Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 31 Maj 2016 21:25 

Rejestracja: 11 Lip 2015
Posty: 3
Uprzejma prośba o wasze opinie co do poniższego planu zwiedzania i ewentualne korekty lub alternatywne rozwiązania. Hotel mamy blisko Watykanu.

RZYM

ŚRODA
8.06.2016 13:25 Wylot z Warszawy
8.06.2016 15:45 Przylot Lotnisko - Leonardo Da Vinci - FCO
8.06.2016 18:00 Zakaterowanie
8.06.2016 18-20:00 Muzeum Watykanskie zwiedzanie w nocy
8.06.2016 20-21:00 Zamek Świętego Anioła, 30 min od hotelu pieszo


CZWARTEK

9.06.2016 10:00 Dojazd/ Dojście do Watykanu przystanek Ottaviano (San Pietro)/ 25 min na piechotę
9.06.2016 10-11:30 Bazylika Świętego Piotra/plac św Piotra widok na miasto z kopuły (5 euro)
9.06.2016 11:30-12:30 Grób Jana Pawła II mieści się w Kaplicy św. Sebastiana
9.06.2016 12:30-14 Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła
9.06.2016 Palazzo Di Giustizia
9.06.2016 14-15:00 Piazza Navona / Fontana dei Quattro fiumi spacer 26 min
9.06.2016 15-16 Panteon 5 min piechotą
9.06.2016 17-18 Fontanna Di Trevi 9 min pieszo / obowiązkowo trzeba kupic w okolicy wloskie lody/ 8 min piechotą
9.06.2016 18-19 Piazza del Popolo 17 min pieszo
9.06.2016 19-20.30 Schody Hiszpańskie 10 min pieszo
9.06.2016 20:30-22 Via Veneto 10 min pieszo
9.06.2016 22-23 Powrót do hotelu metro: Barberini-Cipro

PIĄTEK

10.06.2016 10-11:00 Dojazd/dojście do Koloseum Metro: Cipro-Termini-Colosseo
10.06.2016 11-15:00 Zwiedzanie Koloseum Bilet normalny 12 euro. Aby ominąć kilometrowe kolejki do Koloseum, po bilety warto wybrać się do wejścia od strony Palatynu i Forum Romanum
10.06.2016 15-16:00 Piazza Venezia 12 min
10.06.2016 16-17:00 Usta prawdy 11 min
10.06.2016 17-18:00 Santa Maria in Trastevere 15 min pieszo
10.06.2016 18-20:00 Zatybrze - Obiad, wiono i relax 15 min pieszo


SOBOTA

11.06.2016 10-12:00 Arcibasilica di San Giovanni in Laterano metro cipro-S. Giovanni
11.06.2016 12-14:00 Basilica di Santa Maria Maggiore 18 min pieszo
11.06.2016 Termy Karakalli 12 min
11.06.2016 14-16:00 Piazza Republica 9 min pieszo
11.06.2016 16-19:00 Villa Borghese - park 18 min pieszo


NIEDZIELA

12.06.2016 7-9:00 Przyjazd na lotnisko ok 1h z hotelu na lotnisko
12.06.2016 10:05 Wylot
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#2 PostWysłany: 31 Maj 2016 22:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4006
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
80% tego programu zrobiłem w 1,5 dnia bez napinki.
Z tym, że samo zwiedzanie z zewnątrz bez środka.

IMO niepotrzebnie rozbijasz Watykan na 2 dni - może lepiej zrobić to jednego dnia i koniecznie z samego rana przed kolejkami - w czerwcu to już sam środek sezonu i będą tłumy.

Na Piazza Navona, Panteon i Fontannę di Trevi masz przeznaczone 3 godziny podczas gdy na każdą z tych atrakcji potrzeba max 1,5 - no chyba, że chcesz posiedzieć przy nich.

Dodałbym Campo di Fiori któregoś dnia z rana jak jest targ.

Schody Hiszpańskie chyba są w remoncie więc starczy na nie 15 minut.

Do Ust Prawdy minimum godzina kolejki. Jeżeli nie masz ciśnienia żeby zrobić fotkę z ręką włożoną w usta to możesz zrobić fotkę przez kratę i lecieć dalej.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 31 Maj 2016 22:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2014
Posty: 196
Loty: 220
Kilometry: 384 906
Fajny plan, ale nie wiem nie lepiej wprowadzić trochę spontaniczności takie sztywne trzymanie się co do minuty może być trochę no nie wiem męczące?

Co do samego planu to.... kolejka do bazyliki św. Piotra jest zazwyczaj do południa około 30 minut czekania. Kolejka na wejście na kopułę jest osobna i też z 30 minut czekania (mi się tak trafiło, inni użytkownicy na pewno wyrażą swoje doświadczenie opinie).

Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła jest do zwiedzania razem z muzeum watykańskim (chyba, że wieczorne zwiedzenia oferuje inną trasę? aa koniecznie musisz wcześniej kupić bilety jeśli chcesz ominąć kolejkę, ale to pewnie wiesz)

Grób JPII jest przeniesiony do bocznej nawy bazyliki św.Piotra (stan na listopad)

Rozważ wizytę w muzeum Kapitolińskim jest zaraz przy wyjściu z Forum Romanium (wilczyca jest fajna ;) )

Obok Arcibasilica di San Giovanni in Laterano jakieś 15-20minut spacerem znajduje się Bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy, gdzie są relikwie min. kawałki krzyża Chrystusa.

Poza tym fajny plan większość ogarnia ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 31 Maj 2016 23:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
Na Watykan warto poświęcić (prawie) jeden dzień, ale bez sensu rozbijać zwiedzanie na dwa. Do Kaplicy Sykstyńskiej wchodzi się przez Muzea Watykańskie. ;)

Do Ust Prawdy możesz dostać się także bez "godzinnej" kolejki, wystarczy, że będziesz tam odpowiednio wcześnie (patrz rano). Szczerze mówiąc byłem tam wielokrotnie i nawet jak stoi tam spory ogonek, to raczej godzinne oczekiwanie jest przesadą.

W ogóle sugerowałbym więcej spontaniczności, a będziesz się w Rzymie dobrze bawić (lody, wino, pasta, kasztany...a nie zabytki z zegarkiem w ręku) ;)

Poza tym bardzo profesjonalnie zrobiony plan ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 31 Maj 2016 23:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1449
Loty: 110
Kilometry: 152 968
srebrny
Lista luźnych uwag:
1) Kaplica Sykstyńska jest częścią Muzeów Watykańskich. Nie lepiej ją zobaczyć podczas nocnego zwiedzania tych muzeów? Poza tym z Bazyliki św. Piotra nie można przejść bezpośrednio do Kaplicy Sykstyńskiej, tylko trzeba biegać na około, a to jest spora odległość. I oczywiście trzeba kupić bilet do Muzeów Watykańskich i pewnie tez postać w kolejce do wejścia.
2) Przed wejściem na teren placu św. Piotra (i dalej do bazyliki) przechodzi się kontrolę bezpieczeństwa. Około godziny 10 rano kolejki do kontroli będą już duże. W lutym ok. 11 rano stałam w kolejce 30-40 minut, a przypuszczam, że w czerwcu turystów i pielgrzymów będzie więcej.
3) Kaplica św. Sebastiana z grobem Jana Pawła II jest boczną kaplicą w Bazylice św. Piotra (drugą po prawej stronie licząc od wejścia - zaraz za kaplicą z pietą Michała Anioła), więc nie trzeba jej osobno wydzielać. Kaplica ta może być "zamknięta dla zwiedzających" - wtedy trzeba podejść do strażników przy dalszej (trzeciej kaplicy) i powiedzieć, że chce się pomodlić. Można wtedy wejść do kaplicy św. Sebastiana i się pomodlić oraz ją obejrzeć, ale nie można robić zdjęć.
4) Bilet do Koloseum uprawnia również do wejścia na teren Forum Romanum i Palatynu i jest ważny 2 dni. Przez 4 godziny można zwiedzić oba miejsca. Na samo Koloseum 1,0-1,5 godziny absolutnie wystarczy. Proponowałabym zacząć zwiedzanie od Forum Romanum - tam kolejki po bilety są najmniejsze. Kasy biletowe do Forum Romanum są naprzeciw Forum Augusta przy Via dei Fori Imperiali. Wyjścia z terenu Forum Romanum i Palatynu, ale tylko jednokierunkowe !!! są przy Basilica Santa Francesca Romana oraz przy Łuku Tytusa na Via Sacra, a stamtąd jest najbliżej do Koloseum. Mając już bilet kupiony stoi się w krótszej kolejce do wejścia do Koloseum.
5) W bazylice Santa Maria Maggiore za sklepem z pamiątkami jest wyjście na zewnątrz, którym można się dostać do muzeum tej bazyliki. Warto je zwiedzić, ze względu na ciekawą kolekcję relikwiarzy, ale przede wszystkim warto iść na zwiedzanie z przewodnikiem podziemi tej bazyliki, jej fundamentów oraz ruin rzymskich domów, na których ona stoi. Jeśli dobrze pamiętam bilet do muzeum to 3 euro, a zwiedzanie podziemi 5 euro. trwa ono ok 30 minut, a na samo muzeum wystarczy 10-15 minut.
6) Przy Piazza Republica są termy Dioklecjana ;) - wstęp do nich jest płatny - 7 euro, ale bilet obejmuje też Palazzo Massimo, Palazzo Altemps, i Kryptę Balbi. Warto wejść do bazyliki Santa Maria degli Angeli (wejście bezpłatne), która została zbudowana w części ruin term Dioklecjana - w przedsionku kościoła jest oryginalne rzymskie sklepienie liczące ok 1700 lat.
7) Uwaga ogólna - wydaje mi się, że czasy przejść są zbyt optymistyczne i nie uwzględniają ani potencjalnych upałów, ani zmęczenia całodziennym spacerowaniem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 01 Cze 2016 09:31 

Rejestracja: 11 Lip 2015
Posty: 3
Dziękuje Wam za cenne informacje i rekomendacje :)

Kilka słów komentarza:

@ Tomo14:

- "niepotrzebnie rozbijasz Watykan na 2 dni" - ponieważ mamy hotel w bliskiej okolicy Watykanu, oraz w celu zagospodarowania środowego wieczoru myślałem, że dobrym pomysłem będzie nocne zwiedzanie Muzeum Watykańskiego (z Kaplicą Sykstyńską :) ), a na drugi dzień z samego rana Bazylika Świętego Piotra/plac św Piotra, widok na miasto z kopuły - zdjęcia za dnia, oraz grób JPII.

@ DenisP:

- "wprowadzić trochę spontaniczności takie sztywne trzymanie się co do minuty może być trochę no nie wiem męczące?" - myślę, że spontaniczność wyjdzie w trakcie zwiedzania, niemniej chcę mieć zaplanowane główne punkty zwiedzania, aby nie błądzić jak dziecko we mgle ;)

- "kolejka do bazyliki św. Piotra jest zazwyczaj do południa około 30 minut czekania. Kolejka na wejście na kopułę jest osobna i też z 30 minut czekania" - gdzie w pierwszej kolejności rekomendujesz się udać?

- "Grób JPII jest przeniesiony do bocznej nawy bazyliki św.Piotra" - OK czyli jak dobrze rozumiem, wchodząc do Bazyliki Św. Piotra, mogę również w tym punkcie zwiedzić grób JPII?

@ Pacyfa:

- "o Ust Prawdy możesz dostać się także bez "godzinnej" kolejki, wystarczy, że będziesz tam odpowiednio wcześnie (patrz rano)" - dzięki za wskazówkę, postaram się w miarę możliwości zwiedzić jak najwcześniej :)

@ Cicha_Woda:

- " Bilet do Koloseum uprawnia również do wejścia na teren Forum Romanum i Palatynu i jest ważny 2 dni." - zastanawiam się nad zakupem Roma Pass - ponoć można do 2 miejsc wejść za darmo na tym bilecie i brałem pod uwagę właśnie Koloseum.

- " wydaje mi się, że czasy przejść są zbyt optymistyczne i nie uwzględniają ani potencjalnych upałów, ani zmęczenia całodziennym spacerowaniem." - to prawda, nie brałem tych czynników pod uwagę, będę decydował na miejscu z czego ewentualnie zrezygnuje w razie 'obsuwy'.

Jeszcze raz wielkie dzięki!

Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 01 Cze 2016 11:06 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
mazkub napisał(a):
- "kolejka do bazyliki św. Piotra jest zazwyczaj do południa około 30 minut czekania. Kolejka na wejście na kopułę jest osobna i też z 30 minut czekania" - gdzie w pierwszej kolejności rekomendujesz się udać?


Wybierz się tam o 7-8, a nie o 10; nie będzie żadnej kolejki; ani do Bazyliki, ani na kopułę.
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 01 Cze 2016 16:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Cze 2015
Posty: 62
Loty: 20
Kilometry: 26 898
Zastanów się nad Roma Archeologia Card. Tańsza niż Pass. W cenie Koloseum, termy Dioklecjana i Karakali. Na te kilka dni idealne rozwiązanie. Zamiast Ust Prawdy, poczytaj sobie o najsłynniejszej dziurce od klucza :)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 01 Cze 2016 16:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1449
Loty: 110
Kilometry: 152 968
srebrny
@Grzegorz40 dobrze radzi. Jeśli ranne wstawanie nie jest problemem "nie do przeskoczenia" to bardzo polecam pójść do bazyliki św. Piotra o godzinie 7 rano. Wtedy można poczuć ogrom i majestat tego miejsca. Ze względu na jej wielkość ma się wrażenie, że bazylika jest zupełnie pusta, bo te kilkadziesiąt osób zwyczajnie ginie w tym olbrzymim budynku. O godzinie 10-11 w bazylice są już tłumy i zupełnie inaczej odbiera się to miejsce. Kopuła bazyliki w sezonie letnim otwarta jest w godzinach 8-18, więc po zwiedzeniu samej bazyliki już będzie otwarta. Warto też zajrzeć do nowych grot watykańskich, gdzie pierwotnie był pochowany Jan Paweł II. Wstęp do grot jest bezpłatny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 01 Cze 2016 20:47 

Rejestracja: 10 Wrz 2015
Posty: 309
niebieski
w czwartek
-Piazza del Popolo,wejście do Bazyliki,aby zobaczyć dwa obrazy Caravaggio (ew w sobotę przy Willa Borgheze)
-bardzo polecam w okolicy Piazza Navona najpierw San Luigi di Francezi, są 3 obrazy Caravaggia.Potem Panteon.Najlepsze lody zdecydowanie są na przeciwko Panteonu w b.dużej lodziarni.Po przeciwniej stronie Panteonu Bazylika SM SopraMinerva (MIchał Anioł), a potem w głąb kościół Barokowy ss.Ignazio z "fałszywą kopułą".

w piątek
Od kościoła SM in Cosmedin (usta prawdy) trzeba wejść na Awentyn do Bazyliki Santa Sabina z V wieku (przepiękna).Obok w bramie klasztoru Kawalerów Maltańskich przez dziurkę od klucza widać Bazylikę Św.Piotra.

sobota
Warto, mimo biletu,odwiedzić bazylikę San Clemente, gdzie widzisz 3 poziomową bazylikę (sięgamy Rzymu z 1 wieku).
Rozważcie wejście na wzgórze Janikulum i kapitalny widok na Rzym potem zejście w stronę Zatybrza i dalej

Czasy macie z nadmiarem i ZACZYNAJCIE WCZEŚNIEJ (kościoły zamykane są na czas siesty i "nie ma co robić"

Trochę pisałem już o tym w temacie postu: Re: 5 dni w Rzymie

ps.Pozdrówcie od całej mojej rodzinki Rzym
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group