Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 18 Lut 2013 23:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2011
Posty: 405
niebieski
Pytanie do bardziej doświadczonych w śledzeniu zmian cen biletów na stronie przewoźnika:
- załóżmy, że szukam biletu na kwiecień na jeden z kierunków z Polski. Ryanair serwuje - w zależności od dnia tygodnia - ceny w pulach na poziomie 123/152/185/203 zł za lot w jedną stronę. Niektóre kwoty oznaczone są informacją "zostały tylko 2 miejsca w tej cenie"
Kluczowe pytanie: czy w przypadku wyprzedania - bądź przeciwnie - niewyprzedania tych miejsc istnieje szansa, że na termin za 2 miesiące Ryanair dorzuci pulę tańszych biletów? Czy możliwe, aby np. na loty do Włoch wpadła po jakimś czasie pula po 84 zł/lot (przy w/w wyższych cenach) albo też czy znacie z praktyki sprawdzania cen, że np. po wyczerpaniu tańszej puli, na niecałe 2 miesiące przed lotem przewoźnik może wrzucić jeszcze bilety na dany dzień w tańszej puli, która np. wczoraj się wyczerpała?

Przykładowo - jeśli muszę lecieć w określonym dniu np. Warszawa-Rzym i wyczerpała się pula 123 zł, jest 152, czy jest jakakolwiek szansa na obniżenie jeszcze takiej ceny na lot za ~2 m-ce do 123 lub mniej, czy cena będzie już waszym zdaniem tylko rosnąć? A może jest to kompletna loteria i bywa różnie?
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Nowość! Wakacyjne loty Ethiopian Airlines do RPA i Tanzanii z bagażem z Warszawy od 2376 PLN Nowość! Wakacyjne loty Ethiopian Airlines do RPA i Tanzanii z bagażem z Warszawy od 2376 PLN
Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast
#2 PostWysłany: 19 Lut 2013 00:06 

Rejestracja: 06 Lip 2011
Posty: 3575
złoty
rdw napisał(a):
Pytanie do bardziej doświadczonych w śledzeniu zmian cen biletów na stronie przewoźnika:
- załóżmy, że szukam biletu na kwiecień na jeden z kierunków z Polski. Ryanair serwuje - w zależności od dnia tygodnia - ceny w pulach na poziomie 123/152/185/203 zł za lot w jedną stronę. Niektóre kwoty oznaczone są informacją "zostały tylko 2 miejsca w tej cenie"
Kluczowe pytanie: czy w przypadku wyprzedania - bądź przeciwnie - niewyprzedania tych miejsc istnieje szansa, że na termin za 2 miesiące Ryanair dorzuci pulę tańszych biletów? Czy możliwe, aby np. na loty do Włoch wpadła po jakimś czasie pula po 84 zł/lot (przy w/w wyższych cenach) albo też czy znacie z praktyki sprawdzania cen, że np. po wyczerpaniu tańszej puli, na niecałe 2 miesiące przed lotem przewoźnik może wrzucić jeszcze bilety na dany dzień w tańszej puli, która np. wczoraj się wyczerpała?

Przykładowo - jeśli muszę lecieć w określonym dniu np. Warszawa-Rzym i wyczerpała się pula 123 zł, jest 152, czy jest jakakolwiek szansa na obniżenie jeszcze takiej ceny na lot za ~2 m-ce do 123 lub mniej, czy cena będzie już waszym zdaniem tylko rosnąć? A może jest to kompletna loteria i bywa różnie?


Tak cena podnosi się i spada np. piątek do poniedziałku. Około 15-16 znów spadek i tak do czwartku do północy. Jeżeli wykupisz ostatnie dwa bilety w tej cenie to podskoczy ona do wyższego pułapu. Często jednak za kilkanaście godzin potrafi ponownie spaść do poprzedniej. Wygląda na to że stosują jakiś automatyczny algorytm. Takie długofalowe obniżki np. za 2 miesiące zdarzają się. Generalnie na miesiąc do wylotu cena jest optymalna. Później jest z reguły tylko drożej. Zdarzyło mi się kupić bilety na wakacje za 300 zł RT, a potem na miesiąc przed wylotem dokupić jeszcze za 250 zł RT kolejne na ten sam termin dla następnych osób.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 19 Lut 2013 00:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
potwierdzam przedmówce.
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 19 Lut 2013 00:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2011
Posty: 405
niebieski
Dziękuję. Czy możecie rozwinąć jeszcze myśl, co znaczy "podnosi się i spada np. piątek do poniedziałku, około 15-16 znów spadek i tak do czwartku do północy"? Czy to znaczy, że głównie na weekend drożeją oraz że w czwartek o północy można spodziewać się zmiany cen? Jeśli tak, czy chodzi w tym o minutę po g. 23:59 polskiego czasu w środę?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 19 Lut 2013 01:10 

Rejestracja: 04 Sie 2011
Posty: 165
Loty: 49
Kilometry: 69 318
też zauważyłam, że najlepiej kupować ok miesiąca przed wyjazdem... a ceny zdecydowanie mogą się zmniejszyć... ale oczywiście nikt nie da na to gwarancji...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 19 Lut 2013 01:22 

Rejestracja: 06 Mar 2012
Posty: 28
Dodam do przedpiśców, że z moich obserwacji Ryanair wynika, że nie opłaca się "kombinować" i czekać z rezerwacją na terminy, które z góry wiadomo, że będą oblegane, jak np. Wielkanoc, weekend majowy itp. Chciałem kiedyś lecieć na Wyspy na początku września i już w lipcu były wysokie ceny, bo okazało się że to początek roku szkolnego i dzieci wracają z wakacji w Polsce. Nie udało mi się potem wypatrzeć nic lepszego, cena tylko rosła.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 19 Lut 2013 01:34 

Rejestracja: 06 Lip 2011
Posty: 3575
złoty
rdw napisał(a):
Dziękuję. Czy możecie rozwinąć jeszcze myśl, co znaczy "podnosi się i spada np. piątek do poniedziałku, około 15-16 znów spadek i tak do czwartku do północy"? Czy to znaczy, że głównie na weekend drożeją oraz że w czwartek o północy można spodziewać się zmiany cen? Jeśli tak, czy chodzi w tym o minutę po g. 23:59 polskiego czasu w środę?



Generalnie tak. Choć ostatnio godziny nie są tak stałe jak wcześniej i czasem zmieniają się nad ranem. Zmiana taryf następuje po 1 w nocy naszego czasu 0.00 UK. Lepiej zatem nie kupować biletu w piątek, sobota, niedziela, a nawet do popołudnia w poniedziałek. Z reguły bez promocji taryfa spada o jeden stopień w dół po weekendzie. Zgadzam się też, że na majówkę raczej tanio nie będzie, ale co do wakacji to już różnie bywa.
Góra
 Profil Relacje PM off
hicarian uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 19 Lut 2013 01:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
topikpl napisał(a):
Dodam do przedpiśców, że z moich obserwacji Ryanair wynika, że nie opłaca się "kombinować" i czekać z rezerwacją na terminy, które z góry wiadomo, że będą oblegane, jak np. Wielkanoc, weekend majowy itp. Chciałem kiedyś lecieć na Wyspy na początku września i już w lipcu były wysokie ceny, bo okazało się że to początek roku szkolnego i dzieci wracają z wakacji w Polsce. Nie udało mi się potem wypatrzeć nic lepszego, cena tylko rosła.

a tu sie nie zgodze.
przed ostatnim bożym narodzeniem kupiłem bilety rzym-modlin na jakies 1.5 miesiąca przed i potem jeszcze potaniały.
aczkolwiek byłem tym zaskoczony bo też myślałem, że będzie tylko drożeć
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 19 Lut 2013 06:02 
Moderator forum

Rejestracja: 13 Lis 2010
Posty: 2969
Algorytm(y) i ... Popyt lub jego brak
_________________
pozdrawiam

A.



Wybaczcie brak polskich znakow w niektórych postach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 19 Lut 2013 07:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1987
Loty: 123
Kilometry: 110 954
niebieski
Abcn napisał(a):
Algorytm(y) i ... Popyt lub jego brak


popyt czyli podstawowa zmienna analizowana przez algorytm ;)

ale chyba takie "strzały" jak wstawienie biletów za 1 PLN
to chyba raczej ręcznie robią ?
_________________
vivere militare est
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 19 Lut 2013 09:28 

Rejestracja: 10 Lip 2012
Posty: 222
vivere napisał(a):
Abcn napisał(a):
Algorytm(y) i ... Popyt lub jego brak

popyt czyli podstawowa zmienna analizowana przez algorytm ;)


Prawdopodobnie, nie jest to algorytm bardzo prosty i liniowy.
Czyli nie zawsze obniżenie cen wpływa na wzrost zakupów.
Czasem jak cena się podnosi podróżujący kupują więcej bo się boją, że będzie za chwilę jeszcze drożej.
Moim zdaniem robią fluktuacje cen i patrzą ile się sprzedało. W zależności od tego kolejna zmiana.

Cytuj:
ale chyba takie "strzały" jak wstawienie biletów za 1 PLN
to chyba raczej ręcznie robią ?


Chyba ręcznie. Ponadto, czasami cena biletu się różni jeżeli się kupuje z przeciwnego lotniska. Na przykład niedawno był przypadek promocji ze Sztokholmu, z którego bilety do Warszawy kosztowały parę złotych, natomiast ten sam bilet sprawdzony w rozkładzie Warszawa-Sztokholm-Warszawa kosztował o kilka(naście) złotych drożej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 19 Lut 2013 13:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
tez mam takie wrażenie, ze czasami bilet tam potrafi stanieć a powrotny drożeje przez co być może czasem lepiej najpierw kupić jeden a potem drugi. no ale to trzeba by poobserwować ceny.
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 08 Lis 2016 18:16 

Rejestracja: 26 Wrz 2015
Posty: 1084
Loty: 20
Kilometry: 15 182
A ode mnie takie pytanie,
jeśli chodzi o wakacyjne kierunki np. Malta, Chania, Gran Canaria - nie ma co liczyć, że im bliżej terminu wyjazdu tym cena spadnie? Mam na myśli okres wakacyjny...
_________________
Pytania o Warszawę? Pisz w wiadomości prywatnej :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 08 Lis 2016 18:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lis 2011
Posty: 2189
Loty: 113
Kilometry: 202 765
srebrny
W wakacje raczej tylko drożej będzie. Ale ja bym jeszcze nie kupował

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
mussten uważa post za pomocny.
 
      
#15 PostWysłany: 08 Lis 2016 19:00 

Rejestracja: 26 Wrz 2015
Posty: 1084
Loty: 20
Kilometry: 15 182
Nie nie. Interesuje mnie Malta z Gdańska, aktualnie cena 1000 zł RT nie jest zbyt kusząca
_________________
Pytania o Warszawę? Pisz w wiadomości prywatnej :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 08 Lis 2016 19:16 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1745
Loty: 108
Kilometry: 175 682
niebieski
Trudno wyrokować bo kto to wie :) Ja też bym jeszcze się wstrzymała chociaż wiadomo, że wakacje to gorący termin więc na własne ryzyko ;) Teraz można zaobserwować niższe ceny na styczeń, luty no i first minute. Jak jest tani lot w jedną stronę to zazwyczaj lot w drugą ma kosmiczną cenę.
_________________
http://ineedatrip.pl/


Ostatnio edytowany przez jekyll, 08 Lis 2016 19:18, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
mussten uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 08 Lis 2016 19:17 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7797
złoty
@‌mussten‌ Okres wakacyjny rządzi się swoimi prawami zwłaszcza na podanych kierunkach.Na pewno nie ma co liczyć na niskie ceny ale często te podane obecnie są grubo przesadzone(np.twoja) nawet jak na wakacje i jeśli obłożenie lotu w okolicach marca-kwietnia jest małe to potrafią spuścić z tonu.
Góra
 Profil Relacje PM off
mussten uważa post za pomocny.
 
      
#18 PostWysłany: 09 Lis 2016 00:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2014
Posty: 748
niebieski
@‌mussten‌ 1000zł za Maltę nawet w wakacje to o wiele za dużo. W czerwcu kupiłem GDN-MLA za 39zł. Kupiłem go z myślą jak trafię tani powrót to polecę, jak nie to nie. Ostatecznie na miesiąc przed wylotem dokupiłem MLA-GDN za 290zł. Choć powrót nie należał do najtańszych to i tak wszystko wyszło 3 razy taniej niż te 1000. Leciałem na koniec sierpnia, powrót kupiłem koniec lipca/początek sierpnia, dokładnie nie pamiętam. Ceny biletu powrotnego sprawdzałem codziennie, wahały się od 60 do 130 euro i niżej już nie spadły, bo potem dalej sprawdzałem.
Góra
 Profil Relacje PM off
jekyll lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 09 Lis 2016 00:59 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1745
Loty: 108
Kilometry: 175 682
niebieski
Dokładnie ustaw sobie jakieś alerty i obserwuj. Ja teraz często nie kupuję biletów wylot/powrót razem tylko oddzielnie. Jak będzie odpowiedni poziom to kupuj i się nie zastanawiaj :)
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 09 Lis 2016 17:30 

Rejestracja: 26 Wrz 2015
Posty: 1084
Loty: 20
Kilometry: 15 182
@‌SJK‌ ja wiem, kupowałem znajomym GDN-MLA w obie strony na lipiec 290 zł RT więc spokojnie
_________________
Pytania o Warszawę? Pisz w wiadomości prywatnej :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group