Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 05 Sty 2022 15:59 

Rejestracja: 02 Lip 2012
Posty: 1144
niebieski
Hej!

Przez tego COVIDa zupełnie wyleciała mi kwestia kontroli ważności dokumentów.
Okazuje się, że moja 10-cioletnia wiza do USA straciła ważność w 2021 roku (wydana jeszcze w paszporcie nieważnym od 2013 :D), natomiast mój aktualny paszport kończy ważność w tym roku. Zatem chciałbym wyrobić nowy paszport i najlepiej już do niego nową wizę.

Wiem, że przy 10-cioletniej wizie była możliwość darmowego otrzymania nowej wizy na kolejne 10 lat w trybie uproszczonym jeżeli nic się nie nabroiło. Czego nie wiem, to czy to jest nadal aktualne (ze względu na obecną możliwość bezwizowego wjazdu do USA) i czy nie trzeba było zgłosić tego wniosku przed utratą ważności wizy.
Czy ktoś może ma z tym doświadczenie?

Zasadniczo, wolałbym mieć 10-cioletnią wizę, niż każdorazowo wypełniać dokument wjazdu bezwizowego. Wychodzi to znacznie taniej ekonomicznie, bo chyba każdorazowo pobierana jest dość wysoka opłta przy generowaniu dokumentu wjazdu.

Z góry dzięki za informacje!
Pozdrawiam
_________________
www.farfrombreaking.net - photoblog
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wycieczka na Cypr za 1040 PLN. Loty z Radomia + hotel tylko dla dorosłych Wycieczka na Cypr za 1040 PLN. Loty z Radomia + hotel tylko dla dorosłych
Wycieczka na Filipiny: Panglao, Bohol i Luzon w jednej podróży z Warszawy za 3064 PLN Wycieczka na Filipiny: Panglao, Bohol i Luzon w jednej podróży z Warszawy za 3064 PLN
#2 PostWysłany: 05 Sty 2022 16:37 

Rejestracja: 18 Paź 2017
Posty: 21
Jeszcze przez to nie przechodziłem pozwolisz że napiszę co mi się jedynie wydaje:
1. Nie znalazłem info o tym że przedłużenie jest darmowe, znalazłem natomiast info że jest opcja żeby wznowić bez wizyty w konsulacie.
2. Okres promesy wizowej się zakończył plus zmieniłeś paszport, raczej czeka cię wyrabianie wizy od nowa chociaż może się i w takim przypadku udać wariant uproszczony (bez wizyty w konsulacie)

Rozumiem też decyzję o promesie wizowej, to łatwa matematyka: ETSA 14USD, promesa wizowa 160USD na 10 lat.
Przy okazji jak już przerobisz temat to daj znać bo interesuje mnie ten temat czy ma to w ogóle znaczenie jak wznawiasz mając jeszcze ważną wizę,
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 05 Sty 2022 16:48 

Rejestracja: 02 Lip 2012
Posty: 1144
niebieski
[/quote]1. Nie znalazłem info o tym że przedłużenie jest darmowe, znalazłem natomiast info że jest opcja żeby wznowić bez wizyty w konsulacie.[/quote]

Możliwe, że to nie było darmowe. Ostatni raz dowiadywałem się o tym jakieś 11-12 lat temu. Natomiast na 100% było to w pełni bezobsługowe, na zasadzie wyślij paszport i odeślemy z nową wizą ;)

Gr33nY napisał(a):
2. Okres promesy wizowej się zakończył plus zmieniłeś paszport, raczej czeka cię wyrabianie wizy od nowa chociaż może się i w takim przypadku udać wariant uproszczony (bez wizyty w konsulacie)


Dla jasności. Promesa wizowa jest w paszporcie, który stracił ważność prawie 10 lat temu. Teraz traci ważność kolejny paszport (na którym latałem do USA, ale korzystając z promesy ze starego paszportu). Tak więc, sama zmiana paszportu wydaje mi się, że nie ma tutaj za dużego znaczenia. Co może mieć znaczenie, to że promesa straciła już ważność.

Gr33nY napisał(a):
Rozumiem też decyzję o promesie wizowej, to łatwa matematyka: ETSA 14USD, promesa wizowa 160USD na 10 lat.


14USD to nie jest tak źle. Jakoś z 10 lat temu to było raczej 100-150 USD każdorazowo. Nadal jednak pewnie wolałbym otrzymać promesę i mieć problem z głowy.

Gr33nY napisał(a):
Przy okazji jak już przerobisz temat to daj znać bo interesuje mnie ten temat czy ma to w ogóle znaczenie jak wznawiasz mając jeszcze ważną wizę,


Będę przerabiał, bo nie mam wyjścia. Póki co próbuję zebrać informacje, bo kontakt z konsulatem to nie jest najprostsza sprawa.

Dzięki!
_________________
www.farfrombreaking.net - photoblog
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 05 Sty 2022 18:18 

Rejestracja: 22 Wrz 2012
Posty: 1263
niebieski
ESTA kosztuje 14 USD i jest ważna dwa lata chyba, że ważność paszportu upływa szybciej. Jest to opłata jednorazowa i uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy USA.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
bartek. lubi ten post.
bartek. uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 05 Sty 2022 18:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Lut 2020
Posty: 250
bartek. napisał(a):
14USD to nie jest tak źle. Jakoś z 10 lat temu to było raczej 100-150 USD każdorazowo. Nadal jednak pewnie wolałbym otrzymać promesę i mieć problem z głowy.

14 USD jest za rozpatrzenie wniosku ESTA, który potem jest ważny 2 lata i nie musisz płacić za każdy wjazd. Płacisz raz, przy składaniu.
"Jak długo ważne jest moje zezwolenie ESTA?
O ile nie zostaną cofnięte, zezwolenia na podróż są ważne przez dwa lata od daty udzielenia zezwolenia lub do wygaśnięcia paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Na ekranie Zatwierdzone zezwolenie wyświetlana jest data ważności zezwolenia na podróż.

Zezwolenie ESTA jest zasadniczo ważne na wiele podróży przez okres dwóch lat (począwszy od daty uzyskania zatwierdzenia) lub do wygaśnięcia paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej*. Oznacza to, że przez cały okres obowiązywania zezwolenia ESTA na podróż nie musisz ponownie składać wniosku w okresie ważności.

Jeśli zezwolenie ESTA utraci ważność podczas pobytu w USA, nie będzie o miało wpływu na Twój wyjazd.

Uwaga: Ważne jest, aby WYDRUKOWAĆ kopię dokumentu na własne potrzeby. Nie jest wymagane przedstawienie wydruku po przybyciu do Stanów Zjednoczonych, ponieważ urzędnicy mają dostęp do tych informacji w wersji elektronicznej.
O, widzę że @witekkowal też odpowiedział... ;)

Otrzymanie zezwolenia ESTA nie oznacza, że możesz przebywać w USA przez dwa lata. Możesz jedynie podróżować do USA na warunkach programu Visa Waiver Program (VWP), który pozwala na pobyt w USA nie dłuższy niż 90 dni. Jeśli planujesz zostać dłużej niż 90 dni, musisz uzyskać wizę w najbliższej ambasadzie lub konsulacie USA.

*W przypadku otrzymania nowego paszportu lub zmiany nazwiska, płci lub kraju obywatelstwa konieczne będzie złożenie wniosku o nowe zezwolenie na podróż. Jest to również wymagane w przypadku zmiany jednej z odpowiedzi na którekolwiek z pytań dotyczących uprawnień do skorzystania z programu VWP. Powiązana opłata w wysokości 14 USD zostanie naliczona za każdy nowy złożony wniosek."


"Czy pobierana jest opłata za złożenie wniosku o zezwolenie ESTA?
Tak, pobierana jest opłata wynikająca z Travel Promotion Act of 2009. Opłata składa się z dwóch części:

Opłata za rozpatrzenie. Wszyscy wnioskodawcy ubiegający się o elektroniczne zezwolenie na podróż są obciążani opłatą w wysokości 4 USD za rozpatrzenie wniosku.
Opłata za zezwolenie. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony i otrzymasz zezwolenie na podróż do Stanów Zjednoczonych w ramach programu Visa Waiver Program, do Twojej płatności zostanie doliczone dodatkowe 10,00 USD. W przypadku odmowy wydania elektronicznego zezwolenia na podróż naliczana jest tylko opłata za rozpatrzenie wniosku.
CBP nie ponosi odpowiedzialności za żadne dodatkowe opłaty, które mogą zostać naliczone przez wystawcę karty kredytowej/debetowej lub portal PayPal za transakcję."
Góra
 Profil Relacje PM off
witekkowal lubi ten post.
bartek. uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 05 Sty 2022 18:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Wrz 2014
Posty: 171
Loty: 814
Kilometry: 2 753 202
Gr33nY napisał(a):
Jeszcze przez to nie przechodziłem pozwolisz że napiszę co mi się jedynie wydaje:
1. Nie znalazłem info o tym że przedłużenie jest darmowe, znalazłem natomiast info że jest opcja żeby wznowić bez wizyty w konsulacie.
2. Okres promesy wizowej się zakończył plus zmieniłeś paszport, raczej czeka cię wyrabianie wizy od nowa chociaż może się i w takim przypadku udać wariant uproszczony (bez wizyty w konsulacie)

Rozumiem też decyzję o promesie wizowej, to łatwa matematyka: ETSA 14USD, promesa wizowa 160USD na 10 lat.
Przy okazji jak już przerobisz temat to daj znać bo interesuje mnie ten temat czy ma to w ogóle znaczenie jak wznawiasz mając jeszcze ważną wizę,

Nie wiem jak się załatwia "promesę wizową", ale za wydanie nowej wizy, po utracie ważności poprzedniej, płaci się normalną cenę. Odpada jedynie wizyta w konsulacie. Ja zawiozłem oba paszporty, nowy i stary, do firmy kurierskiej posiadającej umowę z konsulatem, a potem odebrałem z nową wizą też w firmie kurierskiej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group