Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 09 Lis 2016 08:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Cytuj:
Premier Indii Narendra Modi ogłosił, że o północy zostaną unieważnione banknoty o dwóch najwyższych nominałach 500 i 1000 rupii (odpowiednio 7,5 i 15 dolarów USA), co uzasadnił koniecznością walki z korupcją i podrabianiem pieniędzy.


http://biznes.onet.pl/waluty/wiadomosci ... ach/bql1v0
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 09 Lis 2016 09:27 

Powtórka z d.ZSRR
Tam w roku 1991 miała miejsce podobna reforma "konfiskacyjna"
Góra
 PM off  
      
#3 PostWysłany: 14 Lis 2016 09:20 

Rejestracja: 04 Lut 2014
Posty: 47
Loty: 42
Kilometry: 153 039
Za niecały tydzień wybieram się do Indii - pierwszy raz. Mam pytanie do osób które wiedzą jak "wygląda sytuacja na miejscu" tzn:
1. Czy banknoty 500 i 1000 INR zostały wycofane w "trybie natychmiastowym" i nie można ich nigdzie używać?
2. Jak wygląda sprawa w bankomatach (czy zdarzają się przypadki wypłaty takich nominałów)?
3. Jak wygląda sytuacja z turystami którzy już posiadają takie nominały? Jest jakaś procedura ich wymiany?
4. Jak się radzi z plikami banknotów - przecież 100$ to ponad 6500INR?
5. Czy w związku z tym "zamieszaniem" zmieniły się w sposób zauważalny ceny? Jak?
6. Ogólne wrażenia z tego "całego bałaganu".
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 14 Lis 2016 10:56 

Rozmawiałem na ten temat z tubylcem
1. Tak, wycofane w trybie natychmiastowym, można je jedynie zdeponować na rachunek bankowy
2. Wypłaty w bankomatach ograniczono do 4000, stare banknoty nie są wypłacane
...
6. Jest wesoło - ludzie spędzają czas w kolejkach do banków i urzędów pocztowych

Na pozostałe pytania nie był w stanie udzielić odpowiedzi.
Góra
 PM off
Grześ uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 14 Lis 2016 18:51 

Rejestracja: 04 Lut 2014
Posty: 47
Loty: 42
Kilometry: 153 039
@flying duck DZIĘKI za informację. Za parę dni będę to przerabiał... pożyjemy zobaczymy :roll:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 14 Lis 2016 19:56 
Moderator forum

Rejestracja: 13 Lis 2010
Posty: 2969
Relacja BBC - http://www.bbc.com/news/business-37969604
tam mowa o limicie 2500 rupii / dzień
_________________
pozdrawiam

A.



Wybaczcie brak polskich znakow w niektórych postach.
Góra
 Profil Relacje PM off
jobi lubi ten post.
jobi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 15 Lis 2016 12:56 

Rejestracja: 04 Lut 2014
Posty: 47
Loty: 42
Kilometry: 153 039
Orientuje się ktoś jak w obecnej sytuacji wygląda wymiana pieniędzy np w kantorach? Czy są problemy, jakieś ograniczenia ilościowe itp?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 21 Lis 2016 14:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2016
Posty: 54
Grześ napisał(a):
Orientuje się ktoś jak w obecnej sytuacji wygląda wymiana pieniędzy np w kantorach? Czy są problemy, jakieś ograniczenia ilościowe itp?


Znajomy z Hyderabad powiedział mi dzisiaj, że sytuacja wraca do normy, choć bankomaty nadal wypłacają po 1000 rupii.
Oczywiście, można je deponować w banku lub na poczcie.
Jak będę znał konkrety, to zaraz napiszę.
_________________
Podróże Zwykłych Ludzi https://podrozezwyklych.blogspot.com/ Spotkaj przygodę na własną rękę!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 22 Lis 2016 14:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2016
Posty: 54
Mam informację z dzisiaj od znajomego z Hyderabad:

Nie ma utrudnień dla turystów. Jedyny kłopot jest wtedy, kiedy płaci się nowym nominałem 2000 rupii (120 zł), a sprzedawca nie ma reszty.
- z obiegu zostały wycofane banknoty 1000 rupii
- banknot 500 rupii został zastąpiony nowym
- stare banknoty (500 i 1000) będą ważne do 31.12. Można je wymieniać w banku i na poczcie.
- nie ma kolejek do bankomatów

Znajomy mówi, że w ciągu 3-4 tygodni sytuacja powinna wrócić do normy.
_________________
Podróże Zwykłych Ludzi https://podrozezwyklych.blogspot.com/ Spotkaj przygodę na własną rękę!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 27 Lis 2016 14:23 

Rejestracja: 07 Maj 2016
Posty: 14
A jeżeli chodzi o same kantory? Nie brakuje im pieniędzy na wymianę?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 27 Lis 2016 22:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2016
Posty: 54
Mogę zapytać chłopaka na miejscu, ale nie sądzę, żeby prawie miesiąc po zmianie punkty usługowe nie ogarnęły sytuacji.
_________________
Podróże Zwykłych Ludzi https://podrozezwyklych.blogspot.com/ Spotkaj przygodę na własną rękę!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 06 Gru 2016 11:09 

Rejestracja: 04 Lut 2014
Posty: 47
Loty: 42
Kilometry: 153 039
Właśnie wróciłem z Indii (Andamany). Z doświadczeń na miejscu:
1. Najłatwiej wymieniać można $ -INR na lotnisku. W kolejce czeka się ok. 1 do 2h. Po pobraniu opały otrzymuje się ok. 60INR za 1$ (BOM stan na 2016-11-20)
2. Większe kwoty są wypłacane w nowych banknotach 2tyś. INR. Bywają kłopoty z zapłatą takimi banknotami (brak reszty), ale zazwyczaj po kilku próbach udaje się coś kupić i otrzymać resztę.
3. Kolejki w celu zdeponowania pieniędzy nadal są duże, ale trochę się ucywilizowały. Pojawiły się np. krzesełka przed bankami, ochrona przepuszcza po kilka osób do kolejnych "stref oczekiwania".
4. Można wypłacić pieniądze w bankomatach, ale są pewne utrudnienia. W Bombaju ATM przed lotniskiem wypłacał do 2000INR dziennie. Kurs dobry (ok 68INR za 1$).
5. Problemem z wypłatą w bankomatach może być fakt, że wiekowość ATM jest umieszczona w zamykaniach pomieszczeniach (np. bankach) i czynne do godz. 15.00-17.00
6. Przed działającymi ATM są małe kolejki.
7. Zdarzają się próby wydania reszty w banknotach 1000 i 500INR. Trzeba uważać. :roll:
8. INR można wymienić na $ na lotnisku (BOM). Po pobraniu opłat ok. 80INR = 1$) :?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 06 Gru 2016 11:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Cze 2010
Posty: 258
Loty: 223
Kilometry: 481 406
niebieski
też dopiero wróciłem (złoty trójkąt) - od siebie dodam:
- starymi 500 można płacić za wstępy do obiektów - gdyby się komuś trafiła;
informowali nas, że będzie można tego dokonywać do 15 grudnia 2016;

- kolejki do banków/bankomatów były dłuuuuugie...
wymieniałem w hotelach po kursie 1$ około 60-62 rupie; na lotnisku w Bombaju kurs był słabszy (duża prowizja) i zabrakło monety w prawie wszystkich kantorach - trzeba było czekać
pozdrawiam
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 26 Sty 2017 14:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Mialem niezlego pecha, bo to uniewaznienie banknotow zlapalo mnie akurat, jak bylem w Indiach, w listopadzie 2016.
Wymienilem wieksza sume od razu po przylocie na lotnisku w Kalkucie, z racji tego ze rupiami bede mogl placic rowniez w Bhutanie i otrzymalem cala sume w 1000 banknotach.
Po kilku dniach banknoty o nominalach 500 i 1000 zostaly oficjalnie wstrzymane. Nigdzie nie mozna bylo nimi zaplacic i musialem placic karta kredytowa.
W Sikkim nie bylo tak latwo znalezc taki bank, ktory moglby wymienic banknoty 1000 na 100, niektorym skonczyly sie pieniadze, a jak juz sie znalazl, to trzeba bylo odczekac kilka godzin w kolejce. Wymieniali tylko 4000.- na osobe dziennie i potrzebny byl paszport, ktory mozolnie kopiowano.
Udalo mi sie tylko czesc wymienic, reszte podarowalem biednym ludziom.
Przypuszczam, ze ta impreza powaznie zaszkodzila branzy turystycznej. ;)

Pozdrawiam.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 26 Sty 2017 14:34 

Rejestracja: 06 Lut 2013
Posty: 934
Loty: 2
Kilometry: 4 884
niebieski
Czy ktoś wie jak wygląda sytuacja obecnie? Szczególnie Delhi + Kerala (np. Koczin).
Jest szansa na wypłaty z bankomatów? Jak z wymianą dolarów?
Wylatuję 28.02. Mam źródła hinduskie na miejscu, ale jak to w tym kraju bywa jest on pełen legend, więc weryfikacja kogoś ze świata racjonalizmu/post oświeceniowego wskazana :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 26 Sty 2017 15:01 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
cccc napisał(a):
Mialem niezlego pecha
Udalo mi sie tylko czesc wymienic, reszte podarowalem biednym ludziom.
Przypuszczam, ze ta impreza powaznie zaszkodzila branzy turystycznej. ;)

Pozdrawiam.

Ale chyba pomogła tym ,których wybrałeś ;) Czyli pech i szczęście chodzą razem :P
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 26 Sty 2017 17:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
PawelGa napisał(a):
Czy ktoś wie jak wygląda sytuacja obecnie? Szczególnie Delhi + Kerala (np. Koczin).
Jest szansa na wypłaty z bankomatów? Jak z wymianą dolarów?
Wylatuję 28.02. Mam źródła hinduskie na miejscu, ale jak to w tym kraju bywa jest on pełen legend, więc weryfikacja kogoś ze świata racjonalizmu/post oświeceniowego wskazana :-)

Przypuszczam, ze nadal panuje tam niezly chaos. ;)
Szansa na wyplate z automatow istnieje, ale wyplata jest limitowana i mozesz otrzymac w nowych 2000 banknotach, pozniej moga nie miec ci wydac.
Postaraj sie wymienic na lotnisku cash, o ile to bedzie mozliwe, nie bierz wszystkiego w banknotach 2000, tylko popros o jak najwiecej banknotow o nominale 100.
Uwazaj, aby nigdzie nie wydali Ci banknotow 500 i 1000.
USD normalnie wymienieja (o ile maja rupie).
Na wszelki wypadek zabierz karty kredytowe i postaraj sie miec rowniez gotowke w $, banknoty: 1, 5, 10, 20, w wielu miejscach mozesz placic bezposrednio w $ i nawet jest to chetnie widziane, a karty nie wszedzie dzialaja.

Pozdrawiam.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
PawelGa uważa post za pomocny.
 
      
#18 PostWysłany: 10 Mar 2017 18:06 

Rejestracja: 09 Paź 2013
Posty: 2441
Loty: 191
Kilometry: 627 645
niebieski
jak aktualnie sytuacja z pieniedzmi? unormowalo sie??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 10 Mar 2017 18:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Miesiąc temu było całkowicie normalnie.
Aczkolwiek w związku z taniością kraju nie posługiwałem się wysokimi nominałami.

Wymiana pieniędzy jest dość dziwna, bo nie wymienia się dowolnej kwoty ale konkretne tzn. w cenniku mamy np. 10 USD, 35 USD i 100 USD.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 10 Mar 2017 19:40 

Rejestracja: 09 Paź 2013
Posty: 2441
Loty: 191
Kilometry: 627 645
niebieski
Dzieki

a bankomaty chodza czy dalej z limitami?


Ostatnio edytowany przez Abcn, 10 Mar 2017 21:45, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group