Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 28 Gru 2017 18:04 

Rejestracja: 27 Gru 2017
Posty: 4
Na wstępie chcę zaznaczyć, że nie jest to post przeznaczony dla osób, które szukają inspiracji na podróż w klimacie „plażing i błogie lenistwo w 5 gwiazdkowym standardzie” (żeby było jasne, ja baaardzo lubię taką formę „aktywności”, ale na Sycylii zdecydowanie byłoby to grzechem :P ). Rozczarują się także osoby, które liczą na opowieść o typowych Polakach Cebulakach ( jesteśmy studentami i zależało nam na niskobudżetowym wyjeździe, ale umówmy się – to dopiero początki naszych wojaży, więc zapewne zaraz się okaże, że przepłaciliśmy tu i ówdzie). To jest post dla osób, które chcą złapać troszkę słonecznych promieni i ciepła w ten grudniowy wieczór oraz dla tych, które mają wątpliwości, czy opłaca się lecieć na Sycylię.

Nasz wyjazd można zaliczyć do spontanicznych, z dość ograniczonym budżetem (jak na studentów przystało). Zależało nam by jak najwięcej w 5 dni zobaczyć (niekoniecznie muzeów), jak najmniej tracąc na noclegi.

DZIEŃ 1:

Nasza podróż rozpoczęła się 26 października wylotem z deszczowych Katowic (za bilet lotniczy linii Wizz Air każdy z nas zapłacił 39zł). Już po godzinie 8 byliśmy w słonecznej Katanii. Z lotniska musieliśmy się dostać do centrum miasta – i tu pierwsza rada – nie ma sensu przepłacać za transport z lotniska, po przejściu dosłownie kilku ulic jest dużo miejskich autobusów, a bilet kosztujący 1€ dostaniecie w każdym sklepie „Tabacchi” (my dotarliśmy do tego przy ulicy 98 Via S. Giuseppe Alla Rena). Z centrum Katanii pojechaliśmy pociągiem do Taorminy (bilet za 4,30€ w jedną stronę). Podróż pociągiem to czysta przyjemność, trasa kolejowa wzdłuż wybrzeża gwarantuje niesamowite widoki. Nie tylko to odróżnia kolej sycylijską od polskiej – na bilety nie mieliśmy żadnej zniżki studenckiej ( honorowane tam są specjalne karty, których nie opłacało się wyrabiać na 5dni), a bilety kasuje się w automatach zanim wsiądzie się do pociągu.

Załącznik:
samolot.jpg
samolot.jpg [ 89.06 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
pociag.jpg
pociag.jpg [ 101.59 KiB | Obejrzany 4868 razy ]


Muszę przyznać, że Taormina skradła moje serce, pomimo zmęczenia podróżami czułam się jak w raju. Będąc tam, nie można sobie odpuścić spaceru po ogrodzie publicznym (Via Bagnoli Croce, Taormina):

Załącznik:
t1.jpg
t1.jpg [ 182.8 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
taormina widok.jpg
taormina widok.jpg [ 165.77 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
taormina 3.jpg
taormina 3.jpg [ 235.19 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
taormina.png
taormina.png [ 374.86 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
taormina.jpg
taormina.jpg [ 223.73 KiB | Obejrzany 4868 razy ]


Warto także wydać 5 € (bilet ulgowy), aby wejść na ruiny Teatro Greco ( Teatro Antico di Taormina, Via del Teatro Greco, 1, 98039 Taormina):
Załącznik:
g1.jpg
g1.jpg [ 197.19 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
greeco2.jpg
greeco2.jpg [ 262.06 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
greco3.jpg
greco3.jpg [ 190.77 KiB | Obejrzany 4868 razy ]


Z ruin rozciąga się niesamowity widok na małą wysepkę – Isola Bella, na którą warto się wybrać choć na chwilę (ale nie liczcie na to, że przejdziecie na nią suchą stopą – kamienie na plaży są ostre, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie):

Załącznik:
isola.jpg
isola.jpg [ 217.96 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
isola 3.jpg
isola 3.jpg [ 231.8 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
isla.jpg
isla.jpg [ 131.75 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
isola ostatnie.jpg
isola ostatnie.jpg [ 262.89 KiB | Obejrzany 4868 razy ]


Zmęczeni (i wygłodniali) po całodziennych spacerach powróciliśmy do centrum Katanii, szukając restauracji oferującej przystępne ceny. Nie dajcie się nabrać, często za zachęcającą ofertą kryje się bardzo wysokie COPERTO – taki obowiązkowy napiwek dla kelnera. Tym sposobem trafiliśmy do restauracji Al Vicolo Pizza & Wine - gdzie za połowę dużej pizzy płaciliśmy 4,80€ + 1€ coperto. Jako studenci jesteśmy smakoszami pizzy – często gości na naszych stołach, więc mogę nieśmiało się wypowiedzieć, że chyba smaczniejszą mamy jednak polską pizzę.
Załącznik:
pizza kata.jpg
pizza kata.jpg [ 93.21 KiB | Obejrzany 4868 razy ]


Dwa noclegi w Katanii zarezerwowaliśmy przez booking.com i możemy z czystym sercem polecić. Duomo House – może nie powala standardem, ale jest czysto, schludnie i gospodyni – Rosjanka jest baaardzo pomocna i sympatyczna, a google translate działa w jej telefonie bez zarzutów :P. W cenie mieliśmy śniadania – było co zjeść, ale wiadomo, polskich, obfitych śniadań to nie przypomina.


DZIEŃ 2:

Dzień ten zaczął się dla nas bardzo wczesną pobudką, bo busy jadące na Etnę wbrew pozorom nie kursują zbyt często. Na szczęście udało nam się jakoś zdążyć na dworzec autobusowy. Bilety kupuje się u kierowcy i kosztują – 5,5 € już w dwie strony. Oprócz kierowcy czas podróży umila wesoły Pan opowiadający o aktualnych warunkach panujących na wulkanie (oczywiście zachęca w głównej mierze do skorzystania z usług jego kolegów – specjalistów, którzy za opłatą (straaasznie wysoką jak na portfel studenta, bo chyba coś ponad 30€ od osoby) oprowadzają po kraterach.
Sama Etna robi ogromne wrażenie, ale uprzedzam, że to duży wysiłek wejść bez odpowiedniego przygotowania. Ja nie należę do osób, które pasjonują się wspinaczką, dlatego pod koniec już miałam łzy w oczach i marzyłam o tym by ktoś mnie tam wciągnął. Jasne, za jakieś 30€ możemy się znaleźć na górze już po jakichś 15 minutach, jadąc w komfortowych warunkach samochodem czy też kolejką. Nie ma tego złego, zawsze to jakaś dodatkowa radość, gdy się pokonuje własne słabości, no i te widoki naprawdę rekompensują wszystko.

Załącznik:
e1.jpg
e1.jpg [ 151.26 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
etna 2.jpg
etna 2.jpg [ 102.16 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
etna 3.jpg
etna 3.jpg [ 145.3 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
etna 6.jpg
etna 6.jpg [ 99.98 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
etna 7.jpg
etna 7.jpg [ 102.19 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
etna 8.jpg
etna 8.jpg [ 94.81 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
etna.jpg
etna.jpg [ 166.42 KiB | Obejrzany 4868 razy ]


Tylko pytanie...co tam robią biedronki??

Załącznik:
etna 5.jpg
etna 5.jpg [ 169.35 KiB | Obejrzany 4868 razy ]


Pod Etną jest dużo budek z miodami i pastami regionalnymi – przed zakupem można sobie popróbować każdego rodzaju, ale ja polecam przede wszystkim pistacjową <3 A, i targujcie się! (koszt ok. 5€ za 4 małe słoiczki z różnymi smakami).

Wracając z Etny autokarem (około koło godziny 16), wysiedliśmy na wcześniejszym przystanku. Nie ma jednak tego złego bo te nasze błądzenia zaprowadziły nas do kolejnego magicznego miejsca w Katanii - Giardino Bellini.

Załącznik:
zagubieni3.jpg
zagubieni3.jpg [ 95.17 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
zagubieni2.jpg
zagubieni2.jpg [ 70.38 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
zagubieni.jpg
zagubieni.jpg [ 80.01 KiB | Obejrzany 4868 razy ]


DZIEŃ 3

W tym dniu wybraliśmy się do kolejnego miejsca docelowego na naszej mapie – Cefalu. Bilet tam był dosyć drogi, zapłaciliśmy 13,50 € od osoby. Po kilku godzinnej podróży byliśmy na miejscu. Trzeba przyznać, że to miasto jest zupełnie inne od Katanii – mniejsze, być może mniej ciekawe, ale za to bardziej „klimatyczne”. Nocleg mieliśmy w Albergo Diffuso Cefalu, który polecam każdemu, kto lubi mieć z okna widokiem na morze, a wieczorem napić się wina siedząc na balkonie, o który prawie rozbijają się wzburzone fale... Jedyny minus to fakt, że na śniadanie trzeba iść do innego, oddalonego o kilkadziesiąt metrów budynku (za to śniadanie, było najlepsze ze wszystkich).

Załącznik:
cefalu łuk.jpg
cefalu łuk.jpg [ 148.96 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
cefalu skała.jpg
cefalu skała.jpg [ 127.16 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
palza cefal.jpg
palza cefal.jpg [ 72.44 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
woda cefalu.jpg
woda cefalu.jpg [ 99.36 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
wod cef'.jpg
wod cef'.jpg [ 69.13 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
cefslu morze.jpg
cefslu morze.jpg [ 45.22 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
cefalu zachod.jpg
cefalu zachod.jpg [ 84.39 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
miato cefalu.jpg
miato cefalu.jpg [ 105.07 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
cefalu palma.jpg
cefalu palma.jpg [ 242.43 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
sniadanie cefalu.jpg
sniadanie cefalu.jpg [ 110.77 KiB | Obejrzany 4868 razy ]


DZIEŃ 4
Ostatnim miejscem docelowym było Palermo (bilet na pociąg z Cefalu 5,6€ ). I tu muszę przyznać, że po cudownie kolorowej i kwiecistej Taorminie, romantycznym Cefalu, po prostu się rozczarowałam...Może to moje subiektywne odczucie, ale poza mariną i płatnym (3€) ogrodzie botanicznym, to bardzo szare, zatłoczone miasto. Nocleg w Papillon BnB, był najgorszym ze względu na właścicielkę, która nie była zbyt gościnna, a śniadanie składało się z kawy i ciastka. Godna polecenia jest jednak wspaniała restauracja (ale dla osób cierpliwych, bo kolejki nie zachęcają) – [url]La Brace.[/url] Coperto znośne, a zawsze można wziąć na wynos... :P

Załącznik:
marina poalermo.jpg
marina poalermo.jpg [ 185.6 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
paleermo palma.jpg
paleermo palma.jpg [ 279.46 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
palerma1.jpg
palerma1.jpg [ 166.36 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
palermo og 2.jpg
palermo og 2.jpg [ 362.44 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
palermo ogród.jpg
palermo ogród.jpg [ 341.82 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
palermo.jpg
palermo.jpg [ 242.01 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
palermo budynek.jpg
palermo budynek.jpg [ 235.67 KiB | Obejrzany 4868 razy ]

Załącznik:
palermo zachod.jpg
palermo zachod.jpg [ 119.28 KiB | Obejrzany 4868 razy ]


Załącznik:
wino.jpg
wino.jpg [ 142.22 KiB | Obejrzany 4868 razy ]



DZIEŃ 5
Mieliśmy wylot z Palermo koło południa więc z samego rana trzeba było się zbierać, nie było czasu na zwiedzanie. Bilet na autobus wiozący na lotnisko kosztował 6,30€. Koszt biletu lotniczego z Palermo do Wrocławia kosztował 81zł/os (linie Ryanair).


Podsumowując, Sycylię polecam każdemu miłośnikowi ogrodów botanicznych, słońca i osób nie mających zbyt dużych potrzeb żywieniowych (albo które chcą się odchudzić). Tak na poważnie, to jest to kraj, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Ja jestem miłośniczką „południa” więc moja ocena nie jest subiektywna. Nie ulega wątpliwości, że ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni i służą pomocą nawet tym osobom, co wcale nie znają języka włoskiego. Jeśli jesteście bardziej wymagający, to lepiej poczekajcie z podróżą, aż odłożycie w skarbonce więcej pieniędzy.

Ogólne koszty:
-bilety lotnicze 120zł os/dwie strony
-wszystkie noclegi ze śniadaniami dzięki zwrotom z booking.com 130zł/os
-najwięcej trzeba wydać na bilety kolejowe (no warto to wszystko zobaczyć)
-mój całkowity koszt z uwzględnieniem jedzenia to ok 620 zł

Załączniki:
ludzie.jpg
ludzie.jpg [ 128.14 KiB | Obejrzany 4868 razy ]
ludzie.jpg
ludzie.jpg [ 128.14 KiB | Obejrzany 4868 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
 
      
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
#2 PostWysłany: 29 Gru 2017 14:59 

Rejestracja: 14 Paź 2016
Posty: 70
Loty: 88
Kilometry: 191 861
Naranja_xx - witam w gronie miłośników Włoch :) Sycylia piękna! Muszę się wybrać ponownie bo w miejscach, które opisujesz nie byłam (tylko okolice Trapani i Erice)
gwoli wyjaśnienia coperto to nie napiwek dla kelnera, ale opłata za nakrycie/zajęcie miejsca przy stole, kasa jest opodatkowana i idzie do właściciela restauracji a nie do kelnera. Choć nie jest to bardzo popularne we Włoszech to zawsze mile widziane jest zostawienie napiwku i ten dopiero jest dla kelnera (napiwek to po włosku servizio); kawa i ciastko to typowe włoskie śniadanie, a co do pizzy to może nie trafiliście najlepiej ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Naranja_xx lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 29 Gru 2017 18:06 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
Fajna relacja,przyda się przy układaniu zaplanowanego, też na październik, pobytu :) Noclegi wyszły was super tanio ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Naranja_xx lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 29 Gru 2017 18:36 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
Bella Sicilia :P :P :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 29 Gru 2017 22:49 

Rejestracja: 27 Gru 2017
Posty: 4
Bardzo dziękuję za miłe słowa, ale też za wszelkie cenne uwagi. Nie jestem jeszcze zbyt "wprawiona" w podróżach, a ta relacja jest moją pierwszą. Nie jest zatem idealna, zdaję sobie z tego sprawę :P. Tym bardziej mi miło, że spotkała się z tak dobrym przez Was przyjęciem :)! A będzie mi niezmiernie miło, jeśli komukolwiek choć troszkę pomoże, zainspiruje.
Co do noclegów, to udało nam się pokombinować z promocjami na bookingu, dlatego tak tanio wyszło :).
Pozdrawiam gorąco!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 31 Gru 2017 15:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
A ja polecam południe Sycylii, osobiście urzekła mnie Modica i Ragusa w przeciwieństwie do Taorminy.
Załącznik:
DSC_0360.jpg
DSC_0360.jpg [ 107.06 KiB | Obejrzany 4387 razy ]

Załączniki:
DSC_0342.jpg
DSC_0342.jpg [ 129.5 KiB | Obejrzany 4387 razy ]
DSC_0329.jpg
DSC_0329.jpg [ 199.97 KiB | Obejrzany 4387 razy ]
DSC_0326.jpg
DSC_0326.jpg [ 193.12 KiB | Obejrzany 4387 razy ]
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 04 Sty 2018 10:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2014
Posty: 0
Loty: 63
Kilometry: 108 582
Fajna relacja :) przypomniałam sobie jak to było... ;-) choć mnie bardziej zauroczyła zachodnia część wyspy.
https://ginger83.fly4free.pl/blog/2162/ ... eniu-etny/
Pozdrawiam :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 04 Sty 2018 13:01 

Rejestracja: 27 Gru 2017
Posty: 4
@ginger83 widziałam właśnie Twoją relację i jest niesamowita! Narobiłaś mi ochoty żeby tam jeszcze wrócić!!! :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 04 Sty 2018 13:17 

Rejestracja: 14 Paź 2016
Posty: 70
Loty: 88
Kilometry: 191 861
potwierdzam, że Favignana jest po prostu boooska a kolory nie 'podciągnięte" w photoshopie tylko prawdziwe i ludzi jak na lekarstwo (zwłaszcza na początku maja)
ja jeszcze z okolic Trapanii polecam na rowerku wycieczkę do Saline (pamiętam uroczych ludzi, którzy planowali otworzyć tam skansen/restauracje a nas bezinteresowanie zaprosili na rodzinny posiłek), te urokliwe wiatraczki...
@ginger83 zerknęłam na relację i widzę znajome miejsca tak samo piękne jak 6 lat temu
aż kusi żeby znowu się wybrać bo w tylu miejscach z Waszych relacji jeszcze nie byłam ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 04 Sty 2018 13:41 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
Cała Sycylia jest wspaniała. Miałem przyjemność mieszkać zarówno w Palermo jak i w Katanii bardzo blisko mercato. Ten zapach :lol: :lol: :lol: i atmosfera zrobiły wrażenie. Taormina typowo komercyjne miasteczko ale piękne i oczywiście isola . Polecam Syracuse dodatkowo. :mrgreen:
Góra
 Profil Relacje PM off
Naranja_xx lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group