Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 77 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 16 Lip 2018 19:03 

Rejestracja: 24 Sty 2018
Posty: 3
Witam,
wycieczka kupiona z TUI, wylot do Turcji 21.07, fakty są następujące:
- w momencie zakupu wycieczki, podana godzina wylotu z Warszawy 05:55
- od dziś dostępne są dokumenty podróży - wylot o godzinie 13:40
- powrót też później niż początkowo, to pewnie po to żeby to zbilansować, ale wiadomo że lepiej lecieć o 6 rano i być w hotelu o 10, a nie o 18..

Pewnie nie, ale czy można z tego tytułu czegoś dochodzić ?

I jeszcze takie pytanie które nie daje mi spokoju: na dokumentach podróży od TUI jest napisane: Bagaż podręczny składa się z 1 sztuki bagażu o maksymalnych wymiarach 55x40x20cm i wadze 5 kilogramów , tymczasem po wejściu na stronę Enter Air (lecimy tą linią) jest: suma trzech wymiarów nie może przekraczać 115cm, np. 55x40x20 cm. To jak to jest, jak będę miał walizkę 55x37x23 to załapię się (suma wymiarów się zgadza, ale głębokość jest większa o 3cm niż podaje TUI...) czy będzie trzeba dopłacić ?
Bo trochę to mało konkretnie przedstawili.
Dzięki.
Góra
 Profil Relacje PM off
nadarek lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 16 Lip 2018 19:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
Zasada jest mniej wiecej taka ze jak powiedzieli ci o zmianie na mniej niz 2 tygodnie przed odlotem to bedziesz mogl sie starac o odszkodowanie zgodnie z EU261, jezeli wczesniej - to masz mozliwosc anulacji badz modyfikacji na inny lot. (Zakladam ze lecisz z Europy)

Z bagazem nikt ci nie bedzie mierzyl linijka, jezeli lot jest pelen to moga cie poprosic o wlozenie do takiej metalowej skrzynki, jezeli jest to plecak badz walizka co sie ugnie to bedzie ok, jezeli sztywna i nie to beda kazali ci doplacic za nadanie bagazu. Nie wiem jak w czarterach ale w normalnych liniach to sie rzadko kiedy zdarza.

Ogolnie patrzac na post widac ze malo latasz, zatem poczytaj sobie co mozesz wziac do podrecznego a co nie, plynow kilka do max 100ml pojemnosc kazdy (niby max 10 ale watpie zeby komukolwiek udalo sie tyle do ich torebeczki wlozyc).Wiec jak lecisz na wakacje to moze miec znaczenie - bo nie bedziesz mogl wziac normalnego szamponu, zelu, perfum, alkoholu, wody itp.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 16 Lip 2018 20:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Mar 2015
Posty: 1193
niebieski
Nie przesadzajmy, aż takiego dramatu nie ma. Zmienili tylko godziny na bardziej "ludzkie". Jeśli chodzi o odszkodowanie to wszysto jest opisane na forum. Wystarczy poszukać.
Cytuj:
godzina wylotu z Warszawy 05:55
Cytuj:
Zakladam ze lecisz z Europy?
Z tego co mi wiadomo Warszawa jest częścią Europy.
_________________
If you reject the food, ignore the customs, fear the religion and avoid the people, you might better stay at home.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 16 Lip 2018 20:55 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
A co maja 100ml jak to wakacje z Biura? Na bank jest nadawany bagaz....
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 16 Lip 2018 20:56 

Rejestracja: 24 Sty 2018
Posty: 3
Dzięki za info - tak, mało latam :)
Dzwoniłem do TUI i babka powiedziała, że może być ta grubość 23cm i nikt się nie dosapie :)
natomiast w kwestii tego EU261 - powiedziałem jej o zaistniałej sytuacji i zapytałem, czy mają jakiś gotowy druk do tego typu zgłoszeń, czy po prostu wysłać pismo. W odpowiedzi usłyszałem, że oni podają ostateczne godziny wylotów dopiero na 48 godzin przed dniem wylotu i to jest wtedy ostateczna godzina. Natomiast ta którą mam na umowie ze stycznia, gdy kupowałem wycieczkę, to jest godzina szacowana i właśnie taka wiążaca jest podawana na 48h przed i niby te wszystkie informacje są zawarte w umowie.

I teraz pytanie czy to prawda, czy tylko marketingowa papka mająca na celu odebranie determinacji w walce o swoje prawa ?
Góra
 Profil Relacje PM off
nadarek lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 16 Lip 2018 21:05 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Czytałeś swoją umowę?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 16 Lip 2018 21:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Mar 2011
Posty: 1401
Loty: 372
Kilometry: 440 003
srebrny
https://media1.tui.pl/media/pdf/h89/h84 ... 155614.pdf

Cytuj:
Pierwszy i ostatni dzień imprezy turystycznej przeznaczony jest na transport.
Cytuj:
3 ŚWIADCZENIA, CENY
3.1 Rodzaj i zakres świadczeń w ramach imprezy turystycznej
określany jest w oparciu o informacje zamieszczone na stronie internetowej http://www.tui.pl. Przed zawarciem umowy TUI zastrzega sobie prawo do zmiany w każdym czasie danych zawartych na stronie internetowej http://www.tui.pl. Impreza turystyczna
zaczyna się i kończy, zgodnie z zakupionym przez Klienta czasem trwania imprezy turystycznej wskazanym w umowie. Pierwszy i ostatni dzień imprezy turystycznej przeznaczony jest na transport.

Cytuj:
7. PODRÓŻ SAMOLOTEM
7.1 (...) TUI zastrzega sobie możliwość zmiany przewoźników lotniczych i numerów lotów
7.5 Na 48 godzin przed wylotem Klient zobowiązany jest sprawdzić godzinę wylotu w punkcie sprzedaży imprezy turystycznej lub w  serwisie my.tui.pl. Potwierdzenie terminu podróży powrotnej Klient zobowiązany jest sprawdzić w książce informacyjnej TUI w hotelu. W przypadku zawarcia umowy, której przedmiotem jest tylko przelot samolotem Klient zobowiązany jest sprawdzić godzinę wylotu
w punkcie sprzedaży, w Centrum Rezerwacji TUI pod numerem +48 22 255 03 01 lub w serwisie my.tui.pl na 48 godzin przed wylotem, a godzinę powrotu zgodnie z  informacją zawartą w  dokumentach podróży.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
ms993 lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 17 Lip 2018 13:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
W takich wypadkach raczej nie następuje opóźnienie lub odwołanie lotu w świetle rozporządzenia 261/04, bo to nie przewoźnik spowodował zmianę godzin lotu, tylko biuro turystyczne zmieniło Ci godziny wycieczki. Regulamin TUI, który pewnie zaakceptowałeś generalnie pozwala na taką zmianę do jakiegoś czasu przed wylotem.
Z tym, że taka klauzula wydaje się być wątpliwa po kątem jej legalności, na co zwracają uwagę prawnicy zajmujący się prawem turystycznym, a także sądy w swoich wyrokach, gdy już turyści reklamują właśnie zmianę godzin imprezy turystycznej, czyli z reguły jej skrócenie(albo na przykład zmianę miejsca wylotu).
Zmiana terminu wylotu czy przylotu jest w świetle ustawy o usługach turystycznych istotną zmianą warunków umowy, stąd można reklamować usługę turystyczną do biura, w którym wykupiło się wycieczkę. Wedle używanej wtedy pomocniczo tabeli frankfurckiej (https://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=2186 - w tej chwili cała strona uokik nie działa), gdy godziny odlotu przesunięte są o co najmniej 4, przewiduje się 5 % zwrotu wartości wycieczki(im dłużej tym więcej).

wzmianki prasowe na ten temat:
http://www.rp.pl/artykul/1012615-Biuro-podrozy-nie-moze-zastrzec-zmiany-godziny-i-miejsca-odlotu.html
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/453419,za-zmiane-godziny-odlotu-mozna-sie-domagac-obnizenia-ceny-wycieczki.html
http://www.rp.pl/Konsumenci/310239965-Odszkodowanie-dla-turysty-za-zmiane-godziny-wylotu.html

o tabeli frankfurckiej:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/437099,tabela-frankfurcka-czyli-jak-zarobic-na-nieudanych-wakacjach.html

a tu niedawny temat na forum w podobnej sprawie:
https://www.fly4free.pl/forum/tui-polska-zmiana-lotniska-wylotu,1498,126896#p1084107

Osobom, które nie mają na temat wiedzy, i jedyne co są w stanie zaproponować to link do regulaminu biura turystycznego lub ponowne jego przeczytanie(zresztą nie tylko w tej sprawie), sugeruję by same najpierw trochę doczytały i dopiero wtedy udzielały stanowczych rad. Może sianie wobec pytających defetyzmu i próba wmówienia, że nic nie wiedzą, nic nie warto, daje im jakąś satysfakcję, ale lepiej pisać z sensem, więcej osób wtedy skorzysta.
A niejednokrotnie duże firmy, w tym biura podróży stosują w swoich umowach lub regulaminach klauzule niedozwolone, które nie mają mocy prawnej. Coraz więcej się o tym mówi, ale widać nie wszędzie to jeszcze trafia.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji


Ostatnio edytowany przez Japonka76 17 Lip 2018 14:06, edytowano w sumie 2 razy
ciach z cytatem chamskiej odzywki
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 17 Lip 2018 16:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Lis 2012
Posty: 1372
Loty: 33
Kilometry: 39 451
srebrny
Dokonując rezerwacji zgodziłeś się z dokumentem WIT - warunków imprez turystycznych. Godziny są ostatecznie potwierdzane na 48 godzin przed lotem i biuro gwarantuje dzień transportu, a nie konkretne godziny.

Według mnie nie podchodzi to pod EU 261 - przelot czarterowy rządzi się swoimi prawami ;)

Cytuj:
gdy godziny odlotu przesunięte są o co najmniej 4, przewiduje się 5 % zwrotu wartości wycieczki(im dłużej tym więcej).


Kolego, przeczytaj dopisek bo ktoś się nakręci, a później będzie wielkie rozczarowanie - 5 %, ale udziału za jeden dzień, a nie za cały czas wycieczki.

Dodam tylko, że środkowy artykuł odnosi się do opóźnienia przelotu o którym klienci dowiedzieli się na mniej niż 48 godzin przed lotem - wtedy wchodzą już w grę normalne kwoty odszkodowań z tytułu EU 261.

Załączniki:
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG [ 11.72 KiB | Obejrzany 39193 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
Kashpir lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 17 Lip 2018 18:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
To ja może jeszcze podam jak do takich sytuacji podchodzili organizatorzy imprez turystycznych kilka lat temu. Nie wiem czy teraz też tak to wygląda, czy może coś się zmieniło :?:
3 lata temu sama leciałam na wycieczkę i miałam bardzo dobre godziny wylotów i powrotów tzn. bardzo wczesny wylot i bardzo późny powrót. W ten sposób w praktyce miałam 2 dni wycieczki więcej w tej samej cenie, co osoby z innych miast. Przed wyjazdem się zastanawiałam czy te korzystne godziny mogą się zmienić na gorsze. Zmienić się mogły, bo informacja o ostatecznym podaniu godzin lotów na 48 h przed planowanym wylotem jest raczej standardową praktyką biur podróży. Koleżanka, której mąż pracował wtedy w biurze turystycznym poradziła mi by w razie takich zmian zwyczajnie napisać reklamację do organizatora. Reklamację warto umotywować faktem, że korzystne godziny lotów (jakiekolwiek i z jakiegokolwiek powodu) spowodowały wybór właśnie tej oferty, a nie innej, konkurencyjnej. Formalnie podstawa do reklamacji może i nie jest 100% oczywista, ale jakaś jest. Trzeba się tylko nastawić, że pierwsza odpowiedź biura będzie negatywna. Jednak wg informacji koleżanki, ponowne wysłanie reklamacji skutkowało zazwyczaj jej uznaniem i przyznaniem częściowego zwrotu kosztów. Może i niezbyt wysokiego, ale zawsze. Ostatecznie sama tego nie sprawdzałam, bo te dobre godziny lotów mi się nie zmieniły, więc nie mam osobistych doświadczeń w tej materii. Jednak wydaje mi się, że napisanie reklamacji i nawet dwukrotne jej wysłanie nie jest jakimś wielkim wysiłkiem i można to zrobić. Tylko nie daję gwarancji, że obecne podejście biur podróży do klienta jest takie samo jak kilka lat temu ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Japonka76 lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 17 Lip 2018 22:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2013
Posty: 765
niebieski
https://www.konsument.gov.pl/files/t_frankfurcka.pdf
_________________
SZCZĘŚĆ BOŻE !
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 17 Lip 2018 22:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Kański napisał(a):
Według mnie nie podchodzi to pod EU 261 - przelot czarterowy rządzi się swoimi prawami ;)
[...]
Dodam tylko, że środkowy artykuł odnosi się do opóźnienia przelotu o którym klienci dowiedzieli się na mniej niż 48 godzin przed lotem - wtedy wchodzą już w grę normalne kwoty odszkodowań z tytułu EU 261.

Nie podchodzi, ale nie dlatego, że to czarter, tylko dlatego, że godziny lotu nie uległy zmianie. Zmianie uległy godziny wycieczki, a dokonał ich nie przewoźnik lotniczy, który organizuje lot, tylko biuro turystyczne, które organizuje imprezę turystyczną. Jeśli opóźnieniu ulegnie lot czarterowy, bo na przykład coś się w samolocie zepsuje albo braknie załogi, to 261/04 stosuje się. Czy stanie się to 48 godzin przed, czy po, nie ma znaczeniu - w sumie jedyny wtedy nas interesujący termin to czy powiadomienie nastąpiło co najmniej dwa tygodnie przed lotem.

Kański napisał(a):
Cytuj:
gdy godziny odlotu przesunięte są o co najmniej 4, przewiduje się 5 % zwrotu wartości wycieczki(im dłużej tym więcej).


Kolego, przeczytaj dopisek bo ktoś się nakręci, a później będzie wielkie rozczarowanie - 5 %, ale udziału za jeden dzień, a nie za cały czas wycieczki.

Rzeczywiście dostrzegam teraz niejednoznaczność sformułowania w polu „uwagi", ale skłaniałbym się mimo wszystko do innej od Twojej interpretacji tego wyrażenia.
Przez: „za jeden dzień za każdą kolejną godzinę", wydaje mi się, że należy rozumieć przesunięcie w ciągu jednego dnia, czyli na przykład tylko wylotu. Gdyby było tak jak Ty mówisz, nie bardzo korelowało, by to ze „stopą procentową" z innych podpunktów, byłoby niespójne z całością tabeli.
Do tego też bardzo nieproporcjonalne. Dla przykładu w zamieszczonej wiersz wyżej stracie czasu przez przeprowadzkę do innego hotelu, tabela wskazuje udziałową cenę podróży za dzień. Czyli dla 10 dniowej wycieczki będzie to 10% jej wartości. A w przypadku odlotu przesuniętego o 8 godzin miałoby to być 1/20(bo 5%) razy 1/10(bo jeden dzień), czyli razem 0,5% wartości wycieczki? Inne przypadki z tabeli wskazują na podobną prawidłowość.

Podejrzewam, że podstawową sprawą jest tu kwestia niedokładnego tłumaczenia - tabela nie jest źródłem prawa, nie ma mocy prawnej, może być tylko stosowana pomocniczo, nie ma więc też tłumaczenia oficjalnego, a jak widać choćby po interpunkcji, wersja tłumaczenia na stronie uokik-u powstała na szybko. Ja niemieckiego nie znam, więc nie sprawdzę jak jest w oryginale.
No ale to oczywiście tylko takie mało istotne rozważania.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off
Kański lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 23 Lip 2018 23:07 

Rejestracja: 17 Maj 2017
Posty: 640
Loty: 86
Kilometry: 165 130
Zbanowany
Kupowałem bilet do Porto z przesiadką w Zurychu, Swiss przesunął mi pierwotny wylot z Zurychu o parę godzin. W międzyczasie okazało się może być problem z urlopem w pracy i być może trzeba będzie mocno się o niego starać. Gdyby się jednak nie udało mogę wykorzystać ową zmianę i starać się o rezygnację z lotu ze zwrotem środków?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 23 Lip 2018 23:11 

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 2267
Loty: 210
Kilometry: 407 015
złoty
@ind_globtroter: możesz próbować ale SWISS może zaproponować Ci inne rozwiązania - jeśli innymi liniami mają możliwość zmienić Ci na dogodne połączenie (mnie w innej sytuacji SWISS przerzucił na lot LH tak że był nawet szybszy i wygodniejszy niż pierwotny przy zmianie rozkładu) to mogą nie być chętni do anulacji. Ale spróbować zawsze można - jest to jakiś punkt wyjścia.

A tu warunki przewozu:
https://www.swiss.com/poland/EN/conditi ... article-09


Ostatnio edytowany przez seal, 23 Lip 2018 23:25, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 23 Lip 2018 23:15 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
Parę tzn. 2-3, czy więcej.Spróbuj poszukać ich regulaminu.W jednych liniach zmiana o nawet kilkanaście minut daje prawo zwrotu,inne mają większe wymogi ,choć myślę,że przy >2h będziesz mógł zrezygnować i dostaniesz zwrot kasy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 23 Lip 2018 23:22 

Rejestracja: 17 Maj 2017
Posty: 640
Loty: 86
Kilometry: 165 130
Zbanowany
Uściślając bo to może mieć znaczenie a nie napisałem- zmiana dotyczy tylko godziny wylotu drugiego odcinka, ten z Warszawy pozostaje bez zmian. Generalnie chodzi mi o to, że taka zmiana będzie dla mnie korzystna bo może się okazać , że nie dostaję urlopu i nie będę mógł lecieć- wtedy chciałbym to wykorzystać a nie lecieć innym połączeniem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 23 Lip 2018 23:29 

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 2267
Loty: 210
Kilometry: 407 015
złoty
@ind_globtroter : a w jakim czasie docierasz na miejsce? Po zmianie - dużo później?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 23 Lip 2018 23:34 

Rejestracja: 17 Maj 2017
Posty: 640
Loty: 86
Kilometry: 165 130
Zbanowany
Pierwotnie 18 50
Po zmianie 00 10
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 23 Lip 2018 23:36 

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 2267
Loty: 210
Kilometry: 407 015
złoty
@ind_globtroter: spora zmiana. Próbuj anulować - może się uda, albo zaproponują Ci inny lot - nie masz nic do stracenia.
Góra
 Profil Relacje PM off
ind_globtroter lubi ten post.
ind_globtroter uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 23 Lip 2018 23:39 

Rejestracja: 17 Maj 2017
Posty: 640
Loty: 86
Kilometry: 165 130
Zbanowany
Spora i gdybym bookował wcześniej nocleg bez odwołania to de facto by mi przepadł. No i o tej porze pewnie tylko taxi pozostaje z lotniska.
Góra
 Profil Relacje PM off
gamera lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 77 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group