Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 416 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Rzym - muzea
#381 PostWysłany: 09 Paź 2019 09:45 
Awatar użytkownika

Loty: 92
Kilometry: 121 214
niebieski
blondi_89 napisał(a):
2. Czy istnieje jakaś możliwość zwiedzania muzeów z polskim przewodnikiem w grupie, albo czy ewentualnie istnieje jakiś sposób, żeby podpiąć się pod polską grupę za odpłatą? Jeśli nie przewodnik to może polecacie jakieś przewodniki papierowe/audio, dzięki którym będę mogła lepiej zapoznać się z historią i dziełami znajdującymi się w muzeach?

Ja się tym nie interesowałam w przypadku muzeów watykańskich, ale zapytaj się przy kasach biletowych czy są przewodniki audioguide w języku polskim. Wtedy nosisz to urządzenie ze sobą, a przy interesującym obiekcie wciskasz jego numer i słuchasz. W niektórych kościołach w Rzymie takie przewodniki lub słuchawki oferują nagrania również w języku polskim. Nie pamiętam czy była za to dobrowolna ofiara czy też jakaś ustalona, ale niewielka ok. 2-3 euro.
blondi_89 napisał(a):
5. Hotel mamy 10 min od placu św. Piotra, czy lepiej pojawić się tam o 7 rano, zobaczyć bazylikę i udać się do muzeum, czy może lepiej rozbić sobie to na 2 dni i muzea zostawić na popołudniu?

Bardzo polecam zobaczyć Bazylikę św. Piotra z samego rana, bo tylko wtedy można ją mieć prawie wyłącznie dla siebie. Ludzi w środku jest wtedy mało i zwyczajnie giną oni w jej ogromie. Wrażenie jest niesamowite i całkowicie różne od późniejszego zwiedzania bazyliki wśród tysięcy turystów. Z praktycznego punktu widzenia kolejki do kontroli bezpieczeństwa przed wejściem na plac św. Piotra też są wtedy małe.
blondi_89 napisał(a):
3. Chciałabym zakupić jakieś pamiątki z Rzymu, podejrzewam, że kramów z dewocjonaliami znajdę tam sporo, co warto kupić? Orientuje się ktoś może jaki jest koszt np. różańców?

Przy kościołach i bazylikach w Rzymie zwykle są sklepy z dewocjonaliami. Tam na pewno dostaniesz różaniec z prawdziwego drzewa różanego oraz wiele innych dewocjonaliów.
 Relacje PM off  

#382 PostWysłany: 09 Paź 2019 19:13 
Awatar użytkownika

Loty: 8
Kilometry: 8 761
niebieski
michzak napisał(a):
Możesz z muzeów wejść od razu do Bazyliki bez ponownego stania do kontroli, zastanów czy tego w tej kolejności nie zrobić ;) wejścia z Bazyliki do Muzeum nie ma, te drugie jest kawał drogi od placu

Czy to wejście z muzeów do Bazyliki "oficjalnie" nie jest tylko dla grup zorganizowanych? Chodzi mi tu o przejście z kaplicy Sykstyńskiej.
Myślę, że jest się szansa prześlizgnąć, bo widziałem jak to wygląda, ale nie próbowałem.

Do Bazyliki najlepiej rano, z czasem i kolejka większa, a w środku pełno ludzi w czapkach z daszkiem i tabletami. Byłem dwa lata temu i rano są msze, np. przy grobie JP II, pod sam grób nie dało się podejść, ale 20m przy balaskach można było stać, sęk w tym, że w międzyczasie doczytałem, ze wymyślili jakieś kotary i stojąc przy balaskach wszytko jest zasłonięte, nie wiem jak jest teraz, z rok temu to tu wyczytałem.

Nie polecam zwiedzania Bazyliki w dniu audiencji czy Anioł Pański, rzeka ludzi. Zero przyjemności, skupienia, wyłączenia się. Sporo wycieczek z samych Włoch się wtedy zjeżdza, więc automatycznie chcą zaliczyć sporo atrakcji.

Sklepów, straganów, naciągaczy ze wszystkim jest pełno, nie wiem na ile jedziesz, ale nie kupuj od razu, zatrzymuj się i porównuj ceny, w Rzymie są elastyczni w tym względzie, różaniec może być za 15 euro niedaleko Watykanu w ładnie odszykowanym sklepie, by w bocznej uliczce być za 10 euro, a jak się potargujesz to Ci spuści na 7 euro tylko powie, okej sprzedam ale nie mów za ile kupiłeś ode mnie .... Ceny podałem przykładowe, ,kupiłem różaniec, ale nie pamiętam za ile.
 Relacje PM off  

#383 PostWysłany: 09 Paź 2019 22:20 
Site Admin
Awatar użytkownika

Tuż za granicą Watykanu różane są po 1e z tego co pamiętam, w Watykanie raczej 6-10

Grupy idą jakimś łącznikiem, jako samodzielna osoba wychodzisz tam, gdzie właśnie ludzie po kontroli bagaży z pl wychodzą do Bazyliki. Na pewno nie ladujesz poza terenem po security (chyba że samemu wyjdziesz)

Wysłane przy użyciu Tapatalka
 Relacje PM off  

#384 PostWysłany: 09 Paź 2019 22:40 

Odpowiem sobie sama na pytanie o audio przewodnik, istnieje możliwość wypożyczenia takiego nagrania po polsku, koszt 5 euro, zarówno w wersji klasycznej jak i na smartfon.
 Relacje PM off  

#385 PostWysłany: 15 Lis 2019 15:02 

Hej, macie jakieś wskazówki odnośnie darmowego wejścia do Koloseum? Najbliższy termin wypada 21.11 na kiedy to nie można kupić biletów. Gdzie najlepiej się wtedy ustawić (które wejście, od której atrakcji zacząć), o której godzinie przyjść, żeby miało to sens i jak to wygląda w praktyce.

#386 PostWysłany: 15 Lis 2019 16:06 

niebieski
Na pewno baaardzo wcześnie - otwierają od 8:30, w minioną niedzielę koło tej godziny już była kolejka, więc przy darmowym wejściu na pewno wcześnieeeeeej. My zgodnie z radami staliśmy od strony Palatynu - tak o 9 było tylko 20 minut stania. Ale to był "normalny", płatny dzień.
 Relacje PM off  

#387 PostWysłany: 16 Lis 2019 20:43 

Ja byłam 4 listopada w poniedziałek. Wstęp był bezpłatny z okazji rocznicy zakończenia pierwszej WŚ. O 9 rano kolejka trwała 10 minut. Kasa jest tylko jedna w Koloseum. Obojętnie z biletem czy bez trzeba najpierw ustawić się tam. Rano najlepiej poprosić o pierwszy wstęp do Koloseum. Póżniej skierować się do wejścia od via San Grigorio. Stąd kierunek Muzeum Palatyńskie. Samo muzeum jest tylko dostępne ze specjalnym biletem ale tą trasą wchodzi się łagodnie na Palatyn mijając domy cezarów. Widoki na południowy Rzym zaczynają się jeszcze przed wzgórzem, potem z boku wzgórza jest mały taras, póżniej większy z panoramą na Forum Romanum i na końcu widoki przy teatrze. Jak ktoś lubi patrzeć z góry nie lubi schodów do góry to polecam tą trasę.

Stałam tylko niecałą godzinę do bazyliki Św. Piotra. Do Watykańskich we wtorek nie było kolejek. 3 listopada bezpłatnie zwiedziłam Termy Dioklecjana, Muzeum Etruskie, Palazzo Barberini i Galerie Borghese (tu trzeba zapłacić za rezerwacje online). Wstępy bezpłatne do tych muzeów i Koloseum, Zamku Aniołów, Palazzo Atemps, Corsini, Massimo są w pierwszą niedziele miesiąca. Do Watykańskich w ostanią niedziele miesiąca. W czwartek był jeszcze bezpłatny do Galerii Spada i Zamku Aniołów. Kolejek praktycznie żadnych. Choć to podobno nigdy nie wiadomo.
 Relacje PM off
vincenzo uważa post za pomocny.

#388 PostWysłany: 18 Lis 2019 19:10 

1. Dwie osoby w wątku wspomniały, że bardziej od Koloseum i Forum Romanum z uwagi na obecny tam tłum ludzi podobała im się Ostia Antica. Zastanawiam się czy to drugie miejsce będzie na tyle atrakcyjne, żeby zrezygnować ze zwiedzania Koloseum/Forum Romanum. Niby oglądam filmiki, ale nie oddają one klimatu miejsca.
2. Czy Katakumby Świętego Kaliksta są na tyle atrakcyjne, żeby przeznaczyć na nie dodatkowo > 1,5h na dojazdy? Będę miał realnie około 1,5 dnia w Rzymie. Nie mogę też doszukać się informacji o godzinie polskiego przewodnika.

#389 PostWysłany: 19 Lis 2019 19:11 

2. Nie byłam w katakumbach Sw. Kaliksta ale wiem, że są ważne dla osób religijnych. Artystycznie ze względu na wartość malarstwa ściennego najważniejsze są katakumby Priscilli. Nie dotarłam do nich, bo nie znajdowały się na trasie zabytków, które wybrałam. Łatwiej jest zwiedzić podziemie kościoła Św. Klemensa. Kościół bardzo piękny za darmo a podziemia za 10 Euro. 2 przystanki autobusem 51 spod Koloseum albo spacerkiem. Jak wybierzesz Klemensa to sprawdź wcześniej godziny otwarcia w necie.
 Relacje PM off  

#390 PostWysłany: 19 Lis 2019 19:33 
Awatar użytkownika

vincenzo napisał(a):
1. Dwie osoby w wątku wspomniały, że bardziej od Koloseum i Forum Romanum z uwagi na obecny tam tłum ludzi podobała im się Ostia Antica. Zastanawiam się czy to drugie miejsce będzie na tyle atrakcyjne, żeby zrezygnować ze zwiedzania Koloseum/Forum Romanum. Niby oglądam filmiki, ale nie oddają one klimatu miejsca.

Mając możliwość zobaczenia zarówno Koloseum i Forum Romanum, a także Ostia Antica, powiem tak. Koloseum rozbudza wyobraźnię i raczej trzeba/powinno się zobaczyć będąc w Rzymie. Natomiast w miejsce Forum Romanum i Palatyn, zdecydowanie wybrał bym Ostia. Tam dopiero można poczuć klimat, "dotknąć" historii, a przy tym na chwilę oderwać się od miejskiego gwaru.
Niemniej wiem, że taki podział ciężko wdrożyć w życie, zostaje więc jedno bądź drugie, a najlepiej oba miejsca :)
Tutaj parę zdjęć w mojej relacji https://www.fly4free.pl/forum/rzym-w-194648-krokach,1506,139096
 Relacje PM off
vincenzo lubi ten post.

#391 PostWysłany: 19 Lis 2019 20:30 
Awatar użytkownika

niebieski
Ciężki temat.
Ja wolę Koloseum z zewnątrz, środkiem się zawiodłem, po prostu z zewnątrz mi się bardziej podoba, czy to w dzień czy wieczorem.
Wolę Forum Romanum niż Koloseum wewnątrz : ) tak Ci też napiszę.
Ciężko czasem kogoś przekonać, ze np. Ostia może być lepsza jak Forum Romanum bo medialność robi swoje, a może tak jest, nie wiem nie byłem. Ja wracam z podróży i wtedy czasem nachodzą największe przemyślenia, bo w natłoku atrakcji w ciągu weekendu, kilku dni w Rzymie człowiek nie do końca ma czas żeby to wszystko poukładać w głowie, byłem w Rzymie dwa razy, niektóre miejsca zdublowałem bo zabrałem mame, niektóre przez to zupełnie inaczej odebrałem, raczej na plus, kto wie czy jeszcze nie będę to Ostię odwiedzę, można to ustawić na ostatni dzień i z Ostia Antica jeszcze nad morze na molo w Ostia Lido i potem Flumicino.
 Relacje PM off
vincenzo lubi ten post.

#392 PostWysłany: 15 Gru 2019 18:55 

Wybieram się do Koloseum z dzieckiem. Chciałem zakupić bilet przez internet ale wyczytałem, że dla dziecka potrzebny jest darmowy bilet, który trzeba odebrać w kasie. Natomiast na stronie z biletami nie widzę opcji "zakupu" takiego biletu. Czy ktoś ostatnio przerabiał temat? Będę wdzięczny za pomoc.
 Relacje PM off  

#393 PostWysłany: 15 Gru 2019 19:14 
Awatar użytkownika

niebieski
Sprawdź dwie czy trzy strony wczesniej w tym wątku posty o numerze #346 i 348, może napisz do tego użytkownika choć z tego co sprawdziłem to kasjer musi widzieć dziecko.
 Relacje PM off  

#394 PostWysłany: 16 Gru 2019 15:32 

Czytałem tamte posty, ale dają mi odpowiedzi na pytanie czy pomimo zakupu online będę musiał stać w kolejce po bilety dla dziecka? Spróbuję napisać do coopculture, może udzielą odpowiedzi.
 Relacje PM off  

#395 PostWysłany: 16 Gru 2019 16:42 
Site Admin
Awatar użytkownika

Tak, będziesz musiał, dzieciak musi być obecny przy wydawaniu darmowego biletu
 Relacje PM off  

#396 PostWysłany: 16 Gru 2019 20:46 

Czyli zakup online i tak mi nic nie da. :(
 Relacje PM off  

#397 PostWysłany: 22 Gru 2019 10:19 

Swoje niestety trzeba odstać... ale będąc w Rzymie, we Włoszech, trzeba zobaczyć niektóre z muzeów obowiązkowo. No ale można się trochę wkurzyć stojąc w kolejkach. W tym czasie zawsze możecie coś więcej o historii, o konkretnym muzeum poczytać, ja tak robiłem. Tak sporo ciekawego dowiedziałem się np. o Kapilicy Sykstyńskiej https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaplica_Syksty%C5%84ska po artykułach z neta na inne więcej rzeczy też będziecie zwracać uwagę zwiedzając.
 Relacje PM off  

#398 PostWysłany: 22 Gru 2019 23:50 
Awatar użytkownika

niebieski
Kto rano wstaje, ten kolejek nie zastaje ....

Ja niestety robię na odwrót, jadę gdzieś z małą wiedzą o niektórych zabytkach, a potem czytam co zwiedziłem dokładniej mając te miejsca już w głowie, choć zazwyczaj są spore straty bo dowiaduję się po fakcie, ze robiąc dwa kroki w bok można było zobaczyć coś ciekawego na miejscu. Muzea Watykańskie to prawdziwy skarbiec eksponatów itp wg mnie do nich trzeba się przygotować, ja tak jak piszę wyżej, byłem, a dopiero później się wczytałem, wielkim fanem muzeów nie jestem ale kilka rzeczy - szczególnie - pojazdy papieskie bym chętnie zobaczył, nawet nie wiedziałem, że gdzieś tam są :oops:
 Relacje PM off  

#399 PostWysłany: 29 Gru 2019 00:30 

Loty: 31
Kilometry: 43 070
jacub napisał(a):
Wybieram się do Koloseum z dzieckiem. Chciałem zakupić bilet przez internet ale wyczytałem, że dla dziecka potrzebny jest darmowy bilet, który trzeba odebrać w kasie. Natomiast na stronie z biletami nie widzę opcji "zakupu" takiego biletu. Czy ktoś ostatnio przerabiał temat? Będę wdzięczny za pomoc.

Sam dzisiaj szukałem tej informacji i znalazłem następujące info:

"Children under the age of 18 get free access to the Colosseum, but they do require a ticket as well. You cannot get the free tickets for children under 18 online, as they do not offer them. In case you are a group of adults and children, what you need to do is buy the adult tickets online, then go to the Colosseum, go through security check together and, once you are inside, proceed to the Events desk to get the free tickets for your children. Make sure to bring a valid proof of your children’s age with you!"

Sciągnięte z :
https://misstourist.com/tickets-colosse ... -the-line/

i jeszcze to:
https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g ... Lazio.html

i tu (post #235)
https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g ... l#98743649

Przydałoby się jeszcze potwierdzenie na forum z pierwszej ręki od osoby, która była z dziećmi i kupowała online bilet dla dorosłego, bo inne porady są niewiele warte :-)
 Relacje PM off
jacub uważa post za pomocny.

#400 PostWysłany: 29 Gru 2019 10:39 
Awatar użytkownika

Loty: 15
Kilometry: 37 559
Byliśmy z dzieciakami 13.12 dorośli Roma pass dzieciaki darmowy bilet. Musieliśmy odstać około 3 minut w osobnej kasie po te darmowe bilety
2 ludzi lubi ten post.
krist20 uważa post za pomocny.

[ 416 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 2 gości