Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 25 Paź 2023 21:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2017
Posty: 355
Loty: 300
Kilometry: 442 371
srebrny
PRL znam tylko z opowiadań, więc dla mnie będzie to przeniesienie się w czasie. Problemy zupełnie abstrakcyjne dla współcznesnego człowieka z Europy dla mojego pokolenia, tam są codziennością.
Czy relacja będzie zawierać przełomowe infomacje na temat Kuby? Wątpie. Sytauacja na miejscu bardzo się zmieniła i ciągle zmienia. Wiele infomacji na forum jest nieaktualnych, więc postaram się je zaktualizować w miarę możliwości. Będę starał się uzupełniać relację na żywo, o ile Internet na to pozwoli. "Przeszkodą" w pisaniu mogą też być aktywne wieczorne posiedzenia. Start w piątek 27.10.2023 by TK.

Wybrałem 3 losowe casa particulares w tym dwie w Hawanie oraz jedną w Trinidadzie. Już same prośby od gospodarzy zwiastują z jakimi problemami muszą mierzyć się lokalni mieszkańcy. Bandaże elastyczne, leki na alergię, oregano oraz kminek. M.in takie przedmioty zabieram ze sobą.
Włączając Airbnb (które jest zablokowane na miejscu, dostęp tylko przez VPN) można powiedzieć, że jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie ceny noclegów nie wystrzeliły w kosmos. Konkurencja jest duża i ceny lepiej niż przyzwoite. Do 100 PLN/noc za dwójkę to już wysoka cena. Za dwie osoby wszystkie noclegi wyszły nam za niecałe 800zł. Przeglądanie zdjęć casa particulares to samo w sobie ciekawe zajęcie. Można powiedzieć, że nie ma dwóch takich samych ofert z 99% pewnością.

Cały wyjazd to jedynie pełne 7 dni, więc trasa Hawana-Trinidad pozwoli tylko na powierzchowne odwiedziny tej karaibskiej wyspy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
michal005 uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 26 Paź 2023 09:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2011
Posty: 1071
Loty: 14
Kilometry: 31 648
srebrny
Moje rady :
Targuj się przy noclegach, bo są mocno zawyżane ceny.Jeśli klienta casa nie będzie miała nic nie zarobi. Najlepiej noclegi rezerwować na miejscu, z tym że mając wstępne na airbnb jakieś namiary na inne możliwości. Polecam wycieczki na Malecon w Hawanie i przejażdzkę autem z lat 60 - tych ( tutaj trzeba uważać na naciągactwo w USD). Po mieście można się poruszać autobusami za grosze (Havana), tyle że z tłumami miejscowych.


Ostatnio edytowany przez mediolan, 26 Paź 2023 11:55, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 26 Paź 2023 11:50 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
Polecam wycieczki na Maicon w Hawanie

Tam nie byłem. Ale za to sporo czasu włóczyłem się po Malecón.
Moim zdaniem przejażdżka takim autem nie jest żadną atrakcją.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 26 Paź 2023 12:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2011
Posty: 1071
Loty: 14
Kilometry: 31 648
srebrny
@boots - tak już poprawiłem, @JanuszOnTour - obok lotniska jest przystanek autobusowy, trzeba odejść dalej troszkę (ale to jest blisko). Stamtąd odjeżdzają autobusy miejskie, bilety to grosze na złotówki. Warto zapytać miejscowych, choćby tych co dojeżdzają do pracy na lotnisku i nie trzeba brać taxi.
I czekamy na relację dalszą co by po wspominać sobie.Powodzenia i super odpoczynku życzę :)


Ostatnio edytowany przez mediolan, 26 Paź 2023 12:41, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 26 Paź 2023 12:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1698
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
@JanuszOnTour

Pamiętaj że Revolut na Kubie jest zbanowany. Nie zapłaci się kartą wystawioną poprzez Revolut.
Kwestia płatności kartami - najważniejsze aby kartę, którą ma się przy sobie nie była wydana przez bank z US lub z kapitałem US bo nie zadziała m.in CitiBank.
Na pewno działa mBank. W sklepach MLC (Pewxy) płatność tylko kartami Visa/MasterCard lub przedpłaconymi lokalnymi. Obciążenie w USD.
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 27 Paź 2023 18:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2017
Posty: 355
Loty: 300
Kilometry: 442 371
srebrny
Dziękuję za rady. Na razie pierwsze oznaki mogą wskazywać, że nie dolecimy na czas do Stambułu. Zapowiadane opóźnienie z WAW to 3 godziny. Kolejny lot IST-HAV jest za dwa dni. Nawet jakbyśmy zdążyli to bagaże zapewne nie, więc szykuje się ciekawy wyjazd.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Martinuss lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 27 Paź 2023 18:54 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
"ciekawy wyjazd" to i relacja może być ciekawa
Powodzenia w takim razie.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 27 Paź 2023 19:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4547
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
@JanuszOnTour kolekcjoner odszkodowań - tylko nie dajcie się ulokować TK na zadupiu na te dni

a, macie TK i IB o 7:10 do HAV

Edit: HAV też ma obsuwę, pewnie zdążycie tylko nici z salonu
Góra
 Profil Relacje PM off
Martinuss lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 28 Paź 2023 14:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2011
Posty: 1071
Loty: 14
Kilometry: 31 648
srebrny
chyba się udało zdążyć
może ktoś mi wytłumaczyć dlaczego lot via Stambuł Turkish leci górą przez Wielka Brytania , Kanada ? THY183 TK183 B789
Turkish Airlines
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 29 Paź 2023 11:52 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
@mediolan ze względu na wiatr zapewne - zobacz screenshot z windy. Gdyby leciał po najkrótszej trasie, to na południowy zachód od UK i Irlandii miałby spory wiatr czołowy.

Załączniki:
Screenshot 2023-10-29 10.48.58.png
Screenshot 2023-10-29 10.48.58.png [ 434.42 KiB | Obejrzany 3554 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
mediolan uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 29 Paź 2023 13:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2017
Posty: 355
Loty: 300
Kilometry: 442 371
srebrny
Okazuje się, że całe lotnisko ma problem z opóźnieniami. Wynika to z remontu jednego z pasów. Bez problemu udaje się zdążyć i jeszcze wynudzić przez bramką. Same loty bez większej historii.

Zabawa zaczęła się po wylądowaniu. Dość sprawnie wymijamy większość pasażerów. Pierwsza jest kontrola covidowa. Przede wylotem warto wypełnić formularz D,Viajeros. Wiele osób tego nie robi i tracą czas na ręczne wypełnianie. Posiadanie QR to taki fakt track. Oczywiście szczepienia itd nie są sprawdzane.
Paszporty, bardzo powolne security i czekamy na odbiór bagaży.
Zabrałem ze sobą dużo przedmiotów dla gospodarzy i innych ludzi. Dlatego korzystamy z transportu zorganizowanego przez naszą gospodyni. 30€. Wiem, że można taniej to zorganizować.
Docieramy do naszego lokum, gdzie spędzimy dwa dni. Casa znajduje się niedaleko Capitolu i po wychyleniu się z naszego tarasu bez problemu ją widzimy. Uzupełniamy formalności. W tym musimy przywitać się z pozostałymi gospodarzami. Dostajemy bongosa do ręki i bez wyczucia rytmu wypowiadamy swoje imiona do bożków. I tym sposobem od razu spotykamy się z synkretyzmem religijnym.
Wymieniamy również euro po kursie 230:1
Przekazuje pierwszy prezent jaki został zamówiony tj. leki na alergię.

Zaczynany przechadzkę po Havana Vieja. Plac, uliczki. Zaczynamy chodzenie bez celu. Jest to popularne miejsce dla turystów, więc problemy lokalnych mieszkańców nie są od razu widoczne.

Postanawiam kupić misia z czekolady. Jedynie 130 CUP za sztukę. Dostaje go do ręki więc od razu zaczyna się topić. Odgryzam mu ucho i podchodzi do mnie pierwszy Pan. mówi że jest głodny. Dostaje całą głowę. Wyjmuje banknot 3 CUP z Che, dostaje całego misia. Wiem że sprzedają zarówno monety i banknoty z Che i tak próbują dorobić małe pieniądze na turystach.
Wchodzimy na chwilę do muzeum Simona Bolivara. W sumie nic tam nie było. Kilkanaście scen z życia wykonanych z prostej glinianej ceramiki.

Pijemy kawę w prawdopodobnie państwowej restauracji. Tak sądzę po cenach, albo ich jeszcze dobrze nie znam. Espresso 30, “sok” 120 tj. Soczek z rurką, mała woda 60.
Kawiarnia jest ładna i wystrojem nawiązującym do Lizbony. Café Académico Columnata Egipciana.

Następnie odwiedzamy fortece. Wejście dla turysty za 120 CUP. Warto wejść dla ładnego widoku na mury okalające wejście do portu. W samym muzeum najbardziej podobał mi się statek na oko wysoki na 3m a długi na 5-6 metrów.
Jest to model statku z XVIII wieku. Santísima Trinidad. Posiadał aż 112 dział.
Robimy się głodni i kupujemy dwie pizze z serem. 170CUP za sztukę. Jest to jeden z wielu biznesów, który jest jednocześnie wejście do domu.

Spacerując dalej spotykamy różnych nagabywaczy. Raczej nie natrętni szczególnie jak próbuje się z nimi dukać po hiszpańsku.
No i jest i on. Mauricio jeżeli nie przekręcam imienia. Wiadomo, że będzie coś chciał w zamian. Spotkamy go zaraz przy La Bodeguita del Medio gdzie turyści w środku dosłownie depczą po sobie.
Od słowa do słowa postanawia zaprowadzić nas na drinki gdzie są tylko lokalni. Zgadzamy się rozmawiamy o niczym. Dochodzimy do baru chcemy zamówić jeden drink dla niego i jeden dla nas. Niestety zamknięte. Miejsce rzeczywiście lokalne, z lekkim potencjałem do szukania pań do czego bardzo zachęca. I tu zaczynają się schody. Nie odpuszczamy i tym razem wybiera inne miejsce, które od razu wygląda na za piękne i za drogie. Więc tu jednak odmawiamy wypicia.
Darmowy drink mu przepadł, więc jakoś polubownie, choć widzę że z niesmakiem daje mu tipa za rady i rozstajemy się. Oferował również wymianę za 240:1.

Sami znajdujemy sklepo-dom i kilka towarów. Kawa za 10, piwa, woda papierosy. Jest to napój z dużego termosu. Bardziej to cukier z kawą.

Zbliżamy się do muzeum rewolucji. Wejście 200CUP, ale jest remont, a cena taka sama. Pani od biletów też chyba czuła, że to słabo wygląda.
Postanawiamy oglądać Granme z zza płotu.
No i podchodzi do nas pani. Rozmawiamy o wspomnianej cenie biletów. Nauczycielka salsy od poniedziałku do piątku. Podpowiada gdzie zjeść z miejsc, które mamy wstępnie zaznaczone na naszych mapach. Odchodzi, robimy zdjęcia, znowu rozmawiamy. Pytam, czy czegoś potrzebuje. Mówi że nie, ale jest problem z lekami. Mówię, że mamy je w domu i możemy coś przekazać. Temat zmienił się jednak na rozmowę o cygarach i jakoś tak wyszło, że trafiliśmy do domu, gdzie mogliśmy je kupić.
Nie wiem czy taki był cel od początku. Może tak, może nie.
Wchodzimy do domu starszej pani, która wyciąga torbę z cygarami. Różne pudełka, jeszcze nie zaklejone. Można obejrzeć, dotknąć. Podobno pani pracuje w fabryce i stąd je ma. W środku banderole. Po długich rozmowach kupujemy 2x10 cygar. Czy sa to oryginały? Nie wiem. Nawet jak zrobili nas w balona to tak piękny sposób i w takim miejscu, że warto było.

Na obiad udajemy się do Don Pucho. Langusta w cenie kurczaka i innych mięs. Ja zamawiam grillowaną za 2100, a kolega ropa vieja. Drinki, soki. Kawa i deser w cenie. Całość z serwisem 6000.
Powrót do naszego lokum kolejna wymiana tym razem 235:1. Szybki prysznic i kolejne kilometry bez celu. Tak kończy się dzień pierwszy.
Dzieje się dużo.
Zdjęcia nie chcą współpracować.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
15 ludzi lubi ten post.
michal005 uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 29 Paź 2023 22:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2017
Posty: 355
Loty: 300
Kilometry: 442 371
srebrny
Zdjęcia, kolejna próba podczas popołudniowej siesty. Jest ciepło:)Image
Image
La Habana Vieja Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
michal005 uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 30 Paź 2023 12:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2017
Posty: 355
Loty: 300
Kilometry: 442 371
srebrny
Dzień drugi zaczynamy od planu przepłynięcia na drugą stronę miasta. Udajemy się na miejsce z którego o bliżej nieokreślonej godzinie przypływa statek. Cel to La Regla. Napisy świadczą, że to się nie uda. Obsługa twierdzi inaczej lub mnie nie zrozumieli, ale raczej to drugie.
Prom płynie jednak w inne miejsce, więc zmieniamy plany i płyniemy do Casablanki.
Statek nie przewozi zbyt wielu pasażerów. Jednak Israel, jeżeli mnie nie wkręcał podchodzi i siada obok. Gadka szmatka. Mówi, że jest muzykiem i gra na trąbce w buena vista social club. Coś mi się nie chce w to wierzyć. Podaje hasło. Chan chan. Dostaje od niego płytę, gdzie jak twierdzi ostatnia piosenka jest jego. No to teraz wymiana i moje prezenty dla niego. Leki, krówki i mały tip wyproszony na koniec.

Dopływamy. Jakoś tak pusto. Jednak po krótkim spacerze na górę docieramy pod figurę Jezusa. Tam już turyści są zwożeni taksówkami itd.
Wreszcie zamiast Lewandowski padło inne polskie hasło Bolek i Lolek. Mila odmiana i do tego Pan sam rozpoznał narodowość po koszulce.

Zdjęcia, ładna panorama miasta. Odwiedzamy również muzeum Che. Wejście 200 CUP.
Kupujemy i wypijamy wodę kokosową, niestety ciepłą.

Wracamy na prom i od razu rzuca mi się w oczy tabliczka, której poprzedni terminal nie miał. Ceny. Bilety nie istnieją. Kasa z ręki do ręki. Poprzednio dałem 100 CUP. A tutaj wisi informacja aktualna lub nie. 2 lub 3 za osobę. Tym razem przekazuję 50 i jest ok. Można powiedzieć że kupuje bilety dla wszystkich pasażerów.

Wracamy. Robi się coraz cieplej. Łapiemy znowu pizzę, bo za wcześnie na jakiekolwiek sensowne jedzenie.
Wypijamy kawę oraz daiquiri w la lluvia de oro. Znowu ten inny smak kawy. Chyba jednak tak ona tutaj smakuje, a tym razem była zaparzona świeżo z ekspresu. Muzyka na żywo, hity te same co wszędzie.

Udajemy się pod Kapitol. Zamierzmy szukać samochodu na najbardziej znaną atrakcje Hawany. Albo tak mi się wydaje. Różowy samochód, Kapitol i bienvenido a Cuba. Przejazd starymi amerykańskimi samochodami. Dzień wcześniej rozeznaliśmy się w cenach. Ustalamy, że maksymalnie możemy dać 40€ za dwóch. Konkurencja jest duża. Jednak kierowca sam nas znalazł. Zaproponował 30€ za przejazd czerwonym Dodgem kabrio. Nie targowałem się. Po dogadaniu trasy ruszamy. Dwa przystanki. Plac rewolucji oraz hotel nacional. Pomimo, że to kabriolet to wiatr niewiele pomaga. Grzeje solidnie. Nawet kierowcy jest gorąco.
Małe pogawędki, zdjęcia, filmy, głośna muzyka oczywiście buena vista. Miła godzina. Po drodze wchodzimy tylko na chwilę do Floridoty. Hemingway siedzi dalej, więc to mi wystarczy. Idziemy do naszej casy. Zasłużona siesta. Rozdaje ostatnie krówki i inne fanty.
Wieczorem obiadokolacja w Los Nardos. Zamawiamy Cena Cubana, Ropa Vijeja oraz napoje. Dostajemy naprawdę ogromne porcje. Z tipem płacimy 6k CUP. Robimy jeszcze krótki spacer. Jutro czeka nas przejazd do Trinidadu. Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
15 ludzi lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 30 Paź 2023 13:07 

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 2267
Loty: 210
Kilometry: 407 015
złoty
@JanuszOnTour: jestem żywo zainteresowany informacją o dostępie do Internetu,jest to w sumie rzecz (jego brak) która powodowała że na Karaibach jeszcze Kubę omijałem. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 04 Lis 2023 03:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2017
Posty: 355
Loty: 300
Kilometry: 442 371
srebrny
Internet jako tako istnieje. Korzystam tylko z tego udostępnionego przez gospodarzy. Czasami jest on płatny (np. 1€ za dzień w pierwszej casie), ale zawsze powolny.
Jutro zaczynamy długi powrót, więc relacja tekstowa powstanie na pokładzie samolotu, a postaram się ją zakończyć w Stambule.

Mam też kartę SIM od kolegi, który był tu dwa miesiące temu. Niestety sama nie zalogowała się do sieci, a nie chciałem tracić czasu lub wyjaśniać dlaczego nie działa w punktach ETCSA.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Martinuss lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 05 Lis 2023 11:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2017
Posty: 355
Loty: 300
Kilometry: 442 371
srebrny
Trasa Hawana Trinidad jest nudna jak flaki z olejem. Krajobrazowo niewiele się dzieje. Dopiero po okolicach Cienfuegos pojawiają się górki. Natomiast można obserwować lokalną ludność i ich problem z dostępnością transportu. Stoją i czekają.
Zabiera nas duża taksówka colectivo załatwiona przez naszą gospodyni. Cena 35€/pax. Warunki są dobre jak na Kubę. Klimatyzacja i pojedyncze miejsce jest warte tej ceny. Całą podróż zajmuje trochę ponad 5 godzin. Podróżuje też z nami jedna włoszka, która również przyjechała na tydzień i cieszyła się, że nie tylko ona przyleciała na tydzień. Współtowarzysze z Niemiec byli zdziwieni, że tak można. Chyba nie czyli tego forum ;)

Nasza kolejna casa znajduje się przy głównej drodze Trinidadu. Jest trochę głośno, ale nie przesadnie.
Zaczynamy zapoznawać się z miastem, które jest wpisane na listę UNESCO. Szukamy jedzenia i trafiamy na restauracje gdzie za 10€ (płacimy w pesos 200:1) dostajemy menu dnia. Zupa warzywna, ropa vijeja, lemoniada i kawa.
Konieczna jest siesta i szybki prysznic.
Pod wieczór idziemy w stronę niedziałających pociągów oraz lotniska.
Na migi i krzycząc do obsługi pozwalają nam podejść bliżej terminala, ale lokalny burek nie był zadowolony i szczerzył kły.
Obok Cuartel de Dragones, jeżeli dobrze sprawdziłem to niefunkcjonująca szkoła wyższa na bocznicy stoi kilka fajnych lokomotyw i wagonów. Bez problemu można do nich wejść.
Wagony turystyczne są niemal w idealnym stanie, a niektóre wyglądają na odnowione. Jednak ostanie kursy obyły się chyba przed pandemią. Od tamtej pory trasa do pobliskiej byłej plantacji trzciny pozostaje nieczynna.
Na koniec trafiamy do lokalnej mordowni otwartej 24h. Twarze raczej nietrzeźwe, ale zapoznajemy się z towarzystwem. Dobre ceny i dobre napoje. Tak kończy się pierwsze pół dnia w Trinidadzie.Image
Image
Image
Image
Dach naszej casy i widok z niej.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
michal005 uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 05 Lis 2023 12:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2017
Posty: 355
Loty: 300
Kilometry: 442 371
srebrny
Trinidad#2
Playa Ancon
Nie jestem plażowiczem, ale wybieramy się na pobliską plażę Ancon. Bierzemy busa, co nie do końca nam się opłaci. Pierwszy kurs jest o 9. Koszt 5€ RT dla turysty, 5CUP dla lokalnych. Duża różnica.
Bierzemy leżaki po 200CUP i odpoczywamy. Drinki, kokosy, pizza od lokalnych handlarzy.
Życie morskie jest tu dość ubogie, ale kilka rodzajów rybek udaje się zobaczyć.
Plaża niczym szczególnym się nie wyróżnia i jest całkiem czysto.
Z wyliczeń i z tablicy wynikało, że bus przyjedzie o 14:30. Przyjechał. Ale nie wracał od razu. Zamiast tracić 1,5h bierzemy taksówkę za 10€ pod drzwi naszej casy.
Upał w mieście ponownie daje się we znaki, więc przeczekujemy 2 godziny.
Naszym kolejnym celem jest wejście na pobliski punkt widokowy na zachód słońca. Leje się z nas strasznie. Postanawiam kupić lokalny kapelusz. Sombrero guajiro.
Zabieram też ze sobą trochę fantów i niefortunnie chcąc przekazać jedną z koszul panu od banknotów Che, ściągam na siebie za dużą uwagę. Dosłownie zostałem otoczony przez ludzi, których nawet nie widziałem, bo plac był pusty. Nie było to rozważne. Ostatecznie prawie każdy coś dostał, ale zrobiło się mało przyjemnie przez chwilę.

Po drodze mijamy dyskotekę , która odbywa się w jaskini. Otwiera się ona późnym wieczorem. Nie skorzystamy z niej, ale sama okolica jest dość ciekawa i bardziej uboga. Po drodze na szczyt widać wyraźne ślady pożaru jednak nie wiem kiedy on miał tam miejsce.
Widok nie powala, ale raczej warto się wybrać dla rozruszania kości.
Czas na jedzenie. Knajpy dość puste i niewiele się dzieje. Lokalni nie korzystają z takich dobrodziejstw, więc wybór na chybił trafił.
Więcej obsługi niż klientów. Dosłownie cztery osoby z nami.
Napoje dostajemy w dzbanku do mleka i nie wiadomo, czy to taki styl czy improwizacja.
Jem bardzo dobrą „kanapkę” z bananów z wkładem jagnięcym. Cena około 1k CUP. Cały rachunek 6k CUP.
Koniec dnia, bo jutro czeka nas spory wysiłek.Image

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
michal005 uważa post za pomocny.
 
      
#18 PostWysłany: 07 Lis 2023 22:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2017
Posty: 355
Loty: 300
Kilometry: 442 371
srebrny
Dzień wcześniej rezerwujemy przez Airbnb kilkugodzinną wycieczkę konno do wodospadu El Pilón. Robimy to trochę z lenistwa i wygody, bo mamy kawałek do centralnej części miasta. Tam stoją panowie na koniach i proponują podobne wycieczki. W naszej ofercie zaplanowane mamy w teorii 6 godzin z wliczonym obiadem. Cena 125PLN/pax. Na koniu nigdy nie jeździłem, a tylko
raz siedziałem na wielbłądzie dobrych kilka lat temu, spadłem i tylko mocno się potłukłem.
Zdjęcia na reklamówce pokazywały turystów w kaskach, co mnie przekonywało. Oczywiście rzeczywistość była inna. Kasku nie było, a my byliśmy jednymi uczestnikami.
Miły Pan Diosdado na nasze doświadczenie jakoś się nie przeraził. Zaraz siedziałem na białej klaczy imieniem Maleficana, jeżeli nie przekręciłem, a imię dosłownie można przetłumaczyć jako Zbrodnicza. Powtarzał tylko semiautatico Ferrari i że będzie łatwo.
Krótka instrukcja jak prowadzić i ruszyliśmy.
Wtedy zacząłem zastanawiać się, czy moje ubezpieczenie obejmuje wypadki na koniach.

Przejazd przez Trinidad z perspekty konia naprawdę fajnie pozwala spojrzeć na miasto. Naszego przewodnika znają chyba wszyscy i co chwilę się witamy. Jakoś pozwala zwalczyć to pierwszy stres. Dojeżdżamy do miejsca gdzie asfaltowa droga jest stroma. Tą część trasy przechodzimy pieszo i prowadzimy nasze zwierzaki. Tam spotykamy też inne osoby z pozostałych turnusów. Tłumów nie ma, więc nadal jest przyjemnie. Konie nawet pod własnym ciężarem ślizgają się na tej drodze, więc to dobra decyzja, że żadna z grup nie dosiada swoich towarzyszy.

Wsiadamy ponownie i oglądamy plantacje trzciny cukrowej, mango, awokado i innych roślin. Wyprzedzamy wszystkich naszymi ferrari, więc to jednak prawda i nasze klacze są naprawdę szybkie.

Kolejny stop jest na mini plantacji kawy. Opcja nie jest wliczona, ale wypijamy kawę i kupujemy jedno cygaro. Nie pamiętam ceny, albo to było 200 za jeden taki zestaw, albo 400 CUP.
Kupujemy też za 20€ kawę na oko 600-700g, a na ichniejsze jedno plastikowe pudełko z górką. Była zupełnie inna w smaku, od tych które pisaliśmy w casach i restauracjach.
Przejeżdżamy jeszcze kawałek skąd ruszamy następnie pieszo do wodospadu.
Kilkuminutowy łatwy marsz i możemy się schłodzić. Spotykamy rodzinkę z Polski, to w sumie drugi i ostatni polski akcent wliczając kilka osób, które minęliśmy na ulicy w Hawanie.
Obok wodospadu jest prowizoryczny bar i jeden pan przygrywający na gitarze. Naprawdę miło spędzamy tam chyba godzinę i wracamy do naszych koni.
Kolejny postój to lunch. Oczywiście spotkamy tam znowu wcześniej wspomnianą Włoszkę. Jakoś wszystkie drogi nam się ciągle krzyżują. Do obiadu zamawiamy dodatkowo płatny świeży sok z trzciny cukrowej z dużym dodatkiem wyciśniętej limonki. 200 lub 400 za szklankę. To najlepszy sok z trzciny jaki piłem w życiu. Limonka naprawdę bardzo dobrze przełamała słodycz.
Obiad prosty i całkiem smaczny. Najedzeni ruszamy już powoli do miasta, ale spory kawałek drogi przed nami. Trasa jest tak zaplanowana, że większość jedziemy po okręgu, więc nie ma nudy.
Niestety nasze szybkie konie i lekki kłus powodują, że w pewnym momencie jazda dla mnie stała się dość bolesna. Obiad dość mocno ciążył na żołądku i bardzo chciałem zmienić się w konia, żeby móc sobie ulżyć. Tuż przed podjazdem do miasta nie wytrzymałem i poprosiłem o postój techniczny. Od razu lepiej.
Zaczynamy ostatni odcinek, po kilku godzinach jazdy już czuję się pewniej w mieście i było już pewniej niż na początku. Każdy się z tobą wita, coś tam pokrzykuje itd. W lekkiej mżawce dojeżdżamy do domu naszego przewodnika i żegnamy się. W podziękowaniu dostaje od nas jakieś upominki.

Krótko odpoczynek w naszej casie i ruszamy na ostatni wieczór w Trinidadzie. Spacerujemy, odwiedzamy drugi mniejszy park i nagle przez okno w jednym z domów widzimy tak jakby salon gier. Wchodzimy do środka. No tego, to się w takim miejscu nie spodziewałem. Sala zabaw dla najmłodszych dzieci i dorosłych. W tym symulatory VR. Nigdy nie korzystałem z googli VR, a tym bardziej na symulatorach.
Cena jak za darmo. Każdy z nas wykonuje jeden przejazd. Dobrze, że dopiero szliśmy na obiad, bo dość mocno nas zemdliło :)
Obiad ponownie jemy w tej samej restauracji tj. Trinidad Tropical Club. Uzupełniam jeszcze swoją garderobę o koszulkę z flagą Kuby oraz lokalną koszulę tj. Guayabera wykonana w 100% ręcznie przez lokalnych mieszkańców.
To już półmetek wyjazdu i około 8 rano mamy zamówioną taksówkę do Hawany. Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
michal005 uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 08 Lis 2023 22:24 

Rejestracja: 01 Lut 2018
Posty: 87
Ponuro ten kraj wygląda.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 08 Lis 2023 22:29 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Ale ludzie są bardzo szczęśliwi.
Góra
 Profil Relacje PM off
Sudoku lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group