Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 26 Sie 2014 14:58 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1
W pierwszej kolejności chciałabym przywitać wszystkich :)
W podróżowaniu jestem świeżakiem i do tego panikarą, dlatego wolę się zapytać Was, niż zrobić coś głupiego.

W styczniu chcemy ze znajomymi polecieć na Teneryfę, w związku z czym szukamy noclegów. Decydujemy się na wynajem prywatnej kwatery, a nie pokojów w hotelu. Po przeszukaniu ofert na airbnb, wimdu itd. wyłowiłam ciekawą ofertę na Homeaway (wiem, że nie oferuje on zabezpieczenia transakcji, lecz jest raczej serwisem ogłoszeniowym) - http://www.homeaway.com/vacation-rental/p6592366 . Cena to 40€ za noc czyli 480€ za 12 dni, więc jak na te warunki - okazja. Sprawdziłam ofertę jak się dało - po zdjęciach (wyszukiwanie obrazem przez image.google.com), e-mailu, telefonie (jest wystawiona też na Homelidays), wysłałam maila z zapytaniem o dostępność. Po kilku minutach standardowa odpowiedź typu "dziękujemy, jest dostępne". Wydaje się wszystko w porządku.

Natomiast jedno mnie martwi, mianowicie w opisie można przeczytać (po hiszpańsku):
Cytuj:
Para realizar reserva enviar copia billete de avión ida y vuelta y pasaporte o documento de identificación personal por E-mail . El pago se realiza a la llegada.


Czyli, że płacę dopiero na miejscu, ale (chyba jako zabezpieczenie) trzeba przesłać skan dokumentu i biletów.

Czy jest to częsta procedura i nie mam co się martwić, czy raczej niebezpieczeństwo wyłudzenia danych? Być może pytanie uznacie za banalne, ale pierwszy raz będę rezerwować prywatny apartament.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Ewa
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast
Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży
#2 PostWysłany: 26 Sie 2014 15:57 

Rejestracja: 31 Sie 2011
Posty: 218
niebieski
generalnie to jest tak że powinien do ciebie napisać właściciel mieszkania lub zarządzający nim i dogadać się co do ceny i zaliczki ,bo zazwyczaj taka jest wymagana , to jest tylko serwis pośredniczący między wynajmującym a najmującym , warunki , cenę załatwia się z właścicielem .
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 26 Sie 2014 16:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sty 2012
Posty: 4142
Loty: 1
Kilometry: 282
platynowy
2 razy uzywalem tego posrednika; natomiast zawsze mielismy umowy, a nr paszportu byl potrzebny tylko do jej sporzadzenia, zawsze kontakt byl z wlascicielem nieruchomosci, klucze oddawal natomiast lokalny 'opiekun nieruchomosci':
- Koh Samui - wlasciciel Francuz na stale rezydujacy w Chinach :) umowa w PDF z podpisami, chcial zdjecie paszportu, o plan lotow zapytal kurtuazyjnie aby lokalny opiekun mogl zalatwic transfer - przedplata 50% PayPal
- Dominikana - wlascicielka Amerykanka, umowa w PDF z podpisami, zadnego zdjecia/skanu paszportu, tylko opiekun mieszkania sprawdzil czy na umowie jest ok z rzeczywistoscia - przedplata 50% PayPal, oczywiscie prosba o nr lotu - bo i jakze moga pomoc w transferze, ale to nie byla nasza pierwsza noc tam.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 28 Sty 2016 10:46 

Rejestracja: 27 Lis 2012
Posty: 50
Loty: 40
Kilometry: 104 012
Chciałam zarezerwować na homelidays apartament. Wynajmujący ma 5 bardzo dobry opinii, co prawda sprzed ponad roku ostatnia, ale nie w tym rzecz.
Napisał mi, że potrzebuje skanów dowodów lub paszportu, depozyt 200 euro, zwracany w ostatnim dniu i płatność na miejscu gotówką. Jak dostanie skany i wpłatę wysyła the Seasonal Lease Agreement, który trzeba podpisać.
Czy ktoś z was spotkał się z takimi praktykami, generalnie zawsze gdzieś tam z tylu głowy mam, że nikomu nie należy swojego dowodu -skanu - dawać. Chociaż z drugiej strony - paszportów żądają nawet w wypożyczalni rowerów...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 28 Sty 2016 11:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
Chodzi chyba o to, by "fizycznie" nie dawać nikomu swojego dokumentu jako depozyt.
Skany dokumentów w przypadku wynajmu domów to rzecz powszechna :D
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 28 Sty 2016 11:24 

Rejestracja: 27 Lis 2012
Posty: 50
Loty: 40
Kilometry: 104 012
Jasne, raczej chodzi o fizyczne trzymanie dowodu przy sobie. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z takimi praktykami, dlatego wolę się upewnić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 28 Sty 2016 11:30 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
W airbnb jest potrzebny skan dowodu :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 28 Sty 2016 12:09 

Rejestracja: 20 Sty 2016
Posty: 219
Zbanowany
Skanowanie/kopiowanie dokumentów to dość powszechna praktyka w przypadku przebywania w apartamentach. Ostatnio na Krecie oraz Cyprze na miejscu kopiowano mój paszport.

Niedawno nawet w hotelach we Włoszech proszono mnie o paszport w celu wykonania kserokopii dokumentu.

Nie ma się czego obawiać. Ogólnie zauważyłem, że co kraj do obyczaj. Np. na Malcie przy wynajmie apartamentu wymagano ode mnie depozytu finansowego.

P.S. Temat idealny jak na dzisiejszy Dzień ochrony danych osobowych
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 28 Sty 2016 12:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sty 2012
Posty: 4142
Loty: 1
Kilometry: 282
platynowy
madzesa napisał(a):
Czy ktoś z was spotkał się z takimi praktykami, ...

Tak, skan mojego paszportu (a ty pisałeś w liczbie mnogiej, wiec słałbym tylko 1szt - osoby która jest na umowie, a nie całej grupy) poszedł do Francuza mieszkającego w Chinach, a najem dotyczył nieruchomości w Tajlandii.. również homelidays.
Raczej standardowa praktyka
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group