśmy sobie Hikkaduwę i z zamiarem spędzenia tam 4 dni pojechaliśmy, autobusem. Na miejscu lekkie zderzenie z rzeczywistością. Guesthousy bezpośrednio przy plaży albo brudne albo bardzo drogie, więc zdecydowaliśmy się na miejscówkę po drugiej stronie ulicy 300m od plaży. Sama miejscówka dla nas koszmarna, mała Rosja, szyldy po rosyjsku, dookoła rosjanie, którzy zwracają się do ciebie po rosyjsku jakby to był język urzędowy. Do tego bardzo ruchliwa, zatłoczona, głośna i śmierdząca spalinami główna ulicy przy, której niestety znajduje się plaża więc jej wpływ jest cały czas odczuwalny. Jedyne miłe wspomnienie stamtąd to olbrzymie żółwie, które można pokarmić bo są przy plaży niemal cały czas i obłędne curry w jednej z knajp polecanych na tripadvisorze. Wytrzymaliśmy dwa dni i uciekliśmy do Mirissy. Tam całkiem całkiem, ale też trochę głośnawo i śmierdząco. Plaża za to bardzo ładna, przyjemnie się leżało pod palmami. No i knajpka przepysznym Roti i najlepszym sokiem jaki udało nam się podczas całego pobytu wypić. Z Mirissy pojechaliśmy autobusem, tym razem takim o 5 rano, ekspresowym i klimatyzowanym (510 rupii - jakieś 14,50zł) do Colombo by tam przesiąść się na pociąg do Nuwara Eliya. Tu trzeba mieć trochę szczęścia bo ludzi jest ogrom, nam udało się wskoczyć jako jedni z pierwszych więc trafiliśmy miejsca siedzące. W Nuwara ciągle lało, niestety więc jedyne co udało się zrobić to objazd tuktukiem po 3 tamtejszych fabrykach herbaty, o spacerach jednak nie było mowy. Tam spędziliśmy jeden pełny dzień, ale 2 noclegi. Następnie Colombo Airport i do domu. Niestety w ostatni dzień spotkała nas niemiła niespodzianka - pociąg który miał odjechać o 9 25 i w Colombo być o 15 25, co dawało nam wystarczająco dużo czasu żeby zdążyć na lot na 22. Niestety było opóźnienie, początkowo 3 godziny ale w miarę czekania dostawaliśmy info o kolejnych. Skończyło się tak, że jak było info, że pociąg powinien w Colombo być o 19 to zapakowaliśmy się w taxi i pojechaliśmy (droga impreza, ale ryzyko było za duże) bo niemal pewne było, że po drodze złapie jeszcze dodatkowe opóźnienie.
I tak minęło. Można z dzieckiem spokojnie tam jechać i poruszać się komunikacją publiczną. Nie trzeba się porywać na wynajmowanie auta bo koszty duże a wspomnienia z pociągów i autobusów bezcenne. Nie polecam też rezerwowania noclegów przez portale, tak jak pisałem rzeczywistość odbiega od portali i ceny wyższe. Generalnie całe poruszanie się po Sri Lance, nieważne czy autobusem, pociągiem czy samochodem odbywa się w ślimaczym tempie. W żadnym wypadku nie można oceniać czasu przejazdu po ilości kilometrów z naszej polskiej perspektywy. Np. z Nuwara do Colombo jest 180km, a samochodem jechaliśmy prawie 5 godzin. Autobus z Matary do Tangalle mimo 40km jechał 1h 40m.
Z ważnych informacji dla rodziców - Sri Lanka jest brudna, niestety ich poczucie czystości jest zupełnie inne niż nasze, dlatego chociażby trzeba uważać przy rezerwowaniu noclegów przez internet. Standardem jest np. że wpada do autobusu łepek z jakimiś przekąskami i ręką nakłada je do zrobionej z jakichś zapisanych kartek koperty po czym tą samą ręką bierze od ciebie pieniądze. Mnie to na początku trochę odrzuciło ale później już nie miałem oporów, żyję :D Dość powiedzieć, że w czyściutkiej kawiarni przy Grand Hotelu, elegancki Pan w fartuszku ciastka nałożył nam ręką...
Oceniając plażowanie to my najbardziej polecamy Tangalle, pięknie szerokie plaże, niemal zero ludzi, dobra baza noclegowa i dobre jedzenie. Mówią, że fale duże ale my jakoś tego nie doświadczyliśmy, nie było problemów jak np. w Hikkaduwie gdzie w wodzie jest jak w pralce. Z małym na rękach normalnie wchodziliśmy do wody, tym bardziej, że w dwóch miejscach są usypane nieduże falochrony, więc nawet ktoś nie umiejący pływać może skorzystać. Jak ktoś lubi imprezować to raczej nie tutaj, ale z małym bobasem o imprezach się nie myśli.
Podsumowując - było naprawdę bosko, nie będę ściemniał, że nie jesteśmy trochę zmęczeni ale to takie pozytywne zmęczenie. Urlop bez dziecka na pewno wyglądałby inaczej nawet przy takim samym programie.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania to zapraszam, chętnie się podzielę :)


Ostatnio edytowany przez mashacra, 28 Sty 2017 21:21, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 06 Lut 2017 15:19 

Rejestracja: 18 Maj 2011
Posty: 150
niebieski
My wylatujemy w najbliższą niedzielę z 3 dzieci ( najmłodszy 3 lata), mamy kierowcę, planujemy 4 dni objazdówki i 5 dni plażowania, na tą drugą część wybrałam Mirissę, ale mam coraz więcej wątpliwości i zastanawiam się nad zmianą na Tangalle, czy mogłabyś polecić jakiś nocleg w Tangalle lub ew. napisać jak w Twoim odczuciu można wypadają te dwie plaże pod kątem dzieci,
pozdrawiam
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 10 Lut 2017 15:46 

Rejestracja: 28 Gru 2016
Posty: 6
Pod kątem możliwości kąpieli w okresie, którym byliśmy Mirissa i Tangalle wyglądały bardzo podobnie, więc wydaje mi się, że obie plaże będą fajne dla dzieci. W Tangalle dodatkowo są falochrony.
Jeśli chodzi o noclegi to zależy ile chcecie wydać. W Tangalle mniej więcej na wysokości blue lagoon guesthouse kończy się możliwość pływania bo zaczynają się skałki na dnie (można się w zasadzie tylko pochlapać). Najładniejszy fragment plaży jest na wysokości Blue horizon / harmony bungalows. My nocowaliśmy w blue horizon. Nasz pokój był kiepski ale mają ładniejsze (akurat się zwolnił jak się zbieraliśmy to sobie obejrzeliśmy). Przenieśliśmy się kilkaset metrów dalej do shanika guesthouse - tam ładnie, odremontowane i czyste pokoje. Mogę polecić. Plaża tylko węższa.
Mirissa jest bardziej turystyczna i ciężej o fajne miejsce na plaży, ale plaża sama w sobie ładna. Noclegów kilka obejrzeliśmy i zdecydowaliśmy się na flora&fauna, nie było rewelacji ale była klima, odnowione pokoje i widok na ocean z 2 piętra.
Same miejscowości porównywalne - nie ma za bardzo co oglądać :) W mirissie plaża jest wzdłuż ruchliwej, międzymiastowej ulicy gdzie rządzą autobusy dlatego zwiększona czujność na dzieciaki wskazana bo tam na pieszych nikt nie patrzy, a prędkości rozwijają niemałe. W tangalle uliczką wzdłuż plaży poruszają się tylko tuktuki i samochody dojeżdzające do guesthousów.
Poleciłbym odwiedzenie obu miejsc. Odległość jest mała i z dojazdem też na pewno nie będzie problemu. Nam bardziej podpasowało Tangalle ale zdania są różne. Co kto lubi, my szukaliśmy spokoju i oddalenia od ludzi. W mirissie jest troszkę drożej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group